Nawigacja

Co się działo w latach poprzednich...


Nowy rok szkolny czas zacząć

"Wielki jest człowiek, który sam chce się uczyć" - rok szkolny 2015/2016 rozpoczęliśmy 1 września uroczystą mszą św. w kościele parafialnym. W szkole przywitał wszystkich pierwszy dzwonek, po którym pani Dyrektor Beata Piotrowska omówiła sprawy związane organizacją nowego roku szkolnego. Następnie uczniowie wraz z rodzicami udali się do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. Wszystkim Uczniom życzymy dużo zapału do pracy, wytrwałości i uśmiechu na co dzień, zaś Nauczycielom owocnej pracy i dużo satysfakcji z jej wykonywania.

Tekst: Anna Wijata, foto: Jarosław Kałuża


Rozegraj Okolicę

"Rozegraj okolicę" to gra, która jest jednym z tematów Ogólnopolskiego Programu „Młody Obywatel”, w ramach którego najmłodsi mieszkańcy regionu mogą aktywnie i niestandardowo poznać historię, zabytki miejsca swojego zamieszkania. Zamiast tradycyjnej lekcji  historii o Białaczowie uczniowie klasy szóstej udali się w podróż do przeszłości. Więcj zdjęć do obejrzenia tutaj. Sami opracowali trasę wędrówki, na której umieścili najważniejsze miejsca warte bliższego poznania: ratusz, park przypałacowy a w nim ruiny oranżerii, glorietę, bocieniec, zajazd, spichlerz.

Największe wrażenie wywarło na uczestnikach gry wnętrze pałacu Małachowskiego; większość z nich była tam pierwszy raz. Oprócz zwiedzania uczniowie rozwiązywali zagadki dotyczące historii Białaczowa: układali puzzle, odczytywali wiek dzwonnicy i kościoła, opisywali wygląd pałacu. W grze wzięli udział obecnie już absolwenci (z ubiegłego roku szkolnego), a opiekunkami były panie Marzanna Paduszyńska i Joanna Świątek.

Tekst i foto: Joanna Świątek, opiekun programu „Młody Obywatel”.


VI Turniej Orlika o Puchar Premiera RP

16 września 2015 r. na Orliku w Białaczowie odbyły się coroczne rozgrywki gminne w piłce nożnej dziewcząt i chłopców o Puchar Premiera RP. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj. Uczennice z naszej szkoły w składzie: Kocemba Dominika, Fornal Natalia, Konecka Aleksandra, Przybył Magdalena, Kresińska Marta, Ulowska Wiktoria, Paduszyńska Wiktoria, Szewczyk Aleksandra, wywalczyły II miejsce.

Drużyna chłopców zdobyła III miejsce. Drużynę chłopców stanowili: Kołodziejczyk Kacper, Ciach Bartek, Lis Bartek, Natkański Mikołaj, Popecki Filip, Kowalski Kacper, Liczbik Bartek, Kołodziejczyk Kamil, Kupis Piotr, Wiktorowicz Rafał. Uczniów przygotowała Marzanna Paduszyńska.

Tekst: Marzanna Paduszyńska, foto: Jarosław Kałuża.


Spotkanie z policją i sanepid-em

W dniu 24 września 2015 r. uczniowie klas III-VI z naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami opoczyńskiego sanepid-u, Paniami - Julią Latawiec i Marzanną Polinceusz oraz z Komendy Powiatowej Policji w Opocznie z Rzecznikiem Prasowym starszą aspirant Panią Barbarą Stępień. Więcej zdjęć można zobaczyc tutaj.

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, co to są dopalacze, czym grozi ich zażywanie oraz jakie mogą być skutki przynoszenia do szkoły narzędzi uważanych za niebezpieczne. Nie zabrakło też ważnych wiadomości o odpowiedzialności karnej w przypadku kradzieży dokonanej przez uczniów, czy też stosowania przez nich przemocy wobec kolegów. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Biblioteką Publiczną w Białaczowie - szczególne podziękowania kierujemy dla Pani dyrektor Izabeli Wiktorowicz.

Tekst: Joanna Świątek, Beata Piotrowska; foto: Jarosław Kałuża.


IV Rajd Pieczonego Ziemniaka

Już po raz czwarty, tradycyjnie pod koniec września odbył się Rajd Pieczonego Ziemniaka zorganizowany przez SKKT PTTK działające  w naszej szkole. Tegoroczny rajd odbył się w dniu 25 września i wiódł krótką trasą przez: popularny gościniec (będący fragmentem Piekielnego Szlaku) do Parczowa, ulicą Parczowską do Białaczowa, by zakończyć się na popularnych „grzybkach”, czyli miejscu odpoczynku Piekielnego Szlaku. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj.

Na mecie na każdego z uczestników czekała grillowana kiełbaska oraz oczywiście pieczone w ognisku ziemniaki. Każdy chętny uczestnik rajdu mógł pochwalić się zdolnościami manualnymi i wykonać z niewielkich ziemniaczków wybrane przez siebie zwierzątko. Imprezie towarzyszyła piękna jesienna pogoda i doskonałe humory panujące wśród uczestników. Uczniowie wracali do domów bardzo zadowoleni, aczkolwiek bardzo niechętnie. Rajd nie mógł odbyć się bez nieocenionego zaangażowania rodziców, którzy zadbali o grilla, przygotowali ognisko i upiekli w nim ziemniaki.

Serdeczne podziękowania i wyrazy uznania ze strony nauczycieli uczestniczących w rajdzie dla wszystkich rodziców, babć i cioć. Dziękujemy również  Panu  Romanowi Popeckiemu i jego strzelcom (naszym absolwentom), którzy zadbali o bezpieczeństwo dzieci w czasie ogniska. Bez ich pomocy i zaangażowania rajd nie miałby zapewne takiej oprawy. W rajdzie uczestniczyło 107 uczniów naszej szkoły, nauczyciele, rodzice i babcie. Do zobaczenia za rok!

Tekst i foto: Joanna Świątek.


Święto naszych chłopaków

"30 września – data nam nie obca, w tym dniu właśnie był DZIEŃ  CHŁOPCA". O tym pierwszym w nowym roku szkolnym święcie dziewczynki dobrze pamiętały. Przygotowały one dla chłopców ze swoich klas życzenia i skromne upominki.  Po południu wszyscy spotkali się w szkole na wspólnej dyskotece. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. Po zabawie tanecznej zostały przeprowadzone dwa konkursy, które wyłoniły dwóch szczególnych chłopców: tytuł Super Chłopaka otrzymał Miłosz Maj z kl. II a, zaś Chłopcem Omnibusem został Bartłomiej Biniek z kl. I a. Nad przebiegiem imprezy czuwały przedstawicielki SU wraz z opiekunem SU.

Tekst: Anna Wijata.


Wernisaż z VIII Pleneru Malarskiego

W czwartek, 1 października 2015 roku, uczniowie klas IV- VI uczestniczyli w otwarciu  Wernisażu Poplenerowego VIII Pleneru Malarskiego „Pejzaż Malowany Ziemi Łódzkiej – Natura Eco-Art. – Spotkajmy się w Powiecie Opoczyńskim”. Więcej zdjęć znajduje się tutaj. Plener ten, współorganizowany przez Gminę Białaczów, odbył się w dniach 29.06-05.07.2015 r. Uczniowie mogli obejrzeć kolekcję obrazów nawiązujących tematycznie do piękna Ziemi Opoczyńskiej. W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięli m.in. Wójt Gminy Białaczów Jacek Reszelewski, Przewodniczący Rady Gminy Białaczów Zdzisław Prusek, pomysłodawca Pleneru - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim – Andrzej Cieślik, Komisarz pleneru - przedstawicielka MDK w Opocznie - Agata Andrzejewska oraz Radni i przedstawiciele społeczności uczniowskiej z pozostałych szkół naszej gminy wraz z opiekunami.

Tekst i foto: Joanna Świątek.


Konkurs Piosenki Biesiadnej

3-go października 2015 roku odbył się Konkurs Piosenki Biesiadnej, zorganizowany przez radną Skroniny, Panią Jadwigę Pawłowską. Wzięły w nim udział również uczennice naszej szkoły. Walory głosowe oraz wdzięk naszych solistek zauważony i doceniony został przez komisję konkursową.

W kategorii Przedszkole wyróżnienie otrzymała Nadia Grzesińska, która zaśpiewała piosenkę pt. "Szła dzieweczka". Pierwsze miejsca otrzymały natomiast Alicja Jaworska w kategorii klas I-III i Julia Grzesińska w kategorii klas IV-VI. Ala zaśpiewała piosenkę "Czerwone jagody", zaś Julia "Jak się masz…" Uczennice do konkursu przygotowały Panie: Aleksandra Jaroszyńska, Anna Wijata i Marzanna Paduszyńska.

Tekst: Anna Wijata.


Nasi Nauczyciele też się uczą
 

12 października 2015 r. nauczyciele w składzie: Beata Piotrowska, Małgorzata Kocemba, Anna Wijata i Katarzyna Mazurkiewicz, odwiedzili Zespół Placówek Oświatowych w Klementowicach, korzystając z zaproszenia dyrektora - Pani Bożeny Brzozowskiej. Szerszy opis tego wydarzenia i więcej zdjęć można zobaczyć na stronie Gminy Białaczów tutaj. Celem wizyty było wzięcie udziału w Panelu Koleżeńskim RUN. Pod tym skrótem kryje się nazwa programu - Rozwijanie Uczenia się i Nauczania. Szkoła Podstawowa w Białaczowie w roku szkolnym 2014/2015 przystąpiła do pierwszej części wspomnianego programu – Ocenianie Kształtujące w Szkole Uczącej Się (OK SUS), znanego obecnie jako Całościowy Rozwój Szkoły – poziom podstawowy. 

Do panelu w Klementowicach zgłosiły się również trzy inne szkoły - z Warszawy, Starego Pożogu i Wojcieszkowa. Wymiana informacji pomiędzy nauczycielami zaproszonych szkół była bardzo owocna. Cenne obserwacje, notatki, zdjęcia i osobiste relacje zostaną przekazane wszystkim nauczycielom w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia już na najbliższym spotkaniu Rady Pedagogicznej.

Tekst: Beata Piotrowska, fotografie udostępnił ZPO w Klementowicach.


