30 kwietnia naszych przedszkolaków odwiedziła radosna Pani Wiosna oraz rozbudzony po zimowym śnie - niedźwiedź. Przywitała nas w pięknym kolorowym stroju, przynosząc piękną pogodę oraz bukiety kwiatów na ręce. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowiadania pt. „Jak ślimak spotkał wiosnę”, chętnie odpowiadały na pytania i zagadki, śpiewały piosenki, a także uczestniczyły we wspólnym tańcu. Na koniec podziękowały za przybycie wręczając upominki i zaprosiły do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Serdeczne podziękowania rodzicom: P. Izabeli Bożek oraz P. Katarzynie Papiernik za zaangażowanie w role. foto
Z okazji Dnia Ziemi odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny tematycznie związany z tegorocznym hasłem obchodów pt: „ Chrońmy zagrożone gatunki roślin i zwierząt”. Konkurs przebiegał w trzech kategoriach wiekowych:
- dla dzieci z oddziałów przedszkolnych
- dla klas I-III
-dla klas IV-VIII
Na konkurs wpłynęły ogółem 33 prace plastyczne. foto
Wyniki konkursu i wręczenie nagród zostały ogłoszone 15 maja podczas apelu z okazji Dnia Ziemi.
Wystaw prac konkursowych miała miejsce na sali gimnastycznej i wzbudziła duże zainteresowanie uczniów .
Po ocenie prac komisja przyznała następujące miejsca:
w kategorii oddziałów przedszkolnych
I miejsce - Gabriel Papiernik 0 a
I miejsce - Jakub Papiernik 0b
w kategorii klas I-III
I miejsce – Marysia Bolchajmer kl. III
W kategorii klas IV-VIII
I miejsce – Dominika Kocemba kl.VIII
II miejsce – Hania Grzybek kla.IV
III miejsce – Nikola Piwowarczyk kl.Va
III miejsce – Mateusz Andryciewicz kl.VI
Wszystkim nagrodzonym i uczestnikom składamy serdeczne gratulacje.
Tekst- Anna Kałuża
21 maja 2019 roku klasa Ia i Ib wraz z wychowawcami odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną. Podczas wizyty uczniowie zapoznali się z regulaminem placówki, ze sposobami wypożyczania, a także z prośbami książki, które przedstawiła Pani Izabela Wiktorowicz - dyretor biblioteki. Później nastąpiło pasowanie na czytelnika, którego dokonał Wójt Gminy Białaczów Pani Barbara Goworek. Nasi pierwszoklasiści złożyli również uroczyste przyrzeczenie - odbijając swoją dłoń na specjalnie przygotowanej tablicy, że będą szanować książki i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Każdy uczeń otrzymał dyplom i wypożyczył książkę. foto
Dnia 14 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w VI Powiatowych Obchodach Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Uroczystości odbyły się w Starostwie Powiatowym w Opocznie. Konferansjerami gali byli: Monika Reszelewska, Martyna Guzińska oraz Mikołaj Natkański. Podczas obchodów można było usłyszeć recytację nagrodzonych utworów w „Konkursie Jednego Wiersza” w wykonaniu Martyny Guzińskiej oraz Mateusza Wojciechowskiego – uczniów klasy VIII. Miłym akcentem dla nas było również wręczenie wyróżnienia Pani Joannie Świątek w konkursie fotograficznym. W trakcie uroczystości chłopcy z klas VI-VIII zaprezentowali część artystyczną przedstawiającą moment Uchwalenia Konstytucji 3 Maja przez Sejm Czteroletni. Swoim występem pokazali jak wyglądały tamte dni. foto
W przedstawieniu wzięli udział : Mateusz Gradziński, Mikołaj Natkański, Maciej Łukasik, Bartłomiej Ciach, Bartłomiej Lis, Kacper Kowalski, Wiktor Adamus oraz Jan Czechowicz . Dopełnieniem inscenizacji był występ zespołu wokalnego w składzie : Julia Grzesińska, Monika Reszelewska i Marta Szmitkowska. Dziewczęta z klasy VIII zaprezentowały przepiękną pieśń ,,Bogurodzicę” oraz razem z chórem chłopców utwór ,,Flaga”. Występ wzbudził we wszystkich ogromny zachwyt i nagrodzony został owacją na stojąco.
