Nawigacja

Co się działo w latach poprzednich...


Nowy rok szkolny 2014/2015

Jak co roku, w dniu 1 września odbyło się w naszej szkole uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. O godz. 8.00 wszyscy zebrali się w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela na Mszy Świętej, a potem udali się do szkoły. Pani Dyrektor Beata Piotrowska bardzo serdecznie powitała przybyłych Uczniów, Nauczycieli i Rodziców. Przedstawiła nowych nauczycieli: Aleksandrę Jaroszyńską, Paulinę Wijatę (obie panie będą wychowawcami w oddziałach przedszkolnych) i Joannę Grzesińską - Kałużę, która jako nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Miedznej Drewnianej uzupełnia u nas etat i będzie uczyć języka angielskiego w jednej z klas pierwszych. Następnie uczniowie udali się do klas na spotkanie ze swymi Wychowawcami. Wybrane zdjęcia można zobaczyć tutaj.

Tekst i foto: Jarosław Kałuża


Piłkarski Turniej o Puchar Donalda Tuska

W dniu 19 września 2014 r. na „Orliku” przy Gimnazjum w Białaczowie odbyły się eliminacje gminne Piłkarskiego Turnieju o puchar Donalda Tuska. Drużyna naszej szkoły w składzie: Paweł Wilk, Bartek Zasada, Kacper Gruszczyński, Mateusz Nowak, Mateusz Szwedkowicz, Bartek Lis, Bartek Ciach, Kacper Kołodziejczyk i Jakub Błaszczyk, zajęła II miejsce pokonując drużyny ze szkół w Skroninie i w Petrykozach oraz remisując z Miedzną Drewnianą. O awansie do rozgrywek powiatowych zadecydowały rzuty karne.

Wyniki meczów: SP Białaczów- SP Skronina 3:1; SP Białaczów – SP Petrykozy 5:1; SP Białaczów – SP Miedzna Drewniana 1:1.

W rozgrywkach brały udział również dziewczęta w składzie: Daria Wiktorowicz, Iga Mazurkiewicz, Maja Maj, Martyna Pluta, Natalia Fornal, Aleksandra Konecka, Wiktoria Ulowska, Dominika Andrychiewicz. Dziewczęta wywalczyły II miejsce. Uczniów przygotowała Marzena Paduszyńska.

Tekst: Marzena Paduszyńska


III Rajd Pieczonego Ziemniaka

19 września  2014 roku w ramach projektu "Moja wymarzona Eko-pracownia" odbył się Rajd Pieczonego Ziemniaka.Trasa rajdu prowadziła częścią Piekielnego Szlaku i liczyła ok. 7 km. Uczestnicy rajdu przyłączyli się również do akcji "Sprzątanie Świata" przy wsparciu Nadleśnictwa Białaczów, które wyposażyło dzieci w worki niezbędne do zebrania śmieci podczas wędrówki  po okolicznych lasach. Rajd przebiegł trasą Białaczów – Miedzna Murowana – Kowalów (gdzie odbyło się ognisko) - Białaczów, a uczestnikom wędrówki towarzyszyła piękna pogoda - prawdziwa złota jesień.

Opiekunami byli Nauczyciele: Anna Kałuża, Jarosław Kałuża, Marzanna Paduszyńska i Joanna Świątek.
 


Nasi uczniowie na Dożynkach Prezydenckich w Spale
 

Tegoroczne Dożynki Prezydenckie już za nami. Odbywały się one w dniach 20-21 września 2014 roku. Na tej uroczystej imprezie plonów, podobnie jak w ubiegłym roku, swój udział zaznaczył Zespół Ludowy „Owczareczek”, w skład którego wchodzą uczniowie naszej szkoły (od tego roku w zespole pojawiły się nowe twarze). Zdjęcia ze Spały można obejrzeć tutaj. Więcej zdjęć można zobaczyć na stronie Urzędu Gminy w Białaczowie klikając tutaj.

W sobotę młodzi artyści skupili na sobie uwagę licznie przybyłych gości, śpiewając i wręczając bukiety z kwiatów i zbóż dla Pierwszej Damy RP, Anny Komorowskiej. Dzieci wzięły również udział i zdobyły nagrody w konkursie „Królowej Mleka”. W niedzielę „Owczareczek” przemaszerował w korowodzie dożynkowym, a na stadionie COS, gdzie odbywały się uroczystości finałowe, przyczynił się do ich uatrakcyjnienia częstując gości chlebem z tegorocznych plonów. Wspaniałą pamiątką okazała się wspólna fotografia z Parą Prezydencką.

W skład zespołu wchodzą następujący uczniowie z naszej szkoły: Julia Goworek, Mateusz Gradziński, Dominika Kocemba, Wiktoria Kowalska, Anna Kresińska, Marta Kresińska, Iga Mazurkiewicz, Wiktoria Paduszyńska, Natalia Pankiewicz, Aleksandra Szewczyk.

Tekst i foto: Beata Piotrowska


Ekologiczny Rajd Śladami Kazimierza Wielkiego

Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła turystom pieszym podczas rajdu ”Śladami Kazimierza Wielkiego”, który odbył się w niedzielę 28 września.Turyści mieli do przebycia dystans 7 km na trasie Budy –Przedbórz. Najważniejszym punktem rajdu był XXIV Ogólnopolski Konkurs Piosenki Turystyczno-Przyrodniczej , w którym wzięły udział nasze uczennice i zajęły II miejsce (w konkursie brało udział 14 zespołów z całej Polski).

Przedstawicielkami naszej szkoły były : Dominika Adamus, Iga Mazurkiewicz, Joanna Wijata, Natalia Franaszczyk, Martyna Pluta, Marta Szmitkowska, Klaudia Ciach i Julita Kotusiewicz. Nauczyciele, którzy przygotowali uczniów to: Marzanna Paduszyńska i Joanna Świątek.

Tekst: Joanna Świątek


Wycieczka do Wadowic

 

W dniu 7 września 2014 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Wadowic. Wyjazd do rodzinnego miasta Jana Pawła II był nagrodą za udział w uroczystości zorganizowanej w przeddzień kanonizacji polskiego papieża pod tytułem  ”Mieszkańcy Gminy Białaczów Wielkiemu Polakowi w przededniu świętości”. Uczniowie uczestniczyli we mszy świętej w Bazylice Ofiarowania NMP oraz zwiedzili Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Dzieci obejrzały pamiątki związane z latami przeżytymi przez Karola Wojtyłę w tej kamienicy (fotografie, kopie świadectw szkolnych, cztery sutanny z różnych etapów kariery duchownej, eksponaty związane ze sportowymi zainteresowaniami papieża: narty, strój narciarski). Nie obyło się również bez papieskich kremówek. 

Opiekunami grupy były: Marzanna Paduszyńska i Joanna Świątek. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Tekst i foto:Joanna Świątek.


Jubileusz i spotkanie ze sztuką amatorską

W dniach 11 i 12 października 2014 r. już po raz piąty odbyły się Białaczowskie Spotkania ze Sztuką Amatorską. Tegoroczna edycja Spotkań połączona została z Jubileuszem 65- lecia Biblioteki Publicznej w Białaczowie, zaś tematem przewodnim spotkań był folklor Ziemi Opoczyńskiej i to właśnie jemu poświęcone zostały konkursy, w których wzięli udział nasi uczniowie. W konkursie plastycznym w kategorii klas „0” drugie miejsce zajęła Marysia Bolchajmer, a miejsce trzecie Julka Włodarska, w kategorii klas  IV –VI miejsce pierwsze przypadło Idze Mazurkiewicz, miejsce drugie –  Asi Wijacie. Obie dziewczynki są z klasy piątej. W konkursie „Przyśpiewki opoczyńskie”, dzieci z oddziałów „0” zajęły trzecie miejsce, z klas pierwszych (w kategorii I – III) drugie, a w kategorii klas IV- VI dziewczyny z klasy V zajęły drugie miejsce. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

W związku z Jubileuszem Biblioteki Publicznej w Białaczowie nasi uczniowie wystąpili w przedstawieniu pod tytułem „Sąd nad książką”. W roli Oskarżyciela wystąpił Mateusz Gradziński, a Obrońcy - Dominika Adamus. Jako świadkowie oskarżenia zaprezentowały się Julka Kożuchowska jako Komputer, Marta Kowalska - Płyta CD, natomiast oskarżonej Książki (Marta Szmitkowska) broniły Monika Reszelewska (Bibliotekarka) oraz Julka Goworek - Osoba z publiczności. Jedyny sprawiedliwy wyrok uniewinniający książkę wydał Sędzia, czyli Szymon Hejda.

Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały także dziewczynki z klasy II (Wiktoria Słowińska, Natalia Koliczkowska, Ola Krawczyk oraz Amelka Paduszyńska), a z piosenką  „W podróż do Krainy Baśni” wystąpiły: Julka Grzesińska, Maja Maj, Iga Mazurkiewicz, Martyna Pluta oraz Asia Wijata. Chłopcy z klasy VI: Miłosz Grzesiński, Tomek Urbańczyk i Dawid Zieliński spróbowali swoich sił jako raperzy w piosence „ Gryzelka - mól książkowy”.

