Nawigacja

Co się działo w latach poprzednich...

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

ŻEGNAJCIE WAKACJE - WITAJ SZKOŁO !!!

02 września 2013 roku rozpoczął się nowy rok szkolny 2013/2014. Stanowisko Dyrektora w naszej szkole objęła p. Beata Piotrowska. Do Rady Pedagogicznej dołączył jeszcze jeden nowy nauczyciel - p. Anna Jędrzejczyk, która będzie wychowawcą oddziału przedszkolnego.

Z okazji nowego roku szkolnego, Pani Dyrektor oraz wszystkim Nauczycielom życzymy wytrwałości w realizacji planów zawodowych, a uczniom jak najlepszych wyników w nauce.


Nasza drużyna bezkonkurencyjna!

W dniach 5 i 6 września 2013roku odbył się IV Turniej Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska. Po zaciętej walce chłopcy z naszej szkoły zajęli I miejsce!

Wyniki rozgrywek: SP Białaczów - SP Petrykozy 7:0; SP Białaczów - SP Skronina  4:0; SP Białaczów - SP Miedzna Drewniana  2:2. 

W kategorii dziewcząt nasza drużyna zajęła wysokie II miejsce! A oto wyniki: SP Białaczów - SP Miedzna Drewniana 2:0; SP Białaczów - SP Skronina  0:0; SP Białaczów - SP Petrykozy 1:1. 

Skład drużyny chłopcówM. Grzesiński, M. Grzesiński, Ł. Sitkowski, B. Tuchowski, T. Urbańczyk, P. Wilk, D. Zieliński. Rezerwowi: J. Błaszczyk, K. Gruszczyński, F. Podgrodzki, B. Zasada. Opiekun - M. Paduszyńska.

Skład drużyny dziewcząt: K. Ciach, J. Kołba, K. Kołodziejczyk, J. Kotusiewicz, J. Kożuchowska, D. Wiktorowicz. Rezerwowe: D. Andrychiewicz, M. Maj, I. Mazurkiewicz, M. Pluta, W. Wąsowicz. Opiekun - K. Mazurkiewicz


Narodowe czytanie

Narodowe Czytanie to akcja publicznego czytania o zasięgu ogólnopolskim. Została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Czytanie zostało nazwane narodowym, by podkreślić jego powszechny charakter i ogólnopolski zasięg.Tegoroczna edycja została poświęcona twórczości Aleksandra Fredry. Uczniowie klasy czwartej pod opieką nauczycielki języka polskiego Pani Joanny Świątek również dołączyła do tej akcji. Dzieci uczestniczyły w lekcji  w Bibliotece Publicznej w Białaczowie.  Obejrzały prezentację multimedialną poświęconą życiu i twórczości Aleksandra Fredry. Wysłuchały  głośnego czytania  utworu "Paweł i Gaweł", a następnie pracowały w oparciu o tekst wiersza. Spotkanie poprowadziły Panie Iza Wiktorowicz i Katarzyna Baranowska.

Tekst: Joanna Świątek


II Rajd Pieczonego Ziemniaka

Wrześniowa pogoda wcale nas nie roozpieszcza.Wręcz przeciwnie, obfituje w deszcz i niską temperaturę. Niesprzyjająca pogoda nie przeszkadza tym, którzy lubią przyrodę, towarzystwo kolegów i piesze wędrówki. Dlatego w czwartek 19. września udaliśmy się na II Rajd Pieczonego Ziemniaka. Trasa wędrówki była bardzo krótka, bo wiodła z Białaczowa do Kowalowa.Tam uczestnicy rajdu wysłuchali pogawędki podleśniczego pana Pawła Pytlosa na temat leśnej zwierzyny  i roślinności, właściwego zachowania się,  w lesie, konsekwencji braku szacunku do przyrody. Następnie upiekli kiełbaski i oczywiście ziemniaki :))

Opiekunkami uczniów były panie Marzanna Paduszyńska i Joanna Świątek

Tekst i foto: Joanna Świątek


Nasi w międzypowiatowych rozgrywkach

Dnia 23 września w Aleksandrowie  odbyły się międzypowiatowe eliminacje w Piłkarskim Turnieju Orlika o puchar premiera Donalda Tuska.Nasza drużyna w składzie:

Michał Grzesiński, Miłosz Grzesiński, Dawid Zieliński, Tomasz Urbańczyk, Łukasz Sitkowski, Paweł Wilk, Bartek Zasada, Kacper Gruszczyński, Jakub Błaszczyk wywalczyła 3. miejsce pokonując drużyny z Przedborza, Sulejowa i Drzewicy.

Gratulujemy trenerce Pani Marzannie Paduszyńskiej!!!