Uczniów przygotowały : Pani Katarzyna Mazurkiewicz , Joanna Świątek oraz Marzanna Paduszyńska.
W dniu 24 kwietnia uczniowie z klas I-III naszej szkoły wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Głównym celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań naukowych w Centrum Nauki Kopernik oraz zwiedzanie Warszawy.
Pierwszym punktem programu był spacer na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie uczniowie odwiedzili Planetarium, gdzie obejrzeli film pt. „Polaris” oraz odbyli wirtualną podróż po planetach Układu Słonecznego. Wizyta w Centrum Nauki Kopernik rozbudziła ciekawość , wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenie się. Wszyscy mogli poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. foto
Po trzech godzinach pobytu w Centrum Nauki Kopernik wyruszyliśmy zwiedzić stolicę. Zobaczyliśmy Pałac Prezydenta, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, Pomnik Warszawskiej Syrenki, Pomnik Małego Powstańca oraz Grób Nieznanego Żołnierza.
Po wyczerpującym spacerze po stolicy udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki. Wjechaliśmy windą na najwyższe piętro pałacu i przy bardzo dobrej widoczności podziwialiśmy panoramę Warszawy.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Białaczowa.
W miniony weekend tj. 10- 12 maja grupa dzieci reprezentujących koła SKKT PTTK z terenu naszej gminy wzięła udział w XV Ogólnopolskim Zlocie Młodzieży Wiejskiej. W tym roku bazą noclegową była stanica wodna w Bachotku( woj. kujawsko-pomorskie).
Ogólnopolskie zloty organizowane są przez Komisję Środowiskową Zarządu Głównego PTTK i oddział PTTK, na terenie którego odbywa się impreza. foto
Tegoroczny zlot rozpoczął się „ Biegiem Rzeźnika” , w skład którego wchodziły konkurencje sprawnościowe takie jak: strzelanie z łuku, strzelanie ze sztucera, skoki w worku, przepłynięcie krótkiej trasy kajakiem.
Najlepsze w tej konkurencji okazały się dziewczyny z Białaczowa: Natalia Franaszczyk, Julia Grzesińska, Monika Reszelewska. Marta Szmitkowska, Ani Szołowska, Kasia Szołowska, Maja Jóźwik , Ania Wilk, Wiktoria Wąsowicz. Kolejny dzień to zwiedzanie najbliższej okolicy, w tym Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Popołudnie przebiegało w postaci gry terenowej po Brodnicy. I w tej konkurencji dziewczyny z Białaczowa okazały się najlepsze, jako jedyne ukończyły całą grę . Natomiast wieczorem drużyny uczestniczące w Zlocie prezentowały programy artystyczne związane z terenem pochodzenia. W tej konkurencji dziewczęta Białaczowa i uczniowie z Pertykóz zajęli III miejsce. W konkursie krajoznawczym uczniowie Szkól Podstawowych w Miedznej Drewnianej i Petrykóz otrzymały nagrody za bezbłędne rozwiązanie testu.
Opiekunkami młodzieży w czasie zlotu były panie : Alicja Grabska, Magdalena Szołowska, Joanna Świątek i Elżbieta Zając
26 maja to niewątpliwie jedna z najważniejszych dat w naszym kalendarzu – Dzień Matki. W tym dniu dziękujemy swoim ukochanym Mamom za drobiazgi, zwyczajne sprawy, błahostki, ale przede wszystkim za nieocenione poświęcenie, bezwarunkową miłość i troskę. Nie ma słów i gestów, które w pełni wyraziłyby to jak bardzo je kochamy. Warto jednak próbować… Dzieci od najmłodszych lat starają się, aby prezent dla Mamy był wyjątkowy. Tworzą laurki, bukieciki z papieru czy rysują piękne portrety swoich ukochanych mam.