Uczniów do konkursów przygotowali Nauczyciele: Aleksandra Jaroszyńska, Paulina Wijata, Elżbieta Wróbel, Anna Wijata oraz Marzanna Paduszyńska, a za przedstawienie „Sąd nad książką” odpowiadały Katarzyna Mazurkiewicz i Joanna Świątek. Szczególne podziękowania należą się Rodzicom – trzy Panie: p. Adamus, p. Hejda, p. Kowalska i p. Szołowska  przygotowały stroje, za które serdecznie dziękujemy.

Tekst: Joanna Świątek, foto: Beata Piotrowska.


Święto naszych Nauczycieli

„Dziękujemy, jak każdego roku! Z każdym rokiem bardziej i goręcej, bo to dzięki Wam, Nauczyciele, wiemy i rozumiemy z każdą lekcją coraz więcej.”

Te i wiele innych ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych Nauczycieli podczas uroczystego apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej, który odbył się 13 października 2014 r. Mali artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Na zakończenie w podziękowaniu „za anielską cierpliwość”, każdy z Nauczycieli został obdarowany przez dzieci symbolicznym aniołkiem (symbol podwójny, bo anioł to przecież przede wszystkim najlepszy opiekun). Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. Uroczystość  przygotowali  uczniowie kl. II i I  pod  kierunkiem Nauczycieli: Beaty Wierzbickiej i Elżbiety Wróbel.

Tekst: Beata Wierzbicka, foto: Jarosław Kałuża


Uczciliśmy Dzień Papieski

W dniu 17 października 2014 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca  osobę św. Jana Pawła II, przy okazji  obchodów XIV Dnia Papieskiego. W tym roku  dzień ten obchodzony był pod hasłem: „Jan Paweł II - Świętymi bądźcie”.

W trakcie apelu uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną poświeconą najważniejszym wydarzeniom z życia Ojca Świętego oraz wysłuchali wskazówek na życie, których  św. Jan Paweł II udzielał w trakcie swoich wystąpień. Serca wszystkich uczestników poruszały pieśni religijne poświęcone polskiemu papieżowiI w pięknym wykonaniu  uczennic z  klas IV - VI. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Również z tej okazji w szkole zorganizowany został konkurs plastyczny pod hasłem: „Jan Paweł II w oczach dziecka”. Podczas apelu ogłoszone zostały wyniki  i wręczone nagrody.

W kategorii uczniów klas I-III przyznano: I miejsce - ex aequoAlicja Jaworska  klasa I B i Oliwia Zielińska  klasa I A; II miejsce - Anna Szołowska I B; III miejsce - Nikola Piwowarczyk I A. W kategorii klas IV - VI przyznano tylko  I miejsce i zdobył je Mateusz Wojciechowski a klasy IV.

Po uroczystości uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali wystawę prac, które wpłynęły na konkurs. Uroczystość przygotowały: Anna Kałuża, Elżbieta Karbownik, Marzanna Paduszyńska.

Tekst: Anna Kałuża, foto: Jarosław Kałuża.


Z wizytą w Sulejówku i Pruszkowie

25 października grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Pruszkowa i Sulejówka. Wyjazd ten był elementem organizowanej przez oddział PTTK w Żarnowie ogólnopolskiej akcji pod nazwą: Polskie drogi do niepodległości. Uczestnicy zwiedzali Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie oraz w Sulejówku – Muzeum Józefa Piłsudskiego. Wycieczka obok walorów krajoznawczych realizowała również bardzo ciekawe treści historyczne. Zwiedzając dworek w Sulejówku uczniowie mogli przyjrzeć się z bliska przedmiotom z życia prywatnego Marszałka Piłsudskiego, dowiedzieli się co lubił robić w wolnych chwilach od polityki. Wysłuchali również wspomnień jego młodszej córki, która chociaż nie mieszka w Polsce, dzięki współczesnej technologii oprowadziła dzieci  po swoim dawnym domu. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Opieka, tekst i foto: Joanna Świątek


Pamiętajmy o tych, którzy są częścią naszej historii

Dzień Zaduszny to szczególny dzień w roku. Odwiedzając groby bliskich nie możemy zapomnieć o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę i tych, którzy znacząco wpisali się w historię naszej miejscowości. Z tą myślą grupa uczniów z klas: I, V i VI pod opieką Nauczycieli: Elżbiety Wróbel, Marzanny Paduszyńskiej i Joanny Świątek udała się na cmentarz parafialny. Uczniowie porządkowali groby Platerów, zapalili znicze na grobach poległych żołnierzy AK, nie zapomnieli także o Miejscach Pamięci Narodowej w Białaczowie, wysłuchali też krótkiej pogadanki przy tablicy pamiątkowej znajdującej się na terenie gospodarstwa rolnego pana Wojciecha Szołowskiego, a następnie zapalili znicze przy obelisku. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Tekst i foto: Joanna Świątek


Pasowanie na ucznia klasy pierwszej, obchody Święta Niepodległości

Piątek 7 listopada 2014 r. zapisał się w historii naszej szkoły pod hasłem dwóch świąt: ślubowania pierwszoklasistów oraz uczczenia kolejnej radosnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tego dnia  pierwszaki z obu klas w obecności przedstawicieli organu prowadzącego – Wójta Gminy Białaczów Jana Jóźwika i Zastępcy Wójta Barbary Goworek, Rodziców, Grona Pedagogicznego oraz Koleżanek i Kolegów zdali swój pierwszy egzamin i ślubowali  "być godnym Polakiem oraz dbać o dobre imię swej klasy i szkoły". Następnie Dyrektor szkoły Beata Piotrowska pasowała dzieci na uczniów naszej szkoły. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Wierszami oraz pieśniami o ojczyźnie wyraziliśmy wdzięczność tym, dzięki którym możemy teraz żyć w wolnej Polsce. Na zakończenie oficjalnych uroczystości czekał na dzieci słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. 

Uroczystość przygotowali Nauczyciele: Elżbieta Wróbel, Anna Wijata, Marzanna Paduszyńska, Joanna Świątek, Beata Wierzbicka.

Tekst: Anna Wijata, foto: Jarosław Kałuża, Beata Piotrowska


Nasi uczniowie na festiwalu w Krakowie

8 listopada 2014 r. odbył się w Krakowie V OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ.  Wśród grona licznych wykonawców znalazły się również uczennice naszej szkoły, które zajęły I miejsce w Diecezjalnym Konkursie Pieśni Patriotycznej „Kocham Moją Ojczyznę” i reprezentowały na tym festiwalu diecezję radomską, były to: Monika Reszelewska, Julia Grzesińska i Marta Szmitkowska. Uczennice do występu przygotowywali Nauczyciele: Marzanna Paduszyńska i Anna Wijata.

Tekst i foto: Anna Wijata


Osiągnięcia naszych uczniów w Taekwondo

22 listopada 2014 r. nasi uczniowie trenujący taekwondo wzięli udział w zawodach w Taekwondo Olimpijskim. Oprócz wielu zawodników z całej Polski uczestniczyli w nich sportowcy z Białorusi. Nasi zawodnicy brali udział w wielu konkurencjach zajmując wysokie miejsca.

Julita Kotusiewicz I m-ce w kyurugi i II m-ce w dollyo na czas; Maciej Łukasik III m-ce w kyurugi i VI m-ce w dollyo na czas; Kacper Kowalski II m-ce w kyurugi i VI m-ce w dollyo na czas; Mateusz Szwedkowicz III m-ce w kyurugi i VII m-ce w dollyo na czas.

To już z kolejny sukces uczniów  z naszej szkoły. Wielkie  gratulacje dla naszych zawodników i zawodniczek, jak również ich trenera, pana Zbyszka Juźwika - za włożony wysiłek i zaangażowanie, które jak widać przynosi bardzo pozytywne wyniki. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. 

Tekst: Jarosław Kałuża


"Między nami czytelnikami"

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła /Wisława Szymborska/. 24 listopada uczniowie klas IV i V postanowili przystąpić do II edycji  gry czytelniczej  "Między nami czytelnikami".  W poprzednim roku szkolnym wzięło w niej   udział 20 tysięcy uczniów z 1300 klas z całej Polski. Gra ma na celu promocję czytelnictwa wśród uczniów poprzez skłonienie ich do refleksji nad literaturą. Zadania są tak opracowane,  żeby  zachęcić uczniów do mówienia o książkach, komentowania ich treści i wzajemnego przekonywania do przeczytania ciekawych pozycji. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Pierwsze zadanie w 2 edycji  gry związane było z jedzeniem, ponieważ kuchnia zajmuje w literaturze ważne miejsce. Niektórzy autorzy rozsmakowują się w opisach uczt, raczą swoich bohaterów wykwintnymi lub zwykłymi potrawami, czasem pozwalają im coś przyrządzić lub przynajmniej pomarzyć o ulubionych smakach. Bywa, że czytelnikowi aż ślinka leci…

Zadanie 1 brzmiało tak:  Wykorzystując znany Wam opis literacki, przygotujcie przepis kulinarny, a następnie przyrządźcie danie (jedno lub kilka). Efekty swojej pracy sfotografujcie.

Oto niektóre propozycje Waszych koleżanek i kolegów z klas IV i V: sałatka owocowa, babeczki bananowe, których  inspiracją była powieść  „ W pustyni i w puszczy”;  ryba - „Opowieści z Narnii”; deser z gruszką, deser jabłkowy - „ Pinokio”;  ciasto z konfiturami morelowymi – smakołyk z Avonlea - „Ania z Zielonego Wzgórza”.

