Nawigacja

Co się działo w latach poprzednich...

2016 / 2017

Wakacyjni mieszkańcy w naszej szkole

Wielkim zaskoczeniem dla pracowników i wszystkich odwiedzających budynek szkoły w czasie wakacji było zauważenie obok drzwi wejściowych uwitego gniazka ptasiego (w zagłębieniu muru powstałym po wyrwanym przez huliganów włączniku oświetlenia). Na początku lipca uwił to gniazdko i zniósł w nim cztery małe jajka jakiś niewielki ptak (pierwsze zdjęcia zostały zrobione 4 lipca - wszystkie można zobaczyć tutaj). To pierwsza zagadka, która wkrótce została rozwiązana: ubarwienie jajek wskazało na muchołówkę szarą.

Druga zagadka pozostała nierozwiązana: po pewnym czasie dwa jajka zniknęły i nie wiadomo dotąd, co się z nimi stało. Z pozostałych dwóch wykluły się pisklęta - 27 lipca wyglądały na już całkiem samodzielne, jeszcze jednak chętne, by to rodzice nadal je karmili - pozostawały ciągle w gnieździe. Tydzień później gniazdo było już puste.

Muchołówka szara jest ptakiem wędrownym, bardzo lubi osiedla ludzkie z dużą ilością drzew oraz stare parki, stąd zapewne wybrała naszą szkołę i jej bliskie sąsiedztwo z zalesioną dawną posiadłością Małachowskich. Muchołówka jest monogamiczna, to znaczy, że para (samiec i samica) łaczy się ze sobą na całe życie. Ptaki te w Polsce objęte są ścisłą ochroną gatunkową. Uważane są za pożyteczne, bo zjadają dużą liczbę przeróżnych owadów. Ostatnie muchołówki odlatują z Polski w październiku. Sprawdźcie w internecie, jak wygląda dorosła muchołówka szara.

Może podczas wakacji również spotkaliście inne ciekawe obiekty przyrodnicze? Podzielcie się swoimi wrażeniami z wychowawcą lub nauczycielem przyrody.

Tekst i foto: Beata Piotrowska.


Niech to będzie bardzo dobry rok!

Dzień 1 września dla każdego ucznia, jego rodziców i pracowników oświaty jest datą oczywistą - zaczynamy nowy rok szkolny. Dla Nauczycieli zaczął się już kilka dni wcześniej - na dwóch radach pedagogicznych, podczas których zostały przygotowane pierwsze ważne dokumenty organizujące pracę szkoły przez najbliższe 10 miesięcy. Uroczystość rozpoczęcia roku 2016 / 2017 uświetnili radni Gminy Białaczów: Andrzej Martyka i Maciej Franaszczyk, który jednocześnie jest przewodniczącym Rady Rodziców. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj.

W pierwszym dniu - jeszcze bez zajęć dydaktycznych - spotkaliśmy się w niewiele zmienionym gronie, mamy nową uczennicę w klasie II i nową wychowawczynię w oddziale przedszkolnym - Beata Rzepka, na stałe pracująca w SP w Petrykozach, będzie zastępować na etacie Elżbietę Wróbel, która przebywa na urlopie macierzyńskim. Zmiany nastąpiły również, jeśli chodzi o opiekuna Samorządu Uczniowskiego - została nim Agnieszka Mijas. Bardzo dziękujemy Annie Wijacie za dotychczasowe pełnienie tej funkcji, Pani Ania będzie teraz przewodniczącą zespołu wychowawczego nauczycieli naszej szkoły.

Dyrektor szkoły Beata Piotrowska przedstawiła też zmiany organizacyjne dotyczące bezpieczeństwa uczniów podczas przebywania na terenie przy szkole (zamknięcie bramy wjazdowej) oraz informacje o podjętych pracach remontowych, wynikiem czego w miejscu dawnego sklepiku szkolnego powstała przebieralnia do zajęć WF.

Nowy rok 2016 / 2017 został rozpoczęty - zatem niech to będzie bardzo dobry rok - dla wszystkich, którzy tworzą naszą społeczność szkolną.

Tekst: Beata Piotrowska, foto: Jarosław Kałuża.


Kto się boi prehistorycznego potwora?

Dnia 9 września 2016 roku uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Bałtowa. Wycieczka ta była nagrodą dla dzieci aktywnie uczestniczących w kampanii „Postaw na rodzinę” dofinansowaną przez Urząd Gminy w Białaczowie. Do Bałtowa wyruszyliśmy wcześnie rano. Swoją podróż w prehistorię rozpoczęliśmy od wizyty w oceanarium ze stworami z epoki jurajskiej. Dzięki nowoczesnej technologii dowiedzieliśmy się, jak wyglądało podwodne życie miliony lat temu. Spotkanie „oko w oko” z rekinem zmroziło mam krew w żyłach. Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii tutaj.

Kolejnym punktem wycieczki był Jura Park. Wędrując ścieżkami przez park widzieliśmy modele dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń, oczywiście wszystkie naturalnej wielkości. O minionym świecie bardzo ciekawie opowiadała pani przewodnik. Po wspólnym spacerze wszyscy udaliśmy się do Muzeum Jurajskiego, gdzie mogliśmy obejrzeć różnego rodzaju skamieniałości.

Następnie odbyły się warsztaty plastyczne, które polegały na malowaniu figurek dinozaurów i amonitów zgodnie z dziecięcą wyobraźnią. Po obiedzie udaliśmy się na lekcję muzealną.  Lekcja z odległej przeszłości naszej planety byłą bardzo ciekawa, dzieci bardzo aktywnie w niej uczestniczyły.

Entuzjazm wśród dzieci wzbudziło zwiedzanie Bałtowskiego Zwierzyńca. Najpierw odbyliśmy przejażdżkę school busem pomiędzy zwierzętami egzotycznymi: lamami, wielbłądami, strusiami, dzikami i innymi. Podczas przejażdżki uczestnicy z drugiego autobusu mieli „pasażera na gapę” - do autobusu weszła koza! W dolnej części zwierzyńca zobaczyliśmy ciekawe gatunki ptaków i ssaków.

Uwieńczeniem wycieczki była zabawa w Parku rozrywki, gdzie wszyscy, którym niestraszny jest diabelski młyn, młot czy rollercoaster, z wielką radością mogli rozładować swoje emocje. Z wycieczki do Kariny Dinozaurów wszyscy wróciliśmy pełni wrażeń i zadowoleni, choć jednak trochę zmęczeni. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali nauczyciele: Małgorzata Kocemba, Anna Wijata, Paulina Wijata, Anna Jędrzejczyk oraz dyrektor szkoły Beata Piotrowska – fotograf naszej wycieczki.

Tekst: Anna Jędrzejczyk, foto: Beata Piotrowska.


Mamy mdale!

Szachiści z naszej szkoły wzięli udział w Otwartym Turnieju Szachowym UKS Iskra dla szkół podstawowych, zorganizowanym w Kruszewcu Kolonii. Turniej odbył się 24 września 2016 roku. Głównym inicjatorem szachowych zmagań był wieloletni działacz społeczny i trener szachowy, radny Gminy Opoczno - Pan Mieczysław Wojciechowski. W działaniach organizacyjnych wspierała go kierownik świetlicy w Kruszewcu Kolonii – Pani Ewa Czarnecka. Do turnieju przystąpiło 24 zawodników z 6 szkół podstawowych. Więcej zdjęć z turnieju do obejrzenia tutaj.

Rozgrywki miały charakter indywidualny, każdy sam pracował na własny sukces. Do turnieju przystąpili uczniowie z klasy IV: Natalia Koliczkowska, Amelia Paduszyńska, Mateusz Andrychiewicz i Dawid Paduszyński, oraz z klasy III A: Nikola Piwowarczyk i Krzysztof Wijata. Po pięciu rundach zostali wyłonieni zwycięzcy w kategoriach: klasy I – III i klasy IV – VI. W pierwszej z tych kategorii Nikola Piwowarczyk zdobyła srebrny medal, a Krzysztof Wijata – medal brązowy. W kategorii uczniów starszych zajęliśmy dwa nagradzane miejsca: Natalia Koliczkowska – miejsce piąte i Mateusz Andrychiewicz – miejsce szóste. Amelia i Dawid tym razem wrócili „na tarczy”. Zwycięzcom gratulujemy, zwyciężonym dziękujemy za odważną walkę (na zdjęciach można zobaczyć ostatni mecz turnieju, który Amelka rozegrała z Julią Baran z Libiszowa, reszta „naszych” kibicowała w milczeniu, choć emocje widać na twarzach).

Opiekunami uczniów byli nauczyciele: Anna Wijata i Beata Piotrowska.

Tekst i foto: Beata Piotrowska.


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września i ma już 15-letnią tradycję. Został zainicjowany przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. W tym dniu w wielu miejscach i bibliotekach organizowane jest wspólne głośne czytanie. W tym roku do ogólnopolskiej akcji dołączyła nasza szkoła. Czytali zarówno uczniowie, wychowawcy jak i rodzice. Akcja ma celu uświadomienie dzieciom, a przede wszystkim rodzicom, jak ważne jest głośne czytanie. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj.

“Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną. Zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny. Jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania. Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania, jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego, nic nie kosztuje, gdy korzystamy z biblioteki czy wymieniamy książki z innymi rodzicami, lub jest niedroga, gdy zaopatrujemy się w tanich księgarniach albo na wyprzedażach.”

Powyższy cytat pochodzi z książki Ireny Koźmińskiej „Wychowanie przez czytanie”.

Powstaje zatem pytanie, czy Wam Drodzy Rodzice zechce się chcieć poświęcić swoim pociechom 15 minut dziennie? Książki nie zastąpi najlepszy komputer, tablet, ani nawet wspólne oglądanie seriali.

Tekst: Joanna Świątek.


V Rajd Pieczonego Ziemniaka

W piątym Rajdzie Pieczonego Ziemniaka 30 września oprócz uczniów naszej szkoły uczestniczyli również turyści ze Szkoły Podstawowej w Skroninie, reprezentanci Gimnazjum w Białaczowie, seniorzy z Klubu Aktywnego Seniora oraz rodzice i nauczyciele. Spacerowi po okolicy towarzyszyła prawdziwa złota jesień. Dopisywały humory, choć  niektórych młodych piechurów już na wstępie rozbolały nogi. Wszyscy dotarliśmy w komplecie na miejsce odpoczynku Piekielnego Szlaku (popularne grzybki), gdzie rodzice przygotowali pieczone kiełbaski. Nie zabrakło również przysłowiowego pieczonego ziemniaka. Więcej zdjęć w galerii jest tutaj.