W związku z powyższym w naszej szkole zorganizowany został konkurs plastyczny pt.: „Portret mojej Mamy”, którego celem było umacnianie więzi rodzinnych, pobudzenie wyobraźni i rozwijanie potencjału plastycznego uczniów. foto
Konkurs podzielony został na trzy kategorie wiekowe:kategoria I – dzieci w wieku przedszkolnym; kategoria II – uczniowie klas I – III; kategoria III – uczniowie klas IV-VIII. Do organizatora konkursu - P. Aleksandry Skalskiej wpłynęło 28 prac konkursowych. Wszystkie prace wykonane były niezwykle pomysłowo i starannie, co nie ułatwiało zadania komisji konkursowej. Jury, w którego skład wchodziły Pani Beata Wierzbicka i Pani Elżbieta Karbownik, po naradach stwierdziło, iż przyznaje następujące nagrody:
w kategorii I
1 miejsce – Nikodem Bożek kl. 0 „B”
2 miejsce – Klaudia Szewczyk kl. 0 „B”
3 miejsce – Jakub Papiernik kl. 0 „B”
w kategorii II
1 miejsce – Maria Bolchajmer kl. III
2 miejsce – Julia Liczbik kl. I „B”
3 miejsce – Maja Wróbel kl. II
w kategorii III
1 miejsce – Natalia Koliczkowska kl. VI
2 miejsce – Jakub Majchrzak kl. IV
3 miejsce – Hanna Grzybek kl. IV
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za włożony wkład pracy. Nagrodzonym gratulujemy.
Mamom życzymy zdrowia, wszelkiej pomyślności i wielu, wielu radości J
W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące szkół, stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, przedstawienia , pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego.
Hasłem kampanii Dnia Ziemi w 2019 r. jest ochrona zagrożonych gatunków .
Również w naszej szkole w dniu 15 maja z tej okazji odbył się w apel, w trakcie którego wybrani uczniowie klas IV-VI zaprezentowali przedstawienie pt „ Ratujmy Naszą Ziemię” .
Uczniowie wcielili się w postacie żywiołów – ognia i wody oraz roślin i zwierząt. Żywioły przedstawiły swoje zalety i nawoływały do wykorzystywania ich zgodnie z przeznaczeniem . foto
Rośliny i zwierzęta pokazały radosne życie jakie prowadzą w czystym środowisku . Niestety radosne i beztroskie życie znika w momencie gdy pojawia się smog. Smog, który niszczy igły, liście roślin i nie pozwala normalnie oddychać . Wszystko to za przyczyną człowieka i jego nierozważnych działań , które niszczą świat żywy i przyczyniają się do zaniku bioróżnorodności. Bezradne istoty żywe postanawiają opuścić Ziemię i znaleźć miejsce gdzie będą odpowiednio traktowane. Całość przedstawienia przeplatana była piosenkami o treści ekologicznej w wykonaniu uczniów klas IV-VI .
Na zakończenie uczennice klasy VIII wykonały ‘przepiękna piosenkę „ Bieszczady”
Głównym przesłaniem przedstawienia było uwrażliwianie na problemy środowiska i wdrażanie do przyjęcia aktywnej postawy na rzecz ochrony przyrody.
Nad przygotowaniem czuwały nauczycielki – Anna Kałuża i Marzanna Paduszyńska.
Tekst – Anna Kałuża.
9 maja uczniowie naszej Szkoły w składzie :
Karol Zieliński
Dawid Paduszyński
Kacper Tatarzyński
Wojciech Stępniak
Mateusz Andrychiewicz
Jakub Kupis
Kacper Murawski
Stanisław Gradziński
wzięli udział w Igrzyskach Dzieci Powiatu Opoczyńskiego w mini piłce nożnej- chłopców.
