Nawigacja

 

Jak to się wszystko zaczęło...

   Początki szkolnictwa w Białaczowie sięgają czasów biskupa Prandoty, który budując kościół i tworząc parafię, wyznaczył także uposażenie dla nauczyciela - tak zwaną scholasterię. Troska o pomieszczenia szkolne spoczywała na barkach proboszcza. Wiemy, że w roku 1667 ksiądz Stanisław Praski w prowadzonej przez siebie kronice zapisał, iż "pokrył gontami dach na szkole".

   W 1834 roku powstała szkoła elementarna z siedzibą w ratuszu. Początkowo była szkołą jednoodziałową, potem przekształcono ja w szkołę dwudziałową, dodano też oddział wstępny. Wszyscy uczyli się jednoczesnie razem w jednej sali na pierwszym piętrze ratusza. Lekcje odbywały się w godzinach dopołudniowych i popołudniowych. Prowadzono je w ten sposób,że jeden oddział miał zajęcia ciche, drugi przygotowywał się cicho do czytania, a trzeci w tym samym czasie miał zajęcia głośne.

   Ukończenie szkoły elementarnej dawało jej absolwentom umiejętność czytania i pisania oraz liczenia. Ponadto dawało prawo wstępu do szkoły średniej i gimnazjum. Kilku jej absolwentów ukończyło seminaria duchowne. Niektórzy kształcili się w seminariach nauczycielskich, a potem pracowali w szkolnictwie. Nie było takich młodych ludzi, którzy skończyliby wyższe studia.

   W latach II wojny światowej nauka odbywa się w prywatnych mieszkaniach. Dzieci jest bardzo dużo. W siedmiu oddziałach uczą  m.in. nauczyciele: państwo Hellonowie, Szafrańscy, Frączakowie. Mimo tego, że okupant niemiecki wykreślił  z programu nauczania historię i geografię, to potajemnie uczy ich pani Frączakowa. Uczniowie nie mieli podręczników, a języka polskiego uczyli się  z czasopisma " Ster" - miesięcznika wydawanego i kontrolowanego przez hitlerowców.

   Po zakończeniu wojny szkoła zmienia siedzibę. Ciasne pomieszczenia prywatne zamienia na pałac - siedzibę Małachowskich i Platerów, i mieści się tam do 9 września 1955 roku, kiedy zostaje oddany nowy budynek Szkoły Podstawowej w Białaczowie. Dzisiaj nikt nie wie, kto był inicjatorem i pomysłodawcą nadania szkole imienia Adama Mickiewicza. Wiadomym jest, że otrzymała je w tym samym 1955 roku. W kwietniu 1976 roku szkoła otrzymuje od społeczeństwa Białaczowa sztandar. W latach 1973-1984 pełniła funkcję zbiorczej szkoły gminnej. W latach 60-tych i 70-tych przy szkole funkcjonował teatr i zespół muzyczny.

   Dzisiejsza szkoła to trzypiętrowy budynek (wliczając sutereny). Uczniowie mają do  dyspozycji salę gimnastyczną, pracownię komputerową, eko-pracownię, bibliotekę. Najmłodsze dzieci mogą korzystać z placu zabaw. Szkoła posiada także własną kuchnię i stołówkę. 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza
    ul.Szkolna 36, 26-307 Białaczów
  • 44 / 758 14 12
    44 / 758 14 18

Galeria zdjęć