Nawigacja

  • Dzień Głośnego Czytania

    DZIEŃ Z CZYTANIEM

    Co roku 29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

    Święto to adresowane jest szczególnie do dzieci. Jak zapewne każdy z nas wie, czytanie stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię naszych kochanych dzieci. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku, a data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

    W poniedziałek, 30 września, o godzinie 9.00 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, obchodzony był także w naszej szkole. Głównym przesłaniem tej akcji było propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. foto

    W tym również roku jak i w poprzednim Głośne Czytanie połączone zostało z akcją czytelniczą z „Gangiem Słodziaków”. „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” edycja 2, gdzie z pluszowymi przepięknymi zwierzątkami dzieci poznają ich ciekawe przygody. Akcja skierowana dla klas I-III mająca na celu budowanie codziennego nawyku czytania wśród uczniów. W pięknie udekorowanej sali z elementem przepięknego drzewa pełnym słodziaków zaproszeni goście: Pani Izabela Wiktorowicz, Pani Małgorzata Telecka, Pani Marzena Purgat oraz Panie z DDP „Senior-WIGOR”, czytali dzieciom ciekawe przygody „Słodziaków”. Także i klasy 0 wysłuchały przygód Słodziaków czytanych przez starsze koleżanki z klasy 7. Po wysłuchaniu opowiadań, dzieci mogły podzielić się wrażeniami, odpowiadały na pytania dotyczące tekstu, rysowały ulubionego Słodziaka.

    Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania był tylko wstępem do ciekawej przygody z książką, jak i „Gangiem Słodziaków”. Codzienne głośne czytanie w domu (dowolnej książki) dokumentowane podpisem rodzica będzie nagradzane w szkole naklejką Słodziaka, umieszczaną w albumie ucznia „Czytaj codziennie”.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za poświęcony czas i piękne czytanie, a uczniów naszej szkoły zachęcamy do częstego sięgania po książki i wspólne czytanie z bliskimi.

  • Dzień Chłopaka

    30 września  - data  dobrze znana. To właśnie tego dnia swoje święto obchodzą wszyscy chłopcy.                   O swoich kolegach nie zapomniały także dziewczęta z naszej szkoły, które oprócz życzeń wręczyły chłopcom drobny upominek.  foto

     01.10.2019r., dodatkowym prezentem była szkolna dyskoteka, na której dzieci bawiły się przy ulubionych utworach. W trakcie dyskoteki odbyły się konkursy dla chętnych uczniów: robienie fryzur i makijażu, zagadki, zabawy przy muzyce, prowadzone przez przedstawicielki SU. Sądząc po nastrojach zarówno młodszych, jak i starszych uczniów, zabawa była udana. Oby każdy dzień upływał chłopcom z uśmiechem na  twarzy – tego im życzymy. 

  • "Fizyka wszędzie styka"

    27 września odwiedziła nas „Grupa Zaelektryzowani” , która zaprezentowała spektakl „Fizyka wszędzie styka”.Grupa ta w  sposób bardzo atrakcyjny ,w formie spektaklu interaktywnego,  przedstawiła  treści  edukacyjne, dotyczące zjawisk, z którymi uczniowie często się spotykają  w życiu codziennym.  foto

    Takie przedstawienie zawierało w sobie elementy wykładu,laboratoriów naukowych,kabaretu oraz interaktywnego quizu ,który pozwolił  uczestnikom na czynny udział w wydarzeniach i eksperymentach.

    Tematyka obejmowała materiały z przyrody,fizyki i chemii.

     W ramach spektaklu nasi uczniowie dowiedzieli się na czym polegają:

    • wodorowa mamba
    • powstawanie wirów pierścieniowych
    • latający balon na ciepłe powietrze
    • wytwarzanie wodoru
    • zabawy z helem
    • zabawy z ciekłym azotem

    W zabawie z helem udział wzięli :Maja Wróbel,Oliwia Wójcik oraz Kuba Szwedkowicz ,których ciężko było rozpoznać po głosie.Spektakl zakończył się „kolorowym testem” , do którego zgłosili się Hania Grzybek i Filip Kalata oraz Pan Jarek Kałuża.Była świetna zabawa.