Po pierwszym etapie gry zajęli drugie miejsce w swojej grupie.
Awansowali do drugiego etapu. Tam grali o trzecie miejsce.
Przegrana z drużyną ze Szkoły Podstawowej z Wójcina ostatecznie zdecydowała, że zajęliśmy IV miejsce w Powiecie.
W rozgrywkach wzięło udział 8 Szkół Podstawowych z terenu naszego powiatu.
Zawodników przygotowała Pani Marzanna Paduszyńska.
Innowacja pedagogiczna „Raz dwa trzy – kodujesz i programujesz ty” jest realizowana w klasie 1a w ramach dodatkowej godziny prowadzonej społecznie od drugiego półrocza.
Innowacja będzie realizowana poprzez ćwiczenia praktyczne, za pomocą języka gier, zabaw edukacyjnych przy wykorzytaniu urządzeń technologicznych (roboty, tablety) jak również poprzez matę edukacyjną, kolorowe kubeczki, ciekawe aplikacje i programy (Scottie Go, MakeyMakey, Scratch Junior, Bit By Bit, Lightbot, code.org. kodable).
Celem innowacji jest przybliżenie uczniom zagadnień związanych z nauką kodowania i programowania i korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnej (TIK), programowania offline (bez użycia urządzeń cyfrowych), jak również rozwijanie uzdolnień i zainteresowań informatycznych wśród dzieci.
-posługiwanie sie komputerem, urządzeniami cyfrowymi ,odkrywanie i poznanie możliwości działania, zastosowania ty urządzeń.
-tworzenie poleceń lub sekwencji poleceń dla określonego planu działania prowadzącego do osiągnięcia celu.
-rozwiązywanie zagadek, zadań, łamigłówek itp. prowadzących do odkrywania algorytmów.
- programowanie wizualnie, prostych historyjek według różnych pomysłów, a także ich sekwencji, sterujące obiektem na ekranie komputera, bądź innego urządzenia cyfrowego.
-korzystanie z udostępnionych mu stron, aplikacji, programów
-kształcenie umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów na różnych przedmiotach, jak również w pracy w grupie.
-stwarzanie uczniom możliwości odniesienia sukcesu.
-planowanie procesów pozwalających wykorzystywać technologię w rożnych dziedzinach życia.
Autorką innowacji jest Elżbieta Wróbel foto
W dniach 11-12 kwietnia uczniowie kl. 0-III naszej szkoły, wzięli udział w warsztatach wielkanocnych - pod czujnym okiem Seniorów z Domu Dziennego Pobytu „Senior-WIGOR” w Miedznej Drewnianej. Pierwszego dnia dzieci z kl. I-III wykonywały palmy wielkanocne, a następnego - przedszkolaki ozdabiały jajka styropianowe kolorowymi sznurkami z bibuły. Bardzo dziękujemy Seniorom oraz Pani Kierownik Marzenie Grzesińskiej za wizytę, a także rodzicom za pomoc w organizacji. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składamy najserdeczniejsze życzenia, zdrowia, szczęścia, pogodyw sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych osób. foto
W marcu ruszył projekt powszechnej nauki pływania „ Uczę się pływać” skierowany do najmłodszych uczniów naszej szkoły. Zajęcia nauki pływania odbywają się na Krytej Pływalni w Opocznie . Oprócz zdobycia umiejętności pływania mają one na celu podniesienie odporności i korygowanie wad postawy, mają również zapobiec nadwadze i otyłości.
Dzieci mają już za sobą zajęcia oswajające z wodą, odbyły się pierwsze zajęcia nauki pływania.
Niektórzy radzą sobie całkiem nieźle i czują się w wodzie jak przysłowiowe rybki, inni potrzebują troszkę więcej czasu, by przełamać lęk przed wodą.
