Nawigacja

  • Przedszkolaki w kinie

    Dnia 11.12.2019 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b wybrały się do kina w Tomaszowie Mazowieckim na bajkę ,,Kraina Lodu 2”. Wszyscy z uwagą śledzili przygody Elzy i Anny oraz wzorowo zachowywali się podczas prawie 2-godzinnego seansu. Po seansie zjedliśmy pyszny obiad i obejrzeliśmy piękne wystawy świąteczne. Dzieci z kina wróciły bardzo zadowolone i pełne wrażeń.   foto

  • Święto Pluszowego Misia

        25.11.2019 r. przedszkolaki  w naszej szkole obchodziły „Święto Pluszowego Misia”. Tego dnia przyniosły swoje ulubione maskotki, opowiadały o nich, dowiedziały się jak powstał pluszowy miś, a następnie przypomniały sobie znane misie z różnych bajek i filmów animowanych. Ku radości dzieci przybył  „prawdziwy” pluszowy miś, który przywitał się ze wszystkimi dziećmi oraz ich przyjaciółmi. Wysłuchały wiersza Cz. Janczarskiego pt. „Naprawiamy misia”, po czym wzięły aktywny udział w rozmowie na temat szanowania zabawek. . Miś wraz z wszystkimi dziećmi wziął udział w  zabawach tj.: ,,Stary niedźwiedź mocno śpi”, ,,Niedźwiadek”, ,,Misie do łóżeczek”, ,,Przenieś misia”, „Głodny miś” oraz  w rozbijaniu Piniaty, w której kryły sie przysmaki misia i dzieci. Podczas zabawy każdy mógł zamienić się w misia i zrobić sobie zdjęcie w foto budce.  Na koniec naszego spotkania Miś wręczył wszystkim dzieciom medale oraz słodkie upominki, natomiast od przedszkolaków Miś otrzymał zapas miodku na zimę.  foto

  • Mikołajki szkolne

     foto 

  • „DZIEŃ GÓRNIKA”

    W dniu 4 grudnia uczniowie klas I-III naszej szkoły gościli przedstawiciela jednego z najstarszych i najtrudniejszych zawodów w Polsce, czyli Górnika – Pana Andrzeja Bogunię, który dzięki swej uprzejmości zechciał opowiedzieć dzieciom o pracy górników z okazji święta „Barbórki”.  Zanim Pan Andrzej zapukał do drzwi, dzieci miały możliwość rozwiązać kilka zagadek, obejrzeć z bliska różne rodzaje węgla, sprawdzić jakie ma on właściwości i czy np. rozpuszcza się w wodzie. foto

     

    Następnie Pan Andrzej ubrany w galowy mundur przywitał wszystkich bardzo serdecznie gwarą śląską. W bardzo ciekawy sposób podzielił się z dziećmi swoją wiedzą        i doświadczeniami na temat ciężkiej, ale zarazem niezwykle ciekawej pracy w kopalni. Uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się jak m.in. jak nazywają się poszczególne elementy górniczego stroju. Obejrzeli także filmiki-animowany o patronce górników – Św. Barbarze, a także film o pracy górników pod ziemią. Pan Andrzej odpowiadał również cierpliwie na wszystkie pytania dzieci. W podziękowaniu dzieci przedstawiły przygotowane wierszyki i piosenkę, życząc Panu Andrzejowi i wszystkim górnikom, aby ich dni były pogodne i spokojne, i aby czuwał nad Nimi „Dobry Duch Kopalni”.

     Atmosfera była bardzo sympatyczna. Na zakończenie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia, a dzieci wręczyły Panu Andrzejowi album z własnoręcznie wykonanymi portretami górnika. Same także zostały obdarowane słodkimi cukierkami. Była to bardzo miła wizyta.

  • I Wojewódzki Konkurs Ekologiczny „ Dbam o środowisko”

     

                                          Uroczysta Gala podsumowująca

                     I Wojewódzki Konkurs Ekologiczny „ Dbam o środowisko” 

     

           28 listopada   w Łodzi  odbyła się gala finałowa    I Wojewódzkiego  Konkursu  Ekologicznego

     „ Dbam o środowisko”

      Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych  województwa łódzkiego .Główną ideą konkursu było propagowanie i pogłębiane wiedzy z zakresu ochrony środowiska, szczególnie zagadnień związanych z segregowaniem i recyklingiem odpadów, a także ochroną powietrza przed smogiem . Organizatorem  Konkursu było Województwo Łódzkie przy wsparciu WFOŚ i GW.