"Pamięć i Tożsamość"

W dniu 17 października 2015 r. w Świetlicy Wiejskiej w Białaczowie odbyło się podsumowanie projektu „Pamięć i Tożsamość”. Nasi uczniowie brali udział w konkursach poświęconych Janowi Pawłowi II m.in. plastycznym, poetyckim i w przeglądzie piosenki papieskiej. Więcj zdjęć do obejrzenia tutaj. 

W konkursie plastycznym w kategorii klas IV-VI miejsce I-sze zajął Mateusz Wojciechowski z klasy piątej, a wyróżnienie otrzymała Nikola Piwowarczyk z klasy IIa. W przeglądzie piosenki w hołdzie Janowi Pawłowi II wystąpiły dzieci z klas 0a i 0b z piosenką „Santo Subito” w składzie: Aleksy Hejda, Jakub Rzepka, Milena Pankiewicz i Maja Wróbel pod opieką wychowawczyń Pauliny Wijaty i Aleksandry Jaroszyńskiej.

Dzieci z klas II w składzie: Krzysztof Wijata, Zuzanna Pluta, Kamila Adamus, Anna Szołowska i Nikola Piwowarczyk zaśpiewały utwór „Kochamy Cię Janie Pawle II”. Uczniów przygotowały Panie Anna Wijata i Elżbieta Wróbel. 
Uczennice z klasy VI w składzie: Maja Maj, Iga Mazurkiewicz, Martyna Pluta i Monika Reszelewska, przygotowane przez Panią Marzannę Paduszyńską zaśpiewały „Papieża Słowiańskiego”. 
W kategorii solistów wystąpiła Marta Szmitkowska z utworem „Strumień”. Do konkursu poetyckiego uczniów przygotowały Panie Katarzyna Mazurkiewicz i Joanna Świątek.

Tekst: Joanna Świątek i Marzanna Paduszyńska, foto: Joanna Świątek.


Ślubowanie i obchody Dnia Niepodległości

Dnia 10 listopada 2015 roku dzieci z klas pierwszych złożyły uroczyste ślubowanie, połączone ze szkolnymi obchodami Święta Niepodległości. Pasowania na uczniów Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza dokonała Pani Dyrektor Beata Piotrowska. Na uroczystości obecny był również Wójt Gminy Pan Jacek Reszelewski, a także Rodzice i Dziadkowie naszych pierwszoklasistów. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Po Pasowaniu nastąpiła część artystyczna przygotowana przez dzieci i ich Wychowawczynie.  Pierwszoklasiści  w wierszach i piosenkach przedstawili to, czego nauczyli się już do tej pory i czego będą się jeszcze uczyć. Dzieci nawiązały również do Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z okazji ślubowania, każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom oraz skromny upominek. Uroczystości zakończyły się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Rodziców.

Tekst: Anna Jędrzejczyk, foto: Jarosław Kałuża, Beata Piotrowska.


Patriotyczne śpiewanie

15 listopada 2015 r. w świetlicy wiejskiej w Białaczowie odbyło się spotkanie z pieśnią i poezją patriotyczną z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości - "Patriotyczne śpiewanie". W ten sposób chcieliśmy przywołać w pamięci wszystkich bohaterów narodowych. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się do uświetniania tej imprezy. Więcej zdjęć mozna zobaczyć tutaj.

Marta Kowalska wyrecytowała wiersz pt. "Polsko nie jesteś już niewolnicą". Zespół wokalny w składzie: Martyna Pluta, Marta Szmitkowska, Iga Mazurkiewicz, Dominika Adamus, Monika Reszelewska, Wiktoria Paduszyńska, Natalia Pankiewicz, Joanna Wijata, zaśpiewały pieśń pt.  "Modlitwa” (Obudź się). Nikola Piwowarczyk zaprezentowała wiersz pt. "Dzisiaj wielka jest rocznica". Zespół z klasy II w składzie: Anna Szołowska, Krzysztof Wijata, Alicja Jaworska, zaśpiewał piosenkę pt. "Jeszcze jeden mazur dzisiaj". Uczniów przygotowały: Joanna Świątek, Marzanna Paduszyńska, Anna Wijata, Elżbieta Wróbel.

Tekst: Marzanna Paduszyńska.


Dzień Pluszowego Misia

25 listopada 2015 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych 0 „A” i 0 „B” przyszły do szkoły ze swoim ulubionym pluszakiem. Dzień ten był pełen atrakcji i wrażeń. Dzieci brały udział w różnych konkursach takich jak np.: „wyjadanie miodku”, „misiowe puzzle”, „rysowanie misia”, czy też w różnych zabawach ruchowych. Nie zabrakło także misiowych wierszyków i piosenek. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Tego dnia odbył się również konkurs na „Najciekawsze misiowe przebranie”. Wszystkie stroje były jednak bardzo ładne i pomysłowe, dlatego też każde dziecko przebrane za misia otrzymało małą nagrodę. Na zakończenie misiowego święta odbył się „Misiowy Bal”, na którym wybrano królową i króla balu. Zostali nimi: Jakub Murawski z oddziału 0 „B” i Karolina Stasiak z oddziału 0 „A”. Tego dnia dla wszystkich dzieci przygotowany był także mały poczęstunek oraz projekcja bajki „Kubuś Puchatek i przyjaciele”.

Tekst: Aleksandra Jaroszyńska, foto: Beata Piotrowska, Paulina Wijata.


Jubileusz 60-lecia naszej Szkoły

Jubileusz 60-lecia już za nami ! Teraz pozostają wspomnienia: uroczysta atmosfera w kościele, wiele zabawy i miłych wrażeń podczas przedstawienia, nagrody w konkursach, nostalgia unosząca się w Sali Pamięci, radość i zadowolenie Gości, słodycz tortu i pamiątki: anioł na szczęście, szkółka - skarbonka, plakat jubileuszowy, zdjęcia… Na początek kilka fotek z uroczystości w dniu 26 listopada (ze względów lokalowych i komunikacyjnych obchodziliśmy święto przez dwa dni: w czwartek dla Uczniów, w piątek dla zaproszonych Gości i Rodziców). Zdjęcia można obejrzeć tutaj. Dokładnie opowiemy o wszystkim w zakładce: "Szkoła wczoraj i dziś - 60-lecie" - zapraszamy tutaj.

Tekst: Beata Piotrowska, foto: Beata Piotrowska, Jarosław Kałuża.


III Mikołajkowa Akcja dla Domu Dziecka

III mikołajkowa akcja zbierania słodyczy i zabawek dla dzieci z Rodzinnego Domu Dziecka w Mroczkowie Gościnnym już za nami. W dniu 18 grudnia 2015 roku uczennice naszej szkoły: Marta Szmitkowska, Marta Kresińska i  Marta Kowalska wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego Anną Wijatą  odwiedziły  dzieci w Mroczkowie, aby złożyć im świąteczne życzenia oraz przekazać słodycze i zabawki zebrane podczas szkolnej akcji. Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy przyłączyli się do zorganizowanej zbiórki i zachęcają do udziały w kolejnej w przyszłym roku.

Tekst i foto: Anna Wijata.


Giełda przyjaznej wymiany

Na trzy dni przed Wigilią Świąt Bożego Narodzenia odbyła się w naszej szkole „Giełda przyjaznej wymiany”. Giełda taka daje okazję do rozwijania przedsiębiorczości już u najmłodszych członków społeczności szkolnej – wzięły w niej udział zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie klas I – VI. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj.

Inicjatorem zorganizowania giełdy była dyrektor szkoły Beata Piotrowska. Pomysł zrealizowany został we współpracy z Anną Wijatą – opiekunem SU i SKO. Obie panie wraz z wychowawcami klas zachęciły uczniów do dokonania przedświątecznego „przeglądu szafy” i wystawienia na giełdę rzeczy będących w ciągle dobrym stanie, a już obecnie nieużywanych.

Tak jak przypuszczaliśmy, okazało się, że to, co dla jednego jest już niepotrzebne, dla innego będzie towarem poszukiwanym i szybko znajdzie nowego nabywcę. Uśmiechnięte buzie uczniów były najlepszym dowodem na dokonanie udanej wymiany.

Tekst i foto: Beata Piotrowska.


Szkolne kolędowanie

Wspólne kolędowanie z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia to kolejny moment po obchodach jubileuszowych szkoły na spotkanie całej naszej społeczności w atmosferze radości, życzliwości i refleksji nad tym, co już za nami i nad tym, co jeszcze nas czeka  niebawem - w nowym roku 2016. Kolędowanie przygotowali członkowie SU pod okiem swojego opiekuna, Pani Anny Wijaty. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Tekst: Beata Piotrowska, foto: Jarosław Kałuża.


Maja Maj - z szóstej klasy szósta w Polsce

W sobotę 16 stycznia 2016 roku, Maja Maj - uczennica klasy VI z naszej szkoły, odbierała w Warszawie w siedzibie Zarządu Głównego PTTK nagrodę, którą zdobyła zostając zaliczona do grona laureatów (VI miejsce) w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. "Wędrówki z plecakiem kolorowym szlakiem". Po oficjalnych uroczystościach wszyscy nagrodzeni wybrali się z przewodnikiem na godzinny spacer po warszawskiej Starówce. 

Maja w swojej kategorii wiekowej znalazła się w ścisłym gronie sześciu osób nagrodzonych obok uczniów z Tych, Katowic, Nowego Targu i Ozorkowa. Po odbiór nagrody pojechała wraz ze swoim tatą oraz z opiekunką szkolnego koła PTTK - Panią Joanną Świątek. Pani Joanna ciągle inspiruje uczniów SP Białaczów do uprawiania turystyki i krajoznawstwa. Dyrektor szkoły Beata Piotrowska, chociaż uczy Maję plastyki trzeci rok, potwierdza że zapracowała ona sama na swój sukces. Maja poszukuje własnych rozwiązań plastycznych i tak stało się również tym razem, w pełni zasłużyła więc na uznanie jury konkursowego. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Tekst i foto: Beata Piotrowska.


Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia 2016 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie, na które przybyli szczególni goście, świętowaliśmy bowiem Dzień Babci i Dziadka. Nasi najukochańsi dziadkowie i babcie mimo mrozu i śniegu licznie przybyli na uroczystość. W szkolnych progach gościliśmy również babcie i dziadków z Domu Dziennego Pobytu „Senior - Wigor”, który mieści się w Miedznej Drewnianej.  Dzieci z klas 0”A” i 0 „B” wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowały program artystyczny.