Tekst: Joanna Świątek


Dzień Chłopaka

30 września -  data ta znana jest wszystkim, a szczególnie chłopcom. Tego dnia właśnie obchodzą oni swoje święto. O swoich kolegach nie zapomniały także dziewczęta z naszej szkoły, które oprócz życzeń wręczyły człopcom drobny upominek. Uwieńczeniem tego dnia  była szkolna dyskoteka, w trakcie której wybrano SUPER CHŁOPAKA. Ten zaszczytny tytuł uzyskał uczeń klasy VI - Łukasz Wilk - GRATULUJEMY!!!

Tekst: Anna Wijata, zdjęcia: Jarosław Kałuża


"Moja wymarzona ekopracownia"

INFORMACJA O DOFINANSOWANIU, ZE ŚRODKÓW WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W ŁODZI, ZADANIA W RAMACH KONKURSU „MOJA WYMARZONA EKOPRACOWNIA”

Nazwa zadania: Moja wymarzona ekopracownia „Eko-Świat”  w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Białaczowie

Wartość ogólna zadania:  32.688,00 zł

Wysokość oraz forma dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: dotacja w wysokości  29.103,00 zł obejmująca sfinansowanie zakupu wyposażenia ekopracowni.

ZAKRES PROJEKTU

Projekt   obejmuje w swej treści zaplanowanie i utworzenie szkolnej pracowni ekologicznej przez wyposażenie jej w nowoczesne zaplecze techniczne i różnorodne środki dydaktyczne oraz stworzenie i wdrożenie w określonym czasie programu edukacyjnego opartego na wykorzystaniu zasobów pracowni.

Tekst: Anna Kałuża


Światowy Dzień Turystyki

Po raz kolejny przedstawiciele SKKT działającego przy naszej szkole uczetniczyli w ogólnopolskiej imprezie związanej z obchodami Dnia Turystyki. W  tym roku gospodarzem imprezy na terenie województwa łódzkiego był Zgierz.Uczestnicy imprezy mieli okazję poznać historię miasta, uczestniczyli w warsztatach poświęconych drewnu i glinie. Najwięcej zabawy dostarczyły warsztaty w domu kultury z użyciem chusty animacyjnej:))

Uczestnicy zjazdu: Julka Konecka, Dominika Hejda, Martyna Kupis,Wiktoria Skalska, Kasia Paduch i Jasiek Świątek . Wszyscy  z klasy szóstej, a opiekę nad nimi sprawowała Pani Joanna Świątek.


Spotkanie z przedstawicielem policji

25 września w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z policjantką, podczas którego dzieci zdobywały niezwykle ważną wiedzę dotyczącą zachowania zasad na drodze, ustalały reguły postępowania w sytuacjach spotkania agresywnego psa, zachowania ostrożności w kontaktach z nieznajomymi osobami. Pani policjantka uświadomila najmłodszym uczniom o konieczności przewożenia dzieci przez rodziców w fotelikach samochodowych. Zostaly przypomniane numery alarmowe oraz umiejętności wezwania odpowiednich służb ratunkowych w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Na zakończenie spotkania zostal wyświetlony film pt Bezpieczna droga z radami", dzięki któremu dzieci w prosty i wesoły sposób przypominały sobie wiedzę z zakresu zasad bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego.

Mamy nadzieję, że wszyscy szczegółowo zapamiętają zasady bezpieczeństwa i zawsze będą ich przestrzegać.


Dzień Papieski

11 października po raz kolejny w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Papieskiego. Obchodzony był w tym roku pod hasłem " Jan Paweł II- Papież Dialogu". Uczniowie klas III- VI pod kierunkiem pań: Elżbiety Karbownik, Marzanny Paduszyńskiej i Joanny Świątek przygotowali inscenizację, w której zawarte zostały wspomnienia o Ojcu Świętym. Na zakończenie wszyscy zaśpiewaliśmy ulubioną pieśń jana Pawła II - " Barkę".

Przygotowały: Elżbieta Karbownik i Joanna Świątek


Ślubowanie klasy pierwszej

Nowy rok szkolny rozpoczął się już jakiś czas temu, ale dopiero 15 października poszerzył się krąg „braci uczniowskiej” Szkoły Podstawowej w Białaczowie.

Ślubujemy…

Nowy rok szkolny rozpoczął się już jakiś czas temu, ale dopiero 15 października poszerzył się krąg „braci uczniowskiej” Szkoły Podstawowej w Białaczowie.

Tego dnia odbyło się uroczyste „Ślubowanie klasy pierwszej”, do którego dzieci długo się przygotowywały. Na uroczystość zastali zaproszeni goście : Wójt Gminy Białaczów pan Jan Jóźwik, z-ca wójta pani Barbara Goworek, Dyrektor Szkoły pani Beata Piotrowska, Rodzice, Nauczyciele oraz nasi koledzy i koleżanki z kl. 0-VI.