Święto Pieczonego Ziemniaka zostało połączone z Dniem Chłopaka. Wszyscy chętni chłopcy mogli wziąć udział w konkurencjach przygotowanych przez dziewczyny z klasy szóstej. Chłopcy musieli się wykazać wiedzą ogólną, znajomością damskich kosmetyków (!), języka angielskiego. Jednym z zadań, które mieli wykonać, było pomalowanie paznokci wybranej dziewczynie. W tym przypadku chłopcy wykazali się niezwykłą pomysłowością, jeżeli chodzi o technikę malowania (dziewczyny by na takie pomysły nie wpadły).

Po podliczeniu wszystkich punktów okazało się, że najlepszy był Karol Zieliński z klasy czwartej, drugie miejsce na podium zajął Mateusz Gradziński z klasy szóstej, a trzeci był Staś Gradziński z klasy trzeciej. Wszyscy chłopcy otrzymali drobne upominki.

W rajdzie uczestniczyło ponad 120 uczniów naszej szkoły, ich Rodzice i nauczyciele. Po raz kolejny okazało się również, że na rodziców zawsze można liczyć. To oni zajęli się przygotowaniem ogniska, upiekli kiełbasę i ziemniaki, a potem pilnowali, by nikt nie został pominięty poczęstunkiem. Również nieocenieni, jak zawsze, byli strzelcy z JS 2036 Paradyż. Organizatorem rajdu był UKS przy Gimnazjum w Białaczowie.

Tekst i foto: Joanna Świątek.


XVI Dzień Papieski w naszej szkole

7 października 2016 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony pamięci naszego ukochanego papieża św. Jana Pawła II. Był on też zapowiedzią przypadającego w tym roku 9 października XVI Dnia Papieskiego obchodzonego pod hasłem: „Bądźmy świadkami miłosierdzia”. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj.

Uczniowie klas III-VI pod kierunkiem pań: Elżbiety Karbownik, Marzanny Paduszyńskiej i Joanny Świątek, przygotowali montaż słowno - muzyczny nawiązujący do postaci naszego Wielkiego Rodaka. Na zakończenie apelu wszyscy zaśpiewali hymn ŚDM nawiązujący do hasła Dnia Papieskiego pt. „Błogosławieni miłosierni”.

Tekst: Elżbieta Karbownik, foto: Jarosław Kałuża.


Dzień Edukacji Narodowej

13 października Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza zaprosił wszystkich pracowników szkoły na uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas tego spotkania popłynęło wiele ciepłych słów w kierunku naszych nauczycieli. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj. Przedstawiciele SU złożyli nauczycielom podziękowanie za zaangażowanie i trud jaki dotychczas włożyli w ich edukację i wychowanie oraz życzyli dużo sił i wytrwałości w dalszej pracy pedagogicznej. 

Miłą niespodzianką była część artystyczna przygotowana przez uczniów z klas I-VI. Zaprezentowane w sposób spontaniczny piosenki i wierszyki spotkały się z dużym aplauzem publiczności. Na zakończenie spotkania uczniowie jeszcze raz złożyli wszystkim pracownikom serdeczne życzenia oraz wręczyli kwiaty.

Do życzeń z okazji Dnia Edukacji Narodowej dołączyli się również rodzice naszych uczniów, którzy reprezentowani byli przez Radę Rodziców. Swoją wdzięczność wyrazili kwiatami oraz wspólnym spotkaniem przy kawie i torcie.

Tekst: Agnieszka Mijas, foto: Jarosław Kałuża.


Ekologicznie zakręceni - sprzątanie gminy

Akcja Sprzątanie Świata ma w Polsce kilkunastoletnią tradycję. Dołączają do niej również szkoły. Wiadomo bowiem, że „takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. W tym roku 17 października uczniowie klas IV- VI pod opieką swoich wychowawczyń sprzątali popularny w Białaczowie gościniec. Pomysłowość dorosłych mieszkańców naszej gminy, (zapewne niedaleko położonych miejscowości) nie zna granic. Więcej zdjęć mozna zobaczyć tutaj. Dzieci znajdowały części odzieży, sprzętów RTV, niezliczoną ilość butelek plastikowych, słoików i wszelkiego rodzaju śmieci, które w glebie będą rozkładać się kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset lat. 

Powstaje zatem pytanie, czy wyrzucając swoje odpady, dorośli kierują się złośliwością, czy to jest przejaw zwykłej bezmyślności? I czego uczymy dzieci?  I dlaczego One mają po dorosłych sprzątać? One też się uczą! Zwłaszcza niepożądanych społecznie zachowań. A jaką planetę zostawimy przyszłym pokoleniom? Chyba pełną śmieci. Jesteśmy na najprostszej ku temu drodze. Gościniec to aleja składająca się z bardzo starych, rzadkich gatunków drzew. Niektóre są pomnikami przyrody, ale ktoś złośliwy pozbawił pomniki odpowiedniej tabliczki. Zamiast miejsca spacerów, gościniec staje się jednym wysypiskiem starych sprzętów i zużytej odzieży. Tylko dlatego, że ludziom zwyczajnie nie chce się zatroszczyć o najbliższe otoczenie.

Tekst i foto: Joanna Świątek.


Jak być bezpiecznym - radzą policjanci

18 października 2016 roku naszych przedszkolaków odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Opocznie. Nasi goście przeprowadzili rozmowę na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa. Jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jak poruszać się po ulicy, żeby nie doszło do sytuacji niebezpiecznych dla dziecka, komu może dziecko powiedzieć, jak się nazywa, a komu nie? Więcej zdjęć z prelekcji mozna zobaczyć tutaj.

Nasze przedszkolaki posiadają takie wiadomości i swoją wiedzą podzieliły się z policjantami. Pokazały również, że są odpowiedzialne i wiedzą, jak należy się zachowywać na drodze i w najbliższym otoczeniu. Zapamiętały ważne numery alarmowe, czyli: 112 i 997. Policjanci chętnie opowiedzieli przedszkolakom o swojej bardzo odpowiedzialnej pracy, o zasadach obowiązujących w ruchu drogowym, a szczególnie o tym, jak należy przewozić dzieci w samochodzie i jakie skutki niesie za sobą jazda bez fotelika i bez zapiętych pasów.  Na koniec policjanci zaprezentowali strój jaki zakładają na akcje takie jak na przykład obstawy meczowe.

Tekst i foto: Paulina Wijata.


Nasi szachiści znów w akcji

W niedzielę 23 października 2016 roku odbyły się IV Otwarte Młodzieżowe Mistrzostwa Szachowe Opoczna. Turniej miał miejsce na Hali Sportowej przy I LO im. S. Żeromskiego. Wystartowali w nim również chętni nasi uczniowie: Karolina Malinowska, Nikola Piwowarczyk, Mateusz Andrychiewicz, Igor Pankiewicz i Jakub Waszczyk. Większość pozostałych uczestników reprezentowała kluby sportowe, które mają sekcję szachową. Przybyli z Radomia, Łodzi, Wielunia, Bełchatowa, Moszczenicy, Miedzianej Góry, Ostrowca Świętokrzyskiego, Starachowic, Strzałkowa, Gorzkowic, Paradyża, Brzozy i samego Opoczna. Wystartowało 71 osób. 

Rozpiętość wiekowa była duża – najstarsi to 16 – latkowie, a najmłodszy uczestnik miał 6 lat. 29 osób posiadało kategorię szachową: od V aż do I. Najwięcej osób miało II i III kategorię. Już tylko na podstawie tych zestawień widać, że nasi uczniowie spotkali się z trudnymi dla siebie przeciwnikami. 

Najlepsza z białaczowskiej podstawówki okazała się Nikola Piwowarczyk – w klasyfikacji całościowej zajęła 50 miejsce, natomiast miejsce 19 w klasyfikacji uczestników 10 – letnich i młodszych. Zaraz potem uplasował się Mateusz Andrychiewicz – miejsce 52 i odpowiednio – 21. Karolina Malinowska zajęła miejsce 55 (23), dalej Igor Pankiewicz – 60 (27) i Jakub Waszczyk – 64 (30). Wspomnieć tutaj należy, że Kuba z całej piątki uczy się grać w szachy najkrócej, stąd wielkie dla niego uznanie, pewnie jeszcze o nim usłyszymy. 

Wszystkim naszym uczestnikom gratulujemy odwagi w wypróbowaniu swoich sił i wytrwałości, bo turniej składał się z dziewięciu rund i trwał pięć godzin.

Tekst: Beata Piotrowska.


Wizyta w MDK i Muzeum Regionalnym

24 października uczniowie klas I - III udali się do MDK w Opocznie, gdzie aktorzy łódzkich scen teatralnych zaprezentowali widowisko pt. „Przybysze z planety Zangular”. Uczniowie z zapartym tchem śledzili losy kosmitów, którzy wylądowali na Ziemi ze specjalną misją, której celem było odnalezienie tajemniczego, brakującego elementu. Prezentowany spektakl poruszył szeroką problematykę związaną z ochroną środowiska, bezpieczeństwem, przemocą i tolerancją. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Regionalne. Jeśli zaś chodzi o materiał zdjęciowy z tej wycieczki, zamiast tradycyjnego formatu jpeg wyskakują jakieś egipskie hieroglify... nie do odczytania, niestety...

Tekst: Małgorzata Kocemba. 


Przeszłość w pałacu zamknięta...

Korzystając z uprzejmości przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Opocznie, w dniu 25 października uczniowie klas IV- VI pod opieką swoich wychowawczyń i dyrektora szkoły, odwiedzili Pałac Małachowskiego w Białaczowie - będący jedną z perełek architektonicznych naszego powiatu. Celem wyjścia było między innymi rozbudzenie poczucia przynależności do miejsca zamieszkania, poznanie przeszłości najbliżej okolicy, historii osób, które w dawnej Polsce miały wpływ na losy ojczyzny i rodaków. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Pałac czasy świetności ma niestety, już za sobą. Tylko oczami wyobraźni mogliśmy zobaczyć, jak siedziba Marszałka Sejmu Czteroletniego kiedyś wyglądała. Pomimo wszystko, dla dzieci było to przeżycie wcale niemałe. Pałac to część historii Białaczowa, wcale nie takiej skromnej.