W grze czytelniczej udział wzięli: Julia Goworek, Monika Reszelewska, Martyna Guzińska, Paulina Wasilewska, Maria Zdral, Marta Kresińska, Rafał Wiktorowicz, Julia Grzesińska, Mateusz Wojciechowski, Iga Mazurkiewicz, Marta Kowalska, Dominika Adamus, Dominika Kocemba, Magda Przybył, Aleksandra Konecka. Zespołom biorącym udział w projekcie gratulujemy inwencji twórczej i zdolności kulinarnych !

Tekst i foto: Katarzyna Mazurkiewicz.


Dzień Pluszowego Misia

25 listopada 2014 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim ukochanym pluszakiem. Z tej też okazji odbył się apel, którego adresatami byli uczniowie klas 0-III. Uczniowie brali udział w różnych konkursach, takich jak: „wyjadanie miodku”, „misiowa układanka” i w zabawach zorganizowanych przez Nauczycieli – wychowawców oddziałów przedszkolnych - Aleksandrę Jaroszyńską i Paulinę Wijata. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. Również w szkole został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Pluszowy Miś – mój przyjaciel” a także konkurs na „Najciekawsze misiowe przebranie”.

Podczas apelu ogłoszone zostały wyniki i wręczone nagrody.  Zwycięscy konkursu plastycznego - w kategorii uczniów klas 0 - I przyznano: I miejsce Nikoli Taraska z kl. 0”A”, II miejsce Przemkowi Szewczykowi z kl. 0 „B”, III miejsce ex aequo: Kamilowi Sielskiemu kl. 0”B” i Ani Kresińskiej kl. 0 „A” oraz wyróżnienie dla Aleksa Hejdy z kl. 0”A”.

W kategorii klas II-III przyznano I miejsce Dawidowi Kaczmarczykowi z kl. II. Po uroczystości uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali wszystkie prace, które wpłynęły na konkurs. W konkursie na „Najciekawsze misiowe przebranie” jury jednogłośnie przyznało wszystkim dzieciom pierwsze miejsce, gdyż ich przebrania były przepiękne. Każdy uczeń przebrany za misia otrzymał słodką nagrodę. Po zakończeniu uroczystości dla wszystkich dzieci przygotowany był słodki poczęstunek oraz „Misiowe Party”. 

Tekst: Paulina Wijata, foto: Beata Piotrowska, Jarosław Kałuża


Halloween'owe Andrzejki

Dnia 27 listopada 2014 roku w naszej szkole odbyła się wspaniała impreza andrzejkowo - halloweenowa. Uczniowie wraz z Rodzicami oraz Nauczyciele wzięli udział nie tylko w andrzejkowej zabawie tanecznej, ale również w zabawach i konkursach andrzejkowych przeprowadzonych przez uczniów z klasy VI oraz Rodziców: p. M. Świątek, p. A.  Kowalską, p. M.  Franaszczyk oraz p. A. Adamus. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. W trakcie imprezy uczniowie zaprezentowali przygotowane przez siebie „najstraszniejsze kostiumy”, które zostały ocenione przez komisję konkursową. Komisja przyznała trzy główne miejsca dla: I miejsce- Dominiki Adamus z kl.V; II miejsce- Marty Kowalskiej z kl.V; III miejsce- Igi Mazurkiewicz z kl.V.

Atmosfera podczas zabawy była wspaniała. Oto wskaźniki:

  • zabawa dzieci - 100%;
  • temperatura powietrza - 25,2 °C;
  • wilgotność powietrza - 70%;
  • poziom hałasu - 102,7 dB ( poziom pracy młota pneumatycznego został przekroczony).
     

Powyższe parametry nie sprzyjają higienie pracy, lecz w sytuacji zabawy są wskaźnikiem fantastycznej imprezy! 

Tekst: Agnieszka Mijas, foto: Beata Piotrowska, Jarosław Kałuża.


Mikołajkowa wizyta Samorządu Uczniowskiego

"Człowiek jest wart tyle, ile jest w stanie dać innym..." W tym roku już po raz drugi uczniowie naszej szkoły pomyśleli o podopiecznych Placówki Wychowawczo - Opiekuńczej w Mroczkowie Gościnnym. W związku z tym, z okazji Mikołaja Samorząd Uczniowski zorganizował akcję zbierania słodyczy dla tych dzieci. Akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów. Zebrane słodkości przedstawiciele SU z Nauczycielami: Marzanną Paduszyńską i Anną Wijatą wraz z świątecznymi  życzeniami,  przekazali dzieciom i ich opiekunkom 4 grudnia. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Cieszymy się, że nasi uczniowie odnaleźli iskierkę w swoich sercach i podzielili się z tymi, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują.

Tekst i foto: Anna Wijata.


Nasi uczniowie kochają cyrk !

Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. Foto: Jarosław Kałuża.


IV edycja Maratonu Języka Angielskiego

9 grudnia 2014 roku odbyła się  w naszej szkole IV edycja Mikołajkowego Maratonu z Języka Angielskiego. Głównym celem maratonu było propagowanie języka angielskiego oraz kultury anglosaskiej wśród uczniów. Możliwość wzięcia w tym maratonie mieli wszyscy uczniowie z klas IV- VI. Zadaniem uczestników było poprawne rozwiązanie jak najwięcej zadań leksykalno - gramatycznych z języka angielskiego w ciągu 45 minut. Maraton przygotowała i przeprowadziła nauczycielka języka angielskiego - Agnieszka Mijas.

Wyniki maratonu przedstawiają się następująco: I miejsce:  Julita Kołba z klasy VI, II miejsce:  Klaudia Ciach z klasy VI, III miejsce:  Miłosz Grzesiński oraz Aleksandra Lesiak z klasy VI. Zapraszamy do wzięcia udziału w następny roku szkolnym !

Tekst: Agnieszka Mijas, foto: Jarosław Kałuża.


Dzień Patrona - poetycko i na sportowo

Tegoroczne szkolne obchody Dnia Patrona odbyły się 9 grudnia i zostały połączone z Turniejem Mikołajkowym. Było coś dla ducha i coś dla ciała. Uroczystości rozpoczęły się od obejrzenia prezentacji o naszym wielkim polskim poecie, przygotowanej przez Samorząd Uczniowski pod opieką pani Anny Wijaty. Następnie przedstawiciele klasy II i III pod kierownictwem pani Małgorzaty Kocemby wystąpili w inscenizacji, której inspiracją były utwory Adama Mickiewicza: „Świtezianka”, „Pani Twardowska”, „Romantyczność”. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Uczniowie mieli również możliwość zaprezentować swoje zdolności plastyczne, literackie oraz popisać się  wiedzą o patronie. Laureaci konkursu plastycznego  „Poznaj mojego przyjaciela”: 1. Maja Hejda, 2. Anna  Szołowska, 3. Oliwia Zielińska; konkursu plastycznego „Miej serce i patrzaj w serce”: 1. Klaudia Kołodziejczyk, 2. Klaudia Ciach i Miłosz Grzesiński, 3.  Maja Maj. Najlepsi w konkursie wiedzy o patronie: 1. Maja Maj, 2. Julita Kołba, 3. Szymon Hejda i Julia Grzesińska. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe i  gratulacje z rąk pani Dyrektor. Konkurs przygotowała pani Joanna Świątek.

Turniej  Mikołajkowy przebiegał  w atmosferze zabawy i rywalizacji sportowej. Konkurencje dla klas młodszych: slalom wokół pachołków; podawanie piłki nad głową;  bieg, następnie wrzucanie woreczków  do pudełka i ich wyjmowanie. W wyniku dogrywki - rzut woreczków do pudła. Zwycięską  drużyną została  klasa II, drugie miejsce zajęła klasa I A, dwa równorzędne trzecie miejsca przypadły w udziale dla klas III i I B. W rywalizacji klas IV - VI laury przypadły dla najstarszej. Uczniowie klasy VI wykazali się niezwykłą skocznością wykonując 166 przeskoków przez skakankę i 18 wrzutów do kosza realizowanych na czas. Slalom pokonali w najkrótszym czasie - 54 sekund. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali słodki upominek i dyplomy. Konkurencje przygotowali Nauczyciele WF: Katarzyna Mazurkiewicz i Marzanna Paduszyńska.

Tekst: Katarzyna Mazurkiewicz, foto: Beata Piotrowska.