    Lekcja pt. „Fizyka wszędzie styka” pozwoliła naszym uczniom dostrzec i zrozumieć ciekawe zjawiska fizyczne, które towarzyszą im często na co dzień.  foto

  • Dzień Przedszkolaka i Chłopaka

    26 września 2019r. w oddziałach przedszkolnych odbyło się spotkanie z animatorkami czasu wolnego z okazji Dnia Przedszkolaka oraz Dnia Chłopaka. Podczas spotkania dzieci uczestniczyły w wielu ciekawych zabawach: zabawy w kółeczku, zabawy z chustą animacyjną, wyścigi z balonami, zabawy z bańkami. Największą atrakcją dla dzieci było zamykanie w ogromnej bańce. Dodatkową atrakcją było malowanie twarzy dzieciom. Przedszkolaki w trakcie zabaw rozwijały myślenie, koncentrację uwagi, sprawność ruchową oraz reakcję na sygnał. Z kolorowych, nadmuchanych baloników animatorki robiły pieski, kwiatki, myszki i miecze, które zostały rozdane dzieciom na koniec zabawy. Spotkanie z animatorkami czasu wolnego sprawiło naszym przedszkolakom dużo radości i uśmiechu na twarzy.   foto

  • Bezpieczny przedszkolak – spotkanie z policją.

    18 września 2019r. w oddziałach przedszkolnych odbyło się spotkanie z Panami Policjantami z Komendy Powiatowej w Opocznie. Zgodnie z omawianą przez nas w tym tygodniu tematyką dzieci podczas spotkania utrwaliły sobie zasady ruchu drogowego oraz przypomniały zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa. Panowie Policjanci w formie praktycznej, przypomnieli podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.   Następnie wytłumaczyli jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjant poinformował i zademonstrował dzieciom  również, w  jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły gościom podziękowanie i zrobiły wspólne zdjęcie.  foto

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

  • Zakończenie roku szkolnego 2018/19

    Zakończenie roku szkolnego 2018/19

     foto 

  • „ Ach kieleckie jakie cudne…”

    „ Ach kieleckie jakie cudne…”

     

          12 czerwca 42 osobowa grupa( 37 uczniów z klas IV-VII oraz 5 rodziców)       wyruszyła na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

    Pierwszym punktem  w naszej wyprawie była wizyta w Jaskini Raj i Centrum Neandertalczyka. Jaskinia Raj to jedna z najpiękniejszych jaskiń  w Polsce i w Europie. Znajdują się w niej  nacieki skalne  o różnorodnych i niezwykłych kształtach. Mogliśmy podziwiać stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, draperie i bardzo rzadkie  perły jaskiniowe. Mimo wielkiego upału na zewnątrz przed wejściem do jaskini ubraliśmy się w bluzy ponieważ temperatura wewnątrz to 7-8 0C. foto 

    Ponad 40 tysięcy lat temu jaskinię zamieszkiwali  neandertalczycy- dlatego też odwiedziliśmy Centrum Neandertalczyka , które znajduje się  w pobliżu jaskini.

     

    W centrum są sale tematyczne, które przybliżają dzieje i losy człowieka neandertalskiego. Mogliśmy zobaczyć:

    - naturalnych rozmiarów replikę mamuta , która liczy 6 metrów długości i 3,5 metra wysokości

    - repliki czaszek pierwotnych ludzi i hologram 3 D czaszki  neandertalczyka

    - sceny z ich  życia

    -multimedialne prezentacje i filmy.

    Zarówno jaskinia Raj jak Centrum Neandertalczyka wzbudziły olbrzymie zainteresowanie wśród uczniów.

     Z jaskini Raj udaliśmy się na Zamek w Chęcinach. Wejście na zamek  umilały nam rzeźby królów polskich i ciekawe historyjki związane z ich życiem opowiadane przez Panią przewodnik.

    Będąc na zamku  weszliśmy na basztę , skąd rozciąga się przepiękny widok na okolicę, odwiedziliśmy również skarbiec. Nie zabrakło atrakcji-można było zapiąć się dyby , postrzelać z łuku oraz wsiąść na replikę konia.