Tekst: Joanna Świątek, foto: Beata Piotrowska.


Ćwiczenia z ratownikiem medycznym

Udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach lub tym, którzy zasłabli jest obowiązkiem każdego obywatela RP. Postawę gotową do niesienia pomocy innym, należy kształtować od najmłodszych lat. Dlatego też w dniu 27 października uczniowie naszej szkoły spotkali się z ratownikiem medycznym - Panią Karoliną Brzóską (naszą absolwentką). Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj.

Dzieci mogły przyjrzeć się, jak wygląda udzielanie pierwszej pomocy i układanie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Pod okiem Pani Karoliny ćwiczyły na fantomie uciśnięcia i wdechy, a na kolegach układanie poszkodowanego we właściwej pozycji. Zadania dla niektórych okazały się bardzo trudne, ponieważ brakowało siły i umiejętności nabierania i oddawania z płuc powietrza. Ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy są niezwykle ważne.  Uczą, jak zachować się w sytuacji potrzeby ratowania życia, a tym samym pozbawiają lęku i uprzedzeń, sprzyjają kształtowaniu odpowiednich postaw.

Tekst: Marzanna Paduszyńska, foto: Beata Piotrowska.


Pamiętajmy o tych, którzy odeszli...

W związku ze zbliżającą się niebawem Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym, 27 października 2016 roku przedstawiciele społeczności szkolnej pod opieką katechety - Elżbiety Karbownik, wybrali się na cmentarz parafialny. Z wielką ochotą i zapałem porządkowali oni groby, o których nikt nie pamięta. Po chwili zadumy i modlitwy uczniowie zapalili symboliczne znicze i złożyli na mogiłach proboszczów Białaczowa ręcznie wykonane wiązanki. Więcej zdjęć jest tutaj. 

Tekst i foto: Elżbieta Karbownik.


"Kłótnia w tornistrze"

W dniu 4 listopada z inicjatywy Pani Izabeli Wiktorowicz – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Białaczowie w naszej szkole odbyło się spotkanie z Elżbietą Bednarczyk, autorką utworów dla dzieci. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj.

Autorka znana jest z takich utworów jak: "Figlarne myszki”, "Chciwy niedźwiadek”, sztuk teatralnych i twórczości dla dorosłych  “Odrodzenie duszy”, “Dar życia”. Jej najnowsza książka „Kłótnia w tornistrze" to wierszowane opowiadanie z przesłaniem o szacunku dla ludzi, otaczającej przyrody i przedmiotów, szczególnie tych, które służą dzieciom w szkole, wzbogacają wiedzę i pomagają rozwijać zainteresowania. Autorka od 20 lat mieszka w Australii. Podczas spotkania z młodymi czytelnikami  opowiedziała o tym jak wygląda życie codzienne w tym kraju, wyświetliła slajdy ukazujące, jak żyją tam dzieci, do jakich chodzą szkół i jak mieszkają. W trakcie spotkania z Elżbiety Bednarczyk  dzieci miały  możliwość nabycia książki „Kłótnia w tornistrze" wraz z imienną dedykacją i autografem autorki.

Tekst: Joanna Świątek,  foto: Beata Piotrowska.


Pasowanie na ucznia

W czwartek 10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania pierwszoklasistów. W obecności zaproszonych gości: Wójta Gminy Jacka Reszelewskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Zdzisława Pruska, Andrzeja Martyki, Przewodniczącego Rady Rodziców Macieja Franaszczyka, a także Rodziców, Nauczycieli i szkolnych kolegów, bohaterowie dnia złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani przez Dyrektor szkoły Beatę Piotrowską na uczniów. Więcej zdjęć z uroczystości do obejrzenia tutaj.

Po pasowaniu pierwszoklasiści zaprezentowali swój pierwszy występ artystyczny. Otrzymali również dyplomy i upominki od zaproszonych gości i rodziców. Po sesji fotograficznej uczniowie udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez dymnych rodziców.

Tekst: Anna Jędrzejczyk, foto: Jarosław Kałuża.


Święto naszej Ojczyzny

W tym roku mija 98 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Narodowe Święto Niepodległości to jedno ze świąt państwowych uważanych za najważniejsze.  Z tej okazji, w dniu 10 listopada uczniowie klas IV - VI w krótkim programie artystycznym przedstawili, jak wyglądała droga naszej Ojczyzny do odzyskania niepodległości. Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii tutaj. Walka o wolność zapisała się w naszej historii bardzo krwawo; wystarczy wspomnieć powstania: listopadowe, styczniowe, Wiosnę Ludów.

My, pokolenie żyjące w wolnym demokratycznym państwie, powinniśmy pamiętać o tych, którym tę wolność zawdzięczamy, mimo że było to tak dawno. Dla najmłodszych walka o suwerenność to pojęcie bardzo abstrakcyjne. Niemniej jednak takie rocznice państwowe to okazja, by oddać hołd bohaterom minionych czasów, miejsce na chwilę refleksji nad przeszłością naszego kraju. Część artystyczną przygotowały Panie: Agnieszka Mijas, Marzanna Paduszyńska i Joanna Świątek.

Tekst: Joanna Świątek, foto: Jarosław Kałuża.


W "sentymentalnej podróży"

W dniu 19 listopada 2016 r. w Świetlicy Wiejskiej w Białaczowie odbyło się podsumowanie projektu „Sentymentalna podróż do przeszłości”, organizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Białaczowie. Nasi uczniowie z sukcesami wzięli udział w konkursach: literackim - „Opowiadanie z użyciem regionalizmów”, filmowym - „Dawne gry  i zabawy” oraz piosenki pod nazwą „To były piękne dni - Lata 60”. Więcej zdjęć w galerii tutaj.

W konkursie literackim wyróżnienie za opowiadanie otrzymała Monika Reszelewska. W konkursie na piosenkę z lat 60-tych w kategorii "zespół",  dzieci z oddziałów przedszkolnych z piosenką „Malowana lala” Karin Stanek w składzie: Milena Pankiewicz, Nadia Skiba, Nadia Grzesińska i Asia Sielska zajęły II miejsce. W kategorii klas I - III dziewczyny z piosenką „Wiosna majem wróci” Filipinek w składzie: Kamila Adamus, Nikola Piwowarczyk,  Oliwia Zielińska, Martyna Paduszyńska uplasowały się na II miejscu. W kategorii "zespół" klas IV-VI  Monika Reszelewska, Julia Goworek i Natalia Pankiewicz piosenką „Gdzie ci mężczyźni” Danuty Rinn  zajęły I miejsce. W kategorii "solista" klas I-III  Kamila Adamus z piosenką „Nie bądź taki szybki Bill” Kasi Sobczyk,  zajęła III miejsce, a w kategorii klas IV-VI z piosenką „Nikt na świecie nie wie” Czerwonych Gitar  Mateusz Wojciechowski zajął II miejsce. Występy wokalne oceniała komisja w składzie: Grażyna Szafińska, Katarzyna Zielińska oraz Radosław Pręcikowski.

Dziewczyny z klasy VI  w konkursie na film pt. ”Dawne gry i zabawy” otrzymały  II miejsce za prezentację gry „ Ciuciubabka”.

Uczniów do konkursów przygotowały: Aleksandra Jaroszyńska, Karolina Józwik, Beata Rzepka, Paulina Wijata, Beata Wierzbicka, Marzanna Paduszyńska, Katarzyna Mazurkiewicz, Joanna Świątek.

Tekst: Paulina Wijata, Joanna Świątek, foto: Beata Piotrowska, Karolina Józwik.


Basiowy Bal Pasiastych

23 listopada 2016 roku w naszej szkole odbył się ,,Basiowy Bal Pasiastych”. Tego dnia wszystkie dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych 0A, 0B i 0C były ubrane w stroje w paski, tak jak główna bohaterka naszego balu - Basia. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj. Dzieci bardzo serdecznie przywitały Basię i obdarowały ją różnymi prezentami. Wszystkim podczas trwania balu towarzyszył okrzyk: ,,Paski, paski, paseczki, my lubimy o Basi książeczki”.

Ponadto z okazji balu zaprosiliśmy gościa - Panią Joannę Świątek, która przeczytała dzieciom fragment książki ,,Basia i taniec” Zofii Staneckiej. Ten dzień był pełen wrażeń i atrakcji. Dzieci brały udział w różnych konkurencjach takich jak np. ,,rysowanie pasków”, ,,quiz o Basi”, ,,zgadnij jaki to prezent”, ,,rysowanie Basi z zamkniętymi oczami”, ,,robienie dla Basi ciepłego szala” oraz w różnych zabawach ruchowo - tanecznych. Tego dnia wybieraliśmy również najbardziej ,,pasiaste” dziecko, jednak wszystkie stroje okazały się bardzo ładne i każdy otrzymał małą nagrodę. Pod koniec balu wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom oraz słodki poczęstunek. Na zakończenie ,,Basiowego Balu Pasiastych” odbyła się zabawa taneczna.

Tekst: Karolina Józwik, foto: Joanna Świątek.


Ciekawa lekcja przyrody

24 listopada uczniowie klasy V udali się na wycieczkę ekologiczną do oczyszczalni ścieków w Białaczowie. Celem było poznanie procesu oczyszczania wody oraz promowanie postaw ekologicznych. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. Podczas spotkania z pracownikiem oczyszczalni uczniowie poznali poszczególne etapy oczyszczania i uzdatniania wody, obejrzeli obiekty i urządzenia służące do usuwania i oczyszczania ścieków, a także dowiedzieli się o możliwości wykorzystywania w procesie oczyszczania mikroorganizmów. 

Dzięki wycieczce uczniowie uświadomili sobie, jak bardzo ludzie zanieczyszczają wodę oraz jak bardzo szkodliwe dla funkcjonowania oczyszczalni (powodujące awarie) jest wrzucanie do kanalizacji przedmiotów, które nigdy nie powinny się tam znaleźć np.: chusteczek do pielęgnacji niemowląt. Opiekę nad uczniami sprawowały: A. Kałuża, M. Paduszyńska.

Tekst: Anna Kałuża, foto: Marzanna Paduszyńska.


