Nawigacja

Co się działo w latach poprzednich...

 

Bezpiecznie do szkoły

20 września w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” policjanci z Opoczna odwiedzili naszą szkołę. Mundurowi spotkali się z dziećmi uczęszczającymi do klas I-VI. Podczas spotkania omówili  zasady poruszania się po drodze. Poruszony został również temat związany z zachowaniem podczas dojeżdżania do szkoły autobusem. Uczniowie chętnie włączali się w dyskusję. Zadawali pytania na które mundurowi udzielali szczegółowych odpowiedzi. Policjanci wyjaśnili jak bardzo ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Osoba która ma przy sobie odblask widoczna jest dla innych uczestników ruchu drogowego, a tym samym poprawia się jej bezpieczeństwo. Spotkania w szkołach to bardzo ważny element, dlatego policjanci chętnie w nich uczestniczą. Przekazanie tak istotnych spraw przyczyni się z pewnością do zmniejszenia zdarzeń drogowych z dziećmi.


Biwak w szkole

Biwak w szkole, a raczej nocleg w sali gimnastycznej  to impreza, która odbyła się z inicjatywy samorządu uczniowskiego. Korzystając z długiego weekendu spotkaliśmy się 29 kwietnia wieczorem pod budynkiem szkoły podstawowej.

Nocleg w szkole rozpoczął się  ogniskiem, następnie odbyła się  dyskoteka, a potem okazało się,że nikomu nie chce się spać. Byli tacy, którzy nie spali całą noc, skutecznie uniemożliwiając zasnąć innym. Uczestnicy biwaku  już o 6 rano rozegrali mecz siatkówki. Zmęczeni rozeszli sie do domów, wiekszość pewnie wreszcie spać :-)

Opiekunkami w czasie noclegu w szkole były panie: Marzanna Paduszyńska i Joanna Świątek oraz mamy: pani Iwona Jarząb i Jolanta Wilk.

http://spbialaczow.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=4


Pięknie żyć

27 listopada 2012 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Białaczowie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na spektakl edukacyjno-profilaktyczny zorganizowanego przez Wójta Gminy Białaczów oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Białaczowie.Celem konkursu było wspieranie czynników chroniących dzieci i młodzież przed ryzykiem uzależnień oraz wspieranie przedsięwzięć profilaktycznych opracowanych i realizowanych przez dzieci i młodzież, skierowanych do grup rówieśniczych.W konkursie wzięły udział wszystkie szkoły podstawowe z terenu naszej gminy oraz gimnazjum w Białaczowie, w sumie 124 uczestników. Pierwsi zaprezentowali swoje umiejętności uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Białaczowie pod opieką Pani Joanny Świątek, Pani Anny Wijata, Pani Katarzyny Mazurkiewicz i Pani Marzanny Paduszyńskiej z przedstawieniem pt. „Pięknie żyć...”

Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki, a opiekunowie grup podziękowania.

http://spbialaczow.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=0


Gorączka złota

Kolejny raz nasza szkoła brała udział w zbiórce pieniędzy o najmniejszych nominałach. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc  dla najbiedniejszych dzieci.

Akcja Gorączka Złota została przeprowadzona w ramach współpracy z PCK w Tomaszowie Mazowieckim ubiegłym roku nasza szkoła zajęła I miejsce w powiecie w kategorii szkół  podstawowych, w tym roku III.

Za przeprowadzenie akcji liczenie pieniędzy oraz dostarczenie ich do oddziału PCK odpowiadał SU wraz z opiekunem Panią Joanną Świątek

Przygotowała: Joanna Świątek


Naród , który nie pamięta

Tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przebiegały pod hasłem: " Naród, który nie pamięta o swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości." Uczniowie zaprezentowali krótką scenkę z obrad Sejmu Wielkiego. W rolę Stanisława Małachowskiego wcielił się Hubert Foryś, króla Poniatowskiego -Kamil Foryś, a Hugo Kołłątajem był Szymon Hejda, Trzeba przyznać, że chłopcy odegrali powierzone im role z pełnym profesjonalizmem, co sprawiło,że nawet najmłodsi uczniowie oglądali przedstawienie z uwagą i skupieniem.

Całości dopełniły pieśni patriotyczne w wykonaniu dziewczyn z klas szóstych.

Uczniów przygotowały panie: Marzanna Paduszyńska, Joannna Świątek 


Sprawdzian trzecioklasisty

Przed rozdaniem uczniom arkuszy testu z języka polskiego wyemitowany został film terapeutyczny przygotowany przy udziale psychologów i zawodowych aktorów z teatru lalek, który pozwolił ograniczyć stres i wyzwolić u uczniów odpowiednią koncentrację. Główny bohater filmu- Bratek nauczył dzieci jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach stosując techniki relaksacyjne. Po krótkim filmie przystąpiono do pierwszej części sprawdzianu z j. polskiego, który trwał 45 minut. Po 15 minutowej przerwie rozpoczęła się druga część sprawdzianu z matematyki.