Uroczystość zakłóciła wizyta rozzłoszczonej Złej Wróżki, której nikt nie zaprosił. Krzyczała coś o tym, że nie dopuści, aby dzieci stały się uczniami, rzuciła zaklęcie „Hokus pokus, czary złe, leniuchować każdy chce” i … uciekła. Na całe szczęście Dobra Wróżka znalazła radę na tę sytuację. Dzieci miały odwiedzić 4 krainy (muzyki, pracy, miłości i mądrości) i wykonać tam różne zadania. Za poprawnie wykonane zadanie można było otrzymać symbol tej krainy (klucz wiolinowy, pszczołę, serce, sowę). Najtrudniejszym zadaniem okazało się wypicie eliksiru z cytryny a potem uśmiech przez 10 sekund. Ale udało się. Dzieci zdobyły wszystkie symbole co umożliwiło Dobrej Wróżce odwrócenie zaklęcia, czym uszczęśliwiła wszystkie dzieci i zebranych gości. W związku z tym mogła odbyć się dalsza część uroczystości. Wprowadzono sztandar szkoły, odśpiewano hymn. Następnie dzieci zatańczyły poloneza i złożyły uroczyste ślubowanie. Po czym Pani Dyrektor pasowała pierwszaki (wielkim ołówkiem) na uczniów naszej szkoły i wręczyła pamiątkowe dyplomy. Rodzice zaś wręczyli swoim pociechom prezenty - rożki wypełnione słodyczami. Po wyprowadzeniu sztandaru, pożegnaniu gości oraz sesji zdjęciowej - nowi uczniowie szkoły udali się do klasy. A tam… następna niespodzianka - pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Oj, to było świętowanie!

Tekst: Beata Wierzbicka, foto: Beata Piotrowska


Wycieczka do Warszawy

    22 października 2013 uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę do Warszawy.Punktem kulminacyjnym wycieczki była wizyta w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, po którym oprowadził nas  Poseł Robert Telus.Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od spaceru po Starówce, po której oprowadził nas przewodnik pan Jerzy Kur, który w niezwykle ciekawy i przystępny dzieciom sposób przybliżył  historię miasta, zabytki, legendy.

Więcej zdjęć z wycieczki można zobaczyć tutaj.

Następnie zwiedzaliśmy Zamek Królewski, gdzie dzieciom najbardziej podobała się Sala Marmurowa.Kolejnym punktem wycieczki był Pałac Kultury i Nauki. Najwięcej emocji dostarczył wjazd windą na taras widokowy. Niektórzy musieli przełamać paraliżujący ich lęk wysokości, by zbliżyć się do barierek. Oglądaniu panoramy towarzyszyła piękna i słoneczna pogoda.Punktem kulminacyjnym wycieczki była wizyta w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, po którym oprowadził nas  Poseł Robert Telus. Pan Poseł opowiedział nam na czym polega i jak wygląda praca sejmu i jego posłów. Mieliśmy jedyną i niepowtarzalną okazję przyjrzeć się pracy sejmu z naprawdę bliska (mogliśmy zasiąść w galerii, tuż nad salą obrad, którą widzimy w telewizji). Podczas  zwiedzania sejmu spotkaliśmy także innych posłów: Elżbietę Radziszewską oraz Marcina Witko.Na zakończenie odwiedziliśmy oczywiście jedną z popularnych i chętnie odwiedzanych przez wycieczki sieć z posiłkami fastfood.Dzieci skorzystały na wyjeździe bardzo dużo. Jako nieliczni uczniowie ze szkoły podstawowej zwiedzili sejm, poznali pracę posłów, spotkali  się z Posłem Rzeczypospolitej Polskiej. Był czas na zabawę, śmiech i chwilkę refleksji na przeszłością naszego Kraju i Narodu. Jeśli dodamy do tego naprawdę fantastyczną jesienną pogodę, doskonałe humory i śpiewy w autokarze w czasie drogi powrotnej, możemy uznać, że wyjazd był rzeczywiście udany i pozostanie w pamięci dzieci naprawdę na bardzo długo.Opiekę nad dziećmi sprawowały: dyrektor szkoły Beata Piotrowska i nauczyciele: Agnieszka Mijas, Anna Wijata, Joanna Świątek i kierownik wycieczki Małgorzata Kocemba, która nadzorowała prawidłowy przebieg naszego wyjazdu. Za pomoc w opiece dziękujemy także Rodzicom, którzy wybrali się razem z nami do stolicy.

Tekst: Joanna Świątek, foto: Beata Piotrowska


Pamiętajcie o tych, którzy odeszli

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, przedstawiciele społeczności szkolnej wraz z nauczycielami: Joanną Świątek i Anną Wijatą, wybrali się na miejscowy cmentarz, na którym - na miarę swoich możliwości -  uporządkowali groby ludzi zasłużonych dla Białaczowa oraz zapalili symboliczne znicze.

Tekst i foto: Joanna Świątek

 


Święto Niepodległości

DO TEGOROCZNYCH OBCHODÓW 95. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI PRZYŁĄCZYLI SIĘ UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY. PRZED UROCZYSTĄ MSZĄ ŚW., KTÓRA ODBYŁA SIĘ W KOŚCIELE PW. ŚW. JANA CHRZCICIELA W BIAŁACZOWIE, UCZENNICE SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM ZAPREZENTOWAŁY KILKA PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH.