    Z zamku przejechaliśmy na Święty Krzyż. Tam  na samym początku weszliśmy na platformę widokową nad gołoborzami , która jest wizytówką Świętokrzyskiego Parku Narodowego . Potem udaliśmy się do Muzeum Przyrodniczego- gdzie na  wstępie obejrzeliśmy film o powstaniu , zadaniach i walorach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. W następnych salach zobaczyliśmy przedstawioną w formie dioram    działalność człowieka  począwszy od starożytnego hutnictwa żelaza poprzez osadnictwo, hutnictwo szkła i gospodarkę  leśną.  Mogliśmy się zapoznać z bogactwem ŚPN –roślinami, zwierzętami , grzybami  z uwzględnieniem organizmów żyjących pod powierzchnią gleby oraz z przyrodą pod lupą.

    Po wyjściu z muzeum odwiedziliśmy    sanktuarium relikwi Krzyża Świętego, które jest  najstarsze w Polsce. Po wyjściu  z sanktuarium ruszyliśmy na królewski szlak- drogę stosunkowo trudną , gdyż na długości ok.2 km należy pokonać różnicę dochodzącą do 300m. Wszyscy doskonale daliśmy sobie radę. Szlakiem doszliśmy do Nowej Słupi -do kamiennego posągu , który klęczy przy wejściu do ŚPN  i nazywany jest Emerykiem.

        Najbardziej popularna legenda związana z posągiem mówi, że to ukarany za swoją pychę pielgrzym, który na dźwięk klasztornych dzwonów ośmielił się powiedzieć, że biją na jego cześć. Legenda mówi, że od tego czasu odbywa pokutę i co roku posuwa się tylko o ziarnko piasku. Kiedy dojdzie na szczyt, ma nastąpić koniec świata. 

     A potem po trudach całego dnia ,  ruszyliśmy w drogę powrotną do Białaczowa. Oczywiście nie zapomnieliśmy o naszym starym przyjacielu dębie „Bartku”, którego odwiedzamy przy każdej możliwej okazji.

    Zmęczeni , ale zadowoleni po dniu pełnym wrażeń i wyzwań wróciliśmy do Białaczowa o godz.20.30.

    Opiekunkami podczas wycieczki były: Anna Kałuża, Marzanna Paduszyńska i Anna Smolarczyk.

    Serdeczne podziękowania kierujemy do mam- Pani Anety Adamus, Beaty Jakubczyk, Justyny Pankiewicz, Iwony Zielińskiej i Małgorzaty Hejdy, które  były uczestniczkami wycieczki i bardzo dzielnie wspomagały nas  w opiece na  uczniami.

    Tekst : Anna Kałuża

     

  • Sukces Marty Kresińskiej

    Marta Kresińska  z klasy VIII znalazła się w gronie 10 osób wyróżnionych w ogólnopolskim konkursie „Bohaterowie są wśród nas”, który odbył się z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorami przedsięwzięcia byli  Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych  oraz Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Konkurs został objęty honorowym patronatem przez Annę Marię Anders - Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Jana Józefa Kasprzyka - Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz gen. bryg. Stanisława Woźniaka – Prezesa Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych.       

    Do organizatorów  napłynęło 269 prac  ze szkół podstawowych, gimnazjalnych    i ponadgimnazjalnych z całego kraju. Marta napisała opowiadanie historycznoliterackie pt. „Bohaterowie Łubów Sobieńskich” i otrzymała wyróżnienie za nowatorskie ujęcie trudnych tematów, zaangażowanie i przypomnienie potomnym jak ważny jest pojedynczy człowiek na tle historii. Opiekunem Marty była nauczycielka języka polskiego pani Katarzyna Mazurkiewicz.   

    To jeden z wielu  sukcesów uczennicy naszej szkoły -  w poprzednim roku  jej opowiadanie znalazło się w gronie najlepszych prac uczniów ze szkół podstawowych  województwa łódzkiego „Przyszłość: zagrożenia, możliwości  i wartości”. Marta jest również laureatką wielu konkursów literackich.  