Mali artyści śpiewali piosenki i recytowali wierszyki. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich wnuków, a przedszkolaki odważnie i bez tremy reprezentowały swoje umiejętności. W oczach niektórych można było dostrzec łzę wzruszenia. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Kolejną niespodzianką dla naszych gości były własnoręcznie wykonane przez dzieci świeczniki. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek. Spotkanie przebiegło w serdecznej i pełnej radości atmosferze.

Tekst: Paulina Wijata.


Bezpieczny Internet w naszej szkole

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony był 9 lutego. Nasza szkoła przystąpiła do lokalnych obchodów. W akcji brali wszyscy uczniowie szkoły: dla młodszych klas zostały przeprowadzone pogadanki, oraz zajęcia edukacyjne w oparciu o scenariusze i materiały zawarte na stronie DBI. Uczniowie starszych klas IV-VI wykonali prezentacje na temat "Lepszy Internet zależy od Ciebie". Najciekawsze prace zostały wysłane na konkurs. Szkoła otrzymała zaświadczenie udziału w obchodach DBI.

Drugą akcją, w której uczniowie masowo wzięli udział był KONKURS „PIERWSZY MAIL. BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE”. Szkoła uzyskała „CERTFIKAT za zdobycie umiejętności korzystania z poczty e-mail w ramach ogólnopolskiej akcji pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej”. Jednocześnie została zakwalifikowana do drugiego etapu pod nazwą „Twój wizerunek w sieci”.

Tekst i foto: Jarosław Kałuża.


Nasza szkoła może być przykładem

W dniach 4 - 6 marca 2016 roku w Krakowie odbyła się XIII Konferencja Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty, na której zostały zaprezentowane zmiany edukacyjne wprowadzane w ciągu ostatnich dwóch lat w Szkole Podstawowej w Białaczowie. Do przedstawienia obszaru zmiany, która stawia na podniesienie efektów kształcenia poprzez stosowanie strategii oceniania kształtującego, poproszona została Dyrektor szkoły Beata Piotrowska.

Nasza zmiana to: podawanie celów lekcji w języku zrozumiałym dla ucznia, formułowanie kryteriów sukcesu w nauce szkolnej (NaCoBeZU), udzielanie informacji zwrotnej, stosowanie zadań tak zwanych manipulacyjnych rozwijających integrację percepcyjno - motoryczną uczniów, modyfikację przestrzeni klasowej w celu zwiększenia komunikacji i wzajemnego uczenia się uczniów od siebie. Po co taka zmiana? Wszystko po to, aby planować i realizować coraz ciekawsze lekcje, na których uczniowie chętnie pracują, pomagają sobie nawzajem i w coraz większym stopniu biorą odpowiedzialność za własną naukę.

Dla Dyrektora szkoły i całego grona pedagogicznego wybranie Szkoły Podstawowej w Białaczowie jako pewien wzór do naśladowania i wykorzystywania dobrych praktyk przez inne polskie szkoły to duże wyróżnienie i dowód na to, że warto podejmować nowe działania i poszukiwać jak najlepszych rozwiązań - na miarę XXI wieku, ale przede wszystkim dla dobra całej społeczności szkolnej.

Foto: Jolanta Kolan, tekst: Beata Piotrowska.


Świat bez kobiet ?

„Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów" – powiedział kiedyś Pierre de Brantome. 8 marca 2016 roku w naszej szkole odbyła się impreza z okazji Dnia Kobiet. Rozpoczęła się od przypomnienia, przez ucznia klasy VI Miłosza Świątka, krótkiej historii Dnia Kobiet obchodzonego na świecie i w Polsce, dawniej i obecnie. Następnie uczeń klasy V Mateusz Gradziński złożył życzenia wszystkim Paniom i dziewczynkom naszej szkoły. Mateusz życzył szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, samych przyjemnych w życiu zdarzeń… Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Wreszcie nadszedł długo oczekiwany czas prezentacji klasowych. I tu okazało się, że w dniu dzisiejszym liczba dziewcząt naszej szkoły wzrosła – przynajmniej na czas występów, bo chłopcy postanowili sprawdzić, jak to jest być w butach na szpilkach, nosić dopasowane sukienki lub krótkie spódniczki i mieć długie włosy – czyli jak to jest być dziewczyną. Chłopcy z każdej klasy od 0 do VI przygotowali i przedstawili utwór muzyczny związany tematycznie z kobietami. Przebrania były niesamowite. Uczniowie wyglądali jak zawodowi artyści: były kolorowe fryzury i gitary elektryczne. Podczas występów uczniowie dali z siebie wszystko a żeńska część publiczności była zachwycona tym co koledzy przygotowali oraz sposobem przedstawienia. Na podstawie zaprezentowanych przez uczniów utworów można powiedzieć ze piosenki o kobietach nigdy nie tracą na aktualności. Repertuar był bardzo urozmaicony: od „Małgośki”, poprzez „Bo z dziewczynami” i „Kamień z napisem LOVE” aż po „Ruda tańczy jak szalona”.  Całość była oprawiona podkładem muzycznym z napisami więc wszyscy uczniowie brali udział w karaoke. To był prawdziwy Dzień Kobiet !

Do zobaczenia za rok – tak zakończył Mateusz imprezę.

Tekst: Jarosław Kałuża, foto: Beata Piotrowska.


"Krajobrazy Polskie" w Żarnowie

W środę 9 marca 2016 r. w Domu Kultury w Żarnowie odbył się finał XX Jubileuszowego Przeglądu Poezji " Krajobrazy Polskie " przeznaczony dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu działania Oddziału PTTK Żarnów. Wśród wielu wykonawców, którzy słowem wyrazili piękno polskiego krajobrazu, znaleźli się również uczniowie naszej szkoły: Nikola Piwowarczyk, Alicja Jaworska, Marta Kowalska oraz Maciej Łukasik.

Komisja w składzie: Agata Andrzejewska - przewodnicząca, Bożena Kołtunowska, Lidia Świątek, Krystyna Zdun i Przemysław Ciszewski – członkowie, III miejsce  w kategorii klas I-III przyznała naszej uczennicy klasy IIb - Alicji Jaworskiej - gratulujemy. Uczniów do konkursu przygotowały panie: Katarzyna Mazurkiewicz, Emilia Taraska, Joanna Świątek i Anna Wijata.

Tekst i foto: Anna Wijata.


Dorota Gellner czy Natalia Usenko ?

10 marca w naszej szkole odbył się II Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas I - III ze szkół naszej gminy. W ubiegłym roku uczestnicy recytowali wybrany wiersz Juliana Tuwima lub Jana Brzechwy, w tym roku to utwór Doroty Gellner bądź Natalii Usenko.

W konkursie wzięło udział 16 uczniów. Poziom recytacji był bardzo wysoki i niezwykle wyrównany. Komisja oceniając występy, miała twardy orzech do zgryzienia. Po długiej i burzliwej dyskusji, przyznała cztery pierwsze miejsce ex-aequo dla: Łukasza Stuleblaka – SP w Skroninie, Aleksandry Dziubek – SP Petrykozy, Kornela Kołodziejczyka – SP w Miedznej Drewnianej, Kamili Adamus - SP w Białaczowie.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Tekst i foto: Joanna Świątek.


Poznajemy Ojcowiznę - po raz siódmy

16 marca 2016 roku w Domu Kultury w Żarnowie odbyło się podsumowanie XXIII Wojewódzkich Eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”. Organizatorem i gospodarzem podsumowania był żarnowski oddział PTTK. Każdego roku eliminacje odbywają się w innym miejscu województwa łódzkiego. Nasi uczniowie biorą udział w konkursie już po raz siódmy, kilkakrotnie reprezentowali nasze województwo na szczeblu ogólnopolskim.

W tym roku dwie prace uczniów z naszej szkoły uzyskały drugie miejsca: prezentacja multimedialna Moniki Reszelewskiej „Białaczów” i praca literacka Mai Jóźwik i Macieja Łukasika „Waldemar Jóźwik- mój dziadek”. W konkursie uczestniczyły również dwie uczennice z naszej szkoły Maja Maj i Julia Grzesińska. Uczniów przygotowywała do konkursu Pani Joanna Świątek.

Tekst i foto: Joanna Świątek.


"Ale jaja!" - nam wyszły 21 marca

Tegoroczny Pierwszy Dzień Wiosny ze względu na swoją bliskość kalendarzową ze Świętami Wielkanocnymi, bardziej sprzyjał temu, by zająć się jajkami niż Marzanną. Tak też uczyniliśmy i zaplanowaliśmy Wielką Szkolną Akcję Świąteczną pod nazwą „Ale jaja!”. Zainspirowała nas Szkoła Podstawowa w Petrykozach, która ogłosiła konkurs gminny na „Najładniejszą Pisankę Wielkanocną”. Dziewięć naszych Pań Nauczycielek przygotowało projekty ozdabiania jajek i w poszczególnych salach lekcyjnych służyło fachowym wsparciem w samodzielnym dekorowaniu według wybranego przez Uczniów pomysłu. Dla tych, którzy woleli wykonać kartkę świąteczną też znalazła się porada. Więcej zdjęć można zobaczyc tutaj.

Różnorodność technik zdobienia, bogactwo zastosowanych kolorów i materiałów, pomysłowość łączenia poszczególnych elementów – wszystko to ujawniło się w gotowych po 3 godzinach pracy wytworach – wspaniale udekorowanych jajkach wielkanocnych. To, co jednak okazało się najważniejsze, to dobra zabawa i mile spędzony czas szkolny w twórczej i koleżeńskiej atmosferze. Postawiliśmy na współpracę i umiejętność korzystania ze wspólnych zasobów - wielu Uczniów przyniosło różnorodne elementy do dekoracji, by móc wymienić się z innymi. Byli też tacy, którzy swój talent plastyczny ujawnili dopiero dzięki wsparciu materiałowemu ze strony kolegów lub Nauczycieli :-)

Gdy dekorowanie dobiegło końca, do pracy przystąpiła niezależna komisja konkursowa składająca się z Nauczycieli, którzy nie przygotowywali projektów – w celu bezstronnego i jak najbardziej obiektywnego wyłonienia najpiękniejszych pisanek. Jury kierowało się takimi kryteriami, jak: technika wykonania, oryginalność i pomysłowość, estetyka, trwałość.