      Podsumowanie odbyło się w centrum EC1 .W gali  wzięło udział około  500 zaproszonych  uczniów  z całego regionu wraz z opiekunami.  Z naszej szkoły zaproszone zostały:   uczestniczka konkursu -Justyna Wilk -  uczennica klasy VII  wraz z opiekunką  Anną Kałużą.  foto

      W  trakcie uroczystości odbyło się wręczenie nagród  oraz pokaz filmów ekologicznych .  Natomiast po gali mieliśmy możliwość zwiedzenia EC1  Centrum Nauki i Techniki- jest to największa tego typu placówka w Polsce. W trakcie zwiedzania    można zobaczyć  wybrane zjawiska i technologie , a także przeprowadzać samodzielnie  eksperymenty i obserwacje  doskonale się przy tym bawiąc  .

    Udział   w różnego typu akcjach, happeningach, konkursach ekologicznych jest bardzo ważny – przyczynia się do kształtowania  postaw proekologicznych , wzrostu świadomości , że wszyscy  odpowiadamy za stan naszego środowiska.

     Powinniśmy  więc przede wszystkim  w naszym codziennym życiu postępować tak ,aby  Ziemia  , Nasza Ziemia pozostała w jak najlepszej kondycji  nie tylko dla nas, ale dla przyszłych pokoleń.

     

     Tekst: Anna Kałuża

  • Ślubujemy

    Nowy rok szkolny rozpoczął się już jakiś czas temu, ale dopiero 7 listopada poszerzył się krąg „braci uczniowskiej” Szkoły Podstawowej w Białaczowie.

    Tego dnia odbyło się uroczyste „Ślubowanie klasy pierwszej”, do którego dzieci długo się przygotowywały. Uroczystość zakłóciła wizyta rozzłoszczonej Złej Wróżki, której nikt nie zaprosił. Krzyczała coś o tym, że nie dopuści, aby dzieci stały się uczniami, rzuciła zaklęcie „Hokus pokus, czary złe, leniuchować każdy chce” i … uciekła. Na całe szczęście Dobra Wróżka znalazła radę na tę sytuację. Dzieci miały odwiedzić 4 krainy (muzyki, pracy, miłości i mądrości) i wykonać tam różne zadania. Za poprawnie wykonane zadanie można było otrzymać symbol tej krainy (klucz wiolinowy, pszczołę, serce, sowę). Ale udało się. Dzieci zdobyły wszystkie symbole co umożliwiło Dobrej Wróżce odwrócenie zaklęcia, czym uszczęśliwiła wszystkie dzieci i zebranych gości. W związku z tym mogła odbyć się dalsza część uroczystości. Wprowadzono sztandar szkoły, odśpiewano hymn. Następnie dzieci zatańczyły poloneza i złożyły uroczyste ślubowanie. Po czym Pani Dyrektor pasowała pierwszaki (wielkim ołówkiem) na uczniów naszej szkoły. Po wyprowadzeniu sztandaru, pożegnaniu gości oraz sesji zdjęciowej - nowi uczniowie szkoły udali się do klasy. A tam… niespodzianka - pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców.

    Oj, to było świętowanie!

    FOTO z uroczystości.

  • Andrzejki

     

    "Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem czarów ..., i wróżb..." Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. I tak właśnie było też w naszej szkole. W dniu 26.11.2019r. odbyła się długo oczekiwana zabawa andrzejkowa integrująca społeczność uczniowską. W czasie której odbywały się wróżby dla najmłodszych. Zabawę uświetniały piękne stroje dzieci z różnych bajek, jak również przeboje muzyki współczesnej. Tegoroczne andrzejki można uznać za udane. Miłą pamiątką będą fotografie wykonane podczas tej zabawy.