Projekt został sfinansowany z funduszy Ministerstwa Sportu i Turystyki, więc zajęcia odbywają się całkowicie nieodpłatnie. Autorem projektu jest pan Mariusz Leśnicki, a koordynatorem jest Joanna Świątek foto
9 marca przywitał nas słoneczną wiosenną pogodą. Dopiero później nadeszły chmury i wzmógł się wiatr, nawet trochę padało. To jednak nie przeszkadzało naszej drużynie wytrwale wędrować z Końskich do Proćwina, razem z ponad 400 piechurami.
Tradycyjnie rozpoczęliśmy zbiórką przy biurze PTTK w Końskich. Następnie wyruszyliśmy na trasę rajdu. Było to nie tylko wędrowanie. Organizatorzy przygotowali szereg konkurencji, w których każdy mógł się sprawdzić.
Cele rajdu:
popularyzacja walorów krajoznawczych Ziemi Koneckiej
propagowanie turystyki pieszej, jako najprostszej formy aktywnego wypoczynku podtrzymywanie tradycji obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet
sprawdzenie się w rywalizacji podczas rozgrywania konkurencji na trasie rajdu
włączenie się w obchody Roku Młodych w PTTK foto
4 kwietnia odbył się III Konkurs Recytatorski Znam wiersze… skierowany do uczniów klas I- III ze szkół naszej gminy. Każdego roku uczniowie przygotowują utwory innych poetów, zawsze dwóch do wyboru. W tym roku uczestnicy musieli zmierzyć się z twórczością Kubiaka i Janczarskiego, którzy jak stwierdziła jedna z opiekunek przygotowujących uczniów są poetami wymagającymi i jednocześnie niezwykle inspirującymi.
Jury w składzie: Izabela Wiktorowicz- Dyrektor Biblioteki Publicznej w Białaczowie, Małgorzata Telecka – pracownik Biblioteki Publicznej w Białaczowie Filia w Petrykozach i Joanna Świątek –nauczyciel polonista i bibliotekarz- miało twardy orzech do zgryzienia. Wszystkie uczestniczki bardzo ładnie przygotowały się do konkursu. Wykazały się nie tylko znajomością tekstu, ale również jego interpretacją. Po długich naradach jury przyznało następujące miejsca:
I miejsce: Julia Rudolf, Nikola Jabłońska, Sandra Sulgostowska – wszystkie z SP w Miedznej Drewnianej
II miejsce: Julia Liczbik( SP w Białaczowie) Małgosia Kałużyńska( SP w Miedznej Drewnianej)
III miejsce: Ala Ulowska, Jagoda Jóźwik i Maja Grzesińska – wszystkie ze SP w Białaczowie
Była tez nagroda specjalna od jury. Otrzymała ja Sandra Sulgostowska za ogólny wyraz artystyczny.
Osoba odpowiedzialną za przeprowadzenie konkursu była Joanna Świątek foto
Innowacja pedagogiczna Gramy w scrable jest realizowana w klasie Va w ramach dodatkowej godziny prowadzonej społecznie. Jest odpowiedzią na lukę w zajęciach pozalekcyjnych. Srabble to jedna z najpopularniejszych gier planszowych. Gry planszowe Doskonalą i rozwijają procesy i zdolności orientacyjno-poznawcze u dzieci.
Podczas gry kształtują się u dzieci właściwości, które są niezbędne i potrzebne w uczeniu się, np. planowa realizacja zamierzeń, koncentrowanie uwagi na wybranym przedmiocie, spostrzegawczość i wyobraźnia, pamięć i umiejętność analizy i syntezy porównywania i obserwacji., doskonalą i rozwijają procesy i zdolności orientacyjno-poznawczych u dzieci zapewniają większą koncentracje oraz motywację do bardziej intensywnego uczenia się, które sprzyja rozwojowi twórczości dziecięcej,umożliwiają nasilenie kontaktu między sobą, stwarzają okazję do rozmowy.