    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  • Wycieczka do Uniejowa

    We wtorek 11 czerwca duża grupa uczniów naszej szkoły, głównie z klas IV i VB (ale także z pozostałych klas) udała się na wycieczkę do Uniejowa. Po przyjeździe na miejsce udaliśmy się najpierw na zwiedzanie zamku arcybiskupów gnieźnieńskich. Chłodne komnaty zamku były miłą niespodzianką w ten upalny dzień.

    W zamku powitał nas rycerz Horacy. Nasz pobyt rozpoczął się od prelekcji na temat średniowiecznych obyczajów połączonej z prezentacją strojów oraz przedmiotów codziennego użytku z XIV i XV w. zgromadzonych w zamkowej piwnicy. Horacy opowiadał o barwnym życiu rycerzy. Wyjaśniał czym zajmowali się rycerze, opowiadał o kodeksie rycerskim, pasowaniach rycerzy i ich herbach. Opowiadał też legendy uniejowskie i historię zamku. Każdy mógł też sprawdzić swą sprawność w posługiwaniu się mieczem.

    Wiele emocji wzbudziło wejście na wysoką zamkową wieże bardzo krętymi schodami. Z tarasu na wieży mogliśmy podziwiać widok okolicy Uniejowa.

    Po wizycie w zamku przyszedł czas na wizytę w basenach termalnych Uniejowa. Tam miło spędziliśmy czas przez kilka godzin korzystając z różnych atrakcji wodnych.

    Wycieczkę zorganizowała pani Agnieszka Mijas, a opiekę nad uczniami pełnili pan Arkadiusz Franaszczyk oraz panie Małgorzata Kocemba i Aleksandra Skalska.

  • „Ciekawy świat chemii- kwasy, zasady, sole”.

    „Ciekawy świat chemii- kwasy, zasady, sole”.

     Innowacja metodyczno-organizacyjna

     z chemii realizowana w Szkole Podstawowej

     im. Adama   Mickiewicza w Białaczowie

     W czerwcu  zakończyła się realizacja innowacji  metodyczno- organizacyjnej z chemii. Innowacja skierowana była do grupy uczniów z klasy VIII.

     Uczniowie podczas zajęć pozalekcyjnych rozwijali  i doskonalili swoje  umiejętności praktycznego zdobywania wiedzy z zakresu   chemii:

    • doskonalili  posługiwanie się podstawowym sprzętem laboratoryjnym;
    • projektowali  oraz wykonywali  doświadczenia i eksperymenty;
    • prowadzili  obserwacje;
    • formułowali  problemy badawcze , stawiali   hipotezy , aby je następnie sprawdzić;
    • dokumentowali  prowadzone  obserwacje i doświadczenia;
    • starali się w sposób  twórczy rozwiązywać  problemy;
    • doskonalili  posługiwanie się i wykorzystywanie technologii informacyjnych i
      efektywnie  współpracowali w parach;
    • skuteczne porozumiewali  się w różnych sytuacjach,
    • doskonalili  umiejętność prezentowania swoich  efektów pracy .

    Autorką i realizatorką innowacji była nauczycielka Anna Kałuża

    Tekst: Anna Kałuża        foto 

  • „Niesamowity świat higieny jamy ustnej”

    „Niesamowity świat higieny jamy ustnej”

     Na początku czerwca oddziały przedszkolne wraz z klasami I-II przystąpiły już po raz drugi do realizacji ogólnopolskiego programu edukacji stomatologicznej „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” przygotowanego przez ekspertów Instytutu Blend-a-medOral-B oraz Disney Polska.Podczas zajęć uczniowie nabyli wiedzę o tym, jak dbać o zdrowie zębów i dziąseł oraz utrwali pozytywne nawyki dbania o zdrowie jamy ustnej. W ramach projektu obejrzeli film przygotowany przez Instytut rozwiązywali różne zadania  w przygotowanych arkuszach z ćwiczeniami oraz zrobili model szczęki z uzębieniem. Wykonali wiele ciekawych doświadczeń oraz wzięli udział w szczotkowaniu zębów z pomocą aplikacji.  Każdy uczestnik otrzymał dyplom ukończenia kursu, a rodzice przewodnik „Pomóż mi odpowiednio dbać o zdrowie zębów i dziąseł”. foto