Bajkowe Andrzejki

Dzień Bajkowych Postaci jest obchodzony na całym świecie 5 listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat. Rozweselają, przekazują prawdy życiowe. W naszej szkole Dzień Bajkowych Postaci odbył się w dniu 29 listopada i został połączony z wróżbami andrzejkowymi. Galeria zdjęć dostępna jest tutaj.

Bajkowe spotkanie andrzejkowe składało się z dwóch części.  W pierwszej, reprezentanci klas, wyłonieni w eliminacjach klasowych lub po prostu chętni, wzięli udział w konkursie na „Najciekawszą postać bajkową”. Jury obradowało w składzie: dyrektor szkoły - Beata Piotrowska, przedstawiciele rodziców - panie: Diana Taraska i Anna Kowalska oraz przedstawiciele uczniów: Marysia Zdral i Mateusz Wojciechowski. Oceniając bajkowe przebrania wzięto pod uwagę: wkład pracy i pomysłowość, zgodność z tematem, umiejętność autoprezentacji oraz ogólny wyraz artystyczny.

W kategorii klas I - III: I miejsce - Nikola Piwowarczyk z klasy IIIA (kot Bonifacy), II miejsce - Hania Grzybek z klasy II(kot Bonifacy), III miejsce - Zuzanna Pluta z klasy IIIB (Miś Uszatek). W kategorii klas IV - VI : I miejsce - Wiktoria Paduszyńska z klasy VI (Dzwoneczek), II miejsce - Maciej Łukasik z klasy V (Kot w butach), III miejsce - Wiktoria Kowalska z klasy V (Kopciuszek). W kategorii klas 0 jury przyznało równorzędne nagrody dla Mai Wróbel (Murzynek Bambo), Mileny Pankiewicz (Królik Bugs) oraz Nadii Grzesińskiej (Elsa z Krainy Lodu).

W drugiej części spotkania każda klasa prezentowała przygotowane wróżby.  Chętnych do udziału w nich było co niemiara. Mogliśmy wyczytać przyszłość z obierek od jabłka, z wybranych przedmiotów ukrytych pod kubkami, dowiedzieć się, jak będzie miał na imię przyszły mąż czy żona, albo kto pierwszy z naszych uczniów wstąpi w związek małżeński.

W międzyczasie wszyscy mogli śpiewać najbardziej znane piosenki bajkowe. Największą popularnością cieszyły się oczywiście piosenki z Krainy Lodu, które znają nawet przedszkolaki. Na zakończenie imprezy jury przystąpiło do oceny prac plastycznych w konkursie „Bajki naszego dzieciństwa”. Wyniki zostaną ogłoszone na najbliższym apelu z okazji Dnia Patrona. Spotkanie przygotował Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pań: Agnieszki Mijas i Joanny Świątek.

Tekst: Joanna Świątek, foto: Beata Piotrowska, Jarosław Kałuża.


Blisko pucharu i podium

30 listopada 2016 r. odbył się Powiatowy Turniej Szachowy dla kategorii szkół podstawowych. Miejscem rozgrywek była sala gimnastyczna ZSS Nr 2 w Opocznie. Do turnieju przystąpiło sześć szkół z terenu powiatu. Każda z drużyn składała się z czterech zawodników. Nasza szkoła zgłosiła drużynę w składzie: Mateusz Andrychiewicz, Karol Zieliński, Nikola Piwowarczyk, Krzysztof Wijata. Więcej zdjęć z turnieju jest tutaj.

Ustalono pięć rund po 10 minut na zawodnika, rozgrywanych systemem szwajcarskim, przegrywał trzeci nieprawidłowy ruch. Sądzią głównym był Marian Kozłowski (trener sekcji szachowej LKS Opocznianka).

Zarówno pod względem wiekowym, jak i stażowym (w zależności od uczestnika - drugi lub trzeci rok gry w szachy), byliśmy najmłodszą drużyną. Nasi uczniowie walczyli dzielnie rozgrywając partie również z przeciwnikami posiadającymi drugą czy trzecią kategorię szachową; Karol Zieliński zmierzył się przy pierwszym stoliku z aktualnym mistrzem juniorów województwa łódzkiego. Ostateczne wyniki wyglądają następująco: I miejsce – ZSS Nr 3 w Opocznie, II miejsce – ZSS Nr 1 w Opocznie, III miejsce – SP Libiszów, IV miejsce – SP Białaczów, V miejsce – SP Żarnów, VI miejsce – SP Błogie Rządowe.

Wygraliśmy z Błogim Rządowym (4:0) i z Żarnowem (2,5:1,5), na tarczy ponieśli nas: 3-ka z Opoczna (1:3) i dwa razy Libiszów (1:3, 1:3).

Indywidualne wyniki naszych zawodników wyglądają tak: 3,5 pkt – Mateusz, po 3 pkt – Nikola i Karol, 1 pkt – Krzysztof. Opiekę nad uczniami podczas turnieju sprawowała Beata Piotrowska.

Tekst i foto: Beata Piotrowska.


Spotkanie z górnikiem

W dniu 2 grudnia przedszkolaki i uczniowie klas I-III naszej szkoły gościli przedstawiciela jednego z najstarszych i najtrudniejszych zawodów w Polsce, czyli górnika – Pana Andrzeja Bogunię, który dzięki swej uprzejmości zechciał opowiedzieć dzieciom o pracy górników z okazji zbliżającej się „Barbórki”. Zdjęcia ze spotkania można zobaczyć tutaj.

Pan Andrzej ubrany w galowy mundur przywitał wszystkich bardzo serdecznie gwarą śląską. Następnie w bardzo ciekawy sposób podzielił się z dziećmi wiedzą na temat ciężkiej, ale zarazem niezwykle ciekawej pracy w kopalni. Uczniowie obejrzeli także krótki film animowany o patronce górników – Św. Barbarze, a także film o pracy górników pod ziemią. Pan Andrzej odpowiadał również cierpliwie na wszystkie pytania dzieci. Atmosfera była bardzo sympatyczna. Na zakończenie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia, a dzieci zostały obdarowane specjalnymi cukierkami „śląskimi kopalniokami”. Była to bardzo miła wizyta.

Tekst i foto: Aleksandra Jaroszyńska.


"Wszystkie dzieci Mikołaja kochają..."

„Wszystkie dzieci Mikołaja kochają, wszystkie dzieci na Niego czekają. Moc prezentów każdemu przyniesie, każe dziecko z prezentów cieszy się….” Tak śpiewały dzieci z oddziałów przedszkolnych w oczekiwaniu na spotkanie ze świętym Mikołajem. 6 grudnia już od samego rana dzień zapowiadał się niezwykle - przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonków reniferów. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Święty Mikołaj nie zawiódł  dzieci i nie kazał długo na siebie  czekać. Przybył do naszego przedszkola w asyście elfów z wielkim workiem prezentów. Dzieci powitały Mikołaja śpiewając piosenkę. Mikołaj pytał dzieci czy były grzeczne, czy zjadają wszystkie posiłki.   Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami i prosił, aby były grzeczne przez cały rok, nie tylko w ten dzień, kiedy  ich odwiedza.

Tekst: Paulina Wijata, foto: Paulina Wijata, Patrycja Watychowicz.


"My z niego wszyscy..."

Tradycja lat sprawia, iż co roku obchodzimy Dzień Patrona, który jest naszym świętem. Twórczość Adama Mickiewicza napawa nas - kolejne pokolenia Polaków -dumą. 8 grudnia społeczność naszej szkoły wzięła udział w uroczystym apelu. Uczniowie klasy 6 przygotowali słowo wstępu oraz unowocześnioną wersję ballady Adama Mickiewicza pt. "Świtezianka". W trakcie przedstawienia wysłuchano  również krótkich fragmentów  innych dzieł naszego patrona. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

Grę sceniczną wzbogaciły partie wokalne w wykonaniu Marty Szmitkowskiej i Julii Grzesińskiej. W roli głównej wystąpiła Julia Grzesińska, w postać strzelca wcielił się Mateusz Gradziński. Wydarzenia na scenie komentowały Julia Goworek oraz Monika Reszelewska. O efekty specjalne (świetliki nad jeziorem) oraz popisy taneczne (taniec wiedźm) zadbały: Aleksandra Konecka, Dominika Kocemba, Wiktoria Ulowska. W  inscenizacji wzięli również udział: Martyna Guzińska, Mikołaj Natkański, Mateusz Wojciechowski, Bartłomiej Ciach, Paulina Wasilewska, Natalia Pankiewicz, Marta Kresińska, Maria Zdral. Nad dźwiękiem czuwał Kacper Kołodziejczyk.

Na zakończenie zabrzmiała piosenka "Panicz i dziewczyna" zespołu "Zayazd", do wiersza Adama Mickiewicza. Uczniów przygotowały Panie: Katarzyna Mazurkiewicz, Joanna Świątek. Scenografię wykonała Pani Elżbieta Karbownik.

Tekst Katarzyna Mazurkiewicz, foto: Beata Piotrowska, Jarosław Kałuża.


Przedszkolaki w kinie

W czwartek 08 grudnia 2016 r.  przedszkolaki udały się na wycieczkę do kina w Tomaszowie Mazowieckim na bajkę ,,TROLLE’’ w technologii 3D. Dzieci oglądały bajkę z dużym zainteresowaniem oraz z poczuciem humoru. Dodatkową atrakcją były specjalne okulary w których dzieci widziały obraz w trójwymiarze, co sprawiło że bajka nabrała jeszcze lepszych efektów. Więcej zdjęć jest tutaj.

Następnie, po skończonym seansie dzieci zjadły smaczny posiłek w jednym z popularnych fastfoodów i udały się w drogę powrotną. Mimo tego, że wyjazd trwał krótko, dzieci wróciły do przedszkola zadowolone z bajki oraz pełne wrażeń. Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Anna Jędrzejczyk, Karolina Józwik, Paulina Wijata i Agnieszka Owsińska.

Tekst i foto: Karolina Józwik.


II Giełda Przyjaznej Wymiany

Druga edycja Giełdy Przyjaznej Wymiany odbyła się w naszej szkole 13 grudnia 2016 roku. Poprzedziła ją prezentacja skierowana dla klas IV – VI, przedstawiająca krótką historię pieniądza oraz wyjaśnienia takich pojęć jak budżet i barter. Prezentację dla uczniów przygotowała Beata Piotrowska, która jest też organizatorem giełdy przygotowywanej we współpracy z Samorządem Uczniowskim i jego opiekunem Agnieszką Mijas. Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii tutaj. 