Podsumowanie projektu "Moja wymarzona ekopracownia"

12 grudnia 2014 r. w naszej szkole odbyło się podsumowanie projektu ekologicznego współfinansowanego przez WFOŚiGW w Łodzi pod nazwą „Moja wymarzona ekopracownia”. Na uroczystość przybyli: Wójt Gminy Białaczów Jacek Reszelewski, Przewodniczący Rady Gminy Białaczów Zdzisław Prusek, Dyrektor Szkoły Beata Piotrowska. Obecni byli Rodzice, Uczniowie wraz z Nauczycielami oraz absolwenci szkoły, którzy uczestniczyli w realizacji projektu w roku szkolnym 2013/14. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Po przedstawieniu historii projektu nastąpiło omówienie realizacji zadań z wykorzystaniem fotokroniki, po czym zaprezentowanie utworów literackich  nagrodzonych w ramach konkursu literackiego „ Piękna jest moja mała ojczyzna” realizowanego w ramach projektu. Dyrektor szkoły Beata Piotrowska w imieniu całej społeczności szkolnej podziękowała Organowi Prowadzącemu i darczyńcom za pomoc i wsparcie podczas organizacji ekopracowni, następnie głos zabrali Wójt Gminy i Przewodniczący Rady Gminy Białaczów. W dalszej części podsumowania zostały wręczone nagrody dla laureatów konkursu plastycznego „Środowisko wokół nas, a nasze zdrowie” oraz podziękowania i nagrody dla uczestników akcji „Stań po zielonej stronie mocy”. Wszyscy zgromadzeni mogli też wysłuchać montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczestników projektu i obejrzeć wystawę prac plastycznych powstałych podczas konkursów plastycznych realizowanych w czasie trwania projektu.

Uroczystość została przygotowana przez Nauczyciela przyrody Annę Kałużę - autorkę programu i koordynatorkę projektu. Nad częścią muzyczną czuwała Marzanna Paduszyńska – Nauczyciel muzyki.

Tekst: Anna Kałuża, foto: Jarosław Kałuża.


Rajd grudniowy

W sobotę 13 grudnia 2014 roku sympatycy pieszych wędrówek uczestniczyli w rajdzie zorganizowanym przez SKKT przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Białaczowie. Oprócz uczniów z Białaczowa uczestniczyły w nim dzieci z SKKT w Petrykozach pod opieką Pani Alicji Grabskiej. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Trasa wędrówki prowadziła fragmentem Piekielnego Szlaku, popularnym gościńcem do Parczowa, następnie do Parczówka, gdzie przy ognisku uczestnicy rajdu upiekli kiełbaski. Każdy z uczestników otrzymał słodkie upominki. Wracaliśmy do domu również pieszo. Uczestnikom towarzyszyła ładna pogoda i dobre humory. Mimo tego, że pokonaliśmy około 8 km, nikt nie czuł zmęczenia. Mogliśmy aktywnie spędzić wolny zajęć czas. Był to pierwszy rajd zorganizowany samodzielnie przez SKKT ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Białaczowie. Impreza zorganizowana została bez poniesienia kosztów ze strony uczestników. Uczestnikami naszej szkoły w czasie rajdu opiekowali się Nauczyciele: Marzanna Paduszyńska i Joanna Świątek. Dziękujemy sponsorom, którzy ufundowali naszym uczniom słodycze.

Tekst i foto: Joanna Świątek.


Z teatrem za pan brat

W dniu 15 grudnia 2014 roku nasi Uczniowie po raz pierwszy mogli zobaczyć, jak wygląda przygotowanie baletu, czy też musicalu z innej, niewidocznej podczas przedstawień strony. Warsztaty trwały cztery godziny, ale nie było czasu na nudę. Uczestnicy wycieczki do Teatru Wielkiego w Łodzi dowiedzieli się, jak wygląda nauka baletu (uczestniczyli nawet w krótkiej lekcji podstawowych kroków), odbyli lekcję śpiewu (w czasie której zachwyt prowadzącej wzbudziła nasza uczennica Marta Szmitkowska). Kolejnym punktem warsztatów teatralnych było projektowanie stroju dla aktora według własnego pomysłu w pracowni krawieckiej. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Na zakończenie  w  czasie lekcji z orkiestrą, chętni mogli wczuć się rolę dyrygenta oraz spróbować zagrać na waltorni oraz wiolonczeli, co wcale nie było łatwym zadaniem, zwłaszcza wydobycie dźwięku z tego pierwszego instrumentu).

Nasze dzieci wyróżniały się na tle drugiej grupy, która uczestniczyła razem z nami w zajęciach warsztatowych. Byli zaangażowani, wykazali się wiedzą z dziedziny muzyki (Mateusz Gradziński, Monika Reszelewska, Iga Mazurkiewicz), co wzbudziło uznanie prowadzących zajęcia. Ponadto należy podkreślić fakt, że nasze dzieciaki potrafią zachować się na wysokim poziomie kulturalnym w miejscach publicznych. Ta cecha była niejednokrotnie podkreślana przez pracowników teatru. Uczniami podczas wyjazdu opiekowali się Nauczyciele: Agnieszka Mijas, Katarzyna Mazurkiewicz oraz Marzanna Paduszyńska. Obowiązki kierownika wycieczki pełniła Joanna Świątek.

Tekst i foto: Joanna Świątek. 


Zbliżającej się Wigilii czar

19 grudnia 2014 r. społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi w SP w Białaczowie obejrzała spektakl pod tytułem „Wigilii Czar”, który wprowadził wszystkich w magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie w nastrojowej scenografii, nawiązującej do betlejemskiej szopki, przedstawili niepowtarzalny klimat naszej polskiej Wigilii na tle biblijnej sceny narodzin Chrystusa. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami i lirycznym słowem, tworząc niezwykły klimat radości i refleksji. Młodzi artyści wykazali się dużymi zdolnościami aktorskimi i wokalnymi. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Ogromne zaangażowanie Uczniów, Rodziców i Nauczycieli wywarło duże wrażenie na widzach, którzy nagrodzili ich entuzjastycznymi brawami. Na zakończenie spotkania Wójt Gminy Białaczów - Jacek Reszelewski oraz dyrektorzy: SP w Białaczowie - Beata Piotrowska i Gimnazjum w Białaczowie - Anna Smolarczyk złożyli wszystkim najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Nad przygotowaniem i realizacją przedstawienia czuwali Nauczyciele: Agnieszka Mijas, Beata Wierzbicka, Marzanna Paduszyńska, Elżbieta Karbownik. Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim Rodzicom, a w szczególności p. Kaczmarczyk oraz p. Jaworskiemu za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu spektaklu.

Tekst: Agnieszka Mijas, foto: Beata Piotrowska, Jarosław Kałuża.


Przedstawienie "Bella" - czyli coś o szkole...

Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. Foto: Jarosław Kałuża


Dzień Babci i Dziadka

W dniu 30 stycznia 2015 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka. Licznie zgromadzeni goście obejrzeli zabawne ale również dające wiele do myślenia przedstawienie teatralne pt.: „Współczesny Czerwony Kapturek” oraz wysłuchali wielu wierszy i piosenek zaprezentowanych przez uczniów klas 0-III. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. 

Na zakończenie Babcie i Dziadkowie otrzymali podarunki wykonane własnoręcznie przez dzieci. Uroczysta impreza odbyła się w przemiłej atmosferze pełnej wzruszeń i serdeczności. Zapraszamy na ponowne spotkanie za rok! Organizacją imprezy zajęli się Nauczyciele – wychowawcy klas 0-III.

Tekst: Małgorzata Kocemba, foto: Beata Piotrowska, Jarosław Kałuża


Bal karnawałowo – walentynkowy

17 lutego 2015 r. w naszej szkole odbył  się bal karnawałowo – walentynkowy pod nazwą ,,W krainie baśni i bajek’’. Zabawa odbywała się w zmieniającej się scenerii obrazów pochodzących z najpiękniejszych i najbardziej znanych baśni i bajek. Dzieci przebrane za postacie bajkowe wspaniale się bawiły. W trakcie zabawy odbył  się konkurs  dotyczący znajomości baśni i bajek, pokaz i prezentacja strojów  oraz karaoke. We wspaniałej atmosferze pożegnaliśmy karnawał. Impreza została przygotowana i poprowadzona przez nauczycieli: Annę Kałużę, Katarzynę Mazurkiewicz i Jarosłąwa Kałużę. Więcej zdjęć można zobaczyc tutaj. 

Podczas trwania balu został też rozstrzygnięty konkurs plastyczny  „Aniołowie są wśród nas”. Odbywał się on w dwóch kategoriach klas 0- III i klas IV-VI. W kategorii klas 0- III  pierwsze miejsce zajęli: Nikola Piwowarczyk, Daria PrusekDawid Kaczmarczyk oraz  Zuzanna Pluta. Miejsce II zajął Krzysztof Wijata

W kategorii klas IV- VI  pierwsze miejsce zajęły  uczennice z klasy V: Maja Maj oraz Iga Mazurkiewicz. Miejsce II zajęła uczennica klasy szóstej Julita Kotusiewicz, a miejsce III uczeń klasy czwartej  Mateusz Wojciechowski.  Nagrodę publiczności otrzymała  Maja Jóźwik z klasy trzeciej.

Tekst: Anna Kałuża, Elżbieta Karbownik, foto: Beata Piotrowska


Niecodzienna lekcja WF-u

W dniu 19 lutego 2015 roku Uczniowie klasy IV uczestniczyli w zajęciach wychowania fizycznego, które poprowadził goszczący w naszej szkole z wizytą partnerską dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sianowie, Sebastian Bober. Lekcja miała charakter otwarty - obejrzeli ją wybrani Nauczyciele w celu wymiany zawodowych doświadczeń. Dla Uczniów zmiana nauczyciela prowadzącego okazała się ciekawą niespodzianką, dzięki której między innymi poznali nową zabawę ruchową. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. Bardziej obszerna relacja z wizyty partnerskiej w naszej szkole jest dostępna na stronie Gminy Białaczów, link do zasobu znajduje się tutaj.