  • Przedszkolaki w Bibliotece Publicznej

    Przedszkolaki w Bibliotece Publicznej

    W dniu 11 czerwca 2019r. dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną. Była to ich pierwsza wizyta. Przedszkolaki zostały zapoznane z funkcjonowaniem i zasadami korzystania z placówki. Poznały zasady poszanowania książek oraz wartości płynące z ich czytania. Odwiedziły pomieszczenia biblioteczne. Miały okazję zobaczyć tzw. książki zabawki, które można zabrać ze sobą do kąpieli, ponieważ wykonane są ze specjalnego tworzywa.                                                                                                                 W związku ze zbliżającymi się wakacjami dzieciom zostały przypomnianezasady poruszania się po drogach, a także został poruszony temat bezpieczeństwa w domu. Na pamiątkę spotkania oraz utrwalenia wiadomości, dzieci otrzymały kolorowanki, przestrzegające przed  niewłaściwym zachowaniem.W podziękowaniu za przyjęcie przedszkolaków w bibliotece, dyrektor placówki- Izabela Wiktorowicz, otrzymała upominek w postaci kwiatka oraz zaproszenie na wspólne lody.   foto 

  • Przedszkolaki na wycieczce

    Przedszkolaki na wycieczce

       W dniu 07.06.2019 przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami i wychowawcami udali się autokarem do ,,Kompleksu Świętokrzyska Polana’’ w Chrustach koło Zagnańska . Położony na terenie Suchedniowsko Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego, na polanie w głębi lasu, stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku, zabawy i aktywnego spędzania czasu. Pierwszą atrakcją, która przysporzyła dzieciom świetnej zabawy była Kraina Zabawy, gdzie znajdywały się wielkie dmuchańce.    foto

    Drugim punktem wycieczki był  park linowy. Następnie udaliśmy się do Oceaniki, gdzie mogliśmy  podziwiać wyjątkową ekspozycję z niezwykle ciekawymi okazami fauny wodnej z całego świata. W akwariach zobaczyliśmy setki gatunków wodnych zwierząt   z mórz, oceanów, rzek i jezior z różnych zakątków świata. Po wspólnym ognisku, posileni  i zadowoleni udaliśmy się do Zagnańska, gdzie zwiedziliśmy jeden z najstarszych dębów w Polsce - ,, Dąb Bartek”. Zmęczeni ale w rewelacyjnym nastroju wróciliśmy do Białaczowa .

  • Dzień Dziecka w naszej szkole

    Dzień Dziecka w  naszej szkole

     

    Dzień Dziecka w naszej szkole miał zawsze sportowy charakter. Podobnie było i w tym roku.

    Obchody Dnia Dziecka rozpoczęły się nietypowo. Mianowicie dorośli ( nauczyciele i rodzice) wystąpili w przedstawieniu pt. Baśniowy ambaras. Motywem przewodnim przedstawienia był  brak zainteresowania czytelnictwem wśród dzieci i młodzieży. Wobec powyższego, baśniowi bohaterowie zbuntowali się i postanowili wyjechać na wakacje. Miejscem wakacyjnego odpoczynku był pensjonat Baby Jagi. Na miejscu okazało się, że baśniowa Baba Jaga nie była już tak prawdziwą Babą Jagą. Stała się nowoczesną bizneswoman( Jadwigą). Również krasnoludki „wywróciły swoje życie do góry nogami”( opuściły swoją chatkę i zatrudniły się w kopalni u baby Jagi. Między Babą Jaga, krasnoludkami a resztą baśniowych postaci dochodzi wymiany poglądów na temat czytelnictwa.  Na ratunek przybywa wróżka Fantazja, która za pomocą czarodziejskiej różdżki przywraca dawny baśniowy ład.    foto

     

     Następnie odbyła się dalsza część święta dzieci w naszej placówce. Atrakcji było co niemiara.  Wiele radości sprawiły dzieciakom popularne dmuchańce, basen z suchymi kulkami. Można było sobie zrobić tatuaż, pomalować buźkę, ufarbować włosy, zapleść warkoczyki.  Chętni mogli wypróbować swoich umiejętności strzeleckich pod opieką starszych kolegów z jednostki strzeleckiej.  Dodatkową atrakcją była wata cukrowa- dla każdego i za darmo.