PO MSZY ŚW. POCZTY SZTANDAROWE PRZEMASZEROWAŁY POD MIEJSCE PAMIĘCI NARODOWEJ, GDZIE POSZCZEGÓLNE DELEGACJE ZŁOŻYŁY KWIATY.

Tekst: M. Paduszyńska i A. Wijata


IV Białaczowskie Spotkania ze Sztuką Amatorską

Białaczowskie Spotkania ze Sztuką Amatorską to okazje do zaprezentowania szerokiej rzeszy publiczności talentów artystów naszego regionu. Można było obejrzeć prace lokalnych malarzy i rzeźbiarzy ; dzieła wykonane z wikliny i na szydełku. Wśród licznych konkursów organizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Białaczowie uczniowie naszej szkoły prezentowali z sukcesem swoje umiejętności i zdolności.

Białaczowskie Spotkania ze Sztuką Amatorską to okazje do zaprezentowania szerokiej rzeszy publiczności talentów artystów naszego regionu. Można było obejrzeć prace lokalnych malarzy i rzeźbiarzy; dzieła wykonane z wikliny i na szydełku. Wśród licznych konkursów organizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Białaczowie uczniowie naszej szkoły prezentowali z sukcesem swoje umiejętności i zdolności. W konkursie piosenki żołnierskiej pierwsze miejsca wyśpiewali:
-chłopcy z klasy VI (Tomek Krawczyk, Piotrek Tuchowski, Łukasz Wilk, Konrad Wiktorowicz), którzy przepięknie wykonali trudny zresztą utwór pt ,,Biały krzyż’’;
-dzieci z oddziałów  przedszkolnym (Ala Jaworska, Ania Szołowska, Miłosz Maj i Krzysio Wijata) z piosenką ,,Serce w plecaku’’. Drugie miejsce w tym samym konkursie zajęły dziewczynki z klas I-III(Wiktoria Słowińska, Natalka Koliczkowska, Magda Lis, Wiktoria Kowalska. Natomiast wyróżnione zostały: Maja Maj z klasy IV oraz Julka Grzesińska z klasy III. Laureatów przygotowały Panie: Marzanna Paduszyńska, Beata Wierzbicka, Anna Wijata, Anna Jędrzejczyk, Elżbieta Wróbel, Małgorzata Kocemba.
W ramach Białaczowskich spotkań zorganizowane zostały również: konkurs plastyczny ,,Na pagonach słońca’’ i literacki na wiersz o temacie szeroko pojętej wolności. W konkursie literackim I miejsce otrzymał Dawid Kupis za wiersz pt ,,Wolnym być’’, a Jan Świątek za utwór pt ,,Wolność…?’’ –wyróżnienie. Obaj chłopcy to uczniowie klasy VI , a opiekunką była Pani Katarzyna Mazurkiewicz. W konkursie plastycznym pierwsze miejsce zajęła praca Weroniki Wojciechowskiej w kategorii klas IV-VI, a Moniki Reszelewskiej trzecie w kategorii I-III. Osiągnięte przez naszych uczniów sukcesy cieszą nas tym bardziej, że rywalizacja w każdej kategorii i konkursie stała na bardzo wysokim poziomie.

Tekst: JoannaŚwiątek, foto: Beata Piotrowska  


Spotkanie z funkcjonariuszem straży

W ramach zajęć z zakresu bezpieczeństwa 9.10.2013 r. w oddziale przedszkolnym „0a” i „0b” w Szkole Podstawowej w Białaczowie, odbyło się spotkanie z funkcjonariuszem straży panem Markiem Jaworskim. Hasłem przewodnim wizyty Straży Pożarnej w naszym przedszkolu było „Żyjmy bezpiecznie”.

W trakcie spotkania gość zaznajomił dzieci z pracą zawodową strażaka, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie pożaru, burzy, wypadku. Dzieci dowiedziały się również w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną, jak również utrwaliły w pamięci numer alarmowy do Straży Pożarnej. Największą atrakcją i zainteresowanie wzbudził wśród dzieci wóz strażacki. Przedszkolaki z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Każde dziecko mogło obejrzeć wóz strażacki z zewnątrz, posiedzieć w środku, a chętni przymierzyć hełm strażacki. Dodatkową atrakcją był przejazd wozem strażackim na sygnale, jak również lanie wody ze strażackiej „sikawki” – a śmiechu było co nie miara.

Przedszkolaki wysłuchały także opowiadania czytanego przez strażaka p. Marka J. „Jak Wojtek został strażakiem”, w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Grupa dzieci wykazała ogromne zainteresowanie spotkaniem , podczas którego nabyły cenną wiedzę dotyczącą wielozadaniowej, odpowiedzialnej i pożytecznej pracy strażaków. Spotkanie odbyło się w przesympatycznej atmosferze przy dźwięku syren strażackich.