Zainteresowanie wymianą było większe niż w poprzednim roku, kiedy to giełda wystartowała po raz pierwszy – okazało się, że trzeba dostawiać dodatkowe stoły wystawiennicze. W przypadku najmłodszych uczestników – przedszkolaków, nie zawsze dochodziło do transakcji, gdyż wystawiający nie był do końca pewien, czy chce na dobre pożegnać się z przyniesioną zabawką, no bo skoro są chętni, którzy chcieliby ją mieć, to może warto ją jeszcze zatrzymać?

Przedmioty wystawiane do wymiany stanowiły szeroki repertuar zabawek, układanek, gier, książek, plakatów, kart ze sportowcami oraz przeróżnych gadżetów i bibelotów (nie wyłączając kamyków i świecidełek). Hitem tegorocznej giełdy okazały się jednak dwa zrobione na drutach piórniki w kształcie zwierzaków – kosmitów, które przyniósł na wymianę Dawid Kaczmarczyk z klasy IV.

Tekst i foto: Beata Piotrowska.


W bajkowej i przemysłowej Łodzi

14 grudnia uczniowie klas II - VI udali się na wycieczkę do Łodzi. Najpierw obejrzeli wspaniały spektakl na podstawie prozy Stanisława Lema pt. „Bajki robotów”, następnie spacerowali po ulicy Piotrkowskiej, gdzie mieści się Galeria Wielkich Łodzian. Uczestnicy wycieczki zobaczyli między innymi pomnik pianisty Artura Rubinsteina, znajdujący się przed kamienicą, gdzie niegdyś mieszkał. Przysiedli na ławeczce Tuwima, zatrzymali się przy Alei Gwiazd, gdzie mieszczą się mosiężne gwiazdy artystów związanych z filmem. Więcej zdjęć jest tutaj. 

Następnym punktem programu było Muzeum Miasta Łodzi, które ma swoją siedzibę w jednym z najbardziej efektownych budynków, dawnym Pałacu Poznańskich. Uczniowie zwiedzili wspaniałe wnętrza oraz zapoznali się z historią tego miejsca. Następnie obejrzeli Galerię Mistrzów Polskich, w której zgromadzono 130 dzieł polskiej sztuki przedwojennej, artystów tworzących w kraju i zagranicą.

W magiczny świat bajek z dzieciństwa uczestnicy wycieczki przenieśli się dzięki wizycie w Muzeum Animacji Se-ma-for. Obejrzeli niesamowite scenografie z filmów: „Miś Uszatek”, „Coralgol”, „Mały pingwin Pik-Pok”, „Parauszek i przyjaciele”.

Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Katarzyna Mazurkiewicz, Joanna Świątek, Marzanna Paduszyńska, Renata Kaczmarczyk.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Mazurkiewicz.


"I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem"

19 grudnia przedstawicielki naszej społeczności szkolnej, pod opieką pani Agnieszki Mijas, po raz kolejny odwiedziły wychowanków Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej Typu Rodzinnego w Mroczkowie Gościnnym. Uczennice miały przyjemność poznać osobiście pięcioro z nich i wręczyć im prezenty - paczki wypełnione słodyczami, zabawkami oraz artykułami szkolnymi, które udało się zebrać podczas charytatywnej akcji „ I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”. Dziewczęta zawiozły dzieciom nie tylko promienny uśmiech, ale również serdeczne życzenia z wiązanką staropolskich pastorałek.

Spotkanie z wychowankami oraz opiekunami odbyło się w przesympatycznej i radosnej atmosferze. Dzieci przyjęły nas bardzo ciepło, a opiekunowie wyrazili chęć dalszej współpracy. Należy podkreślić, że udział i zaangażowanie w tego typu przedsięwzięciach daje nam dużo satysfakcji, a błysk radości i zaskoczenia w oczach choćby jednego dziecka oraz jego szczery uśmiech ciśnie na usta słowa mistrza - Janusza Korczaka: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Tekst i foto: Agnieszka Mijas.  


Nasze szkolne kolędowanie

21 grudnia 2016 r. na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się spotkanie wprowadzające wszystkich w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku uczniowie klas III - VI zaprezentowali montaż słowno - muzyczny przygotowany pod kierunkiem pani Elżbiety Karbownik pt: „Wieczór wigilijny”. W drugiej części wszyscy zgromadzeni wspólnie śpiewali znane i lubiane kolędy. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj.

Tekst: Elżbieta Karbownik, foto: Beata Piotrowska, Jarosław Kałuża.


Bal karnawałowy

We wtorek 10 stycznia 2017 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla dzieci i uczniów z klas 0- VI. Zabawa odbyła się w sali gimnastycznej, specjalnie udekorowanej  na tę okazję w tonacji gwieździstej nocy przez uczniów całej szkoły. Więcej zdjęć w galerii do obejrzenia tutaj. Karnawałowy charakter tego spotkania podkreśliły również młodsze dzieci, które wystąpiły w kolorowych i pomysłowych przebraniach karnawałowych oraz maskach weneckich.

Uczestnicy balu mieli możliwość wzięcia udziału we wspólnych zabawach tanecznych zorganizowanych i przeprowadzonych przez utalentowane uczennice z klasy III. Największe zainteresowanie i entuzjazm wzbudziły wśród wszystkich „Kaczuszki”, „Makarena” oraz zawsze sprawdzający się przy takich okazjach „Jedzie pociąg z daleka”. Wspólną zabawę umilił słodki poczęstunek w formie paczek oraz przekąsek przygotowanych przez Rodziców. Należy podkreślić, że wszystkim towarzyszył karnawałowy humor i euforia przy dźwiękach muzyki tanecznej pana Marka Jaworskiego. Dziękujemy za wspólną zabawę i wspaniałe nastroje.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w organizację balu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby wspólna zabawa udała się!

Tekst: Agnieszka Mijas, foto: Beata Piotrowska, Jarosław Kałuża


Sukcesy naszych siatkarek i siatkarzy

Dnia 6 lutego 2017 r. w Szkole Podstawowej w Wójcinie odbyły się zawody powiatowe w piłce siatkowej dziewcząt szkól podstawowych. Do rozgrywek przystąpiło pięć drużyn ze szkół podstawowych z terenu naszego powiatu. Uczennice z naszej szkoły w składzie: Natalia Fornal, Aleksandra Konecka, Wiktoria Ulowska, Dominika Kocemba, Wiktoria Paduszyńska, Aleksandra Szewczyk, Paulina Wasilewska, Sandra Czerczak, Anna Wilk, wywalczyły II miejsce w powiecie pokonując cztery szkoły. W finale przegrały tylko jednym punktem.

Natomiast następnego dnia (7 lutego) drużyna w składzie: Maciej Łukasik, Kacper Kowalski, Kacper Kołodziejczyk, Mikołaj Natkański, Bartek Lis, Bartek Ciach, Wiktor Adamus,  Kamil Kołodziejczyk, Piotr Kupis, wywalczyła  III miejsce w powiecie. Uczniów do zawodów przygotowała Marzanna Paduszyńska.

Tekst: Marzanna Paduszyńska, foto: Beata Piotrowska


Walentynki w naszej szkole

14 lutego wszyscy uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły spędzili szkolny dzień w klimacie romantyczno - walentynkowym. Samorząd Uczniowski kilka dni wcześniej uruchomił pocztę walentynkową, stwarzając okazję do wyrażenia najpiękniejszych uczuć wobec swoich ulubieńców, sympatii oraz przyjaciół. Przedstawicielki SU: Monika Reszelewska, Wiktoria Paduszyńska oraz Julia Grzesińska wystąpiły w charakterze szkolnych amorków i rozdawały czarujące kartki walentynkowe wszystkim Walentynkom.

Szkolny operator dźwięku, uczeń – Kacper Kołodziejczyk wprowadził nas w klimat typowo romantyczny i radosny. Niektórzy z nas tańczyli i śpiewali przy najpiękniejszych piosenkach o miłości wybranych przez uczniów.  

Wszyscy wiedzą, że jednym z symboli jest kolor czerwony, więc każdy miał jakiś akcent ubioru w tym kolorze. W ten sposób relaksowaliśmy się w tego dnia podczas przerw po ciężkiej pracy na lekcjach.

Tekst: Wiktoria Paduszyńska (SU), foto: Beata Piotrowska.


Z wizytą na planie filmowym

W poniedziałek 20 lutego uczniowie klas 4-6 mieli możliwość obejrzenia prac związanych z filmem w reżyserii Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna”, do którego sceny nagrywane są między innymi również w Białaczowie.  Po planie zdjęciowym wycieczkę oprowadził II kierownik produkcji Pan Michał Śliwkiewicz. Więcej zdjęć do zobaczenia tutaj.

Niecodzienną okazją było oglądanie z bliskiej odległości prób przed planowanym ujęciem oraz spotkanie i sesja fotograficzna ze znanym polskim aktorem Tomaszem Kotem. Wśród gwiazd polskiego kina udało nam się zobaczyć też Joannę Kulig i Borysa Szyca, szczęśliwcy ujrzeli również Agatę Kuleszę. Uczniowie naszej szkoły mogli podejrzeć prace związane z przygotowaniem wnętrza pałacowej sali do kręcenia następnej sceny oraz zaplecze techniczne. Za produkcję odpowiada łódzkie studio filmowe Opus Film. Ta przygoda pozostanie na długo w naszej pamięci.                                  

Tekst: Katarzyna Mazurkiewicz, zdjęcia: Beata Piotrowska.


Co ciekawego jest w planetarium?

21 lutego w naszej szkole zagościło Cyfrowe Planetarium Multimedialne „Planetia”, dzięki któremu mogliśmy z bliska podziwiać kosmos i poznać prawa którymi się on rządzi. Projekcja odbyła się w specjalnej kopule w kształcie kuli, która na dzieciach zrobiła ogromne wrażenie. Tematy seansów były zróżnicowane pod względem zakresu merytorycznego i formy, dzięki temu dostosowane do poziomu wieku odbiorców. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję dowiedzieć się, a także zobaczyć, jak powstał wszechświat, galaktyki, układ słoneczny. Więcej zdjęć w galerii do obejrzenia tutaj.