Oto wyniki:
Oddziały przedszkolne – miejsce I: Karolina Stasiak i Jakub Rzepka, miejsce II: Anna Zdral, Maja Wróbel, Joanna Sielska, Maria Bolchajmer.
Klasy I – III – miejsce I: - Aleksandra Krawczyk (kl. III), Mateusz Andrychiewicz (kl. III), miejsce II: Julia Włodarska (kl. I), Emilia Zielińska (kl. I); miejsce III: Nikola Piwowarczyk (kl. II), Maja Świątek (kl. II), Martyna Paduszyńska (kl. II); wyróżnienie: Jakub Szwedkowicz (kl. III).
Klasy IV – VI – miejsce I: Bartłomiej Zasada (kl.VI), Mateusz Wojciechowski (kl.V), Monika Reszelewska (kl.V); miejsce II: Joanna Wijata (kl.VI), Mateusz Szwedkowicz  (kl.VI); miejsce III: Kamil Kołodziejczyk (kl. IV); wyróżnienia: Piotr Kupis (kl. IV), Dominika Kocemba (kl.V).

Zwycięzcom gratulujemy! Tak jak wspomniano na początku, nagrodzone jajka pojechały na konkurs gminny do Petrykóz.

Tekst: Beata Piotrowska, foto: Joanna Świątek, Beata Piotrowska.


Najładniejsze pisanki w gminie Białaczów

W dniu 22 marca rozstrzygnięty został gminny konkurs zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Petrykozach „Na najładniejszą pisankę wielkanocną”. Więcej zdjęć można zobaczyc tutaj. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie w każdej kategorii wiekowej. W skład komisji, która oceniała prace weszli Nauczyciele z każdej szkoły podstawowej  z terenu gminy. Nasi Uczniowie zajęli punktowane miejsca.

Oto one: w kategorii oddziałów przedszkolnych: Joanna Sielska 0b - III miejsce, Karolina Stasiak 0a – wyróżnienie; w kategorii klas IV-VI: Mateusz Wojciechowski  kl. V – I miejsce, Monika Reszelewska  kl. V wyróżnienie.

Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród i dyplomów w Szkole Podstawowej w Petrykozach odbyło się 23 marca.

Tekst: Anna Kałuża.


Ostatni sprawdzian już za nami

Klasa VI w dniu 5 kwietnia 2016 roku przystąpiła do sprawdzianu, który został zorganizowany po raz ostatni od kiedy istnieje w Polsce szkoła podstawowa sześcioklasowa. Nasi uczniowie podeszli do tego wydarzenia bardzo spokojnie (a przynajmniej tak to wyglądało), bez ujawniania szczególnych emocji. Wyniki poznamy pod koniec maja. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. 

Foto: Jarosław Kałuża.


Miłość do Ojczyzny w poezji i w pieśniach

Jak w latach ubiegłych, tak i w bieżącym roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIII Regionalnym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej, który odbył się 5 kwietnia 2016 r. w MDK w Opocznie. Organizatorem  konkursu była Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej oraz Poseł na Sejm RP – Robert Telus. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj. Tegoroczny konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem osób, które poprzez wiersze i pieśni patriotyczne wyrażali miłość do naszej ojczyzny. Poziom prezentowanych utworów był bardzo wysoki, dlatego tym bardziej cieszymy się, że wśród laureatów tego konkursu znaleźli się również nasi uczniowie.

W kategorii POEZJA -  II miejsce zajęła Alicja Ulowska z oddziału przedszkolnego. W kategorii PIEŚNI -  I miejsce w kategorii klas I-III pieśnią "Tam na błoniu" wyśpiewał duet z klasy II w składzie: Anna Szołowska i Krzysztof Wijata. III miejsce w kategorii klas IV-VI pieśnią "Taki kraj" wyśpiewał zespół z klasy V i VI w składzie: Julia Grzesińska, Natalia Pankiewicz, Monika Reszelewska, Marta Szmitkowska, Maja Maj, Iga Mazurkiewicz, Martyna Pluta, Joanna Wijata i Daria Wiktorowicz.

Recytację wierszy zaprezentowały również z oddziału przedszkolnego: Nadia Skiba i Maja Wróbel, Oliwia Zielińska z kl. IIa, Natalia Koliczkowska z kl. III oraz Marta Kowalska z kl. VI. Uczestników do konkursu przygotowywały Panie: Aleskandra Jaroszyńska, Paulina Wijata, Emilia Taraska, Joanna Świątek, Katarzyna Mazurkiewicz, Marzanna Paduszyńska i Anna Wijata.

Tekst i foto: Anna Wijata.


Przedszkolaki i pierwszaki na wycieczce !

14 kwietnia 2016 r., przedszkolaki i pierwszaki z naszej szkoły wraz z Paniami: Małgosią, Anią, Pauliną, Olą i Dianą wyruszyły na wycieczkę do Kielc, gdzie czekało na nich wiele ciekawych atrakcji. Pierwszą z nich był pobyt w kinie. Dzieci z zapartym tchem oglądały bajkę o dzielnej i walecznej Pandzie - „Kung Fu Panda 3”. Fantastyczne efekty i magia kina sprawiły, że dzieci wyszły z seansu uśmiechnięte i zadowolone. Był to jednak dopiero początek dnia pełnego wrażeń. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj.

Kolejną atrakcją była wizyta dzieci w sali zabaw „Raj Urwisa”. W „raju” tym nasi najmłodsi mogli biegać, skakać na trampolinach, kąpać się w basenie pełnym kolorowych piłeczek, przeciskać się przez liczne tunele albo wspinać się po ściankach. Śmiechu i zabawy nie było końca.  Na zakończenie wszystkie dzieci, lekko zmęczone, ale jakże szczęśliwe, z apetytem zjadły smaczny obiad. W drodze powrotnej do domu jeszcze przez długi czas dzieliły się wrażeniami i emocjami. Ten dzień na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

Tekst: A. Jaroszyńska, foto: Paulina Wijata.


Sukces Asi - naszej baśniopisarki

15 kwietnia 2016 roku  w Publicznej Szkole Podstawowej im. Hansa Christiana Andersena w Radomiu odbyło się podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „I ty możesz zostać baśniopisarzem”. Wśród wyróżnionych znalazła się nasza uczennica Joanna Wijata, której praca pt. „Dziewczyna ze młyna” otrzymała nagrodę Jury Dziecięcego Konkursu. Nagroda jest tym cenniejsza, że dzieci są najbardziej wymagającymi czytelnikami. Dodatkowo należy wspomnieć, iż na konkurs wpłynęło ponad 200 prac z całej Polski.

Asia znalazła się w zaszczytnym gronie 6 laureatów. W uzasadnieniu jury podało, że baśń Asi podobała im się najbardziej, bo opowiada o miłości prawdziwej, która pokonuje wszystkie przeszkody. Asia razem  ze swoim tatą i opiekunem panią Joanną Świątek uczestniczyła również w Dniu Patrona obchodzonym w tym samym czasie przez  szkołę, będącą jednocześnie organizatorem konkursu.

Tekst i foto: Joanna Świątek.


Przeszłość w obrazie zamknięta

Już po raz trzeci w naszym powiecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Z tej okazji Starostwo Powiatowe w Opocznie było organizatorem licznych konkursów, m.in. Jednego Wiersza, plastycznego, filmowego. Ich głównym celem było propagowanie historii Małej Ojczyzny, popularyzacja i upowszechnianie wiedzy o zabytkach. W konkursie plastycznym z sukcesem wzięły udział nasze uczennice, których prace plastyczne otrzymały wyróżnienie spośród 60 nadesłanych na konkurs. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj.

Maja Jóźwik z klasy IV i Daria Wiktorowicz z klasy VI narysowały ruiny oranżerii z przypałacowego parku w Białaczowie. Obydwie dziewczynki uczestniczyły w uroczystych obchodach Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w dniu 18 kwietnia 2016 r. w MDK w Opocznie. Otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody. Opiekunem prac była Joanna Świątek

Tekst i foto: Joanna Świątek.


Porozmawiajmy o emocjach

19 kwietnia 2016 r. w naszej szkole w ramach kampanii „Postaw na Rodzinę” odbyło się spotkanie dla Rodziców prowadzone przez psychologa z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Opocznie, Panią Renatę Jach, na temat: „Jak rozwijać inteligencję emocjonalną własnego dziecka”. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. 

Skorzystali nie tylko Rodzice, ale również Nauczyciele - poprzez to szkolenie dowiedzieli się, czym jest inteligencja emocjonalna, jak pomóc dziecku ją rozwijać, a także zdobyli wiedzę na temat uczuć, emocji, obaw pojawiających się u współczesnych dzieci oraz tego, jakie są sposoby pomocy dziecku w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami. Po szkoleniu każdy chętny Rodzic mógł indywidualnie porozmawiać z Panią psycholog oraz Panią pedagog Haliną Kucharską.

Tekst: Anna Jędrzejczyk, foto: Jarosław Kałuża.


Konkurs o ruchu drogowym

Dnia 22 kwietnia nasi uczniowie wzięli udział w Międzyszkolnym Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zorganizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Opocznie. Zapraszamy do galerii tutaj. Tegoroczny turniej wygrała drużyna z Miedznej Murowanej, która będzie reprezentowała gminę białaczowską w eliminacjach powiatowych. Wszyscy uczestnicy turnieju reprezentowali wysoki poziom wiedzy na temat bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, pasażera i kierującego rowerem.

Tekst: Małgorzata Kocemba, foto: Jarosław Kałuża.


Zrobić coś z niczego - tajniki recyklingu

W dniu 21 kwietnia 2016 r. w ramach obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pod hasłem „Spróbuj z niczego zrobić coś pięknego i przydatnego”. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. Celem konkursu było: kształtowanie świadomości ekologicznej dotyczącej negatywnego wpływu odpadów na środowisko, pogłębianie zasad recyklingu, rozwijanie kreatywności dzieci, rozwijanie umiejętności plastycznych. Organizatorem konkursu, a przez to szkolnych działań recyklingowych, była Pani Anna Kałuża.

Z butelek plastikowych, makulatury, kubków jednorazowych , puszek powstały naprawdę bardzo ciekawe prace. Dzieci podczas wykonywania swoich prac wykazały się dużą pomysłowością-powstały skarbonki, świeczniki, patera do ciast, mapa Polski, pudełko na drobiazgi, kwiaty oraz całe mnóstwo zabawek, które mogą służyć do zabawy lub ozdoby. Komisja podczas oceny prac brała pod uwagę: pomysłowość, wykorzystane materiały, estetykę wykonania.