Tekst i foto: Beata Piotrowska


Zacięta walka w minisiatkówce

18 lutego w Szkole  Podstawowej w Wójcinie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Minisiatkówce chłopców. W tej grupie rywalizowały szkoły z Modrzewia, Kozenina, Białaczowa, Bukowca nad Pilicą, Żarnowa, Opoczna, Wójcina. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. Uczniowie z naszej szkoły w składzie: Michał Grzesiński, Miłosz  Grzesiński, Dawid Zieliński, Tomasz Urbańczyk, Kacper Gruszczyński, Paweł  Wilk, Bartek Zasada i Filip Podgrodzki,  po zaciętej  i emocjonującej walce zajęli  IV miejsce w Powiecie.

Tekst i foto: Marzanna Paduszyńska


Mistrzostwa Powiatu w Lekkoatletyce

5 marca 2015 r. w Centralnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale  odbyły VII Halowe Indywidualne Mistrzostwa Powiatu Opoczyńskiego w Lekkoatletyce. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. Uczniowie  naszej  szkoły również brali udział w tej wielkiej imprezie,  pokazując się z jak najlepszej strony. Oto konkurencje, w których brali udział: skok w dal -  Miłosz Grzesiński, Mateusz Szwedkowicz; bieg na 60 m - Natalia Fornal, Dominika Kocemba, Bartek Zasada, Miłosz Grzesiński;bieg na 200 m- Michał Grzesiński, Mateusz Szwedkowicz, Klaudia Ciach, Julka Kożuchowska; sztafeta 4x 200 m chłopcy: Michał Grzesiński, Miłosz Grzesiński, Bartek Zasada, Mateusz Szwedkowicz; sztafeta 4x 200 m dziewczyny: Natalia Fornal, Dominika Kocemba, Klaudia Ciach, Julka Kożuchowska.

Tekst i foto: Marzanna Paduszyńska


Konkurs recytatorski "Krajobrazy polskie"

W dniu 9 Marca 2015 roku w sali gimnastycznej odbył się konkurs recytatorski pt. Krajobrazy polskie. Wzięło w nim udział 20 uczniów. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach: kl. 0 - III oraz IV - VI. Komisja w składzie: Aleksandra Jaroszyńska - przewodnicząca, Paulina Wijata oraz Renata Świątek i członek SU Julita Kotusiewicz przyznała następujące miejsca:

W kategorii klas 0 - III: I miejsce - Maciej Łukasik, II miejsce - Nikola Piwowarczyk, III miejsce - Kamila Adamus, wyróżnienie - Katarzyna Szołowska i Natalia Koliczkowska. W kategorii klas IV - VI: I miejsce - Klaudia Ciach, II miejsce - Joanna Wijata, III miejsce - Natalia Franaszczyk. Laureaci pierwszego i drugiego miejsca w obu kategoriach będą reprezentowali nasza szkołę w konkursie w Żarnowie.

Tekst: Joanna Świątek, foto: Jarosław Kałuża


Sukces po raz kolejny

Jak co roku, tak i w bieżącym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XII Regionalnym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej organizowanym przez Akcję Katolicką Diecezji Radomskiej, Fundację „Dar dla potrzebujących” oraz Biuro Poselskie posła Roberta Telusa, który odbył się 8 kwietnia br. w MDK w Opocznie. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 250 uczestników. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

W poezji patriotycznej w kategorii kl. I - III uczniowie z kl. Ia i Ib w składzie: Kamila Adamus, Natalia Gołąb, Alicja Jaworska, Zuzanna Pluta, Aleksandra Szmitkowska, Anna Szołowska, Maja Świątek, Oliwia Zielińska i Krzysztof Wijata, piosenką „Ostatni mazur” wyśpiewali II miejsce. W kategorii klas IV – VI uczennice  naszej szkoły w składzie: Marta Szmitkowska, Julia Grzesińska, Monika Reszelewska, Dominika Adamus, Iga Mazurkiewicz, Martyna Pluta, Joanna Wijata, Klaudia Ciach, Julita Kotusiewicz, wyśpiewały III miejsce. Zaprezentowały pieśń pt. " Modlitwa (Obudź się, Polsko ma)". Kolejnym sukcesem, którym  możemy się pochwalić, to III miejsce zajęte przez Katarzynę Szołowską w poezji w kategorii Przedszkola.

Cieszymy się bardzo sukcesami naszych uczniów i życzymy im kolejnych!!! Laureatów do konkursu przygotowywały panie: Anna Wijata, Joanna Świątek, Marzanna Paduszyńska i Paulina Wijata.

Tekst: A. Wijata, M. Paduszyńska.


Święto Czekolady

24 kwietnia 2015 r., w oddziałach przedszkolnych obchodzone było słodkie Święto Czekolady. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane na „czekoladowo”, czyli w kolory brązu i bieli. Z okazji święta tego smakołyku dzieci poznały historię powstania czekolady, dowiedziały się z czego jest zrobiona, poznały różne rodzaje czekolad oraz ich smaki. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj. W tym dniu nie zabrakło malowania twarzy, oczywiście czekoladą, co bardzo spodobało się naszym przedszkolakom.  Dzieci sprawdziły się również w roli małych kucharzy przyrządzając samodzielnie waflowe torciki.

Tego dnia przedszkolaki uczestniczyły także w czekoladowych konkursach, wysłuchały opowiadania pt.: „W Czekoladowej Krainie”, opowiadały o swoich ulubionych deserach,  rozwiązywały zagadki i recytowały wierszyki o czekoladzie. W ramach tego słodkiego święta ogłoszono również konkurs na „CzekoRobota”. Prace przygotowane przez dzieci i ich rodziców były naprawdę wspaniałe. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki. Ale to nie wszystko… Na zakończenie obchodów czekoladowego święta odbył się „Czekoladowy Bal” na którym wybrano Królową i Króla Czekolady! Zostali nimi Maja Wróbel z oddziału przedszkolnego 0 „A” i Paweł Lesiak z oddziału przedszkolnego 0 „B”. Był to bardzo miły, słodki i udany dzień.

Tekst: Aleksandra Jaroszyńska, foto: Paulina Wijata, Renata Świątek


Wspaniali piłkarze - dziewczyny i chłopaki

27 kwietnia 2015 roku na Orliku odbyły się eliminacje  gminne w piłce nożnej szkół podstawowych Gminy Białaczów. Uczniowie naszej szkoły w składzie: Michał Grzesiński, Miłosz Grzesiński, Dawid Zieliński, Łukasz Sitkowski, Paweł Wilk, Kacper Gruszczyński, Bartek Zasada, Piotr Maćkowski, Tomek Urbańczyk, Patryk Tuchowski zajęli miejsce II. Drużyna dziewczyn wywalczyła miejsce III w składzie: Klaudia Ciach, Klaudia Kołodziejczyk, Julita Kołba, Julita Kotusiewicz, Katarzyna Pęchner, Daria Wiktorowicz, Julka Kożuchowska, Natalia Fornal, Ola Konecka, Wiktoria Ulowska, Dominika Kocemba.

Tekst: Marzanna Paduszyńska


Na kolejny sukces nie czekaliśmy długo...

Tego sukcesu życzyliśmy naszym uczniom, którzy zajęli jako zespół I miejsce w XII Regionalnym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej „KOCHAM MOJĄ OJCZYZNĘ”  w Opocznie. Tym razem reprezentowali szkołę w KONKURSIE DIECEZJALNYM  zorganizowanym 29 kwietnia 2015 r. w Starachowicach. Tam również zauważono  i doceniono walory głosowe  naszych młodych talentów.  Przedstawiciele klasy Ia i Ib w składzie: Kamila Adamus, Natalia Gołąb, Alicja Jaworska, Zuzanna Pluta, Aleksandra Szmitkowska, Anna Szołowska, Maja Świątek, Oliwia Zielińska i Krzysztof Wijata zajęli tym razem III miejsce. Uwagę wszystkich przyciągnęły także piękne stroje i wygląd naszych uczniów. Do występu przygotowywała dzieci Anna Wijata.

Tekst i foto: Anna Wijata


Nasi najmłodsi na wycieczce w Kielcach

30 kwietnia 2015 roku dzieci z klas 0 „a”, 0 „b” i I „b” wraz z opiekunami: Aleksandrą Jaroszyńską, Pauliną Wijata, Anną Wijata, Małgorzatą Kocemba, i Renatą Świątek wyruszyły na wycieczkę do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach na spektakl pt. ”Misiaczek”. Więcej zdjęć mozna zobaczyc tutaj. Dla wielu była to pierwsza wizyta w teatrze, choć kilkakrotnie dzieci miały już możliwość kontaktu ze sztuką teatralną dzięki wizytom aktorów w naszej szkole. Po przedstawieniu aktorzy z teatru zaprosili dzieci do udziału w warsztatach, które miały na celu oswojenie się ze sceną oraz wczucie w rolę aktora.

Kolejna atrakcją tego dnia była wizyta dzieci w sali zabaw „Raj Urwisa”. W niej nasi najmłodsi mogli skorzystać z licznych atrakcji takich jak: basen z tysiącem kulek, który już na samym początku wzbudził najwięcej emocji. Następnie dzieci przeciskały się przez liczne tunele, zjeżdżały ze zjeżdżalni prosto do basenu z piłami, a także wspinały się po specjalnej ściance. 