    Pamiętajmy ,że wróżby posiadają magiczną moc a przepowiedziane w noc Św Andrzeja mogą się spełnić. Tak naprawdę wiele zależy od nas samych . Warto o tym pamiętać.  foto 

  • „SZANUJ KOLEGĘ SWEGO, JAK SIEBIE SAMEGO”

    18 listopada w naszej szkole obchodziliśmy dwa ważne i niezwykle ciekawe święta – Dzień Tolerancji oraz Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Była to wspaniała okazja do dyskusji i refleksji nad naszymi postawami wobec innych. Już od samego rana w drzwiach szkoły na każdego czekała słodka niespodzianka i dużo uśmiechów. Oficjalnie jednak nasze świętowanie rozpoczęliśmy od wspólnego spotkania na sali gimnastycznej, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie Dnia Tolerancji i Życzliwości oraz warsztaty dla uczniów prowadzone przez szkolnego pedagoga. Tego dnia uczniowie mieli także okazję do pozdrowienia lub napisania miłego słowa w kierunku wybranej osoby: koleżanki/kolegi, nauczyciela, pracownika szkoły,tworząc przy tym Drzewko Życzliwości i Pozdrowień. Ponadto uczniowie wspólnie tworzyli także Łańcuch Tolerancji i Życzliwości łącząc ze sobą sylwety swoich dłoni – symbol zgody i otwartości. W ramach obchodów uczniowie wzięli także udział w projekcji filmów. Starsi uczniowie obejrzeli ekranizację powieści „Cudowny Chłopak”, młodsi – „Króla Lwa”. Wszyscy, jedząc pyszny popcorn, mogli doświadczyć niezwykłej siły miłości i życzliwości ukazanej w obu ekranizacjach.   foto

           Obchody Dnia Tolerancji i Życzliwości stały się również dobrą okazją do okazania empatii i życzliwości, nie tylko w stronę drugiego człowieka, ale także zwierzaków.

    Nasi uczniowie wzięli  bowiem udział w zbiórce karmy dla bezdomnych psiaków z terenu naszej gminy.

    Inicjatorem obchodów Dnia Tolerancji i Życzliwości była szkolna pedagog – A. Skalska przy współpracy z Panią Elżbietą Wróbel i Samorządem Uczniowskim.

    PAMIĘTAJMY! Uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Człowiek tolerancyjny i życzliwy zawsze znajduje pomocników i sprzymierzeńców, łatwiej pokonuje wszelkie przeszkody i nawiązuje kontakty. Życzliwość ma niezwykłą moc!

  • Wycieczka do Przychodni Rodzinnej

    We wtorek  19 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych OA i OB wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę do przychodni Rodzinnej w Białaczowie. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z trudną i odpowiedzialną pracą lekarza i pielęgniarki oraz pracą zawodowa dorosłych.
    Po dotarciu na miejsce przywitała nas pielęgniarka Pani Kasia Zielińska, która w przystępny sposób zapoznała dzieci z wyposażeniem gabinetów. Przedszkolaki zobaczyły recepcję, gabinet lekarski dla dorosłych i dla dzieci, gabinet zabiegowy, a także gabinety gdzie wykonywane są różnego rodzaju ćwiczenia i zabiegi rehabilitacyjne. Dzieci pogłębiły swoją wiedzę na temat pracy lekarza, pielęgniarki i rehabilitanta. Dowiedziały się również jak bardzo ważna i odpowiedzialna jest ich praca.  Na zakończenie przedszkolaki wręczyły podziękowanie za poświęcony czas i możliwość zwiedzenia przychodni. W drodze powrotnej dzieci odwiedziły aptekę. Zapoznały się z wyglądem apteki i pracą farmaceuty. Pełne wrażeń i miłych przeżyć wróciły do szkoły.  foto


  • "Szalone nożyczki" w Łodzi

    12 listopada uczniowie naszej szkoły udali się do Łodzi. Głównym celem, a zarazem pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Uczniowie obejrzeli tam sztukę pod tytułem „Szalone nożyczki”. Jest to historia utrzymana w komediowym tonie o rozwiązaniu zagadki kryminalnej, a miejscem akcji jest salon fryzjerski. Podczas spektaklu widzowie zostają włączeni przez aktorów w rozwikłanie zagadki, a zakończenie zależy od wyniku głosowania wśród publiczności.

    Po teatrze uczniowie udali się do parku trampolin „Saltos”. Tam najpierw odbyła się rozgrzewka pod okiem instruktorów, którzy przekazali także zasady bezpiecznego korzystania z dostępnych urządzeń. A potem... hulaj dusza. Wycieczka w Łodzi zakończyła się wizytą w Arena Laser Games, po której wróciliśmy bezpiecznie do Białaczowa.

     

    Wyjazd do Łodzi zorganizowały panie Joanna Świątek i Katarzyna Mazurkiewicz.