Najlepsze prace zostały nagrodzone w trzech kategoriach. W kategorii oddziałów przedszkolnych: I miejsce – Oliwia Andrychiewicz, II miejsce – Kacper Majchrzak, III miejsce – Mateusz Andrychiewicz. W kategorii klas I –III: I miejsce ex aequo – Nikola Taraska i Krzysztof Wijata, II miejsce – Łukasz Sielski, III miejsce- Jakub Kupis. W kategorii klas IV-VI: I miejsce Joanna Wijata, II miejsce – Dominika Kocemba, III miejsce – Wiktoria Ulowska.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłowości i mamy nadzieję, że dbanie o środowisko stanie się jednym z celów, do którego będą dążyć w swoim życiu - aby Ziemia pozostała piękna i kolorowa.

Tekst: Anna Kałuża, foto: Beata Piotrowska, Jarosław Kałuża.


"Powrót do przeszłości", czyli do roku 2016

22 kwietnia w ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie klasy V wraz z organizatorem obchodów Dnia Ziemi – Panią Anną Kałużą, zaprosili swoich szkolnych kolegów na przedstawienie „Powrót do przeszłości”. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj. Dzieci żyjące w przyszłości, które nie mają czym oddychać i bawią się na wysypisku śmieci, za sprawą naukowca odbywają podróż po najpiękniejszych miejscach na Ziemi, które „kiedyś istniały”. Przebywają drogę od wilgotnych lasów równikowych przez sawannę, gorącą pustynię, lasy liściaste, stepy, tajgę , tundrę aż po pustynie lodowe. Są zachwycone obrazem Ziemi, która „kiedyś tak wyglądała”.

Aby ratować Ziemię dzieci żyjące w 2030 roku postanowiły udać się do przeszłości – do roku 2016, z apelem do swoich kolegów, aby dbali o Ziemię w taki sposób, aby mogły na niej normalnie żyć przyszłe pokolenia. Całość wzbogacona została piosenkami o tematyce ekologicznej. W przedstawieniu wzięli udział: Julia Goworek, Julia Grzesińska, Martyna Guzińska, Marta Kresińska, Monika Reszelewska, Marta Szmitkowska, Maria Zdral, Mikołaj Natkański, Kacper Kołodziejczyk, Rafał Wiktorowicz i Mateusz Wojciechowski.

Na zakończenie apelu Pani dyrektor wręczyła nagrody uczniom, którzy uzyskali punktowane miejsca w konkursie „Spróbuj z niczego zrobić coś pięknego i przydatnego”.

Tekst: Anna Kałuża, foto: Jarosław Kałuża.


Nasi górą w Gminnym Turnieju Piłki Siatkowej

27 kwietnia 2016 r. na hali sportowej w Białaczowie odbył się Gminny Turniej w Piłce Siatkowej. Zdjęcia z tej imprezy można zobaczyć tutaj. W turnieju  udział wzięły szkoły podstawowe z terenu naszej Gminy. Organizatorem był nauczyciel WF - Pani Marzanna Paduszyńska, która też przygotowywała drużynę naszych uczniów. Po zaciętej walce  miejsce I  wywalczyła drużyna SP Białaczów w składzie: Kacper Gruszczyński, Maciej Łukasik, Kacper Kowalski, Kacper Kołodziejczyk, Mikołaj Natkański, Natalia Fornal, Aleksandra Konecka, Wiktoria Ulowska, Dominika Kocemba, Wiktoria Paduszyńska.

Tekst: Marzanna Paduszyńska.


Pasowanie na czytelnika

Dnia 11 maja klasa I a wraz z wychowawcą odwiedziła Gminną Bibliotekę Publiczną. Uczniowie podczas wizyty zapoznali się z regulaminem, księgozbiorem, sposobem wypożyczania oraz prośbami książki. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą szanować książki i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło pasowanie na czytelnika, którego dokonał Przewodniczący Rady Gminy Pan Zdzisław Prusek. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowy dyplom i zakładki do książki, a także po raz pierwszy mogli wypożyczyć książkę. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj.

Tekst: Anna Jędrzejczyk, foto: J. Hajda.


Nauczyciele też ciągle się uczą...

W dniach 11 – 13 maja 2016 roku trójka naszych nauczycieli: Beata Piotrowska, Katarzyna Mazurkiewicz i Małgorzata Kocemba, uczestniczyła w konferencji inauguracyjnej dla szkół, które przystąpiły do działania pod nazwą „Całościowy Rozwój Szkoły – poziom zaawansowany” (CRS 2) w ramach programu „Szkoła Ucząca Się” (SUS), prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Nasza szkoła ma już za sobą realizację zadań z poziomu podstawowego – trwały one dwa lata i zaangażowani byli w nie wszyscy nauczyciele z SP Białaczów. Wygląda na to, że teraz będzie podobnie, bo chęć pracy podjęło 99% kadry. Poziom zaawansowany ma na celu pogłębianie wprowadzonych wcześniej strategii nauczania. Więcej o tym działaniu i jego korzyściach zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli będzie można przeczytać w zakładce „Projekty – programy – innowacje”.

Zawód nauczyciela wymaga ciągłego doskonalenia własnego warsztatu pracy z uczniami, a realizacja CRS daje możliwość wypracowania wspólnych strategii, metod i technik, można wtedy z całą pewnością stwierdzić, że proces nauczania – uczenia się ma charakter zorganizowany i służy podnoszeniu jego jakości. Nie ma też lepszego przykładu dla uczniów jak właśnie uczący się nauczyciele :-)

Tekst: Beata Piotrowska, foto: Marta Żukowska.


"Mniam, mniam" - jemy zdrowo

Od kilku lat realizujemy programy skierowane do najmłodszych uczniów, takie jak: „Mleko w szkole” i „Owoce i warzywa w szkole”. Produkty dostarcza do nas firma JUNIOR z Przysuchy. W tym roku jej właściciel, Pan Jacek Prokopczyk sprawił nam nie lada niespodziankę, organizując i zapraszając do nas 17 maja aktorów z Torunia ze spektaklem pod tytułem „Mniam, mniam”. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj. 

Spektakl oglądały dzieci z oddziałów przedszkolnych i wszyscy uczniowie klas I - VI. Byli zafascynowani kolorowymi kostiumami aktorów, żywymi dialogami oraz ciekawymi utworami muzycznymi, nie zabrakło też elementów teatru kukiełkowego, który szczególnie uwielbiają najmłodsi widzowie. Niektórzy uczniowie mieli możliwość czynnie uczestniczyć w przedstawieniu. Dzieci zapoznały się ze skutkami nieodpowiedniego odżywiania i dały się przekonać do prowadzenia zdrowego trybu życia – zwłaszcza jeśli chodzi o wybór właściwych posiłków i przekąsek.

Dziękujemy firmie JUNIOR za wiele radości i miłych wrażeń.

Tekst i foto: Beata Piotrowska.


Szlakiem zabytków województwa śląskiego

W dniu 17 maja 2016 roku uczniowie klas drugich, członkowie SKKT PTTK uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej Szlakiem Zabytków Województwa Śląskiego zorganizowanej przez PTTK oddział w Żarnowie. Zdjęcia można zobaczyć tutaj. Opiekunem naszych uczniów w czasie wycieczki była Joanna Świątek. Zwiedzili oni między innymi zabytkową stację wodociągową Zawada w Karchowicach, Radiostację w Gliwicach, Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

Tekst i foto: Joanna Świątek.


Co już umie klasa III ?

Sprawdzian trzecioklasisty odbył się 18 i 19 maja. Pisało go 21 uczniów. Celem sprawdzianu było uzyskanie informacji o poziomie umiejętności uczniów, którzy kończą I etap kształcenia. Test sprawdzał umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji oraz wykorzystywania wiedzy w praktyce. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

Tekst: Beata Wierzbicka, foto: Beata Piotrowska.


Sukcesy naszych młodych artystów

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w majowych konkursach piosenki angielskiej: Festiwal Piosenki Angielskiej - Skronina 2016 oraz Żarnów 2016. Zdjęcia z imprez można zobaczyć tutaj. Młodzi artyści mieli możliwość zaprezentowania siebie zarówno ze strony wokalno - artystycznej, jak i językowej. Ponadto udowodnili, że potrafią już występować z dużą swobodą i wdziękiem artystycznym na szkolnych scenach. Wysiłek oraz talent został doceniony i nagrodzony przez jury przyznaniem następujących miejsc:

FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ - SKRONINA 2016: I miejsce dla duetu wokalnego: Julii Grzesińskiej i Moniki Reszelewskiej za piosenkę BLANK SPACE, II miejsce dla solistki Mai Maj za piosenkę THINKING OUT LOUD.

VII MIĘDZYSZKOLNY FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ - ŻARNÓW 2016 - w kategorii klas I-III: I miejsce dla solistki Anny  Szołowskiej za piosenkę THE SHOW, II miejsce dla solisty Krzysztofa Wijaty za piosenkę ME AND MY BROKEN HEART, I miejsce dla duetu: Alicji Jaworskiej oraz Anny Szołowskiej za piosenkę THANK YOU VERY MUCH; w kategorii klas IV-VI: I miejsce dla zespołu: Julii Grzesińskiej, Mai Maj, Igi Mazurkiewicz oraz Martyny Pluty za piosenkę CRY,CRY,CRY, II miejsce dla solistki Julii Grzesińskiej za piosenkę MEAN

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy  dalszych sukcesów!!!

Tekst i foto: Agnieszka Mijas.


Zlot Młodzieży Wiejskiej - Nowy Sącz 2016

Już po raz dwunasty odbył się Zlot Młodzieży Wiejskiej PTTK. Tegorocznym gospodarzem był Nowy Sącz. W spotkaniu wzięły udział drużyny ze szkół z terenu naszej gminy: SKKT PTTK przy Szkole Podstawowej w Białaczowie, Miedznej Drewnianej, Petrykozach oraz Gimnazjum w Białaczowie. Organizatorzy zapewnili nam wiele atrakcji. Mogliśmy poznać najciekawsze miejsca nowosądecczyzny: Nowy i Stary Sącz, uzdrowiska: Krynicę Zdrój, Piwniczną Zdrój, Muszynę (wzgórze zamkowe, ogrody sensoryczne). Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. 