Na koniec, lekko zmęczone, zjadły smaczny posiłek, który dodał sił i sprawił, że ten dzień był jeszcze przyjemniejszy.

Tekst: Paulina Wijata, foto: Aleksandra Jaroszyńska i Paulina Wijata


Kocham Cię, Polsko !

Tradycyjnie w przededniu rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, zapoczątkowana polonezem. Następnie chór dziewcząt z klas IV – VI wykonał pieśń z końca XVIII wieku pt. „Witaj, majowa Jutrzenko”. W dalszej części wysłuchaliśmy utworów poetyckich nawiązujących do uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przeplatanych pieśniami oddającymi ducha epoki. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj. Uczniów recytatorów przygotowały panie Katarzyna Mazurkiewicz i Joanna Świątek; zespół wokalny - Marzanna Paduszyńska. Za okazaną pomoc w wykonaniu dekoracji dziękujemy pani Beacie Wierzbickiej i panu Zbigniewowi Owsińskiemu.                                  

Tekst: Katarzyna Mazurkiewicz, foto: Jarosław Kałuża


Wycieczka do Krakowa i Inwałdu

W dniu 5 maja 2015 roku uczniowie klasy I, II i VI wyjechali na wycieczkę do  Krakowa i Inwałdu. Wycieczka była ewaluacją projektu z zakresu profilaktyki pt. „Jestem wolny od nałogów”. Uczniowie spacerowali po Starym Mieście, wysłuchali hejnału z wieży Kościoła Mariackiego, odbyli lekcję muzealną na Wawelu. Zobaczyli też Skarbiec i Zbrojownię. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. Kolejnym etapem było Muzeum Miniatur i Park Rozrywki w Inwałdzie. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć najsłynniejsze budowle świata (Bazylikę św. Piotra, piramidy, Sfinksa, plac św. Marka i inne osobliwości architektury - oczywiście w odpowiedniej skali). Najwięcej atrakcji sprawił park rozrywki.

Szczególne podziękowania składamy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Białaczowie, która udzieliła wsparcia finansowego, pokrywając koszty wynajęcia autokaru. Opiekunami były panie: Beata Wierzbicka, Elżbieta Wróbel oraz Joanna Świątek. Podziękowania należą się również mamom, które też były uczestnikami naszej wycieczki.

Tekst: Joanna Świątek, foto: Renata Kaczmarczyk, Joanna Świątek


Zaśpiewały o przyrodzie

12 maja 2015 r. odbył się w MDK w Opocznie III Konkurs Piosenki  Ekologiczno - Przyrodniczej. Wzięły w nim udział dwie uczennice z naszej szkoły. Klasy I-III reprezentowała Alicja Jaworska uczennica z klasy Ib, która zaśpiewała piosenkę pt. „Pięknie żyć”, zajmując III miejsce w swojej kategorii. Klasy IV-VI reprezentowała uczennica z kl. IV  Julia Grzesińska. Julka zaśpiewała piosenkę Marka Grechuty pt. „Zostawcie nam”. Za swój występ otrzymała wyróżnienie. Solistki do konkursu przygotowywały panie: Anna Wijata i Marzanna Paduszyńska.

Tekst: Anna Wijata


Miejsce I-sze dla Białaczowa !

We wtorek 12 maja 2015 r. na hali sportowej odbył się Gminny Turniej w Piłkę Siatkową. Do rywalizacji przystąpiły szkoły z terenu naszej gminy. Po długiej i emocjonującej walce zwyciężyła Szkoła Podstawowa z Białaczowa. Zajmując I-sze miejsce pokonaliśmy Petrykozy, Skroninę i Miedznę Drewnianą. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Klaudia Ciach, Klaudia Kołodziejczyk, Julita Kotusiewicz, Julia Kożuchowska, Miłosz Grzesińs"Znam wiersze Brzechwy i Tuwima""Znam wiersze Brzechwy i Tuwima"ki, Michał Grzesiński. Tomek Urbańczyk, Dawid Zieliński.

Tekst: Marzanna Paduszyńska, foto: Elżbieta Jaroszyńska, Joanna Świątek


"Znam wiersze Brzechwy i Tuwima"

14 maja 2015 roku w Szkole Podstawowej w Białaczowie odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski pt. „Znam wiersze Brzechwy i Tuwima", w którym wzięli udział uczniowie klas I - III ze szkól z terenu naszej gminy. Uczestnicy do gminnego konkursu zostali wyłonieni w wyniku eliminacji, które odbyły się w każdej ze szkół. W konkursie wzięło udział 10 uczniów. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj.

Komisja w składzie: Małgorzata Telecka, Renata Świątek oraz Katarzyna Wiaderna przyznała następujące miejsca: I miejsce - Alicja Jaworska ze Szkoły Podstawowej w Białaczowie, II miejsce - Adam Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej w Skroninie, III miejsce ex-aequo: Kornel Kołodziejczyk ze Szkoły Podstawowej w Petrykozach i Kacper Stańczyk ze Szkoły Podstawowej w Miedznej Drewnianej.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Inicjatorem i organizatorem konkursu była pani Anna Wijata ze Szkoły Podstawowej w Białaczowie.

Tekst i foto: Joanna Świątek


VI Festiwal Piosenki Angielskiej w Żarnowie

14 maja uczennice z klasy IV i V wzięły udział w VI Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki Angielskiej - Żarnów 2015. Występ na tym festiwalu był dobrą okazją nie tylko do zaprezentowania  przez uczniów ich umiejętności wokalnych i językowych, ale również do pokazania swojej kreatywności i umiejętności współpracy w grupie. Należy pamiętać również o tym, że takie międzyszkolne spotkania służą niewątpliwie wymianie spostrzeżeń i doświadczeń między uczniami, jak i nauczycielami.  

Nasze wspaniałe artystki zostały ponownie zauważone i nagrodzone, a mianowicie zdobyły następujące miejsca: I miejsce dla zespołu wokalnego z klasy V - Mai Maj, Igi Mazurkiewicz, Martyny Pluty oraz Joanny Wijaty za piosenkę "LOVE ME LIKE YOU DO"; II miejsce dla solistki - Marty Szmitkowskiej z klasy IV za piosenkę "LET IT GO"; III miejsce dla zespołu wokalnego z klasy IV - Julii Grzesińskiej, Moniki Reszelewskiej, Julii Goworek  oraz Natalii Pankiewicz za piosenkę "LEMON TREE ".

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Tekst: Agnieszka Mijas, foto: Katarzyna Mazurkiewicz


Nasi uczniowie odwiedzili Kociewie

W dniach 15 – 17 maja 2015 roku już po raz jedenasty odbył się Ogólnopolski Zlot Młodzieży Wiejskiej PTTK, w którym uczestniczyła nasza drużyna w składzie: Julia Goworek, Monika Reszelewska, Klaudia Kołodziejczyk, Julita Kołba oraz Szymon Hejda. W tym roku Zlot odbył się w mało znanym regionie etniczno - kulturowym jakim jest Kociewie ze stolicą w Tczewie. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. 

Program Zlotu był bardzo bogaty i uczestnicy nie mogli narzekać na nudę.   Organizatorzy zapewnili  mnóstwo atrakcji: biegi na orientację,  poczęstunek na zamku w Gniewie, zwiedzanie Tczewa. W   grodzie żywej historii Kerin w Subkowach  odbył się turniej łuczniczy, turniej rycerski ( pojedynek rycerski na miecze, gdzie chętni mogli założyć rycerską zbroję). Nie zabrakło również wizyty w tczewskim muzeum, gdzie w ramach Nocy Muzeów odbyło się wiele konkursów i warsztatów, w których aktywnie uczestniczyli nasi uczniowie.

Tekst i foto: Joanna Świątek


Zespół hardcore punkowy w naszej szkole !

22 maja 2015 roku na szkolnej sali gimnastycznej miało miejsce niecodzienne wydarzenie, jakim jest koncert zespołu hardcore punkowego - Cymeon X. Uczniowie klasy VI wraz z białaczowskimi gimnazjalistami mogli zapoznać się wybranym repertuarem tej poznańskiej kapeli. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj. Zespół zawitał do Białaczowa będąc w dłuższej trasie koncertowej, a sam występ artyści poprzedzili krótką prezentacją osobistego stylu życia i wyznawanej przez siebie idei „straight edge”. Polega ona na odrzuceniu picia alkoholu, palenia papierosów czy zażywania narkotyków, co zdarza się innym zespołom hardcore'owym.

Członkowie Cymeon X zwrócili uwagę na to, jak ważna jest świadomość młodego człowieka, że to on sam decyduje o swoim życiu i jego jakości, bez względu na sytuację rodzinną, która może nieraz być bardzo trudna - jeżeli ktoś z najbliższej rodziny pali lub pije. Zespół zachęcał do „bycia czystym” i nie wchodzenia w żadne nadużywania, uzależnienia i nałogi.

Inicjatorem i organizatorem koncertu był nauczyciel języka angielskiego w gimnazjum, Bartłomiej Kałuża, który zachęcił też młodzież do wspólnego z zespołem śpiewania i nawet uskutecznił mały stage diving dla odważnych uczniów. Cenną pamiątką z tego wydarzenia pozostaną wspólne zdjęcia i pozyskane autografy.

