30 września przedszkolaki z naszych oddziałów P „a”, P „b” i P „c” świętowali Dzień Chłopaka oraz Przedszkolaka. Dzieci brały udział w licznych zabawach i konkursach rozwijając nowe i doskonaląc już zdobyte umiejętności. Odbyły się również tańce i zabawy z balonami i chustą animacyjną. Wszyscy bawili się znakomicie, a zadowolenie nie znikało z ich twarzy. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki, a także słodki poczęstunek oraz order Super Przedszkolaka.
Wszystkim przedszkolakom oraz chłopcom z okazji ich dnia życzymy dużo uśmiechu J
W dniu 28.09.2022 r. dzieci z klas 0-III wybrały się do Miejskiego Domu Kultury w Opocznie, aby obejrzeć i wziąć aktywny udział w spektaklu pt. „Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki” na podstawie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Oplecione bajkową scenerią wiersze sprawiły, że dzieci same głośno odpowiadały na zadawane im przez aktorów pytania. Największym przeżyciem dla nich było zaproszenie na scenę i wspólna inscenizacja wiersza „Rzepka”. Wszystkie dzieci razem z aktorami zaśpiewały również piosenkę „Fantazja”, a na koniec "Sto lat" głównemu bohaterowi przedstawienia - Dziaduniowi, który obchodził swój jubileusz. Radości dzieci nie było końca.
Konkurs pieśni i poezji patriotycznej “ Kocham Moją Ojczyznę “ organizowany przez Akcję Katrolicką Diecezji Radomskiej odbył się już po raz XVII. Współorganizatorem był poseł na sejm Pan Robert Telus oraz Fundacja Dar dla Potrzebujących. Honorowy patronat objął Biskup Diecezjoi Radomskiej- Marek Solarczyk. Patronat medialny: Gość Niedzielny , Radio Plus.
27 września w Miejskim Domu Kultury odbył się etap diecjezjalny tego konkursu. Nasze dziewczęta: Marcelina Andrychiewicz, Martyna Józwik i Kasia Szołowska z klasy VIII, Nadia Grzesińska i Maja Wróbel z piosenką “: Póki Polska żyje w nas...” zajęły II miejsce w swojej kategorii wiekowej, czyli klas V- VIII. Sukces o tyle tym większy, że poziom w tej kategorii był wysoki. Nasze dziewczęta bardzo ładnie się zaprezentowały. Ogólny wyraz artystyczny został zauważony przez jury konkursu.
Uczennice do konkursu przygotowała Pani Marzanna Paduszyńska.
Już po raz ósmy odbył się Rajd Rodzinny organizowany przez PTTK Oddział w Żarnowie. Rajd Rodzinny odbywa się w ramach akcji Sztafeta pokoleń - imprezy turystycznej organizowanej przez Zarząd Główny PTTK w Warszawie. Wzięła w niej udział nasza drużyna.Jej celem oprócz popularyzacji turystyki pieszej , jest integracja międzypokoleniowa i dobra zabawa na świeżym powietrrzu. Honorowy patronat nad rajdem objął Wójt Gminy Żąrnow- Pan Krzysztof Nawrocki. Trasa rajdu liczyła 5 km i przebiegała trasą: Żarnow- Trojanowice-mstacja paliw “ Troja”- Trojanowice- Żarnów.
Uczestnicy imprezy oprócz pamiątkowych certyfikatów i słodkiego poczęstunku, otrzymali również drobne upominki.
Opiekunkami rajdowiczów były opiekunki SKKT PTTK w naszej szkole , panie: Magdalena Szołowska i Joanna Świątek.
22 września w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale odbyłysię XIII Halowe Mistrzostwa Powiatu Opoczyńskiego w Lekkiej Atletyce Dzieci i Młodzieży Szkolnej, w których wzięli udział nasi uczniowie. Reprezentanci naszej szkoły: Nikodem Bożek, WojciechUlowski, Milena Pankiewicz, Oliwia Andrychiewicz, Maciej Świątek, Jakub Murawski, Jan Czechowicz, Kamil Sielski, Katarzyna Szołowska, Otylia Popecka.
Nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zawodach na etapie powiatu, zobaczyć jak wygląda ośrodek przygotowań olimpijskich, biec po bieżni z prawdziwego zdarzenia. I choć nie osiągnęli sukcesów na miarę medali, to udział w tego typu zawodach był dla nich przeżyciem, które na pewno długo pozostanie w pamięci.
Opiekunem uczestników zawodów była Pani Marzanna Paduszyńska.
22 września do naszej szkoły zawitała grupa Rekonstrukto z Lublina z pokazem “ Życie i kultura w średniowieczu”. Była to żywa lekcja historii. Uczniowie mieli okazję zobaczyć prawdziwy rycerski pojedynek, narzędzia tortur, kolekcję broni i rekwizytów. Pokazowi towarzyszyła żywa i barwna narracja. Każdy uczestnik mógł osobiście wziąć miecz do ręki i przekonać się, jak wielkiej siły i sprawności wymagało posługiwanie się nim. Niektórzy nawet pozwolili zakuć się w dyby.
Taka lekcja historii na pewno długo pozostanie w pamięci każdego uczestnika.
Spotkanie uczniów z grupą Rekonstrukto zorganizowała pani Joanna Świątek
W dniu 16 września odbył się rajd pieszy w ramach projektu “ Strefa zdrowia”, którego realizatorem było Koło Gospodyń Wiejskich w Białaczowie we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Białaczowie. Wzięli w nim udział uczniowie klas V- VIII naszej szkoły. Przed rozpoczęciem rajdu odbyło się krótkie szkolenie z zakresu nordicwalking, które poprowadziła Pani Magdalena Szołowska.
W trakcie rajdu nasi uczniowie sprzątali śmieci w ramach akcji “ Sprzątanie świata”. Po dotarciu do mety- miejsce odpoczynku na Piekielnym Szlaku na wszystkich czekał poczęstunek.
Opiekunami uczestników były Panie: Marzanna Paduszyńska, Magdalena Szołowska i Joanna Świątek
Już po raz XXIII Oddział PTTK w Końskich zorganizował kolejną edycję Marszu po Medal- imprezę turystyczną na dystansie 12, 5 km, 25 km lub 50 km( do indywidualnego wyboru uczestników).
Zazwyczaj uczestniczyły w nim opiekunki Szkolnego Koła PTTK działającego w naszej szkole. W tym roku udział wzięli również nasi uczniowie. 10 września przywitał nas iście jesienną pogodą. Panujące upały w tajemniczy sposób gdzieś umknęły, a nam podczas wędrówki towarzyszył deszcz, który nie przestawał padać, zmieniał tylko nasilenie: od mżawki po prawdziwą ulewę. Nasi piechurzy , w myśl zasady: „ Nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednio ubrani ludzie” , dzielnie maszerowali wytyczoną przez organizatorów trasą. A ta była, jak zwykle urozmaicona. Nie brakło kałuż, błota i różnego rodzaju turystycznych przeszkód.
Chociaż wybraliśmy najkrótszą trasę- 12, 5 km- to zapewne rajd pozostanie w naszej pamięci na długo. Deszcz, deszcz, deszcz. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i certyfikat. Mimo zmęczenia- wszyscy zadowoleni wrócili do domu, zapowiadając, że za rok pojawią się znów, by wyruszyć po medal.
Opiekunkami uczestników marszu były panie: Marzanna Paduszyńska, Magdalena Szołowska i Joanna Świątek. A razem z nami wędrowali przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Miedznej Drewnianej pod czujnym okiem Pani Eweliny Stasiak
27 sierpnia w ramach Dni Powiatu Opoczyńskiego odbył się Festiwal historii, tradycji, kultury i dziedzictwa regionu opoczyńskiego, w którym wzięli udział nasi uczniowie i absolwenci.