Udany debiut

23 maja na boisku szkolnym w Białaczowie odbyły się zawody w piłce nożnej dziewcząt.W zawodach wzięło udział 8 zespołów z terenu gminy Opoczno. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy.Dziewczęta naszej szkoły debiutowały w tych rozgrywkach.W pierwszym meczu zremisowały z drużyną z Kozenina 2:2,w drugim uzyskały bezbramkowy remis z drużyną Żarnowa a w trzecim wygrały 1:0 z drużyną  ze Stoka.Nasze dziewczęta walczyły o pierwsze miejsce w grupie .Niestety uległy w rzutach karnych drużynie z Kozenina.W meczu o trzecie miejsce w całym turnieju nasze zawodniczki bardzo już zmęczone przegrały i ostatecznie zajęły IV miejsce.Gratulujemy zawodniczkom i jej trenerce Pani Paduszyńskiej.


Dzień Europejski

W poniedziałek, 24 czerwca w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Białaczowie odbyła się VI edycja Dnia Europejskiego. Wspaniałej atmosferze przyświęcał cel poznania kultury krajów należących do UE. Tegoroczne obchody uświetniło przedstawienie w języku angielskim ‘Puss in Boots’, które było uwieńczeniem pracy uczniów klasy V na dodatkowych zajęciach  w ramach innowacji pedagogicznej z języka angielskiego.

Ponadto uczniowie starali się w jak najlepszy i najatrakcyjniejszy sposób zaprezentować charakterystyczne elementy kultury wylosowanego kraju. Wszystkie klasy I-VI wraz z wychowawcami  były bardzo zaangażowane w przygotowanie prezentacji wylosowanych wcześniej państw. Uczniowie prezentowali wylosowane państwa w następujących kategoriach : piosenka w języku angielskim, flaga i hymn, projekty- informacje ogólne, atrakcje turystyczne, sławni ludzie oraz ciekawostki; tor przeszkód z quizem oraz ogólne wrażenie klasy. Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszyły stoiska europejskie, dzięki którym uczestnicy mogli poznać ciekawostki krajów europejskich i skosztować narodowych potraw przygotowanych przez uczniów. Nie zabrakło również tańca narodowego Hiszpanii w wykonaniu Patrycji Kowalskiej i Mateusza Jakubczyka. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat zaprezentowanych krajów Europy. Wszystkie te elementy spowodowały, że jury miało trudny orzech do zgryzienia, ale udało się wyłonić zwycięzców. W kategorii klas IV-VI wygrała klasa V, natomiast w kategorii klas I-III zwyciężyła klasa II.

Należy dodać, że podczas tegorocznej edycji na uwagę zasłużyła sobie nie tylko piękna rywalizacja, ale i fantastyczna zabawa. Obchody Dnia Europejskiego wpisały się już w kalendarz szkolnych imprez.


Turniej minipiłki siatkowej

Uczniowie naszej szkoły zajęli w turnieju III miejsce pokonując SP z Sokołowa i SP z Wójcina.

Skład naszej drużyn - chłopcy: Mateusz Łukasik, Bartek Kaźmierczyk, Dawid Dolot, Hubert Foryś i Jan Świątek; dziewczyny: Małgorzata Malinowska, Izabela Pankiewicz, Sandra Kowalska, Dominika Sykurska, Agnieszka Hejda i Monika Szewczyk


Wicemistrz olimpijski w Białaczowie

11 grudnia 2012r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Białaczowie odbyło się spotkanie z Piotrem Małachowskim. Piotr Małachowski to 29-letni lekkoatleta specjalizujący się w rzucie dyskiem. W swej dotychczasowej karierze sięgał między innymi po tytuł mistrza Europy (2010), wicemistrza świata (2009) oraz wicemistrza olimpijskiego (2008). Siedmiokrotnie zdobył tytuł mistrza Polski. Rekordzista Polski z wynikiem 69,83 m ustanowionym podczas mityngu Diamentowej Ligi w angielskim Gateshead 10 lipca 2010 roku. Sportowiec w chwili obecnej intensywnie przygotowuje się do nowego sezonu w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w pobliskiej Spale. W przerwie między treningami zdołał jednak odwiedzić Białaczów. Podczas spotkania lekkoatleta odpowiadał na pytania zadawane przez dzieci i młodzież, a pytania padały różne. O drogę do sukcesu, początki kariery, rodzinę, hobby. Na zakończenie spotkania każdy mógł liczyć na autograf dyskobola i pamiątkowe zdjęcie.