    Foto z wycieczki.

  • „Pomagamy”

    1 listopada 2019r., już po raz trzeci, chętni uczniowie klas starszych naszej szkoły brali udział w kweście zorganizowanej na rzecz Stowarzyszenia Opieki Paliatywno - Hospicyjnej im. bł. ks. Kazimierza Sykulskiego w Rudzie Białaczowskiej. foto

    Nasi wolontariusze, tak jak we wcześniejszych latach, kwestowali przed cmentarzem w Białaczowie. Pomagali im rodzice oraz nauczyciele.Wspólnymi siłami i dzięki ogromnej chęci niesienia pomocy potrzebującym, udało nam się wspomóc hospicjum. Zebrana w Białaczowie kwota to prawie dwa tysiące złotych.

    Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w zbiórce, a tym samym choć trochę przyczynić się do rozwoju placówki i pomocy podopiecznym tego ważnego miejsca. Mamy nadzieję, że będziemy mogli  wesprzeć Stowarzyszenie w Rudzie Białaczowskiej  jeszcze nie raz.Dziękujemy wszystkim, którzy wrzucili przysłowiowy „grosik” do puszki. Jesteśmy bardzo wdzięczni i wierzymy, że dobro wraca.

  • Policyjna Akademia Bezpieczeństwa

    Dnia 25 października po raz pierwszy uczniowe klasy 2a w składzie Igor Kalata, oraz Karolina Stasiak, reprezentowali naszą szkołe w Konkursie Sprawności Fizycznej oraz Wiedzy o Bezpieczeństwie w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo". Organizatorem konkursu etap powiatowy była Komenda Powiatowa w Opocznie. Celem konkursu było minn: popularyzowanie zasad poszanowania i przestrzegania przepisów prawa utrwalenie zdobytej wiedzy z zakresu ogólnego bezpieczeństwa oraz w ruchu drogowym propagowanie zasad fair-play podczas rywalizacji sportowej integracja środowisk lokalnych

    Konkurs odbył się w Opocznie w szkole nr3 na sali gimnastycznej . Konkurs przebiegał w dwoch etapach. I etap Test wiedzy o bezpieczeństwie II etap Test sprawności fizycznej. W teście nasi reprezentaci poradzili sobie rewelacyjne zdobywając maksymalną ilość punktów. W konkursie sprawności fizycznej tor przeszkód przebiegli perfekcyjnie czas jaki osiągneli: IGOR 51.91, Karolina 54.12. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale oraz dyplomy uczestnictwa. Jesteśmy z nich bardzo dumni i życzymy im dalszych sukcesów. foto

  • Hura!!!!! Będziemy mieć nowoczesną pracownię fizyczno- chemiczną.

    24 października 2019r. WFOŚ i GW w Łodzi ogłosił wyniki Konkursu pn.”Nasze ekologiczne pracownie”. Wśród laureatów znalazła się nasza szkoła z programem  ekologicznym,w którym realizowane będą zagadnienia dotyczące:

    • czynników mających wpływ na życie na Ziemi ;
    • zjawisk zachodzących  na Ziemi i w atmosferze;
    • wpływu człowieka na warunki życia .

    Całkowity koszt  zaplanowanego do realizacji zadania to 55.530,00 zł. Nasza Szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości 49.907,00 zł, wkład własny Gminy to  5.625,00 zł.

     

     W ramach realizacji zadania zostanie utworzona nowoczesna „ Ekologiczna  pracownia fizyczno- chemiczna”. Zostaną zakupione  nowe meble (krzesła, ławki uczniowskie, szafy na pomoce dydaktyczne , szafa na odczynniki chemiczne, stół  demonstracyjny), szereg pomocy dydaktycznych (min.: zestawy do destylacji wody, zestaw szkła laboratoryjnego, komplet do doświadczeń z ciepła, przyrząd do badania zapylenia powietrza PM 2,5,PM 10, zestaw do badania sił międzycząsteczkowych, komplet szkolnych magnesów, statywy laboratoryjne) oraz sprzęt multimedialny( monitor dotykowy, laptop oraz 10 tabletów).

    Autorką nagrodzonego programu jest nauczycielka szkoły – Anna Kałuża.