Tekst i foto: Beata Piotrowska


"Dzień Matki" w naszej szkole

"Mama" to wyjątkowe słowo, które jest synonimem miłości, dobra, rodzinnego ciepła i szczęścia. Z tej właśnie okazji 26 maja w Szkole Podstawowej w Białaczowie odbyła sie uroczysta szkolna akademia. Uczniowie klas 0-III pod bacznym okiem wychowawców zaprezentowali swoje umiejętności artystyczno - wokalne. Ze sceny popłynęły przepiękne piosenki, jak również wiersze ułożone samodzielnie przez dzieci. Więcej zdjęć można obejrzeć tutaj.

Wiersze te napisane zostały jako prace na konkurs, który zorganizowała Biblioteka w Petrykozach na czele z panią Małgorzatą Telecką. Wszystkie przewidziane w konkursie nagrody zdobyły nasze uczennice: z klasy V - Joanna Wijata i Maja Maj oraz z klasy II - Magdalena Lis. Więcej informacji na temat uroczystego posumowania można znaleźć tutaj.

Uroczystość Dnia Matki w naszej szkole uświetniły również życzenia, buziaki i upominki dla mam od swoich pociech. W miłej atmosferze kontynuowano spotkanie w salach lekcyjnych przy słodkim poczęstunku i nastrojowej  muzyce. Uroczystość przygotowali nauczyciele: Małgorzata Kocemba, Beata Wierzbicka, Elżbieta Wróbel, Anna Wijata, Aleksandra Jaroszyńska, Paulina Wijata.

Tekst: Elżbieta Wróbel, Beata Piotrowska, foto: Beata Piotrowska, Jarosław Kałuża


Spotkanie z kapitanem Jerzym Dudą

W dniu 27 maja 2015 roku gościł w naszej szkole kapitan Jerzy Duda. Celem wizyty było spotkanie z uczniami klasy szóstej. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. Pan kapitan spotkanie rozpoczął od tradycyjnego  żołnierskiego powitania , a następnie opowiedział o swoich doświadczeniach związanych z II wojną światową - stracił w niej oboje rodziców. Nie obyło się bez wzruszeń z obydwu stron. Podzielił się również swoimi doświadczeniami związanymi z życiem w Polsce Ludowej, które jako syna Żołnierza Wyklętego nie było łatwe. Wrócił także w sentymentalną podróż do lat szkolnych.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wystąpienia pana kapitana, zadali  gościowi kilka pytań. Są przecież pokoleniem, które nie zna ludzi, którzy przeżyli II wojnę. Największe wrażenie wywarł na uczniach nie tylko klasy szóstej prawdziwy żołnierski mundur. Pomysłodawcą spotkania była Pani Elżbieta Wróbel.

Tekst: Joanna Świątek, foto: Joanna Świątek, Beata Piotrowska


 IV Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny

Dnia 27 maja 2015 r. odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny. Wzięło w nim udział 8 uczniów ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Uczestnicy rozwiązywali test ortograficzny. Więcej zdjęć można zobaczyc tutaj. Komisja składająca się z nauczycieli języka polskiego przyznała następujące miejsca: I-sze dla Marty Bakalarz z SP w Miedznej Drewnianej, I-sze dla Marcina Kamińskiego z SP w Skroninie, II-gie dla Szymoan Hejdy z  SP w Białaczowie, III-cie dla Martyny Brzeskiej z SP w Petrykozach. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe. Zwycięzcom gratulujemy.

Konkurs przy wsparciu  Pani Dyrektor SP w Białaczowie przygotowali Nauczyciele języka polskiego:  Katarzyna Mazurkiewicz i Joanna Świątek.

Tekst: Katarzyna Mazurkiewicz, foto: Joanna Świątek, Miłosz  Świątek  


W grodzie Kraka i w kopalni

2 czerwca uczniowie klas I-III wzięli udział w wycieczce do Kopalni Soli w Wieliczce  i do Krakowa. Po zwiedzeniu zabytkowych korytarzy przeszli  do pierwszego na świecie podziemnego kina 5 D. W dawnej stolicy Polski –Krakowie udali się pod smoczą jamę, następnie zwiedzili Katedrę Wawelską, potem okolice związane z dawnym przebiegiem murów obronnych Krakowa. Więcej zdjęć z wycieczki można zobaczyć tutaj.

Na  Rynku Głównym podziwiali piękne kamienice i wysłuchali ciekawostek opowiadanych przez Panią przewodnik. Potem  przeszli przez  zabytkowy obiekt handlowy - Sukiennice, następnie pod pomnik Adama Mickiewicza,  aż do kościoła Mariackiego z przepięknym ołtarzem Wita Stwosza. Na zakończenie uczniowie wysłuchali hejnału z wieży mariackiej.

Opiekę nad uczniami sprawowali: organizator wycieczki Małgorzata Kocemba, Beata Piotrowska, Anna Kałuża, Katarzyna Mazurkiewicz oraz Rodzice.

Tekst: Katarzyna Mazurkiewicz, foto: Beata Piotrowska


Nowy konkurs językowy

I MIĘDZYSZKOLNY  KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO pod nazwą: “I UNDERSTAND WHAT I READ, I READ WHAT I UNDERSTAND - 2015” odbył się 3 czerwca 2015 roku w naszej szkole, a mogli wziąć w nim udział uczniowie z klas IV - VI szkół podstawowych z terenu Gminy Białaczów. Zdjęcia z konkursu do obejrzenia tutaj. 

Celem konkursu było zarówno wspieranie uzdolnień językowych, jak i promowanie czytelnictwa w języku angielskim. Uczniowie mieli okazję sprawdzić i porównać swoje umiejętności z zakresu czytania ze zrozumieniem (różnego rodzaju poleceń, tekstów literackich, tekstów publicystycznych, pism użytkowych, jak i tabel).

Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca: I miejsce -  Julita Kołba - uczennica kl. VI SP im. Adama Mickiewicza w Białaczowie, Szymon Hejda - uczeń kl. VI SP im. Adama Mickiewicza w Białaczowie, Marcin Kamiński - uczeń kl. VI SP w Skroninie; II miejsce - Weronika Lesiak- uczennica kl. VI SP w Petrykozach; III miejsce - Klaudia Ciach - uczennica kl. VI SP im. Adama Mickiewicza w Białaczowie, Martyna Brzeska - uczennica kl. VI SP w Petrykozach.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, natomiast zwycięzcy pierwszych miejsc nagrody książkowe. Mamy nadzieję, że konkurs na stałe wpisze się w kalendarz konkursów językowych w naszej gminie. Organizatorem konkursu jest nauczyciel języka angielskiego Agnieszka Mijas.

Tekst: Agnieszka Mijas, foto: Jarosław Kałuża


Jak obchodziliśmy Dzień Dziecka

Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj. Foto: Beata Piotrowska.


"Odżywiam się z głową i żyję zdrowo"

„Historia Marlenki” - pod takim tytułem 10 czerwca odbyło się w naszej szkole przedstawienie o charakterze profilaktycznym w ramach edukacji rówieśniczej. Poruszona w tym dniu została bardzo aktualna tematyka traktująca o otyłości wśród dzieci, zdrowym odżywianiu, ruchu i życiu bez nałogów. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj. W trakcie spotkania dzieci mogły obejrzeć i wysłuchać fragmentów z życia ich rówieśniczki Marlenki oraz jej rodziny, potańczyć przy dźwiękach bardzo rytmicznej muzyki (bo taniec to ruch) i poczęstować się  owocami i warzywami. 

Po zakończeniu występów uczniowie mogli również obejrzeć wystawę  prac plastycznych (wykonywanych w ciągu roku szkolnego), które poświęcone były poruszanej tematyce. Całość spotkania odbywała się w zmieniającej się scenerii przygotowanej z wykorzystaniem technik i narzędzi multimedialnych.

W przedstawieniu wzięli udział uczniowie klasy IV - uczestnicy zajęć pozalekcyjnych z przyrody, na których realizowany był program „Odżywiam się z głową i żyję zdrowo”. Nad przygotowaniem, organizacją i przebiegiem uroczystości czuwali nauczyciele: Anna Kałuża, Joanna Świątek i Jarosław Kałuża.