Występ naszych uczniów , tych byłych i obecnych składał się z dwóch części. W pierwszej wystąpił Zespół Artystyczno- Muzyczny z wiązanką piosenek ludowych i patriotycznych. Zespół zaprezentował się na najwyższym poziomie. Był jak zwykle świetnie przygotowany. I to pod względem merytorycznym, jak artystycznym. W drugiej- dotyczącej uchwalenia Konstytucji 3 Maja- wystąpili absolwenci. W zasadzie już dorośli. I nie mają z naszą szkołą nic wspólnego . Są jej absolwentami i uczniami innych szkół. Niemniej jednak chętnie odpowiedzieli na nasze zapytanie i pokazali umiejętności prawdziwie aktorskie. Przebrani w stroje z epoki Małachowskiego- wiernie oddali panującą atmosferę tamtych dni. I spotkali się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony władz powiatu, jak i widzów. Fakt, że : Wiktor Adamus, Janek Czechowicz, Kacper Kowalski, Maciek Łukasik, Mateusz Gradziński, Julia Grzesińska, Monika Reszelewska , Marta Szmitkowska, Krzyś Wijata, Ania Szołowska oraz obecny uczeń- Kamil Kowalski- odpowiedzieli na nasz nieśmiały apel, bardzo nas cieszy. Kolejny raz nie zawiedli. I chociaż nie musieli, to chcieli. I poświęcili swój wakacyjny czas.
Część artystyczną poświęconą Konstytucji we współpracy z absolwentami przygotowały Panie: Katarzyna Mazurkiewicz, Marzanna Paduszyńska i Joanna Świątek
Dziękujemy Teatrowi im. S.Żeromskiego w Kielcach za wypożyczenie strojów.
Nasi uczniowie biorą udział w różnych konkursach. Od sportowych, poprzez poetyckie , krajoznawcze po literackie i osiągają w nich niemałe sukcesy. W tym roku szkolnym mieliśmy dwa na szczeblu ogólnopolskim. Pierwszy z nich to Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Krajoznawczy “ Poznajemy Ojcowiznę”. Laureatami zostało rodzeństwo Kacper i Karolina Stasiak. Zostali wyróżnieni Nagrodą Specjalną Polskiego Komitetu Olimpijskiego za pracę o Krzysztofie Podlewskim- zasłużonym działaczu sportowym w lokalnym środowisku. Krzysztof Podlewski to dziadek Kacpra i Karoliny. Oboje nie znali go , ale pamięć o nim jest wciąż żywa w rodzinie. Stąd pomysł na napisanie pracy. Kacper został dodatkowo wyróżniony nagrodą dla najmłodszego uczestnika. Podsumowanie i rozdanie nagród odbyło się w Kozienicach.
Kolejnym wielkim sukcesem jest nagroda Mai Wróbel w Ogólnopolskim Konkursie im. Jana Parandowskiego na opowiadanie o tematyce olimpijskiej. Praca Majki znalazła się wśród trzech najlepiej ocenionych prac przez jury. Sukces tym większy, że wszystkich nadesłanych prac było blisko trzysta. Uczennica pisała opowiadanie o Idze Świątek i nawiązała do swoich doświadczeń z gry w tenisa.
Podsumowanie konkursu odbyło się w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Oprócz Laureatów, ich opiekunów i rodziców, w spotkaniu wzięli udział polscy olimpijczycy. Zarówno ci, którzy są już na zasłużonej emeryturze, jak i ci, którzy nadal trenują. W spotkaniu wzięli udział m.in. : Piotr Gruszka. Robert Korzeniowski, Paweł Korzeniowski, Monika Pyrek, Katarzyna Zillmann. Po oficjalnej części odbył się wspólny trening Laureatów i sportowców. Była to okazja do doskonałej zabawy i poznania ludzi sportu z tej innej, prywatnej strony.