Wychowawcy klas: Wróbel Elżbieta, Jędrzejczyk Anna


Dzień Pluszowego Misia

25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzi się Dzień Pluszowego Misia. W związku z tym wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych przyniosły do szkoły swojego ulubione pluszowe  przytulanki, a także przygotowały przebrania i misiowe maski. O atrakcyjne zabawy zadbały panie: polonistka i bibliotekarka Joanna Świątek oraz wychowawczynie oddziałów przedszkolnych -  Elżbieta Wróbel i Anna Jędrzejczyk.

Dzieci zapoznały się z historią powstania pluszowego misia, a następnie same opowiadały o swoich ulubionych pluszakach. Wszystkie dzieci  aktywnie uczestniczyły w dyskusji w jaki sposób należy dbać o swoje zabawki. Wesołą atrakcją, w której uczestniczyły dzieci, było rysowanie portretu misia z zasłoniętymi oczami. Do tej zabawy dołączyła się również pani Dyrektor. Podczas kolejnej zabawy dzieci udawały małe niedźwiadki wyjadając przysmak wszystkich misiów czyli miód – niektórym uczestnikom bardzo smakowała ta słodka przekąska. Kolejną atrakcją była zabawa z chustą animacyjną, dzieci mogły delikatnie usypiać swoje misie uważając żeby nie spadły z chusty, a także wesoło podrzucać je do góry. Wszystkie „Przedszkolne Misie” tańczyły w rytm wesołej muzyki, pokazywały jak kochają swoich ulubieńców, nauczyły się rytmizowanych wierszy. Pod koniec chętne  dzieci mogły zaprezentować poznane wiersze i zaśpiewać znane piosenki o misiach. Zakończeniem obchodów Dnia Pluszowego Misia były tańce  przy piosenkach o misiach i słodki poczęstunek w postaci ciastka w kształcie misia i cukierków.

Tekst: Anna Jędrzejczyk, foto: Beata Piotrowska, Elżbieta Wróbel


Sukces małej Oliwii

Z pośród 900-set prac plastycznych nadesłanych na konkurs z całej Polski, nasza uczennica oddziału przedszkolnego przy SP w Białaczowie – sześcioletnia OLIWIA ZIELIŃSKA, została laureatką konkursu w kategorii prac plastycznych zajmując 2-gie miejsce, zilustrowała wiersz pt.: „Dyzio marzyciel”. Rok 2013 został ustanowiony przez Sejm RP rokiem Juliana Tuwima. W związku z tym Katedra Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego zorganizowała konkurs literacko – plastyczny pt: „Odkrywanie Tuwima”. Patronat honorowy nad konkursem objęli m.in.: Ewa Tuwim- Woźniak – córka Poety oraz Ryszard Bronisławski – znawca Łodzi i twórczości Juliana Tuwima. Celem konkursu było zachęcenie młodych czytelników i popularyzacja twórczości Juliana Tuwima poprzez zabawę – do odkrywania na nowo biografii oraz związku poety z Łodzią i województwem łódzkim. Konkurs został przeprowadzony w pięciu kategoriach wiekowych klas 0-VI i wyżej. Do konkursu przystąpiła także nasza szkoła: Szkoła Podstawowa w Białaczowie, w kategorii konkursu plastycznego.

Z pośród 900-set prac plastycznych nadesłanych na konkurs z całej Polski, nasza uczennica oddziału przedszkolnego przy SP w Białaczowie – sześcioletnia OLIWIA ZIELIŃSKA, została laureatką konkursu w kategorii prac plastycznych zajmując 2-gie miejsce, zilustrowała wiersz  pt.: „Dyzio marzyciel”. Opiekunem oddziału, do którego uczęszcza Oliwia jest Elżbieta Wróbel. Wraz ze swoją wychowawczynią i z mamą mała Oliwia odwiedziła Łódź, by 26 listopada 2013 roku odebrać nagrodę podczas uroczystej gali w auli uniwersyteckiej. Dla Oliwii było to nie lada przeżycie, w końcu była jedną z najmłodszych pośród wszystkich zwycięzców, a pamiątkowy dyplom i nagrodę otrzymała z rąk szacownych wykładowców i przedstawicieli łódzkiej uczelni. Gratulujemy sukcesu!

Tekst: Elżbieta Wróbel, foto: Elżbieta Wróbel, Iwona Zielińska


Dzień Patrona

11 grudnia w sali gimnastycznej odbył się apel z okazji Dnia Patrona. Uroczystość rozpoczęła się od przypomnienia przez uczennice: Maję Maj z klasy IV i Klaudię Ciach z klasy V  najważniejszych faktów z życia wieszcza. Następnie społeczność naszej szkoły obejrzała inscenizację ballady Adama Mickiewicza pt. „Świtezianka” przygotowaną przez klasę VI. W tytułową bohaterkę wcieliła się Kamila Lesiak, strzelca odegrał Łukasz Wilk, a w roli narratorów sprawdzili się niezawodnie Jakub Telecki  i Piotr Tuchowski. Nad oprawą techniczną czuwali Hubert Foryś, Dawid Kupis, Tomasz Krawczyk, Rafał Lesiak, Konrad Wiktorowicz.