Podczas seansu najmłodsi uczniowie zostali zabrani w bajkową podróż - uczestniczyli w podróży rakiety kosmicznej do najdalszych zakątków kosmosu: oglądali gwiaździste niebo, meteoryty, zwiedzili wszystkie planety naszego Układu Słonecznego.

Dla starszych uczniów pokaz był okazją do pogłębienia wiedzy na temat zjawisk astronomicznych oraz ciekawostek związanych z aktualnie trwającym międzynarodowym konkursem Google Lunar X Prize, dotyczącym skonstruowania i wysłania na Księżyc bezzałogowego urządzenia eksplorującego. Nowością było również poznanie wiadomości na temat zanieczyszczenia światłem, które staje się coraz większym problemem naszych czasów. Uczniom ta nietypowa lekcja bardzo się podobała i z pewnością była dużym urozmaiceniem i przeżyciem pozostawiając niezapomniane wrażenia. Osobą odpowiedzialną za organizację wydarzenia była Anna Kałuża – nauczyciel przyrody.

Tekst: Anna Kałuża, foto: Beata Piotrowska.


Na sportowo z Kubusiem Puchatkiem

Dnia 28 lutego 2017 r. drużyna z klas II-III w składzie: Maja Świątek, Krzysztof Wijata, Kamil Kowalski i Łukasz Sielski reprezentowała naszą szkołę na zawodach sportowych zorganizowanych przez Uczniowski Klub Sportowy "BŁĘKITNI" w Miedznej Drewnianej, pod hasłem "Sprawnościowy tor przeszkód z Kubusiem Puchatkiem i przyjaciółmi". Więcej zdję można zobaczyć tutaj.

Drużyny brały udział w takich konkurencjach jak: skok w dal z miejsca, wieloskoki przez skakankę, kozłowanie piłki oraz rzuty do celu. Wszyscy starali się bardzo dokładnie i szybko wykonywać poszczególne zadania, świetnie się przy tym bawiąc. Doceniając wielkie zaangażowanie uczestników, jury przyznało każdemu uczniowi złoty medal oraz pamiątkowy dyplom dla drużyny. Na koniec był słodki poczęstunek dla zmęczonych zawodników. 

Tekst: Beata Wierzbicka, foto; Emilia Taraska.


Mistrzostwa Powiatu w Lekkiej Atletyce

2 marca 2017 r. w Spale odbyły się IX Halowe Indywidualne Mistrzostwa Powiatu Opoczyńskiego w Lekkiej Atletyce Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowali: Dominika Kocemba - bieg na 60m, 200m; Wiktoria Paduszyńska - skok w dal, bieg na 200m; Aleksandra Konecka - skok w dal; Karol Zieliński - bieg na 60m, sztafeta 4X200m; Kamil Kołodziejczyk - bieg na 60m, skok w dal, sztafeta 4X200m; Maciej Łukasik - bieg na 200m, sztafeta 4X200m; Mateusz Andrychiewicz - skok w dal, bieg na 200m; Dawid Paduszyński - sztafeta 4X200m.

Tekst i foto: Marzanna Paduszyńska.


Czego to chłopaki nie zrobią w Dniu Kobiet...

„Ruda tańczy jak szalona” - to tylko jeden z utworów, jaki wykonali chłopcy z naszej szkoły podczas imprezy zorganizowanej z okazji Dnia Kobiet. Więcej zdjęć z tego oszałamiającego występu można zobaczyć tutaj. 

Na początku wszystkich przywitał uczeń klasy szóstej - Mateusz Gradziński, który życzył Paniom i koleżankom „szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, samych przyjemnych w życiu zdarzeń…”

Gospodarzami uroczystości, jak na ten dzień przystało, byli chłopcy. Przygotowali oni festiwal piosenki dla nauczycielek i koleżanek. Chłopcy z klas II - VI wykazali się niemałymi zdolnościami wokalno - tanecznymi oraz dużym poczuciem humoru.  Wykonali stare i nowe przeboje, np. „Przez twe oczy zielone”, „Dla dziewczyny”, „Bądź moją królową”, „Kamień z napisem Love”, ”Jesteś szalona”, ”Wakacyjne Love”.  Wykonawcy byli przebrani, co wzbudziło duże zainteresowanie wśród całej puliczności. Wszyscy mogli śpiewać, gdyż tekst piosenek był widoczny na dużym ekranie a muzyka porywała do wspólnej zabawy. Festiwal przebiegł w radosnej atmosferze, a „następny już za rok” -  tak zakończył całość Mateusz Gradziński.

Tekst: Jarosław Kałuża, foto: Beata Piotrowska.


Mamy kolejne szachowe sukcesy

11 marca 2017 roku nasi szachiści mieli okazję po raz kolejny zmierzyć się z przeciwnikami z innych szkół podstawowych Opoczna i okolic, tym razem ponownie w Otwartym Turnieju Szachowym o mistrzostwo LKS „Iskra” w Kruszewcu. SP Białaczów reprezentowali następujący uczniowie: z klasy IV – Natalia Koliczkowska, Mateusz Andrychiewicz, Dawid Paduszyński; z klasy III – Nikola Piwowarczyk, Karolina Malinowska, Szymon Liczbik; z klasy II – Jakub Waszczyk (zgłoszony indywidualnie jako członek opoczyńskiego klubu szachowego). Więcej zdjęć z turnieju można zobaczyć tutaj.

Do turnieju przystąpiło łącznie 30 zawodników, wśród których nie brakowało też 6-letnich przedszkolaków. Rundy rozgrywane były systemem szwajcarskim, kojarzone komputerowo programem Swiss Arbiter. Rozgrywki odbywały się w świetlicy wiejskiej w Kruszewcu, którą administruje zawsze uśmiechnięta Pani Ewa Czarnecka. Wraz z sędzią głównym turnieju – Panem Mieczysławem Wojciechowskim, oboje zadbali o organizację techniczną wydarzenia: przygotowanie sali, poczęstunek, nagrody i co najważniejsze – przyjazną atmosferę. Drugim sędzią turnieju był Pan Marian Kozłowski – trener opoczyńskiej sekcji szachowej.

Wróciliśmy ze srebrnym medalem – drugie miejsce w kategorii klas IV – VI wywalczył Dawid Paduszyński, ponadto nagrodzone miejsca zajęli: miejsce IV w tej samej kategorii – Mateusz Andrychiewicz, a w kategorii klas I – III: miejsce IV – Szymon Liczbik, a miejsce V – Nikola Piwowarczyk. Wszystkim naszym uczestnikom gratulujemy determinacji, woli walki, wytrwałości i życzymy jeszcze większych sukcesów w przyszłości.

Podczas turnieju opiekę nad naszymi uczniami sprawowali nauczyciele: Małgorzata Kocemba i Beata Piotrowska.

Tekst i foto: Beata Piotrowska.


Gimnazjaliści z wizytą w przedszkolu

16 marca 2017 roku do naszych przedszkolaków zawitali mili goście, starsi koledzy i koleżanki z klasy III „A” z Gimnazjum w Białaczowie wraz z Panią Iwoną Urbańczyk – nauczycielką języka polskiego. W ramach programu „Bajkowy dzień dla przedszkolaka” młodzież gimnazjalna pod kierunkiem Pani Iwony zaprezentowała dzieciom kilka znanych i lubianych bajek i baśni, takich jak „Królewna Śnieżka”, „Bocian i Lis”, „Żółw i zając” czy „Śpiąca królewna”. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Sądząc po reakcjach małych widzów, przedstawienie bardzo im się podobało, o czym mogły świadczyć także wielkie brawa. Dodatkową niespodzianką dla naszych przedszkolaków był słodki poczęstunek. Dzieci odwdzięczyły się za wszystko własnoręcznie wykonanym plakatem i piosenką.  Mamy nadzieję, że to nie ostatnia tak miła wizyta.

Tekst: Aleksandra Jaroszyńska, zdjęcia: Aleksandra Jaroszyńska, Iwona Urbańczyk.


Jedziemy do Warszawy

3 marca w naszej szkole został przeprowadzony Konkurs Matematyczny „Pangea”, który jest organizowany przez Meridian Mathematic Competition w Warszawie. Patronem merytorycznym konkursu jest Grupa Uczelni Vistula. Konkurs przeprowadzany jest w całej Europie. W ostatniej edycji w Polsce wzięło udział ponad 100 000 uczniów z 4 000 szkół.

Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych (klasy 4-6), gimnazjów oraz liceów i techników. Organizowany jest w dwóch etapach: etap szkolny oraz etap finałowy dla najlepszych uczniów - w Warszawie i Wrocławiu. Celem konkursu jest rozwijanie matematycznych pasji, odkrywanie talentów, upowszechnianie nawyku matematycznego myślenia, poszerzanie horyzontów i rozbudzanie motywacji. Udział w nim pozwala uczniom czerpać radość z odkrywania tajników matematyki.

Nasi uczniowie przystąpili już czwarty raz do zmagania się z matematycznymi problemami. Tym razem do rywalizacji stanęło 11 uczestników: z klasy 4 - Mateusz Andrychiewicz, Dawid Kaczmarczyk, Natalia Koliczkowska, Aleksander Podgrodzki, Jakub Szwedkowicz, Kacper Tatarzyński, Oliwia Wójcik; z klasy 5 - Kacper Kowalski, Maciek Łukasik, Kacper Zieliński; z klasy 6: Marta Kresińska

Każdy z nich otrzymał arkusze z 15 zadaniami oraz kartę odpowiedzi, na której należało zaznaczyć właściwe rozwiązania. Za prawidłowe rozwiązanie zadania uczniowie otrzymywali punkty, natomiast za błędne odpowiedzi punkty były odejmowane. Przed konkursem Dyrektor Szkoły - Pani Beata Piotrowska życzyła wszystkim jak najlepszych wyników. Punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczęła się walka z zadaniami i trwała 45 minut. Wyniki etapu szkolnego zostały ogłoszone 21 marca. Jest nam miło poinformować, że dwaj chłopcy z naszej szkoły zostali zakwalifikowani do etapu finałowego w Warszawie, są to: Kacper Zieliński z klasy 5 i Dawid Kaczmarczyk z klasy 4. Chłopcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!

Tekst: Jarosław Kałuża.