Podsumowanie konkursu to również czas na refleksje i wzruszenia. Nasi sportowcy w pisanych przez młodzież tekstach widziała siebie i swoją walkę ze słabościami i kryzysami. Spotkanie Laureatów i sportowców to zapewne niezapomniane przeżycie. Ludzi sportu znamy przede wszystkim z telewizji. Fajnie było zobaczyć ich “ na żywo” i przekonać się, że są fantastyczni, skromni i otwarci. To był czas na rozmowy, rozdanie autografów i wspólną zabawę.
Konkurs Poznajemy Ojcowiznę odbył się 10 czerwca, a na opowiadanie 23 czerwca- jest to Dzień Olimpijski na pamiątkę założenia w 1894 przez Pierrea de Coubertin Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Motywem przewodnim tegorocznego dnia było hasło: Razem dla lepszego świata".
Opiekunami prac była Joanna Świątek
Dnia 10 czerwca 2022r. w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Skroninie odbyła się: impreza sportowa pt. „Rodzinnie, sportowo i zdrowo” zorganizowana w ramach realizacji projektu „Bawmy się poprzez sport i rekreację” . W zabawie na wesoło i sportowo wzięły udział 3 szkoły z naszej gminy: Szkoła Podstawowa w Białaczowie, Miedznej Drewnianej i w Skroninie. Pierwsza konkurencja to bieg sztafetowy dla dziewcząt i chłopców na dystansie 4X200m. Uczniów z Białaczowa reprezentowali w grupie meskiej: Dawid Brewiński, Janek Czechowicz, Bartłomiej Biniek i Kamil Sielski z klasy VII, zaś dzięwczęta: Anna Szołowska- klasa VIIIb, Katarzyna Szołowska i Otylka Popecka z klasy VII, oraz Milena Pankiewicz z klasy IVa. Chłopcy zalieli III miejsce, zaś dziewczęta II. Następnie odbył się mini turniej w koszykówkę każdy z każdym. Konkurencje sportowe oraz rozgrywki odbyły się bez wyłaniania miejsc w zawodach, gdyż celem była dobra zabawa, jak podkreślali organizatorzy. Każda drużyna dostała pomiątkowe medale oraz zetaw piłek: do kosz i do piłki nożnej. Nie zabrakło również poczęstunku: kiełbaski, popcorn, czy watay cukrowej, o które zadbały panie z koła gospodyń wiejskich w Skroninie. Dziekujemy za miłą zabawę dla pani Dyrektor Katarzynie Wiadernej oraz panu Ireneuszowi Wilkowi za przygotowanie imprezy. Opiekunem podczas zawodów była pani Magdalena Szołowska.
15 czerwca 2022 r. na stadionie MKS Ceramika odbył się Turniej Piłki Nożnej " Małe Mistrzostwa Świata"- Opoczno 2022 r.
W wyniku losowania zespoły przyjęły nazwy państw uczestników Mistrzostw Świata w Katarze .Drużyna naszej Szkoły wylosowała Brazylię.
Grupa G to w tej rywalizowali nasi chłopcy ( Szwajcaria / SP Odrzywół, Serbia/ SP Rzeczyca, Kamerun/SP Żarnów).
Wyniki meczów:
Brazylia/ SP Białaczów : Serbia / SP Rzeczyca 1:0
Szwajcaria / SP Odrzywół : Brazylia/ SP Białaczów 2:2
Kamerun/ SP Żarnów: Brazylia/ SP Białaczów 8:0
Skład naszej drużyny
- Jakub Kupis
- Kacper Murawski
- Krzysztof Wijata
- Kacper Jakubczyk
- Jan Czechowicz
- Kamil Kowalski
- Jakub Murawski
- Wojciech Ulowski
W dniu 3 czerwca 2022 roku uczniowie klas IV- VII wyjechali na wycieczkę do Uniejowa, miejscowości słynącej z basenów termalnych.