Spotkania zlotowe to nie tylko możliwość integracji, zapoznania nowych ludzi z różnych części Polski; to również okazja zaprezentowania i promocji swoich miejscowości. Oprócz zwiedzania okolic Nowego Sącza uczestnicy Zlotu brali udział w konkursach: plastycznym, wiedzowym (o Nowym Sączu), prezentacji swojej drużyny. Wyniki każdej konkurencji liczyły się do ostatecznej klasyfikacji. W Zlocie uczestniczyły uczennice klasy piątej: Julia Goworek, Monika Reszelewska, Marta Szmitkowska, oraz Joanna Wijata z klasy szóstej. Opiekunką była: Joanna Świątek.

Tekst i foto: Joanna Świątek.


"Pochwal się rodziną"

W ramach prowadzonego w obecnym roku kalendarzowym projektu Krakowskiej Akademii Profilaktyki pod nazwą „Postaw na rodzinę”, w naszej szkole zaplanowaliśmy i realizujemy różnorodne działania skierowane do uczniów i ich rodzin. Jednym z nich było utworzenie „skrawków” – stron albumu wykonanych metodą srapbookingu (ang. scrap – skrawek, book – książka) na zajęciach plastycznych, które prowadziły Panie: Marzanna Paduszyńska i Beata Piotrowska. Najlepsze "skrawki" do obejrzenia na wystawkach w szkole oraz tutaj. 

Skrawki tworzyli uczniowie klas III – VI, a tematem była rodzina. Najciekawsze skrawki zostały zaprezentowane aż na dwóch gazetkach umieszczonych na korytarzach szkolnych. Uczniowie nie tylko poznali nową technikę ozdabiania i ubogacania zdjęć w rodzinnych albumach, wykazali się też pomysłowością w łączeniu różnych materiałów i wiedzą z zakresu kompozycji. Przede wszystkim jednak wspaniale zrealizowali temat główny: „Pochwal się rodziną”.

Tekst i foto: Beata Piotrowska.


Z wizytą w Teatrze Wielkim w Łodzi

Dnia 30 maja 2016 roku nasi uczniowie po raz kolejny mogli zobaczyć, jak wygląda przygotowanie opery czy baletu z innej niewidocznej dla widza strony, nie jak w czasie przedstawienia. Warsztaty trwały ponad cztery godziny, ale nie było czasu na nudę. Zdjęcia można obejrzeć tutaj. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jak wygląda nauka baletu (uczestniczyli w krótkiej lekcji podstawowych kroków), odbyli też lekcję śpiewu.

Kolejnym punktem warsztatów teatralnych było projektowanie stroju dla aktora według własnego pomysłu. Była także próba orkiestry, podczas której chętni mogli wcielić się rolę dyrygenta oraz zagrać na ustniku waltorni, co wcale nie było łatwym zadaniem. Uczniowie aktywnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli we wszystkich zajęciach, co wzbudziło uznanie prowadzących. Należy podkreślić nienaganne wręcz zachowanie naszych dzieci podczas zajęć. Wyjazd na warsztaty zorganizowały Panie: Joanna Świątek i Beata Wierzbicka

Tekst Beata Wierzbicka, foto: Joanna Świątek, Renata Kaczmarczyk.


Rodzinny Dzień Dziecka

1 czerwca uczniowie naszej szkoły obchodzili Dzień Dziecka. Na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji. Podczas zabawy rozegrano turniej piłki nożnej dla chłopców, mecze piłki ręcznej dziewcząt, nauczyciele przygotowali różnorodne konkurencje sportowe, przeprowadzili rozgrywki. W organizacji imprezy wspierała nas Rada Rodziców, która ufundowała nagrody i poczęstunek dla dzieci, zadbała również o oprawę muzyczną. Wiele radości sprawiło uczniom malowanie twarzy i ciała. Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii tutaj.

A oto rozstrzygnięcia zawodów :

Tor przeszkód - Dziewczęta: I. Julia Stępień,  II. Justyna Wilk,  III. Natalia Koliczkowska. Chłopcy: I. Kacper Gajcy,  II. Kacper Zieliński,  III. Przemysław Szewczyk.
Tenis stołowy - I. Bartosz Adamus, II. Kacper Madej, III. Krzysztof Wijata.
Biegi - Dziewczęta: I. Maja Świątek, II. Oliwia Zielińska, III. Anna Kresińska. Chłopcy: I. Igor Pankiewicz, II. Jakub Kupis, III. Kacper Jakubczyk.
Skakanka - Dziewczęta: I. Maja Świątek, II. Alicja Jaworska, III. Wiktoria Madej. Chłopcy: I. Kamil Kowalski, II. Dawid Kaczmarczyk, III. Krzysztof Wijata.
Rzuty do celu - Dziewczęta: I. Aleksandra Szmitkowska, II. Justyna Wilk, III. Katarzyna Młynarczyk. Chłopcy: I. Szymon Liczbik, II. Mateusz Wojciechowski, III. Kacper Zieliński.
Piłka ręczna dziewcząt - Zwyciężyła drużyna „Kociaki” w składzie: M. Szmitkowska, N. Tuchowska, M. Przybył, J. Madej, D. Wiktorowicz, J. Wijata, D. Andrychiewicz, M. Pluta. „Dziewczyny jak malowane” zajęły 2 miejsce. Na sukces pracowały: A. Konecka, N. Fornal, D. Kocemba, S. Czerczak, M. Jóźwik, W. Wąsowicz, M. Kowalska, M. Kresińska. „Szalone nastolatki” zajęły miejsce 3: M. Zdral, J. Grzesińska, W. Ulowska, P. Wasilewska, M. Lis, A. Wilk, I. Mazurkiewicz, D. Adamus. „Karmelki” zajęły 4 miejsce: J. Goworek, M. Reszelewska, N. Pankiewicz, M. Guzińska, A. Szewczyk, W. Kowalska, M. Maj, N. Franaszczyk.
Piłka nożna - Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Białaczowie zdobyła drużyna z klasy  6. Drugie miejsce przypadło dla klasy 5, trzecie  dla 4. klasy, czwarte zajęła klasa 3.

Tekst: Katarzyna Mazurkiewicz, foto: Beata Piotrowska, Jarosław Kałuża.


Odwiedziliśmy Warszawę

3 czerwca 2016 roku uczniowie klas I, II i V wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie rozpoczęli od Placu Zamkowego, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Następnie udali się na rynek Starego Miasta, na którym stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Zdjęcia do obejrzenia w galerii tutaj. Zobaczyli też Barbakan i Pomnik Małego Powstańca oraz Pałac Prezydencki. Na Placu Piłsudskiego zobaczyli Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym odbywała się zmiana warty.

Kolejnym punktem wycieczki było podziwianie widoku Warszawy z 30 - go piętra Pałacu Kultury i Nauki. Ponieważ dzień był słoneczny i piękny, udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Do zwiedzania kolejnego punktu wycieczki, jakim był stadion Legii, dołączyła grupa uczniów z klasy III, która w tym dniu reprezentowała naszą szkołę w III Ogólnopolskim Turnieju Szachowym „Edukacja przez szachy w szkole”. Wizyta na stadionie była spełnieniem marzeń naszych najmłodszych kibiców. Pobyt w Warszawie zakończyliśmy spacerem po ZOO. 

Tekst: Małgorzata Kocemba, foto: Anna Wijata, Beata Piotrowska.


Nasi szachiści na Torwarze

III Turniej Finałowy Ogólnopolskiego Projektu PZSzach „Edukacja przez szachy w szkole” odbył się w tym roku 3 czerwca na warszawskiej hali widowiskowo – sportowej Torwar. Nasi szachiści tworzący drużynę SP Białaczów w składzie: Mateusz Andrychiewicz, Dawid Kaczmarczyk, Natalia Koliczkowska, Dawid Paduszyński, Kacper Tatarzyński, Karol Zieliński, zostali wrzuceni na głębokie wody. W poszczególnych grupach, do których zostali przydzieleni, blisko połowa uczestników posiadała kategorie szachowe, od V aż do I (świadczące o dużym zaawansowaniu w grze w szachy – nasi uczą się dopiero drugi rok). Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. 

W większości rozgrywanych rund kojarzonych według systemu szwajcarskiego nasi uczniowie musieli zmierzyć się z lepszymi od siebie. Najtrudniejsze zadanie miała Natalka – na sześć rund przypadło Jej grać aż z pięcioma osobami z kategoriami (dwie z kategorią V i trzy z kategorią IV). Pozostali nasi uczestnicy mieli podobne sytuacje (Dawid Paduszyński już w pierwszej rundzie został skojarzony z graczem posiadającym III kategorię!). Najwięcej „szczęścia” miał Mateusz – wszystkie rundy rozegrał z osobami bez kategorii.

Do turnieju przystąpiło łącznie 708 uczestników (tworzących drużyny szkolne), którzy zostali podzieleni na 9 grup startowych. Pełnych drużyn, po 6 zawodników, zarejestrowano 115. Z naszej szkoły w klasyfikacji indywidualnej najwyższe 33 miejsce na 78 osób w grupie osiągnął Karol Zieliński, tuż za nim na 35 pozycji uplasował się Dawid Paduszyński. Kolejnym z chłopców jest Mateusz Andrychiewicz – 47 na 81 osób w grupie, dalej Dawid Kaczmarczyk – 76/81 i Kacper Tatarzyński – 77/78. W klasyfikacji dziewcząt Natalka Koliczkowska zajęła 53 miejsce na 83 osoby w grupie. Drużynowo zajęliśmy 82 miejsce z całkowitą punktacją 62/108. Dużą atrakcją dla wszystkich uczestników turnieju było też spotkanie i zrobienie sobie wspólnego zdjęcia z arcymistrzem szachowym Polski Kacprem Piorunem. Gratulujemy odwagi i zaciętej walki.

Szczegółowe dane dotyczące poszczególnych wyników rundowych można zobaczyć po kliknięciu na poniższe linki, odnalezieniu osoby na liście i kliknięciu na nią – wyświetli się tabela indywidualnych rozgrywek danego uczestnika.

klasyfikacja dziewczynki kl III: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2016/ti_3562/results.html?l=pl&tb=10_

klasyfikacja chłopcy kl III A – Ł: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2016/ti_3563/results.html?l=pl&tb=10_

klasyfikacja chłopcy kl III M – Ż: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2016/ti_3564/final_standings&6.html

klasyfikacja drużynowa: http://pzszach.org.pl/szachywszkole/sites/default/files/KLASYFIKACJA_DRUZYNOWA_szcz.pdf

Tekst i foto: Beata Piotrowska.