  • „Kolorowa jesień. Jesienna ozdoba” – konkurs plastyczny

        Jesień – bywa szara i ponura, zimna i smutna… Trudno ją pokochać od razu...w końcu przychodzi po gorącym, słonecznym lecie. Ale my w naszej szkole jesieni się nie boimy, wręcz przeciwnie fajnie się bawimy. Jesień przynosi nam w darze mnóstwo cudownych skarbów: kasztany, żołędzie, szyszki, kolorowe liście, owoce i warzywa. Wystarczy tylko po nie sięgnąć a powstaną piękne jesienne ozdoby. I tak właśnie zrobili chętni uczniowie klas I-III, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie pt.: „Kolorowa jesień. Jesienna ozdoba”. Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie jesiennej ozdoby w formie pracy przestrzennej z wykorzystaniem jesiennych darów.Celem konkursu było zwrócenie uwagi uczniów na piękno otaczającej jesiennej przyrody, uchwycenie przemijania czasu w przyrodzie, zatrzymania go w jesiennej kompozycji.foto

     

              28 października odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Wcześniej wszystkie prace konkursowe: świecznik, wazoniki, wieńce, i inne piękne jesienne cuda, zostały wystawione w szkolnej świetlicy oraz poddane głosowaniu. Uczniowie klas starszych oddawali swoje głosy na jedną z prac, która spodobała im się najbardziej. Prac konkursowych było osiem.Po zliczeniu wszystkich głosów szybko okazało się, że 1 miejsce zajęła Maja Wróbel z kl. III, 2 miejsce zajęła Milena Józwik z klasy I, a miejsce 3 – Jakub Papiernik z kl. I.   

    Serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczniom, a wszystkim którzy wzięli udział w konkursie bardzo dziękujemy za wkład, poświęcony czas i zaangażowanie.

  • Rajd Pieczonego Ziemniaka

       

    Tradycją w naszej szkole już od dłuższego czasu jest Rajd Pieczonego Ziemniaka. W tym roku szkolnym odbył się on już po raz 7 w dniu 24 października. Wiódł trasą przez ulicę Parczowską do miejscowości Parczów oraz przez popularny gościniec by zakończyć trasę na boisku szkolnym naszej szkoły.

    Na mecie na każdego z uczestników czekała wyśmienita grillowana kiełbaska oraz smaczny pieczony ziemniak. Imprezie towarzyszyła przepiękna jesienna słoneczna pogoda a także doskonałe humory panujące wśród uczestników.

    Tak wspaniały rajd przy tak pięknej aurze nie mógł się odbyć bez nieocenionej współpracy i zaangażowaniu rodziców, którzy zadbali o grilla, przygotowali miejsce wypoczynku i upiekli przepyszne kiełbaski i ziemniaki. Serdeczne podziękowania kierujemy dla panów Kalaty Sebastiana i Leszka Wróbla.

    Po minach naszych uczestników było widać nie tylko duże zmęczenie ale również to jak wszystkim bardzo smakowało "Tak wyśmienicie przyrządzone ziemniaki i kiełbaski smakują tylko u nas w Białaczowie". Do zobaczenia za rok!    foto

  • Kampania Białych Serc

    W dniach 12-25.10.2019r., nasza szkoła,już po raz drugi wzięła udział w Kampanii Białych Serc, czyli Europejskim Solidarnym Proteście przeciwko narkotykom i przemocy, której głównym organizatorem jest Grupa Zalewski z Mławy.  W tym roku odbyła się ona pod hasłem „Zanim to się stanie”. Głównym przesłaniem tegorocznego solidarnego protestu było zwrócenie uwagi na problem depresji i samobójstw wśród dzieci i młodzieży.          W związku z przyłączeniem się do akcji nauczyciele i uczniowie podjęli szereg działań, które miały pokazać, że życie bez używek się opłaca, a narkotyki i inne substancje psychoaktywne to nasz wróg, którego powinniśmy omijać z daleka. Pochylono się także nad problemem wiodącym XV KBS, czyli przyczynami i skutkami depresji wśród młodych ludzi.  foto 

     