    Nie zabrakło również turnieju piłki nożnej przeprowadzonego przez nieocenionego Pana Jarosława Kałużę. Młodsze dzieci mogły sprawdzić się w torze przeszkód. Ci którzy lubią rysować, uczestniczyli w konkursach plastycznych: Kredą malowane oraz w malowaniu na stretchu. Pozostali uczestniczyli w rajdzie rodzinnym przez Piekielny Szlak połączony
    z elementami gry terenowej

    Dla wszystkich zorganizowany został poczęstunek w postaci grilla, nad którym czuwali rodzice.

    Dzień Dziecka  zakończyła prawdziwa bitwa balonowa.

    Żadna impreza czy działanie nie odbędzie się bez współpracy. Dlatego gorąco dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, by tegoroczna impreza była wyjątkowo udana. 

     Obchody Dnia Dziecka zostały zorganizowane przez Uczniowski Klub Sportowy Młodzi Liderzy w Białaczowie we współpracy z Rada Rodziców.

     W przedstawieniu udział wzięli:

    Królowa- Małgorzata Hejda( mama Mai i Olafa)

    Snieżka- Beata Jakubczyk( mama Kacpra)

    Kot w butach- Marzena Grzesińska( mama Nadii)

    Crazy Frogg, krasnoludek – Alina Gradzińska( mama  Stasia, Mateusza i Artura)

    Baba Jaga- Elżbieta Wróbel( mama Mai)

    Jaś- Maciej Franaszczyk- tata Szymona i  Miłosza

    Małgosia – Magdalena Szołowska- mama Ani i Kasi

    Wilk- Sebastian Kalata- tata Igora i Filipa

    Czerwony Kapturek- Iwona Wilk- Pręcikowska- mama Hani I Emilki

    Krasnoludki:

    Monika Liczbik- mama Julki

    Aneta Biniek- mama Bartka

    Karolina Józwik- mama Wiktorii

    Aneta Kalata- mama Igora i Filipa

    Ilona Zdral- mama Ani i Marysi

    Jagoda Andrychiewicz-mama Oliwii,Sebastiana i Mateusza

     Kopciuszek- Aleksandra Skalska

    Wróżka Fantazja-Anna Smolarczyk

    Narratorzy; Joanna Świątek i Patrycja Watychowicz ( mama Nikoli i Dagmary)

  • XXII Rajd Brzegiem Pilicy

    XXII Rajd Brzegiem Pilicy

    Już po raz dwudziesty drugi odbył się Rajd Brzegiem Pilicy organizowany przez Oddział PTTK w Żarnowie.  I jak zawsze wzięła w nim udział nasza 27 osobowa drużyna. Tegoroczna edycja odbyła się 1 czerwca i wiodła trasą od Smardzewic z  malowniczym kościołem pw. św. Anny poprzez Małe Groty Nagórzyckie do Skansenu Rzeki Pilicy  w Tomaszowie Mazowieckim.   Mieliśmy również okazję do obejrzenia z bliska kopalni piasku kwarcowego Biała Góra.  foto

    Rajd Brzegiem Pilicy należy do najbardziej lubianych imprez turystycznych przez dzieci i młodzież, stąd duża frekwencja. Uczestniczyło w nim ponad 150 osób.  Prócz naszej drużyny , w rajdzie uczestniczyli przedstawiciele SKKT ze szkół działających na terenie naszej gminy: Miedznej Drewnianej. Petryzóz i Gimnazjum w Białaczowie. Opiekunami uczestników były panie: Elżbieta Zając, Alicja Grabska,  Ewelina Stasiak , Magdalena Szołowska  oraz Joanna Świątek

     Rajd został współfinansowany ze środków Gminy Białaczów w ramach zadania  Turystyka i krajoznawstwo.

     

  • Opoczyńskie - Nasza Mała Ojczyzna

    Opoczyńskie - Nasza Mała Ojczyzna

    W dniu 5 czerwca 2019 roku  w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Stanisława Staszica w Opocznie odbył się Finał III edycji konkursu wiedzy o historii lokalnej oraz znajomości tradycji i kultury opoczyńskiej, pt. „Opoczyńskie – Nasza Mała Ojczyzna”.