Spektakl dostarczył widzom wiele emocji. Dodatkowym atutem przedstawienia była scenografia, która wprowadziła nastrój tajemniczości-obowiązkowy w romantycznych balladach. Uczniom gratulujemy talentu aktorskiego, sprawnej obsługi technicznej przedstawienia. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za przygotowanie kostiumów.

Uroczystość przygotowały: Katarzyna Mazurkiewicz, Joanna Świątek.


Otwarcie ekopracowni

11 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie Mojej wymarzonej ekopracowni "Eko-Świat". 4 lipca 2013r. rozstrzygnięty został konkurs o dotacje  na zadanie z dziedziny Edukacja Ekologiczna – „Moja wymarzona ekopracownia”. Nasza szkoła została laureatem  konkursu. Do konkursu organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi przystąpiło 208 szkół i placówek  z całego województwa łódzkiego, laureatami zostało tylko 149 placówek. Na realizację zadania  pod nazwą   Moja wymarzona ekopracownia  „EKO-ŚWIAT”   w Szkole  Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Białaczowie  otrzymano  dotację ze środków Wojewódzkiego Funduszu  Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej w ŁODZI   w wysokości 29.103,00zł , a całkowity koszt zadania wyniósł 32.688,00 zł. 10 grudnia 2013r. ekopracownia została oddana do użytku  a 11 grudnia nastąpiło uroczyste otwarcie . Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Wójt Gminy Białaczów - Jan Jóźwik, Dyrektor Szkoły - Beata Piotrowska i Nauczyciel przyrody – Anna  Kałuża.

Tekst: Anna Kałuża


Zbierali na "Górę grosza"

Dobiegła końca akcja "Góra Grosza", której celem było pozyskanie pieniędzy na pomoc wychowankom z domów dziecka. Nasza szkoła przyłączyła się również do zbierania monet o różnym nominale. W sumie uczniowie Szkoły Podstawowej w Białaczowie zebrali na powyższy cel 115 zł. 56 gr. Organizatorzy dziękują za każdy ofiarowany, symboliczny grosz!!!

Tekst: Joanna Świątek

 


Sprawdzian 2014 już za nami

Co dwie głowy, to nie jedna. Napisz opowiadanie, którego bohaterowie wspólnie znajdują rozwiązanie jakiegoś problemu. Samorząd szkolny organizuje zbiórkę książek i zabawek przeznaczonych na loterię. Napisz ogłoszenie o tej zbiórce. Piotr wyszedł z domu o godzinie 17:35, a wrócił 15 minut po dziewiętnastej. Ile minut był poza domem?

To tylko 3 zadania , z którymi musiało się zmierzyć 27 uczniów naszej szkoły. Sprawdzian rozpoczął się o godzinie 9 i trwał 60 minut, przy czym dla uczniów z dysfunkcjami czas ten mógł być przedłużony o 30 minut. Testy rozwiązane przez szóstoklasistów zostały zakodowane, a sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Arkusze tegorocznego sprawdzianu dostępne są na stronie OKE Łó.

Foto: Beata Piotrowska


Zawody w piłkę siatkową

7 marca 2014 roku w naszej szkole odbyły się gminne zawody w piłkę siatkową dla szkół podstawowych z terenu naszej gminny. Przystąpiły do niej cztery drużyny chłopców. Zwyciężyła reprezentacja naszej szkoły.

Skład zwycięskiej drużyny: Dawid Dolot, Dawid Kupis, Hubert Foryś, Konrad Wiktorowicz, Wiktor Sielski, Jan Świątek, Szymon Lis, Tomasz Krawczyk.

Chłopcom oraz ich trenerce Pani Marzannie Paduszyńskiej gratulujemy!!!

Tekst: Joanna Świątek


"Z podwórka na stadiony"

24 marca uczniowie naszej szkoły brali udział w rozgrywkach w piłkę nożną  Z podwórka na stadiony. Zawody odbywały się na stadionie Ceramiki w Opocznie. 

Nasi chłopcy: Michał Grzesiński, Miłosz Grzesiński, Dawid Zieliński, Łukasz Sitkowski, Tomasz Urbańczyk, Paweł Wilk, Kacper Gruszczyński, Bartłomiej Zasada, Patryk Tuchowski oraz Jakub Błaszczyk wywalczyli drugie miejsce w kategorii 11-12 lat.

Chłopców do zawodów przygotowywała Pani Marzanna Paduszyńska. Chłopakom i i pani Marzannie gratulujemy sukcesu!!