                W związku z tym już pierwszego dnia kampanii wszystkie okna szkoły zostały przyozdobione białymi, papierowymi serduszkami (symbol kampanii). W kolejnych dniach odbyło się przedstawienie pt.: „Czy naprawdę warto?” przygotowane przez uczniów, projekcja oficjalnego filmiku XV Kampanii Białych Serc, projekcja filmu „Żałuję” oraz spotkanie  z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Opocznie. Ponadto w czasie trwania kampanii odbył się  „Bieg Serduszek” oraz mecz piłki siatkowej.  W czwartek –24października – miał miejsce  MARSZ BIAŁYCH SERC.Podczas marszu wszyscy uczniowie klas starszych, wraz z nauczycielami, przeszli ulicami Białaczowa trzymając w rękach wcześniej zrobione transparenty nawołujące do życia bez nałogów oraz białe balony.  Był to marsz głośny, ale pokojowy. Ostatniego dnia kampanii zorganizowano „Ciepłe Serce Pamięci” – ze świec i zniczy, dokładnie o godzinie 19:30, ułożono serce ku pamięci wszystkich ofiar uzależnień, przemocy.Dodatkowo podczas trwania całej kampanii w szkole trwał konkurs plastyczny dla klas IV-VIII na najciekawszy transparent XV KBS ( I miejsce zdobyła w nim klasa VIII), prowadzone były lekcje wychowawcze podczas których wyświetlany był filmik pt.: „Pierwsza pomoc ofiarom mrozu”, a także została stworzona gazetki ścienna. Koordynatorkami całej akcji były Panie Elżbieta Wróbel i Aleksandra Skalska.

  • Bijemy rekord w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej!

     

    W tym roku Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Białaczowie po raz pierwszy wzięła udział w ogólnopolskim wydarzeniu „Bicie Rekordu w Pierwszej Pomocy”. Organizatorem akcji, która odbywała się z podczas Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca była Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, zaś koordynatorem akcji pani Magdalena Szołowska.

     

    W dniu 16 października o godzinie 12.00 w całej Polsce rozpoczęła się próba pobicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób. W Szkole Podstawowej w Białaczowie do tego zadania przystąpili uczniowie klas II, IV, V, VIa, VIb, VII i VIII a także dyrekcja szkoły i nauczyciele.

    Przez 30 minut, na 4 fantomach, nieprzerwanie prowadzono resuscytację wykonując 30 uciśnięć i 2 wdechy ratownicze. Czy tegoroczna próba pobicia Rekordu w Pierwszej Pomocy zakończyła się sukcesem? O tym dowiemy się w przeciągu tygodnia. Na pewno cała akcja dostarczyła wszystkim uczestnikom wielu wrażeń, a także była wspólną nauką resuscytacji i podstawowych czynności ratujących życie.

    Foto

  • Bal z Panią Jesienią

    W naszych oddziałach przedszkolnych nawet jesienią jest wesoło a to wszystko za sprawą ,, Balu z Panią Jesienią”, który odbył się 17.10.2019 r. Oczywiście na balu nie zabrakło Pani Jesieni, która swoim wyglądem wzbudziła wśród wszystkich ogromny zachwyt. Nasz gość przeczytał piękny wiersz o Jesieni, dzieci odpowiadały na pytania i zagadki dotyczące danej pory roku. Uczestniczyły w wielu ciekawych zabawach ruchowychoraz tańczyły przy ulubionych piosenkach jesiennych.

    Tego dnia odbyło się również podsumowanie konkursu plastycznego pt. ,,Jesienne Drzewo”.Powołana wcześniej Komisja Konkursowa w składzie Mateusz Andrychiewicz - przewodniczący Komisji, Pani Anna Wijata i Pani Beata Wierzbicka miała ciężkie zadanie. Na konkurs wpłynęło 16 prac,  wszystkie były piękne i bardzo ciekawe.foto

    Po długich naradach przyznano następujące miejsca i wyróżnienia:  I MIEJSCE – Natalia Włodarska, klasa 0bII MIEJSCE – Damian Goska i Wiktoria Józwik, klasa 0AIII MIEJSCE – Lena Gierczyna, klasa 0B.WYRÓŻNIENIA: Szymon Olesik, klasa 0C, Emilia Pręcikowska i Kasia Wilk, klasa 0APod koniec balu Pani Jesień wręczyła dzieciom, które wzięły udział w konkursie dyplomy  i nagrody. Jak również obdarowała wszystkich słodkościami i jeżykami z szyszki.  Na koniec zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie i wręczyliśmy Pani Jesień własnoręcznie zrobiony upominek. Bardzo dziękujemy Pani Angelice Gierczynie ( mamie Leny i Sandry) za wcielenie się w role Pani Jesieni i pomoc w organizacji balu. Natomiast wszystkim zwycięzcom serdecznie GRATULUJEMY.