Wizyta na basenach rozpoczęła się od krótkiej pogadanki ratownika na temat bezpiecznego korzystania z basenów. Uczestnicy dowiedzieli się również o leczniczych właściwościach wód termalnych . Zostali zapoznani również z zasadami korzystania z pozostałych obiektów znajdujących się na terenie uzdrowiska. Potem można było już tylko w pełni użytkować baseny i oczywiście zjeżdżalnie. Nasi uczniowie stosowali się do zasad bezpieczeństwa. Potrafili się bawić, nie przeszkadzając innym przebywającym na terenie basenów.
A piękna i słoneczna pogoda sprzyjała również opalaniu. Wszyscy zadowoleni, opaleni i wypoczęci w doskonałych humorach wrócili do domów.
Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Agnieszka Mijas , Aleksandra Skalska, Magdalena Szołowska i Joanna Świątek
3 czerwca 2022 r. w Urzędzie Gminy w Białaczowie odbył się III Gminny Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym i Wiedzy o Społeczeństwie, nad którym patronat honorowy objęła Wójt Gminy Białaczów pani Barbara Goworek. Nagrodą główną w konkursie był „Fotel Wójta Gminy Białaczów”, czyli pełnienie władzy wykonawczej
w naszej gminie przez jeden dzień.
Celem konkursu było upowszechnianie wiedzy o samorządzie terytorialnym, kształtowanie postaw obywatelskich, przygotowanie do uczestnictwa w demokratycznych działaniach oraz rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów szkół podstawowych. Gościem honorowym na konkursie był Wicemarszałek Województwa Łódzkiego minionej kadencji – Artur Bagieński.
Do konkursu – etapu gminnego przystąpiło 8 uczniów ze szkół podstawowych z terenu gminy. Naszą szkolę reprezentowały 2 uczennice z klasy 8B Anna Szołowska i Zuzanna Pluta, które w pierwszej kolejności przystąpiły to testu pisemnego. Kolejny etap to odpowiedź ustna i sesja pytań, do której zakwalifikowały się 3 osoby: Anna Szołowska, Kuba Wróblewski i Wiktor Brzeski. Odbył się zacięty pojedynek o fotel Wójta. W ostateczności fotel Wójta wygrał:
Jakub Wróblewski uczeń Szkoły Podstawowej w Miedznej Drewnianej, który zajął I miejsce i w czerwcu zasiądzie w fotelu, żeby sprawować władzę wykonawczą w Gminie Białaczów.
II miejsce zajął Wiktor Brzeski ze Szkoły Podstawowej w Petrykozach.
III miejsce zajęła Anna Szołowska ze Szkoły Podstawowej w Białaczowie.
Podczas uroczystego podsumowania konkursu Wójt Gminy Białaczów pani Barbara Goworek wręczyła wszystkim uczestnikom upominki. Złożyła również podziękowania nauczycielom za przygotowanie wszystkich uczniów do konkursu. Uczennice do konkursu przygotowywał pan Arkadiusz Franaszczyk.
28 marca 2022r. w urzędzie Gminy w Białaczowie obyły się eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „ Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej odbył się w II kategoriach wiekowych klasy I-IV i klas V VIII. Naszą szkołę reprezentowała uczennica w starszej kategorii wiekowej Anna Szołowska z klasy 8B ., która zajęła III miejsce.
23 maja 2022 r. odbył się XVII Regionalny Konkurs Pieśni I Poezji Patriotycznej
"Kocham moją Ojczyznę".