Samorządnie w Pierwszym Dniu Wiosny

21 marca obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny pod hasłem Dnia Samorządności.  Z tej okazji Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem - panią Agnieszką Mijas zorganizował konkurs ,,Mam Talent’’, który poprowadziły dwie przedstawicielki SU – Wiktoria Paduszyńska i Monika Reszelewska. Drugim, nie mniej ekscytującym punktem programu były rozgrywki piłki siatkowej: nauczyciele kontra uczniowie. Więcej zdjęć do obejrzenia w obszernej galerii tutaj. 

Do ,,Mam Talent’’ zgłosili się uczniowie z każdej klasy naszej szkoły, w sumie 19 uczestników. Cele do realizacji przyjęliśmy następujące: kształtowanie poczucia przynależności do szkolnej społeczności, kształtowanie osobowości zdolnej do krytycznego myślenia oraz rozwijanie samorządności uczniów. Podczas występów zobaczyliśmy przeróżne talenty uczniów naszej szkoły, a między innymi: śpiew, taniec, pokazy sprawności fizycznej, występy sportowo - akrobatyczne, recytacje oraz grę na instrumencie. Po wyłonieniu przez jury trzech finalistów każdy widz mógł oddać głos na swojego faworyta. Po każdym występie pani Anna Kałuża dokonywała pomiaru głośności dopingu dla uczestników konkursu.

Czas pomiędzy występami umilił nam uczeń klasy VI - Mateusz Gradziński, który w cielił się w rolę mądrej sowy i zadawał wiosenne zagadki. Jury złożone z przedstawicieli Rady Rodziców: Pani Patrycji Watychowicz, Pani Elżbiety Piwowarczyk oraz przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego: Marty Szmitkowskiej i Mateusza Wojciechowskiego pod przewodnictwem Pani Anny Wijaty wytypowało „Talenty Roku 2017”, a mianowicie dwie urocze dziewczynki z klasy ,,0 C’’- Oliwię Andrychiewicz  i  Asię Sielską, które zaprezentowały pokaz gimnastyczny.  II miejsce zajęła przesłodka para z klasy II – Katarzyna Szołowska oraz Łukasz Sielski, którzy zatańczyli nam piękną sambę, natomiast miejsce III należało do zdolnej baletnicy z klasy III – Anny Szołowskiej.

Mecz piłki siatkowej wygrali nauczyciele, którzy zaimponowali nam swoją kondycją. Wystąpili oni w składzie: Marzanna Paduszyńska, Katarzyna Mazurkiewcz, Elżbieta Milczarek, Jarosław Kałuża, Anna Kałuża oraz Małgorzata Kocemba, pokonując uczniów naszej szkoły dwoma setami.

Samorząd Uczniowski serdecznie dziękuje Radzie Rodziców za pomoc w zorganizowaniu imprezy!

Tekst: Wiktoria Paduszyńska, Marta Szmitowska (SU), foto: Beata Piotrowska, Jarosław Kałuża.


Na I -szym miejscu "Kocham moją Ojczyznę"

31 marca 2017 r. w Miejskim Domu Kultury w Opocznie  po raz kolejny odbył się Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę". Dziewczynki z klasy szóstej w składzie: Marta Szmitkowska, Julia Grzesińska, Monika Reszelewska, wyśpiewały I miejsce w kategorii zespół. Zaprezentowały utwór pt. "Dziś idę walczyć Mamo". Gratulujemy sukcesu ! Uczennice przygotowała Marzanna Paduszyńska.

Tekst i foto: Marzanna Paduszyńska.


Sprawdzian klasy III

6 i 7 kwietnia 2017 roku 32 uczniów z klasy IIIA i IIIB napisało swój pierwszy sprawdzian kompetencji trzecioklasisty OMNIBUS, podsumowujący pierwszy etap edukacyjny. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj. 

W czwartek uczniowie pisali test z edukacji polonistycznej, który sprawdzał wiadomości i umiejętności z zakresu czytania ze zrozumieniem, pisania oraz elementów wiedzy o języku. W drugim dniu sprawdzane było opanowanie wiadomości z edukacji matematycznej, czyli: liczenie i sprawność rachunkowa, geometria i umiejętności praktyczne oraz rozwiązywanie zadań tekstowych. Wszystkim uczniom życzymy uzyskania maksymalnych wyników.

Tekst: Anna Wijata, foto: Beata Piotrowska.


Wielka integracja przy palmie wielkanocnej

6 kwietnia 2017 r. odbyły się warsztaty pod hasłem ,,Wszystkie drogi prowadzą do tradycji - palmy wielkanocne’’. Inicjatorkami tego przedsięwzięcia były Panie: Anna Wijata oraz Małgorzata Kocemba. W warsztatach tych wzięło udział 99 uczniów z klas I-VI. W ciągu dwóch godzin zadaniem dla każdego ucznia było wykonanie wielkanocnej palmy, z uwzględnieniem elementów opoczyńskiego folkloru. Więcej zdjęć można obejrzeć w obszernej galerii tutaj. 

Uczestnicy wykonywali swoje prace z przeróżnych materiałów plastycznych np. bibuły, krepiny, bukszpanu, bazi, kwiatków – wszystko pod czujnym okiem nauczycieli.  Efektem dużego zaangażowania i wysiłku uczniów były przepiękne, opoczyńskie palmy wielkanocne, które zaskoczyły nie tylko nauczycieli, ale również samych uczestników. Wytwory naszej pracy mogliśmy podziwiać na szkolnych wystawkach oraz w naszym kościele. Musimy przyznać, że taka forma twórczego spędzania czasu spotkała się z dużym zainteresowaniem u wszystkich naszych uczniów. Wszystkim uczniom, nauczycielom, opiekunom oraz rodzicom dziękujemy za współpracę.

Tekst: Wiktoria Paduszyńska, Marta Szmitkowska (SU), foto: Beata Piotrowska, Jarosław Kałuża.


Nasi finaliści konkursu PANGEA 2017

Dnia 10 kwietnia 2017 r. odbył się finał Międzynarodowego Konkursu Matematycznego PANGEA pod patronatem Grupy Uczelni Vistula. Jak już informowaliśmy, do etapu finałowego zakwalifikowało się dwóch uczniów z naszej szkoły: Dawid Kaczmarczyk z klasy IV oraz Kacper Zieliński z klasy V. Do Warszawy udali się ze swym nauczycielem matematyki - Jarosławem Kałużą.

Na miejscu wszyscy uczestnicy zostali serdecznie przywitani przez organizatorów a następnie udali się do odpowiednich auli. Do etapu finałowego przystąpiło około 150 uczniów z całej Polski. Punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczęły się zmagania z testami. Testy składały się z 30 zamkniętych pytań. Uczniowie mieli na rozwiązanie 60 minut. Podczas konkursu, tak jak w etapie szkolnym nie można było korzystać z żadnych pomocy naukowych (kalkulatorów, tablic ze wzorami, itp).

Po zakończeniu konkursu uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne pamiątki. Wytężona praca chłopców zakończyła się pamiątkowym zdjęciem przed budynkiem uczelni (foto). W słonecznej pogodzie, już uśmiechnięci zapowiedzieli, że wrócą tu za rok. Trzymamy ich za słowo, a teraz czekamy na wyniki.

Tekst i foto: Jarosław Kałuża.


Najlepsi na gminnym etapie WoRD

W dniu 20 kwietnia 2017 r. policjanci z Komendy Powiatowej w Opocznie przeprowadzili Konkurs z Wiedzy o Ruchu Drogowym. Drużyna naszej szkoły w składzie: Martyna Guzińska, Mateusz Gradziński i Mateusz Wojciechowski, zajęła I miejsce wśród szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Zwycięski zespół będzie reprezentował Gminę Białaczów w etapie powiatowym.

Tekst: Małgorzata Kocemba.


Białaczów słowami Martyny Guzińskiej

„Tak nasza miejscowość  w wielkich rodach stała” - jest to cytat zaczerpnięty z wiersza pt. „ Miejscowość niewielka - pamięć zaś wielka”, którym Martyna Guzińska, uczennica klasy VI naszej szkoły, zadebiutowała w powiatowym konkursie poetyckim „Przeszłość ukryta w słowie”. Martyna napisała utwór poświęcony historii naszej Małej Ojczyzny i otrzymała wyróżnienie w kategorii do 15 roku życia (przy czym w ogóle nie przyznano I-ego miejsca). Z treścią nagrodzonego wiersza można zapoznać się w zakładce "Nasz region".

Praca nad wierszem odbywała się pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Katarzyny Mazurkiewicz. Podsumowanie konkursu odbyło się podczas powiatowych obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w dniu 21 kwietnia, w opoczyńskim MDK. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst: Katarzyna Mazurkiewicz.


II Konkurs Piosenki Bajkowej

Mnóstwo radości, szczerego uśmiechu i mimo wszystko – trema, to dało się zaobserwować u małych artystów podczas konkursu „Piosenki Bajkowej”, który odbył się 25 kwietnia 2017 r. w naszej szkole. Organizatorami były wychowawczynie klas 0A, 0B i 0C - Aleksandra Jaroszyńska, Karolina Józwik i Paulina Wijata. Podczas konkursu można było usłyszeć różne piosenki ze znanych i lubianych bajek, takich jak: „Trolle”, „Kraina lodu”, „Pszczółka Maja” oraz wiele, wiele innych. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.

Oceny występów w dwóch kategoriach: soliści i zespoły, podjęło się jury w składzie: nauczyciele - Agnieszka Mijas i Joanna Świątek oraz przedstawiciel SU - Maja Jóźwik.  Podczas występu oceniany był dobór i interpretacja utworu, prezentacja artystyczna, a także przebranie za postać z bajki. Kostiumy i rekwizyty zaprezentowane podczas wystąpień robiły wrażenie.

Przyznano następujące miejsca w kategorii soliści: I miejsce ex aequo – Maja Grzesińska z kl. 0A i Jagoda Jóźwik z kl. 0C; II miejsce – Zuzanna Swatek z kl. 0B; wyróżnienia: Nadia Skiba, Ala Owsińska i Bartosz Chałubiński. W kategorii zespoły przyznano następujące miejsca: I miejsce – zespół z kl. 0C w składzie Nadia Grzesińska, Maja Wróbel i Ania Zdral, II miejsce – duet Dagmara Watychowicz i Nikola Watychowicz, III miejsce – zespół Pszczółki z kl. 0B; wyróżnienia: zespół z kl. 0 „a” Karolina Stasiak i Zosia Wilk oraz zespół z kl. 0C Oliwia Andrychiewicz i Asia Sielska. Wszystkim uczestnikom jeszcze raz gratulujemy!