Tekst:Joanna Świątek


Powiatowe zawody w piłkę siatkową

Nasi uczniowie uwielbiają grać w siatkę i od lat odnoszą sukcesy, nie tylko na szczeblu gminnym, ale i powiatowym. Tegoroczne rozgrywki w Wójcinie są tego dowodem.

Po zaciętej walce, chłopcy z klasy szóstej: Hubert Foryś, Jan Świątek, Dawid Dolot, Dawid Kupis, Szymon Lis, Tomasz Krawczyk, Konrad Wiktorowicz i Wiktor Sielski wywalczyli III miejsce w powiecie. Gratulujemy!!!

 


Poznajemy Ojcowiznę

Ogólnopolski Konkurs Poznajemy Ojcowiznę to impreza cykliczna, w której od kilku lat bierzemy udział, odnosząc niemałe sukcesy.

Konkurs polega na napisaniu pracy na temat małej ojczyzny, jej przeszłości, wybitnych postaci związanych z regionem. Nie można znać bowiem historii Polski, nie znając przeszłości i kultury zakątka, w którym żyjemy, uczymy się. Z punktu widzenia nauczyciela historii i języka polskiego bardzo ważne jest, aby uczniowie biorąc udział w tego rodzaju konkursach nie czuli przymusu, nie zniechęcili się do poznawania przeszłości Białaczowa.

Uczniowie pisząc prace wchodzili w rolę historyków badających przeszłość, prawdziwych badaczy historii, czasem etnografów. Oprócz wiedzy i doświadczenia, jakie zdobyli, dobrze sie przy tym bawili.  Wiele radości dostarczyły im stare kroniki szkoły, wpisy w nich , a przede wszystkim zdjęcia.Dodatkowym źródłem wiedzy była obserwacja życia białaczowian i języka, jakim się posługują

Na uwagę zasługuje fakt, iż prace naszych uczniów były kilkakrotnie nagradzone. Podobnie było i w tym roku.

W eliminacjach wojewódzkich konkursu, który odbył się w Ksawerowie  praca Jakuba Teleckiego i Szymona Lisa "Historia szkoły w Białaczowie od XIII do XXI wieku" zajęła drugie miejsce w kategorii prac zbiorowych. Trzeba dodać iż dwa lata temu ci sami chłopcy zajęli również II miejsce w kategorii prezentacje multimedialne.

Chłopcy  w ramach nagrody oprócz dyplomów, otrzymali również bon upominkowy do Empiku.

Jakubowi i Szymonowi serdecznie gratulujemy, tym bardziej,że poziom prac z roku na rok wzrasta, podobnie jak liczba uczestników.

Tekst: Joanna Świątek


Kocham moją Ojczyznę

Już po raz jedenasty odbył się Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej" Kocham moją Ojczyznę".

Wśród 300 uczestników z sukcesem zaprezentowały się nasze uczennice.

W konkursie pieśni patriotycznej w kategorii: zespół klas I- III dziewczynki z klasy III: Julka Grzesińska, Monika Reszelewska i Marta Szmitkowska,piosenką  Pałacyk Michla wywalczyły pierwsze miejsce!

W tym samym konkursie, ale w kategorii: klasIV-VI dziewczęta z klasy IV:Maja Maj, Natalia Franaszczyk, Iga Mazurkiewicz,Daria Wiktorowicz, Martyna Pluta oraz Asia Wijata z piosenką Szare Szeregi zajęły miejsce drugie.

Natomiast w konkursie poezji patriotycznej w kategorii klas I- III Monika Reszelewska recytując wiersz Mały Powstaniec zajęła III miejsce.

Ale to nie koniec sukcesów. Dziewczynki z klasy III jako laureatki etapu regionalnego wzięły udział w konkursie na szczeblu diecezjalnym i również zwyciężyły. Kolejny krok, to udział w konursie ogólnopolskim, który odbędzie się w listopadzie 2014 roku w Krakowie. Życzymy kolejnego równie udanego sukcesu!

Sukces dziewczyn  tym bardziej cieszy,że nigdy wcześniej nie udało nam sie wygrać na szczeblu diecjezjalnym.

Osiągnięcia naszych uczennic to efekt ciężkiej pracy ich samych, niezliczonych godzin prób.To także wynik współpracy między nauczycielkami: panią Anną Wijatą, Marzanną Paduszyńską oraz Joanną Świątek, które wspólnie przygotowywały dziewczynki do konkursu(podobnie jak zespół z klasy IV). Jest to również wynik talentu uczennic, ich naturalnego wdzięku i uroku.

Tekst: Joanna Świątek

Wybrane zdjęcia można zobaczyć tutaj: http://spbialaczow.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=7


Moje boisko - Orlik 2012

Dnia 14 maja 2014 r. odbyły się gminne zawody w piłkę nożną dziewcząt i chłopców.

Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Białaczowie w kategorii dziewcząt zajęła I miejsce, pokonując Szkołę Podstawową w Petrykozach 1:0 oraz Szkołę Podstawową w Skronine 1:0. 