Naszą Szkołę w kategorii Poezja reprezentowały:
Lena Biniek uczennica klasy pierwszej
Wiktor Bugalski uczeń klasy czwartej
Anna Szołowska uczennica klasy ósmej
Zosia Wilk uczennica klasy piątej
W kategorii Pieśń:
Duet:
Emilia Pręcikowska
Wiktoria Józwik
Uczennice z klasy pierwszej
Solistka Maja Grzesińska z klasy czwartej
Zespół w składzie:
- Julia Liczbik
- Dagmara Watychowicz
- Nadia Skiba
- Karolina Stasiak
Zespół z klas V- VIII w składzie:
Krzysztof Wijata, Katarzyna Szołowska, Marcelina Andrychiewicz, Martyna Józwik, Maja Wróbel i Nadia Grzesińska
Zespół ten wywalczył I miejsce w kategorii:
Zespoły Pieśń Patriotyczna
Będzie naszą Szkołę reprezentował w Diecezjalnym Konkursie Pieśni Patriotycznej we wrześniu.
Życzymy powodzenia !!!
Uczniów do konkursu przygotowywały: Joanna Świątek, Katarzyna Mazurkiewicz i Marzanna Paduszyńska
Pod takim właśnie hasłem w dniu 16 maja uczniowie naszej szkoły sprzątali tereny w najbliższej okolicy. Celem akcji było budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Dbałość o przyrodę, kształtowanie postaw proekologicznych powinniśmy zacząć od siebie i od uprzątnięcia najbliższego otoczenia. Fruwające popularne “ zrywki”, papierki po słodyczach, puste butelki po napojach to widok smutny i niestety bardzo częsty. Każdy z nas ma wpływ na przyrodę. Nawet ten najmłodszy. Dorośli- niestety nie są wzorem do naśladowania, jeżeli chodzi o ekologię. Puste opakowania ważą mniej, niż z zawartością. To prawda stara jak świat. Niestety, dla wielu ludzi wyrzucenie śmieci do kosza lub zabranie ze sobą butelek po napojach jest niemożliwe do wykonania. A wystarczy tak niewiele, by zachować się jak człowiek. Zwierzęta nie śmiecą. Nie przychodzą do naszych domów i na podwórka i nie wyrzucają śmieci. Robią to ludzie. Stąd wysypiska w lasach, w rowach, śmieci na chodnikach. Mimo akcji Sprzątania świata, rozmaitych akcji ekologicznych , nadal wśród nas są tacy, którzy śmiecą.
Sprzątaliśmy tylko miejsca w pobliżu szkoły. A uzbieraliśmy ponad 10 worków! Wśród “eksponatów” zalegających drogę przy gościńcu i za boiskiem szkolnym znaleźliśmy m.in..: dywan, czajnik, plastikową miskę. Ponadto stertę butelek po napojach alkoholowych, niezliczoną ilość papierków, foliówek, opakowań po chipsach i innego rodzaju cudów. Butelek po alkoholu było 60 sztuk! Zostały skrupulatnie policzone. Ktoś zadał sobie wiele trudu, by je wrzucić do samochodu i wyrzucić na gościńcu. Nie wiadomo na co liczył? Że same się posprzątają? Znikną? Takie działanie jest tym bardziej niezrozumiałe, że każdy z nas ma kosze śmieci . Tymczasem dzieci posprzątały po dorosłych. A to oni powinni wpajać młodemu pokoleniu właściwe postawy. Cytując za Owidiuszem “ Kropla drąży skały, nie siłą, lecz częstym spadaniem”. Tak jak człowiek nie staje się uczonym gwałtownie, lecz przez to , że często się uczy. Uczmy młodych właściwych zachowań , szacunku do przyrody. Jesteśmy jej ogniwem. Pamiętajmy, dzieci uczą się od nas. One nas nie słuchają. One nas naśladują. Właściwe postawy w przyszłości na pewno zaowocują. Może znikną dzikie wysypiska śmieci? Może nie trzeba będzie prowadzić akcji ekologicznych, pogadanek i wszystkich działań dotyczących ekologii? Bo nie będą potrzebne?
W akcji sprzątania wzięli udział uczniowie klas IVb, V i VI z wychowawcami: Magdaleną Szołowską, Joanną Świątek i Katarzyną Mazurkiewicz.