Przez gry dziecko zdobywa umiejętności oceny współgrających i siebie
Celem innowacji jest
Innowacja realizowana jest od drugiego półrocza . na zajęciach uczniowie poznali zasady gry, dowiedzieli się czym są anagramy, z użyciem scrabli grali w kalambury drużynowe, wcielali się w rolę żywego scrabbla.
Autorką innowacji jest Joanna Świątek foto
Dnia 26.03.2019 r. przedszkolaków odwiedził Pan Leśniczy z Nadleśnictwa Opoczno. Wspólne zajęcia z naszym gościem przybliżyły dzieciom pracę, jaką wykonuje leśniczy a także nauczyło w jaki sposób należy dbać o las i jego mieszkańców. Podczas spotkania Pan Leśniczy zadawał przedszkolakom pytania, z którymi świetnie sobie radziły. Ogromną atrakcją było wspólne zasadzenie czterech świerków na terenie szkoły. Na koniec spotkaniakażde dziecko otrzymało sadzonkę drzewka do domu iwszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Pokaz edukacyjny to jedna z wielu nagród za zajęcie I miejsca w plebiscycie na ,,PRZEDSZKOLE ROKU 2018” realizowanego przez ,,Dziennik Łódzki”. Dziękujemy za bardzo ciekawe zajęcia. foto
22 marca w Opocznie odbył się XVI Regionalny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej.
Uczennice naszej Szkoły rywalizowały w kategorii wiekowej V- VIII Szkół Podstawowych do którego zgłosiło się 12 zespołów.Po przepięknym wykonaniu utworu "Cisza - Modlitwa Katyńska" jury przyznało naszym reprezentantkom - Julii Grzesińskiej, Monice Reszelewskiej oraz Marcie Szmitkowskiej - I miejsce.
Gratulujemy ! Życzymy dalszych sukcesów!
Przygotowanie Marzanna Paduszyńska foto
XVI Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Opocznie
pod hasłem "Alkohol!, Narkotyki!, Nie Dziękuję"
II MIEJSCE NASZEJ DRUŻYNY
Skład naszej drużyny:
- Karol Zieliński- najlepszy zawodnik turnieju w kat. II
- Kacper Tatarzyński
- Wojciech Stępniak
- Jakub Kupis
- Kacper Murawski
- Dawid Paduszyński
- Stanisław Gradziński
Zwycięskie drużyny nagrodzone zostały atrakcyjnymi nagrodami.
Na ręce najlepszych zawodników przekazane zostały statuetki oraz cenne nagrody rzeczowe.
Uczniów przygotowała Marzanna Paduszyńska foto
11.03.2019 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyli w wyjeździe do Miejskiego Domu Kultury, gdzie odbyło się przedstawienie teatralne pt. „Śnieżka”w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa oraz do Centrum Dziecięcego Riki” w Opocznie.
Spektakl oparty był na motywach baśni braci Grimm „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Przedstawienie było kolorowym, wesołym, roztańczonym i rozśpiewanym wydarzeniem. Towarzyszące dzieciom w trakcie spektaklu emocje pokazały, że dzieci doskonale się bawią. Ogromną atrakcją była bogata aranżacja środków scenicznych: charakteryzacja, ciekawe rekwizyty, rozbudowana dekoracja oraz efekty specjalne.
W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu z tysiącem kulek, licznych tuneli, zjeżdżać na zjeżdżalni, budować obiekty z dużych klocków oraz korzystać z wielu innych atrakcji. Wizyta w bawialni pozwoliła nie tylko doskonalić sprawność fizyczną przedszkolaków, ale także stanowiła doskonałą okazję do rozładowania dziecięcej energii i – co najważniejsze – radosnej zabawy.
Dzieci wróciły do przedszkola nieco zmęczone ale zadowolone i pełne wrażeń. foto