W kategorii chłopców nasza drużyna była jak zwykle bezkonkurencyjna! Zdeklasowała rywali  i wywalczyła  1 miejsce:

S P Białaczów- S P Miedzna Drew. 8:0

S P Białaczów -S P Petrykozy 5:0

S P Białaczów- S P Skronina 7:0

Skład drużyn Dziewczęta: A.Jóźwik, W. Wojciechowska, D. Hejda, K. Zielińska, J. Konecka, A. Wilk, K. Ciach, K. Kołodziejczyk, J. Kotusiewicz, J. Kołba, D. Wiktorowicz. Drużynę przygotowała Pani Katarzyna Mazurkiewicz.

Chłopcy: D. Dolot, H. Foryś, D. Kupis, Sz. Lis, W. Sielski , J. Świątek,  K. Wiktorowicz, M. Grzesiński, M. Grzesiński, D. Zieliński. Drużynę trenowała Pani Marzanna Paduszyńska. Wybrane zdjęcia można zobaczyć tutaj:

http://spbialaczow.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=9

Tekst K. Mazurkiewicz. Foto J. Kałuża.


III Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny

19 maja 2014 r. uczniowie szkół podstawowych z terenu naszej gminy uczestniczyli  w III Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym.Z każdej z 4 placówek udział wzięło po 2 reprezentantów. O godzinie 10.00 konkurs oficjalnie otworzyła Dyrektor Szkoły Podstawowej w Białaczowie Pani Beata Piotrowska. Uczniowie zmierzyli się z bardzo trudnym tekstem, w którym wystąpiły błędy ortograficzne i interpunkcyjne. Należało go przepisać, poprawiając niewłaściwe wyrazy. Komisja w składzie: I. Kozieł, J. Nowak, B. Purgat, J. Świątek,  K. Mazurkiewicz   po sprawdzeniu prac  wyłoniła  zwycięzcę, ucznia  klasy 6  ze Szkoły Podstawowej  w Białaczowie -Dawida Kupisa. Laureatowi gratulujemy rozległej wiedzy  i wszechstronnych umiejętności (nie tylko polonistycznych).Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie, a nauczycielom  za trud włożony w przygotowanie swoich podopiecznych. 

Konkurs przygotowały: Katarzyna Mazurkiewicz i Joanna Świątek.

Wybrane zdjęcia można zobaczyć tutaj: http://spbialaczow.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=8


Z wizytą w Radomiu

28 maja 2014 r. uczniowie kl. III-VI wyjechali do Teatru Powszechnego w Radomiu na przedstawienie pt. „Tajemniczy ogród”. Sztuka bardzo dzieciom się podobała, a najbardziej postać ogrodnika Bena. Kolejnym punktem wyjazdu było Muzeum Wsi Radomskiej, podczas zwiedzania którego wykazali się dużą aktywnością. Pełni wrażeń powrócili do domów. Podczas tego udanego wyjazdu uczniami opiekowały się panie: Katarzyna Mazurkiewicz (kierownik wycieczki), Beata Piotrowska, Anna Wijata, Joanna Świątek.

Wybrane zdjęcia można zobaczyć tutaj: http://spbialaczow.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=6

Tekst: J. Świątek, A. Wijata, foto: B. Piotrowska.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

Życzymy Wam szczęśliwej drogi…

        27 czerwca był ostatnim dniem nauki szkolnej.  Uroczystości zakończenia roku rozpoczęły się Mszą Świętą, następnie zgromadzono się w Świetlicy Wiejskiej, gdzie odbyło się podsumowanie wszystkich osiągnięć.

         Do grona naszych absolwentów  dołączył nowy rocznik, kończący szkołę podstawową w 2014 roku. Uczniowie klasy VI złożyli uroczyste ślubowanie, otrzymali świadectwa , nagrody  i dyplomy. Wśród tak licznej grupy, bo 27 osobowej, nie zabrakło jednostek wybitnych, wszechstronnie uzdolnionych. Najwyższą średnią uzyskał Łukasz Wilk, który otrzymał również nagrodę rzeczową ufundowaną przez radnych z Białaczowa, następnie Dawid Kupis, Jakub Telecki, Jan Świątek. Listy gratulacyjne od Dyrekcji i Rady Pedagogicznej otrzymali również rodzice wyżej wymienionych absolwentów.

      Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali refleksyjny i pełen humoru program artystyczny . Niejednemu spłynęła łza po policzku, ponieważ zakończył się ważny etap. 

      Absolwentom życzymy sukcesów w nowej szkole, a w życiu - wytrwałego dążenia do celu, by spełniać swoje marzenia. Powodzenia! 

     Dziękujemy uczniom, nauczycielom i rodzicom za współpracę w bieżącym roku szkolnym.    

 

Tekst Katarzyna Mazurkiewicz           

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza
    ul.Szkolna 36, 26-307 Białaczów
  • 44 / 758 14 12
    44 / 758 14 18

Galeria zdjęć