Konkurs "Piosenki Bajkowej"

Dnia 06 czerwca 2016 r. w naszej szkole odbył się konkurs „Piosenki Bajkowej”, którego organizatorem były panie wychowawczynie oddziałów przedszkolnych - Aleksandra Jaroszyńska i Paulina Wijata. Mali artyści przenieśli zgromadzoną widownię w świat bajek. Można było usłyszeć m.in. piosenki: „Kaczka dziwaczka”, „Pszczółka Maja”, „Witajcie w naszej bajce”, „Mam tę moc”. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. Oklaskiwano dobór i interpretację utworu, prezentację artystyczną  oraz przebranie za postać z bajki. Zaprezentowane kostiumy i rekwizyty robiły wrażenie.

Oceny występów podjęło się jury, w składzie: Dyrektor Beata Piotrowska, Katarzyna Mazurkiewicz i Beata Wierzbicka. Przyznano następujące miejsca: I miejsce – Maja Wróbel z piosenką „Kaczka Dziwaczka”, II miejsce – Bartosz Chałubiński z piosenką „Tomek i przyjaciele”, III miejsce – Nadia Grzesińska z piosenką „Mam tę moc”. Uczniowie wspaniale zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, interpretując różne utwory z bajek. Wszystkim uczestnikom jeszcze raz gratulujemy!

Tekst: Aleksandra Jaroszyńska, foto: Anna Wijata, Beata Piotrowska.


Śladami dinozaurów...

We wtorek 07 czerwca 2016 r., przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych 0 „A” i 0 „B” wraz z rodzicami i wychowawcami-Panią Olą i Panią Pauliną, udały się na niezapomnianą wycieczkę do DinoParku w Kołacinku. Po prawie dwugodzinnej podróży dzieci w końcu rozpoczęły zwiedzanie dużego parku jurajskiego. Na początek odbył się spacer z przewodnikiem, podczas którego dzieci, ścieżką ery mezozoicznej, mogły oglądać ogromne figury dinozaurów. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj.

Pani przewodnik pokazując te olbrzymie okazy, przekazywała dzieciom i dorosłym różne ciekawostki dotyczące ich życia. Największy zachwyt wzbudził Plezjozaur, który na hasło „pokaż się”, wynurzał się z podwodnych głębin i ryczał. Następnie dzieci po krótkim odpoczynku na placu zabaw udały się do „Bajkowej Krainy”. Idąc bajkową ścieżką mogły posłuchać krótkiego streszczenia znanych bajek, przyjrzeć się figurom bajkowych bohaterów i podpatrzeć ich domostwa, m.in. chatkę z piernika, pałac Królowej Śniegu czy Krasnoludków i Śnieżki. Dużo radości sprawiła dzieciom także zabawa w poszukiwaczy złota, czy poszukiwaczy jaj dinozaurów. Na zakończenie każde dziecko wraz z opiekunem, wykonało „balonowego dinozaura”. Nie obyło się także bez przejażdżki „bajkową kolejką”. Wycieczka dostarczyła wszystkim, małym i dużym, sporo radości i wrażeń i z pewnością zostanie niezapomniana.

Tekst: Paulina Wijata.


Kolejny sukces naszych siatkarzy

7 czerwca w Szkole Podstawowej w Żarnowie odbył się X Międzyszkolny Turniej Piłki Siatkowej  o Puchar Dyrektora Szkoły. W turnieju brało udział pięć szkół - z Wójcina, Przyłęku, Białaczowa i dwie drużyny z Żarnowa. Reprezentacja naszej szkoły wywalczyła I miejsce wygrywając wszystkie mecze. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. Skład naszych wyglądał następująco - chłopcy: Kacper Gruszczyński (kapitan drużyny), Maciej Łukasik, Kacper Kowalski, Mikołaj Natkański, Bartłomiej Ciach; dziewczyny: Natalia Fornal, Aleksandra Konecka, Wiktoria Ulowska, Dominika Kocemba. Uczniów przygotowała Marzanna Paduszyńska. Gratulujemy wygranej !!!

Tekst: Marzanna Paduszyńska.


II Turniej Szachowy o Tytuł Mistrza Szkoły

13 czerwca 2016 roku odbył się II Turniej Szachowy o Tytuł Mistrza Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Białaczowie. Podobnie jak w roku ubiegłym, teraz też przystąpili do niego uczniowie uczęszczający na zajęcia szachowe w ramach ogólnopolskiego programu „Edukacja przez szachy w szkole”.  Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj. Ze względu na znacznie większą niż poprzednio liczbę uczniów (grają w szachy wszyscy uczniowie z klas I – III), zostały przeprowadzone wstępne eliminacje wśród uczniów klas drugich i klasy trzeciej – od początku maja rozgrywane były mini turnieje klasowe. W ten sposób uformowała się „najlepsza dwudziestka”.

Podczas turnieju rozegrane zostały cztery rundy systemem szwajcarskim w dwóch grupach: dziewcząt i chłopców. Rolę sędziego głównego wzięła na siebie Pani Anna Wijata, zaś Pani Beata Piotrowska zajęła się stroną organizacyjno – techniczną (m. in. obsługą programu do rozgrywek turniejowych). Poszczególne rundy przebiegały bardzo sprawnie, dzięki czemu można było skrócić zaplanowane przerwy śródrundowe. Tuż przed godziną 11.00 mieliśmy już dane o tegorocznych zwycięzcach.

W grupie dziewcząt mistrzem w kategorii klasy III została Natalia Koliczkowska, wicemistrzem – Amelia Paduszyńska. W kategorii klas II mistrzem została Nikola Piwowarczyk, a wicemistrzem Aleksandra Szmitkowska. W grupie chłopców w kategorii klasy III wyłonili się dwaj równorzędni mistrzowie: Dawid Paduszyński i Karol Zieliński. Obaj chłopcy zdobyli maksymalną liczbę punktów. Wicemistrzem został Mateusz Andrychiewicz. W kategorii klas II mistrzem został Szymon Liczbik, a wicemistrzem – Krzysztof Wijata.

Wręczenie medali, dyplomów i nagród odbędzie się w najbliższy czwartek, 16 czerwca na apelu szkolnym. Serdecznie gratulujemy osiągniętych sukcesów i zachęcamy do regularnych ćwiczeń – rozgrywek podczas wakacji po to, by już w nowym roku szkolnym stanąć w kolejne szachowe szranki, tym razem również na poziomie powiatowym bądź wojewódzkim.

Tekst i foto: Beata Piotrowska.


Morze, nasze morze...

W dniu 13 czerwca 2016 roku uczniowie naszej szkoły wyjechali na trzydniową wycieczkę nad Morze Bałtyckie do Jantaru. Pierwszy dzień to zapoznawanie z ośrodkiem wypoczynkowym Viwa 1, świetnie wyposażonym w sportowe atrakcje ( park linowy, ścianę wspinaczkową, baseny, boiska do gry w siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną, boisko do gry w siatkówkę plażową itd.). Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Udaliśmy się również na spacer nad morze. Drugi dzień rozpoczęliśmy od parku linowego.  Przejście całego parku okazało się niezwykle trudnym zadaniem, chociaż dla większości patrzących z dołu wydawało się bardzo proste. Mogliśmy również skorzystać z basenów i innych ośrodkowych atrakcji. Po południu wyjechaliśmy do Sopotu, by zobaczyć słynne molo, w Oliwie wysłuchaliśmy koncertu organowego (zobaczyliśmy najsłynniejsze organy w Polsce). Na zakończenie dnia spacerkiem malowniczą ścieżką przez las poszliśmy nad morze. Trzeci dzień zaskoczył nas przepiękną wakacyjną pogodą. Czas upłynął nam na plażowaniu, a co odważniejszym – na kąpieli w morzu. Pełni wrażeń, walizek z piaskiem, opaleni i zachwyceni wróciliśmy do domu.

Należy zaznaczyć, że dzieci miały wspaniale zorganizowany czas, nie było miejsca na nudę, nawet w pokojach bez telewizorów i wi-fi. Pani Ania Madejska z wybranego biura podróży, która przygotowała dla nas ofertę wycieczki, okazała się również wspaniałą animatorką, cierpliwą, gotową spełniać wszystkie życzenia dzieci. Opiekunkami na wycieczce były panie Katarzyna Mazurkiewicz, Agnieszka Mijas, Joanna Świątek.

Tekst i foto: Joanna Świątek.


Konkursy dla matematyków i przyrodników

W bieżącym roku szkolnym odbyły się trzy konkursy matematyczne. Pierwszy z nich został przeprowadzony 3 marca w naszej szkole pod nazwą „Pangea”. Konkurs Matematyczny „Pangea” jest organizowany przez Meridian International School w Warszawie. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 100 tys. uczniów z całej Polski. Nasi uczniowie przystąpili już trzeci raz do zmagania się z matematycznymi problemami. Tym razem do rywalizacji stanęło 18 naszych uczniów z klas IV-VI. Każdy uczestnik otrzymał kartę, na której było 15 zadań zamkniętych. Prace uczniów były sprawdzane w Warszawie.

Wyróżnienie otrzymali: Kacper Zieliński z klasy IV, Paulina Wasilewska z kl.V oraz Mateusz Szwedkowicz z kl.VI.

11 maja uczniowie stanęli do walki tytuł „Supermatematyka”. Konkurs, którego celem jest rozwijanie matematycznych pasji oraz upowszechnianie nawyku matematycznego myślenia, przyciągnął 21 uczniów z klas IV-VI. Pierwsza część to test składający się z 30 zadań zamkniętych. Do drugiej części zakwalifikowało się 7 uczniów. Uczniowie odpowiadali na wylosowane pytania. Ostatecznie zwycięzcą został Mateusz Szwedkowicz z klasy VI i on zdobył tytuł „Supermatematyka”. Drugie miejsce zajął Kacper Zieliński a trzecie Maciek Łukasik obaj z klasy czwartej.

Trzeci etap matematycznych zmagań odbył się 7 czerwca .Był to konkurs matematyczno-przyrodniczy, którego celem jest rozwijanie i pogłębianie zainteresowań matematyką i przyrodą. Tym razem 18 uczniów z klas IV-VI przystąpiło do testu składającego się z 15 pytań. Pytania dotyczyły zarówno zagadnień matematycznych jak i przyrodniczych. Po wyrównanej walce zwyciężyła uczennica klasy V Marta Kresińska, która wyprzedziła swoją koleżankę z klasy Paulinę Wasilewską oraz Mateusz Szwedkowicza z klasy VI.