  • Dzień Edukacji Narodowej

    Dzień Edukacji Narodowej tradycyjnie stał się świętem nauczycieli, pedagogów i pracowników oświaty. W podziękowaniu za trud włożony w codzienną pracę, nauczyciele otrzymują tego dnia podziękowania i życzenia od uczniów, często także drobne upominki: kwiaty i słodycze. W szkołach jest to dzień wolny od zajęć lekcyjnych, a uroczystą atmosferę podkreślają akademie i występy artystyczne przygotowane przez uczniów.    foto

  • Najpierw geopark później „ Bogowie i Herosi”

    Najpierw geopark  później „ Bogowie i Herosi”

             7 października grupa 50 uczniów z klas IV-VII wyjechała na wycieczkę . Głównymi celami wyjazdu było odwiedzenie otwartego w czerwcu br. geoparku  położonego na terenie Gminy Sławno oraz udział w  musicalu dydaktycznym  przygotowanym przez Teatr Muzyczny „Forte” pt: „ Bogowie i Herosi- Opowieści Afrodyty”.

    O godzinie 8 .45 wyruszyliśmy  autokarem do  miejscowości Owadów- Brzezinki, gdzie znajduje się muzeum  unikatowych w skali światowej skamieniałości paleontologicznych pochodzących sprzed 148 milionów lat. Skamieniałości  te odznaczają się wyjątkowo dobrym stanem zachowania i zostały odkryte   na terenie wyrobiska kopalni „Nordkalk  w 2012 roku.  foto 

    Podczas wizyty w geoparku mieliśmy możliwość obejrzenia filmu dotyczącego prac wykopaliskowych  na terenie kamieniołomu oraz historii powstania geoparku.

    W kamieniołomie Owadów- Brzezinki dokonano wielu odkryć min.: specyficznego zespołu amonitów, homaropodobnych  skorupiaków i skrzypłoczy a także dużych kręgowców- drapieżnych ryb, żółwi skrytoszyjnych, ichtiozaurów oraz krokodylomorfów. Zdecydowana większość rozpoznanych skamieniałości reprezentuje gatunki dotychczas nieznane.

    Po obejrzeniu filmu oraz eksponatów znajdujących się w muzeum udaliśmy się na taras widokowy, skąd można oglądać teren kamieniołomu.

    Następnie udaliśmy się  do kompleksu rekreacyjno- turystycznego ze  skateparkiem, siłownią zewnętrzną oraz placem zabaw. Wszyscy uczestnicy wycieczki z wielką przyjemnością skorzystali z    udostępnionych nam urządzeń z  i doskonale się  bawili.

    Po wizycie na terenie Gminy Sławno udaliśmy się  do Opoczna do MDK  na przedstawienie pt:” Bogowie i Herosi”. Wszyscy odbyliśmy podróż do mitycznego świata,  po którym przewodniczką była bogini miłości -Afrodyta .Zrozumieliśmy , że bohaterami świata mitów kierują honor, wierność i prawdomówność- wartości , które powinny dominować również w naszym współczesnym świecie. Widowisko  podane było w bardzo atrakcyjny sposób dla widza-komediowy scenariusz, zaskakujące efekty świetlne , doskonale zaśpiewane piosenki oraz przesłanie z niego płynące spowoduje,   że  pozostanie ono w pamięci naszych uczniów na bardzo długo.

     W trakcie wycieczki uczniowie doskonalili kompetencje   kluczowe  w zakresie nauk przyrodniczych, czytania i rozumienia czytanego tekstu, językowe, w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej oraz osobiste ,społeczne i w zakresie uczenia się.

     Składamy serdeczne podziękowania Pani  Ewie Rzepce z Urzędu Gminy Sławno za przewodnictwo po geoparku oraz udostępnienie urządzeń kompleksu rekreacyjnego.

    Po spektaklu wróciliśmy do Białaczowa. Opiekunkami w trakcie trwania wycieczki były: Anna Kałuża,

    Katarzyna Mazurkiewicza, Agnieszka  Mijas  i Marzanna Paduszyńska.

     

    Tekst i Foto : Anna Kałuża

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza
    ul.Szkolna 36, 26-307 Białaczów
  • 44 / 758 14 12
    44 / 758 14 18

Galeria zdjęć