Wycieczka do Trójmiasta

Nie było czasu na nudę. Uczestnicy wycieczki uczestniczyli w akademii baniek mydlanych, warsztatach bursztynniczych, a w nocy zbierali bursztyn w świetle UV. W drodze powrotnej zwiedzili najbardziej znany zamek krzyżacki, czyli Malbork no i oczywiście znany Fast Food.

Dla wielu  z dzieci był to pierwszy kontakt z Bałtykiem. Pobyt w ośrodku będziemy pamiętać bardzo długo, choćby ze względu na odkryty basen, panujący wszędzie spokój i ciszę, bliskość lasu i morza, w którym się oczywiście kąpaliśmy.

Opiekę nad dziećmi sprawowały: Joanna Świątek - kierownik wycieczki oraz opiekunki: Marzanna Paduszyńska, Małgorzata Kocemba, Anna Wijata, Barbara Łukasik. Największą sympatią uczestników cieszył się nasz kierowca Tomek, nazywany DJ Tomkiem.

Przygotowały: Joanna Świątek, Marzanna Paduszyńska 


Czas na odpoczynek

Z łezką w oku…

"Każda przeżyta chwila ma swoje znaczenie,
bo bez niej nie bylibyśmy tym, czym jesteśmy"

Nadszedł czas pożegnania klas szóstych. Po  uroczystym przekazaniu sztandaru, funkcji przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego, ślubowaniu złożonym przed Dyrektor Anną Kałużą, wychowawcy rozdali  świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Nie zabrakło nagród i wyróżnień, wśród których był wpis do Złotej Księgi  uczennicy Julii  Cuper i wręczenie ufundowanej przez radnych nagrody dla ucznia z najwyższą średnią-Kamila Gorzałczyńskiego.  Następnie  obie klasy zaprezentowały część artystyczną. Popłynęły łzy wzruszenia, przez gardło nie mogły wydostać się słowa pięknych piosenek, tak pieczołowicie przygotowanych. Również i rodzice nie kryli swoich emocji. Na koniec uroczystości uczniowie podziękowali wszystkim nauczycielom i wychowawcom: K.Mazurkiewicz i J.Świątek kwiatami. Na pamiątkę pozostawili prezenty dla szkoły- 2 magnetofony.                                                                                                                                                                                      

Przygotowała: K. Mazurkiewicz 


Na drodze do sukcesu

"Na drodze do sukcesu”- taki  tytuł nosiło opowiadanie Sylwii Włodarczyk z klasy 6a, które stało się sukcesem dla niej samej. „Na drodze do sukcesu”- taki  tytuł nosiło opowiadanie Sylwii Włodarczyk z klasy 6a, które stało się sukcesem dla niej samej. Dzięki  udziałowi w 23. Ogólnopolskim  Konkursie im. Jana Parandowskiego na opowiadania olimpijskie mogła pojechać  na  The International Olympic Youth Camp Stary Smokovec  ( Miedzynarodowy  Młodzieżowy Obóz Olimpijski w Starym Smokowcu na Słowacji)  Sylwia  pracowała pod kierunkiem nauczycielki Katarzyny Mazurkiewicz  i znalazła się  w gronie 20 uczniów zakwalifikowanych do II etapu konkursu (już po raz drugi!),  ze 143 szkół podstawowych. W promieniach lipcowego słońca  wędrowała po słowackich Tatrach, próbowała swoich sił na symulatorze saneczkowym, strzelała  z łuku sportowego, zwiedziła Ski Museum, poznała wiele ciekawych osób, wśród których można wymienić saneczkarza  Patrika Tomaško . Ponieważ był to obóz międzynarodowy, mogła również  szlifować język angielski.   Konkurs zorganizowany został przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu   i Turystyki.

Z historii konkursu: Ogólnopolskie konkursy o tematyce olimpijskiej im. Jana Parandowskiego organizowane są  od 1989 roku przez Polski Komitet Olimpijski przy współudziale Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratoriów Oświaty. Od 2001 roku patronem medialnym konkursu jest najstarsze polskie wydawnictwo dla młodzieży "Płomyczek", które drukuje regulamin konkursu, zamieszcza informacje o wynikach i w każdym numerze pisma prezentuje opowiadania laureatów kolejnych edycji konkursu. Wyniki konkursu podaje również "Magazyn Olimpijski". Od kilku lat uczniowie naszej szkoły znajdują się wśród osób zakwalifikowanych do II etapu tegoż konkursu. Sylwii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst: K.Mazurkiewicz

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza
    ul.Szkolna 36, 26-307 Białaczów
  • 44 / 758 14 12
    44 / 758 14 18

Galeria zdjęć