Tekst: Jarosław Kałuża, foto: Beata Piotrowska.


"Postaw na rodzinę" - wyniki konkursów

W dniu 16 czerwca 2016 roku podczas specjalnego apelu ogłoszono wyniki  i wręczono nagrody  w konkursach  zorganizowanych w ramach kampanii profilaktycznej „Postaw na rodzinę”. Organizatorem konkursów była Pani Anna Jedrzejczyk - szkolny koordynator projektu. Pierwszy z konkursów, plastyczny na temat: „Emocje – zaprezentuj jedną z wybranych emocji”, przeznaczony był dla uczniów klas I – III. Wzięło w nim udział 25 uczniów. Komisja konkursowa w składzie: Beata Piotrowska, Marzanna Paduszyńska oraz Elżbieta Karbownik, przyznały następujące miejsca: I - Nikola Piwowarczyk z kl II a, II -Natalia Gołąb z kl. II b, III - Katarzyna Szołowska z kl. I a, wyróżnienie - Aleksandra Szmitkowska z kl. II b.

Drugi z konkursów, literacki na wiersz pt. „Moja Rodzina”, odbywał się w dwóch kategoriach: klas II – III oraz klas IV – VI. Wzięło w nim udział 17 uczniów. Komisja konkursowa w składzie: Joanna Świątek, Anna Wijata oraz Aleksandra Jaroszyńska, przyznały następujące miejsca: kategoria kl. II – III: równorzędne miejsce dla Nikoli Piwowarczyk – kl. II b i Krzysztofa Wijaty – kl. II b, ze względu na zbyt małą liczbę dostarczonych prac; kategoria kl. IV – VI: I miejsce - Maja Maj z kl. VI, II miejsce - Iga Mazurkiewicz z kl. VI, III miejsce - Dominika Andrychiewicz z kl. VI.

Trzeci konkurs, literacki na opowiadanie pt. „Emocje w moim życiu”, przeznaczony był dla uczniów klas IV – VI. Wzięło w nim udział 5 uczniów. Komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Mazurkiewicz, Anna Wijata oraz Aleksandra Jaroszyńska, przyznały następujące miejsca: I miejsce - Kacper Kowalski z kl. IV, II miejsce - Marta Kowalska z kl. VI, III miejsce - Maciej Łukasik z kl. IV. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Tekst: Anna Jędrzejczyk, foto: Jarosław Kałuża.


Wycieczka do Uniejowa

20 czerwca 2016 roku po raz kolejny uczniowie naszej szkoły spędzili czas na basenach termalnych w Uniejowie. Był to czas, podczas którego wszyscy we wspólnej zabawie mogli się lepiej poznać i zintegrować, niezależnie od wieku. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. Każdy znalazł coś dla siebie dokonując wyboru spośród pływalni, gorących solanek, jacuzzi, zjeżdżalni, basenu, czy też innych atrakcji wodnych. Dzień spędzony w Uniejowie był pełen wrażeń i dobrej zabawy oraz dostarczył nam dużo relaksu po wytężonej pracy w roku szkolnym.

Trzeba przyznać, że aktywny sposób spędzania czasu w wodzie jest niezwykle atrakcyjną propozycją dla naszych uczniów.

Tekst: Agnieszka Mijas.


Mamy finalistkę konkursu PKOl

„Ważny mecz” – taki tytuł nosi opowiadanie Igi Mazurkiewicz, która znalazła się w gronie finalistów XXVI Ogólnopolskiego Konkursu im. Jana Parandowskiego na opowiadanie o tematyce olimpijskiej. Jej praca została wybrana spośród 119 opowiadań uczniów szkół podstawowych z całej Polski i zakwalifikowana do ścisłego finału. Konkurs im. Jana Parandowskiego w 2009 roku uznany został przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski za jedną z najlepszych inicjatyw edukacyjnych organizowanych przez narodowe komitety olimpijskie. Uczniowie naszej szkoły już od kilku lat są doceniani w tym konkursie. W tym roku Idze gratulujemy sukcesu!

Skład jury: Jadwiga Pawlak – polonistka, Krzysztof Zuchora – przewodniczący jury - Komisja Kultury i Edukacji Olimpijskiej PKOl, Magdalena Janicka – dziennikarka, Renata Susałko – Polskie Radio Pr. I, Komisja Kultury i Edukacji Olimpijskiej PKOl, Tadeusz Rożej– Komisja Kultury i Edukacji Olimpijskiej PKOl.

Tekst: Małgorzata Mazurkiewicz.


Do widzenia, szósta klaso !

24 czerwca zakończył się rok szkolny 2015/2016. Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy i nauki rozpoczynają się zasłużone wakacje. Uczniowie i ich rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście wzięli z tej okazji udział we mszy świętej oraz uroczystości szkolnej. Zakończenie roku szkolnego to czas podsumowań oraz pożegnań. W tym roku uczniowie klasy VI, których wychowawcą na drugim etapie edukacyjnym była Pani Agnieszka Mijas, pożegnali się ze szkołą podstawową. 60 zdjęć o klasie VI (i nie tylko) do obejrzenia w galerii tutaj

Jednym z ważniejszych punktów uroczystości zakończenia roku była ceremonia ślubowania absolwentów oraz przekazanie sztandaru przedstawicielom klasy V.

Następnym punktem programu było dokonanie przez Panią dyrektor Beatę Piotrowską podsumowania roku szkolnego oraz przedstawienie uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce oraz wyróżnili się wzorowym zachowaniem. Gratulacje przyjęli następujący uczniowie:

Klasa Ia: Otylia Popecka, Julia Szymańska, Hanna Grzybek, Katarzyna Szołowska, Bartłomiej Biniek, Filip Hejda;
Klasa Ib: Nikola Kałuża, Kornelia Konecka, Anna Kresińska, Kamil Sielski, Łukasz Sielski, Przemysław Szewczyk, Nikola Taraska, Julia Włodarska;
Klasa IIa: Kamila Adamus, Krzysztof Wijata, Nikola Piwowarczyk, Szymon Liczbik;
Klasa IIb: Aleksandra Szmitkowska, Maja Światek, Zuzanna Pluta, Alicja Jaworska, Anna Szołowska, Natalia Gołąb, Karol Gruszczyński;
Klasa III: Mateusz Andrychiewicz, Natalia Koliczkowska, Aleksander Podgrodzki, Justyna Wilk, Oliwia Wójcik;
Klasa IV: Maciej Łukasik - 5.27, Maja Jóźwik - 5.0, Piotr Kupis - 4.9, Kacper Kowalski - 4.9, Kacper Zieliński- 5.0;
Klasa V: Julia Grzesińska - 5.18, Marta Kresińska - 5.18, Marta Szmitkowska - 5.18, Monika Reszelewska - 5.09, Paulina Wasilewska - 4.91, Martyna Guzińska - 4.82, Mateusz Wojciechowski - 4.82.

Niezwykle podniosłym momentem uroczystości było wręczenie przez Panią dyrektor Beatę Piotrowską oraz wychowawcę klasy VI wszystkim absolwentom świadectw ukończenia szkoły podstawowej oraz nagród uczniom, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce.
Byli to następujący uczniowie klasy VI: Maja Maj - 5.45, Iga Mazurkiewicz - 5.0, Joanna Wijata - 5.0, Natalia Franaszczyk - 4.8, Paweł Wilk - 4.8. Rodzice wyróżnionych wyżej absolwentów otrzymali z rąk Dyrektora szkoły listy gratulacyjne. Byli to państwo: Izabela i Roman Majowie, Katarzyna i Radosław Mazurkiewiczowie, Anna i Kazimierz Wijatowie, Monika i Maciej Franaszczykowie oraz Iwona Wilk.

Pani dyrektor wręczyła również stypendia naukowe tegorocznej absolwentce - Mai Maj oraz uczniowi z klasy V - Maciejowi Łukasikowi za najwyższe wyniki w nauce i wzorową postawę uczniowską w roku szkolnym 2015/2016. Miłym akcentem było również złożenie gratulacji oraz wręczenie nagrody rzeczowej Absolwentce 2016 SP w Białaczowie - Mai Maj przez przedstawicieli Rady Gminy Białaczów - Elżbietę Lasotę oraz Andrzeja Martykę. Należy nadmienić, że nagroda została ufundowana przez radnych Gminy Białaczów, a mianowicie: Marzannę Paduszyńską, Elżbietę Lasotę, Andrzeja Martykę, Marka Jaworskiego oraz  Macieja Franaszczyka.

Podczas uroczystości Pani dyrektor Beata Piotrowska złożyła podziękowania rodzicom, sponsorom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do poprawy jakości pracy i nauki w naszej szkole oraz służyli czasem i zaangażowaniem. Ponadto głos zabrali przedstawiciele Rady Rodziców: Magdalena Szołowska i Maciej Franaszczyk oraz przedstawiciele rodziców klasy VI: Maciej Franaszczyk i Anna Kowalska, wzruszająco dziękując wszystkim wychowawcom i nauczycielom za trud włożony w edukację i wychowanie ich dzieci. Na zakończenie wszystkich przemówień zabrał głos Wójt Gminy Białaczów - Jacek Reszelewski, gratulując i życząc uczniom dalszych sukcesów w nauce oraz wytrwałości w dążeniu do realizacji marzeń i życiowych celów oraz oczywiście bezpiecznych wakacji.

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna przygotowana przez szóstoklasistów, która rozbawiła, a także wzruszyła do łez ( co niektórych) zebranych na sali gości. Najbardziej refleksyjna była prezentacja ukazująca siedem lat  z życia dzisiejszych absolwentów w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Białaczowie. Na koniec wystąpiła klasa V żegnając starszych kolegów i koleżanki ciepłym słowem i piosenką.

Wszystkim uczniom życzymy wspaniałych wakacji a nauczycielom i pracownikom obsługi - spokojnego urlopu letniego. Do zobaczenia we wrześniu!

Tekst: Agnieszka Mijas, foto: Jarosław Kałuża.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza
    ul.Szkolna 36, 26-307 Białaczów
  • 44 / 758 14 12
    44 / 758 14 18

Galeria zdjęć