    Naszą szkołę reprezentowało 3 uczniów: Mateusz Gradziński i Mateusz Wojciechowski z klasy VIII oraz Maciek Łukasik z klasy VII. Miło nam zakomunikować, że Maciek Łukasik, mimo licznej konkurencji, znalazł się wśród uczniów wyróżnionych w konkursie.

    W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 400 osób. Do finału zakwalifikowało się blisko 100 osób z 29 szkół. Uczniowie zmierzyli się z testem jednokrotnego wyboru, który składał się z 45 pytań. Po napisaniu testu przez laureatów, którzy zostali wyłonieni w etapie szkolnym odbyły się warsztaty z rękodzieła ludowego poprowadzone przez Koło Gospodyń Wiejskich „Wolowianki” z Woli Załężnej.

     Organizatorami konkursu był Poseł na Sejm RP Robert Telus, Muzeum Regionalne w Opocznie, Fundacja „Dar dla Potrzebujących”, Powiat Opoczyński oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie.

    Foto

  • Ważna rzecz - błędy precz!

    Ważna rzecz - błędy precz!

        29 maja 2019 r. odbył się  VII Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny.

        Każdą z 4 szkół (Szkoła Podstawowa w Białaczowie, Szkoła Podstawowa w Miedznej Drewnianej, Szkoła Podstawowa w Petrykozach, Szkoła Podstawowa w Skroninie)  reprezentowało 2 uczestników, wyłonionych ze szkolnych eliminacji. Praca konkursowa polegała na przepisaniu tekstu pt. „Wielokulturowy obraz nad Kamienną” i poprawieniu w nim błędów ortograficznych i interpunkcyjnych.

        Po sprawdzeniu prac komisja w składzie: Agnieszka Dziubek, Katarzyna Mazurkiewicz, Joanna Świątek, Katarzyna Wiaderna,  Bogumiła Zielińska przyznała następujące miejsca :

    I   -  Aleksandra Kata  SP w Miedznej Drewnianej

    II  -  Paulina Wasilewska SP w Białaczowie

    III -  Milena Jędrzejczyk SP w Miedznej Drewnianej

    Konkurs  przygotowała  nauczycielka języka polskiego Katarzyna Mazurkiewicz.

    Foto

     

                                                                                 Gratulujemy zwycięzcom!

  • Dzień Matki

    Dzień Matki

     "Mama" to wyjątkowe słowo, które jest synonimem miłości, dobra, rodzinnego ciepła i szczęścia. Z tej właśnie okazji 24 maja w Szkole Podstawowej w Białaczowie odbyła sie uroczysta szkolna akademia. Uczniowie klas 0-III pod bacznym okiem wychowawców zaprezentowali swoje umiejętności artystyczno - wokalne. Ze sceny popłynęły przepiękne piosenki, jak również wiersze.  Uroczystość Dnia Matki w naszej szkole uświetniły również życzenia, buziaki i upominki dla mam od swoich pociech. Został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt;”Portret mojej mamy”, zwycięzcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, dyplomami i upominkami.  W miłej atmosferze kontynuowano spotkanie w salach lekcyjnych przy słodkim poczęstunku i nastrojowej  muzyce.

       foto

  • Odwiedziny Pani Wiosny

    Odwiedziny Pani Wiosny

     30 kwietnia naszych przedszkolaków odwiedziła radosna Pani Wiosna oraz rozbudzony po zimowym śnie - niedźwiedź. Przywitała nas w pięknym kolorowym stroju, przynosząc piękną pogodę oraz bukiety kwiatów na ręce. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowiadania pt. „Jak ślimak spotkał wiosnę”, chętnie odpowiadały na pytania i zagadki, śpiewały piosenki, a także uczestniczyły we wspólnym tańcu. Na koniec podziękowały za przybycie wręczając upominki i zaprosiły do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Serdeczne podziękowania rodzicom: P. Izabeli Bożek oraz P. Katarzynie Papiernik za zaangażowanie w role. foto

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza
    ul.Szkolna 36, 26-307 Białaczów
  • 44 / 758 14 12
    44 / 758 14 18

Galeria zdjęć