Tekst: Anna Kałuża, foto: Jarosław Kałuża


I Turniej Szachowy o tytuł Mistrza Szkoły

Po raz pierwszy w naszej szkole odbył się turniej szachowy - wydarzenie miało miejsce 10 czerwca. Do turnieju przystąpili wszyscy chętni uczniowie klasy III i uczniowie klasy II, dla których rozgrywki były podsumowaniem rocznej nauki gry w szachy w ramach projektu współfinansowanego przez Polski Związek Szachowy pod nazwą "Edukacja przez Szachy w Szkole". Sędziował pan Mieczysław Wojciechowski, wieloletni propagator i organizator gry w szachy wśród dzieci i młodzieży w powiecie opoczyńskim, który okazał pomoc również w sprawach technicznych związanych z organizacją turnieju w naszej szkole. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Uczestnicy rozegrali pięć rund systemem szwajcarskim kojarzonych komputerowo z tempem 15 minut na zawodnika. Każdej grze towarzyszyły nie lada emocje, szczególnie podczas ostatnich partii w danej rundzie, gdzie grającym kibicowali ci, którzy własny mecz mieli juz za sobą. Nagrody przyznano w trzech kategoriach. Wyniki przedstawiają się następująco:

chłopcy z klasy III - I-sze miejsce Maciej Łukasik, II-gie miejsce Kacper Zieliński, III-cie miejsce Kacper Kowalski;
chłopcy z klasy II - I-sze miejsce Dawid Paduszyński, II-gie miejsce Kamil Galant, III-cie miejsce Mateusz Andrychiewicz; dziewczynki z klasy II i III - I-sze miejsce Natalia Koliczkowska, II-gie miejsce Amelia Paduszyńska, III-cie miejsce Anna Pręcikowska.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Organizatorami turnieju byli dyrektor i nauczyciele: Beata Piotrowska, Anna Wijata i Małgorzata Kocemba. Uroczyste wręczenie statuetek mistrza szachowego szkoły, medali, dyplomów i nagród nastąpi podczas apelu szkoły w dniu 17 czerwca.

Tekst i foto: Beata Piotrowska


Biegaliśmy na zawodach w Skroninie

„Biegaj dla zdrowia i zabawy” – pod takim hasłem odbyły się zawody sportowe zorganizowane  dn. 11. 06. 2015 r.  przez  UKS Olimpia Skronina. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj. Biegi rozgrywano na następujących dystansach: oddziały przedszkolne 250m; klasy I 300m; klasy II 300m; klasy III dziewczęta 300m, chłopcy 450m; klasy IV dziewczęta 450m, chłopcy 600m; klasy V dziewczęta 600m, chłopcy 750m; klasy VI dziewczęta 600m, chłopcy 900m.

Uczniowie  reprezentujący naszą szkołę zajęli wysokie lokaty. 
I miejsca zdobyli: Kamil Kowalski kl.0A , Karol Zieliński kl.II, Dominika Kocemba kl.4, Mateusz Szwedkowicz kl.5 i Dawid Zieliński kl.6.
II miejsca: Bartłomiej Biniek kl.0A, Jakub Kupis kl.IB, Kamil Kołodziejczyk kl. III, Iga Mazurkiewicz kl. 5, Klaudia Ciach kl.6.
III miejsca: Łukasz Sielski kl.0B, Aleksandra Krawczyk i Kacper Gajcy kl.2, Wiktoria Paduszyńska kl.4, Paweł Wilk kl.5. Serdecznie gratulujemy!                                                                                               

Tekst Katarzyna Mazurkiewicz, foto: Jarosław Kałuża


Julita Kotusiewicz laureatką konkursu olimpijskiego

Najstarszy w Rzeczpospolitej konkurs na utwór prozatorski cieszący się zainteresowaniem od 25 lat. Najstarsi laureaci konkursu dawno już weszli w życie dojrzałe; ci co zdobywali pierwsze wyróżnienia mając lat czternaście, dziś liczą ponad 30 lat. Do 2006 roku Konkurs odbywał się przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, w 2007 roku - Ministerstwa Edukacji Narodowej, a od 2009 roku przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. 

W tym roku wśród ścisłego grona  7 laureatów znalazła się uczennica Szkoły Podstawowej w Białaczowie – Julita Kotusiewicz.  Jej opowiadanie pt „ Taekwon-do” należało do ponad 150 nadesłanych na konkurs prac. Jury doceniło walory pracy Julity: oryginalność i styl, a przede wszystkim własne doświadczenia z treningów czy zawodów. Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się w Polskim Centrum Olimpijskim w dniu 12 czerwca 2015 roku. Uroczystość uświetniła mistrzyni olimpijska i wiceminister sportu Dorota Idzi.

Opiekunem pracy była  Joanna Świątek - nauczycielka języka polskiego w SP w Białaczowie.


Wycieczka szkolna do Uniejowa

15 czerwca spędziliśmy w sposób atrakcyjny i aktywny cały dzień w kompleksie termalno- basenowym oraz w Akademii Rycerskiej w Uniejowie. Wspólnie spędzony czas  stał się okazją do wzajemnego poznania się, zintegrowania zespołu klasowego oraz  do aktywnego wypoczynku. W Akademii Rycerskiej mieliśmy możliwość poznać nie tylko elementy średniowiecznego rzemiosła rycerskiego. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Podczas zajęć zdobyliśmy zarys wiedzy o broni prochowej oraz doświadczenie w strzelaniu z łuku i rzucaniu włócznią. Natomiast w kompleksie termalno- basenowym każdy z nas znalazł coś dla siebie. Wybierać mogliśmy spośród pływalni, gorących solanek, basenu i komory lodowej, zjeżdżalni, dysz, jacuzzi i innych atrakcji wodnych. Po pełnym  wrażeń dniu wróciliśmy zrelaksowani do Białaczowa. 

Tekst: Agnieszka Mijas, foto: Joanna Świątek


 Nasi Uczniowie na Stadionie Narodowym

Dzięki wsparciu ze strony Wójta Gminy Białaczów, Pana Jacka Reszelewskiego, nasi Uczniowie mogli godnie reprezentować szkołę, gminę i województwo łódzkie (jako jedyna szkoła) w II Turnieju Finałowym ogólnopolskiego projektu Polskiego Związku Szachowego "Edukacja przez Szachy w Szkole". Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj. Jeszcze więcej zdjęć na stonie gminy - można zobaczyc tutaj.

Zawody odbyły się w Warszawie na Stadionie Narodowym. Jako, że zorganizowane były pod wysokim patronatem Unii Europejskiej, otworzył je między innymi Prezydent Europejskiej Unii Szachowej, Arcymistrz z Gruzji - Zurab Azmaiparashvili.

Z naszej szkoły zgłosiliśmy dwie drużyny 6-osobowe. Drużynę pierwszą tworzyli Uczniowie: Natalia Koliczkowska, Maciej Łukasik, Dawid Kaczmarczyk, Kacper Zieliński, Kacper Kowalski, Dawid Paduszyński. Drużyna druga to skład: Mateusz Andrychiewicz, Amelia Paduszyńska, Wiktor Adamus, Jakub Szwedkowicz, Karol Zieliński, Wojciech Stępniak. Na miejscu powstała również okazyjnie trzecia drużyna, która składała się z trzech Uczniów - kibiców, tworzyli ją: Wiktoria Kowalska, Krzysztof Wijata i Piotr Kupis.

Do turnieju przystąpiło 365 dzieci -71 drużyn z 62 szkół. Nasi Uczniowie po zaledwie jednym roku nauki gry w szachy osiągnęli całkiem dobre wyniki. Drużyna pierwsza zajęła 41 miejsce, drużyna druga miejsce 48, a drużyna trzecia też nie pozostała na końcu. Najlepsze wyniki osiągnęli: Natalia Koliczkowska - 12 punktów (zajęła 36 miejsce na 64 dziewczynki z klasy II), Mateusz Andrychiewicz - 13 punktów (45 miejsce na 120 chłopców z klasy II), Dawid Kaczmarczyk - 12 punktów (70 pozycja), Maciej Łukasik - 11 punktów (53 miejsce spośród 79 chłopców z klasy III).

Emocje nie opuszczały grających ani na krok. Na zakończenie pobytu na Stadionie Narodowym nasi szachiści odwiedzili Oceanarium 3D, a ostatnim punktem warszawskiej wyprawy był popularny i lubiany przez wszystkie dzieci fastfood.

Organizatorem wyjazdu była dyrektor szkoły Beata Piotrowska, która sprawowała opiekę razem z Nauczycielami: Anną Wijatą i Małgorzatą Kocembą. Szczególne podziękowania kierujemy też do obecnych na turnieju Rodziców: Sylwii Koliczkowskiej i Iwony Andrychiewicz, które dzielnie wspierały nie tylko swoje własne pociechy.

Tekst i foto: Beata Piotrowska


Koniec roku szkolnego 2014 / 2015

Wszyscy mocno zaangażowani w proces edukacyjny nie tylko w naszej szkole, czy gminie, ale w całym kraju, czekali na ten dzień - 26 czerwca zakończyliśmy kolejny rok szkolny i rozpoczęliśmy wakacje! Do zobaczenia (dopiero) pierwszego września. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Foto: Jarosław Kałuża

 


Konkurs Piosenki Ekologicznej "Eco - song"

4 lipca 2015 r. uczennice z naszej szkoły brały udział w konkursie piosenki ekologicznej "Eco- song". Na scenie muszli koncertowej w Białaczowie zaprezentowało się 29 wykonawców z różnych szkól z terenu naszego powiatu. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. Jury tego konkursu I miejsce przyznało Mai Maj uczennicy klasy piątej, II  miejsce zespołowi wokalnemu z naszej  szkoły w składzie: Iga Mazurkiewicz, Maja Maj, Julia Grzesińska, Marta Szmitkowska, Joanna Wijata, Martyna Pluta. Wyróżnienie zdobyła Alicja Jaworska. Uczennice przygotowywali Nauczyciele: Marzanna Paduszyńska i Anna Wijata.

Tekst: Marzanna Paduszyńska, foto: Przemysław Kowalczyk

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza
    ul.Szkolna 36, 26-307 Białaczów
  • 44 / 758 14 12
    44 / 758 14 18

Galeria zdjęć