Tekst: Paulina Wijata, foto: Beata Piotrowska.


Gminny Konkurs Matematyczny

28 kwietnia w Szkole Podstawowej w Białaczowie odbył się Gminy Konkurs Matematyczny. Celem konkursu było: popularyzowanie wiedzy matematycznej, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów, doskonalenie umiejętności logicznego i twórczego myślenia, wskazywanie praktycznych zastosowań matematyki w życiu codziennym, wprowadzenie uczniów w atmosferę przyszłych egzaminów i konkursów. Organizatorem konkursu był nauczyciel matematyki Jarosław Kałuża.

W konkursie wzięło udział 11 uczniów klas IV - VI, uczęszczających do czterech szkół podstawowych z terenu gminy Białaczów: Miedznej Drewnianej, Petrykóz, Skroniny oraz Białaczowa. Test składał się z 15 zamkniętych zadań. Wszyscy uczestnicy pracowali wytrwale, z wielkim zaangażowaniem i ambicją podchodzili do zadań. Po godzinie wytężonej pracy oddali swe prace i udali się na słodki poczęstunek, gdzie z niecierpliwością oczekiwali na ogłoszenie wyników.

W tym czasie komisja skrupulatnie sprawdzała prace. Do przedstawienia wyników została zaproszona Dyrektor Szkoły Beata Piotrowska. Pierwsze miejsce zdobył Mateusz Wojciechowski - uczeń klasy szóstej, który uzyskał 12 punktów na 15 możliwych do zdobycia. Drugie miejsce zajęli Marta Kresińska oraz Mateusz Gradziński, również z klasy szóstej. Wszyscy wymienieni to uczniowie szkoły w Białaczowie. Na trzecim miejscu uplasował się uczeń szkoły w Miedznej Drewnianej - Bartłomiej Szymański. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy posiadanej wiedzy i umiejętności matematycznych!

Tekst i foto: Jarosław Kałuża.


Nasze dziewczyny wyśpiewały II miejsce

28 kwietnia 2017 r. w MDK w Opocznie odbył się XIV Diecezjalny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę". Do rywalizacji przystąpiło 8 szkół podstawowych, między innymi z Radomia, Odrzywołu, Jaroszek, Zwolenia, Rzepina, Stykowa, Białaczowa. Uczennice z naszej szkoły w składzie: Julia Grzesińska, Marta Szmitkowska i Monika Reszelewska utworem "Dziś idę walczyć, Mamo" wyśpiewały II miejsce w kategorii zespół. Uczennice przygotowała Marzanna Paduszyńska. Dziewczyny, życzymy dalszych sukcesów!

Tekst i foto: Marzanna Paduszyńska.


Piłka siatkowa – nasza sportowa domena

9 maja 2107 podczas XI Międzyszkolnego Turnieuj Piłki Siatkowej o puchar Dyrektora Zespołu Szkół Samorządowych w Żarnowie reprezentacja naszej szkoły wywalczyła I – sze miejsce pokonując dwie drużyny ze szkoły z Żarnowa i szkołę z Kozenina.

Skład naszej wspaniałej drużyny mieszanej to: Maciej Łukasik, Kacper Kowalski, Mikołaj Natkański, Kacper Kołodziejczyk, Bartek Ciach, Wiktor Adamus, Natalia Fornal, Dominika Kocemba, Aleksandra Konecka, Wiktoria Ulowska.

Uczniów przygotowała Marzanna Paduszyńska. Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów!

Tekst: Marzanna Paduszyńska.


Klasa I poszerza grono czytelników

10 maja 2017 roku klasa I wraz z wychowawcą Anną Jędrzejczyk odwiedziła Gminną Bibliotekę Publiczną. Podczas wizyty uczniowie zapoznali się z regulaminem placówki, ze sposobami wypożyczania, a także z prośbami książki, które przedstawiła Pani Izabela Wiktorowicz - dyretor biblioteki. Później nastąpiło pasowanie na czytelnika, którego dokonał Wójt Gminy Białaczów Pan Jacek Reszelewski. Nasi pierwszoklasiści złożyli również uroczyste przyrzeczenie - odbijając swoją dłoń na specjalnie przygotowanej tablicy, że będą szanować książki i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Każdy uczeń otrzymał dyplom i wypożyczył książkę.

Tekst i foto: Anna Jędrzejczyk.


Kolejne wydarzenie w Tygodniu Bibliotek

"Nasza Filia jest mobilna" - akcja ta została przeprowadzona w ramach obchodów "Tygodnia Bibliotek". 12 maja 2017 roku Szkołę Podstawową w Białaczowie odwiedziła Pani Małgorzata Telecka, pracownik petrykozkiej filii Biblioteki Gminnej, która czytała najmłodszym dzieciom bajki terapeutyczne zawarte w publikacji pt.: "Na dobry dzień... i jeszcze lepsze jutro" autorki Barbary Stańczak.

Przedszkolaki poznały bajkę pt.: "Kózka, która ciągle kłamie, traci innych zaufanie" - bajka ta stanowiła pierwszy krok dzieci w drodze do prawdomówności. Dodatkowo dzieci poznały kilka wierszy z serii "Dobre wychowanie wierszem", między innymi: "Co nieco o gazie" i "Pod napięciem", które zostały przeczytane ku przestrodze, żeby ostrożnie obchodzić się z gazem i prądem.

Tekst i foto: Małgorzata Telecka.


Konkurs wiedzy biblijnej

Dnia 28 kwietnia 2017 r. w Szkole Podstawowej w Białaczowie odbył się konkurs wiedzy biblijnej dla uczniów klas IV - VI., pt. "Znam przypowieści Pana Jezusa". Zwyciężczynią konkursu została uczennica kl. VI Wiktoria Paduszyńska. Drugie miejsce zajęli ex-aequo Monika Reszelewska i Marta Szmitkowska, zaś trzecią pozycję przyznano Martynie Guzińskiej oraz Julii Grzesińskiej. Zwycięzcy konkursu zostali wyróżnieni nagrodami książkowymi oraz dyplomami. Pozostali uczestnicy również otrzymali dyplomy. Konkurs cieszył się popularnością, o czym świadczyła duża liczba uczestników.

Tekst: Elżbieta Karbownik.


Konkurs Piosenki Angielskiej - Skronina 2017

11 maja bieżącego roku uczennice z klasy VI: Julia Grzesińska, Monika Reszelewska oraz Marta Szmitkowska po raz kolejny wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Angielskiej - Skronina 2017. Dziewczyny oczarowały jury konkursowe oraz widownię swoją subtelnością głosu, urokiem osobistym oraz obyciem scenicznym. Znakomite wykonanie wybranych utworów zostało zauważone i docenione przez jury konkursowe.

Nasze młode artystki w tym roku wywalczyły dla naszej szkoły: I miejsce w kategorii duet - Monika Reszelewska i Marta Szmitkowska piosenką pt. „Stop” zespołu Spice Girls oraz II miejsce w kategorii soliści - Julia Grzesińska „Listen To Your Heart” duetu Roxette. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst i foto: Agnieszka Mijas.


Gminne Rozgrywki Piłki Siatkowej

18 maja 2017 roku odbyły się Gminne Rozgrywki Piłki Siatkowej Szkół Podstawowych. W turnieju brały udział cztery szkoły podstawowe: SP Białaczów, SP Miedzna Drewniana, SP Petrykozy, SP Skronina. Nasza drużyna wygrała wszystkie mecze zdobywając 6 punktów i tym samym zajęła pierwsze miejsce w turnieju. Skład naszej zwycięskiej drużyny: Kacper Kowalski, Mikołaj Natkański, Bartek Ciach, Bartek Lis, Wiktor Adamus, Natalia Fornal, Aleksandra Konecka, Dominika Kocemba, Wiktoria Ulowska. Uczniów przygotowała Marzanna Paduszyńska.

Tekst: Marzanna Paduszyńska.


Mistrzowie ortografii - kolejne zmagania

18 maja 2017 roku odbył się V Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „Ważna rzecz - błędy precz”, który organizowany jest w naszej szkole przez nauczyciela języka polskiego – Katarzynę Mazurkiewicz. Ośmioro uczniów ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy zmagało się z dyktandem pt. „Marzenia Bożeny”. Bezkonkurencyjną okazała się Maja Jóźwik z SP Białaczów, która zajęła I miejsce. Laureatką II miejsca została uczennica SP w Petrykozach -Kalina Wereszka. Komisja przyznała dwa III miejsca dla uczennic Aleksandry Wiktorowicz i Aleksandry Katy z SP w Miedznej Drewnianej. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy!

Tekst: Katarzyna Mazurkiewicz, foto: Jarosław Kałuża.


O szachach w Białaczowie na Konferencji Międzynarodowej "Chess in School"

Podczas Międzynarodowej Konferencji Metodycznej „Chess in School”, która odbyła się w Warszawie w dniach 19 – 20 maja 2017 roku, jej uczestnicy: nauczyciele z wielu miast Polski oraz przedstawiciele z innych krajów zaangażowani w rozwój edukacji szachowej wśród współczesnych uczniów, mogli dowiedzieć się o organizacji takich zajęć w Szkole Podstawowej w Białaczowie. Do poprowadzenia wykładu została zaproszona Dyrektor szkoły Beata Piotrowska, która zapoznała słuchaczy z konstrukcją własnego autorskiego programu nauczania (pragnąc tym samym zachęcić innych nauczycieli do tworzenia podobnych przedsięwzięć).

Bliżej zaprezentowane zostały również sposoby osiągania założonych celów edukacyjnych, stosowane i sprawdzające się techniki i strategie nauczania, a także różnorodne formy oceny – szczególnie w kontekście realizowanego też w naszej szkole oceniania wspomagającego uczenie się uczniów.

Materiałem wizualnym wspierającym treści merytoryczne była bogato ilustrowana prezentacja przedstawiająca samą białaczowską podstawówkę, jak i uczniów „w akcji” – podczas rozgrywek indywidualnych, grupowych i międzyklasowych przeprowadzanych na zajęciach, podczas rozwiązywania różnych problemów i zagadek szachowych, a także podczas gier na przerwie i w trakcie turniejów.

Wśród prelegentów na konferencji byli również między innymi: nauczyciele ze szkoły w Krakowie oraz Kędzierzynie – Koźlu, naukowcy z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, goście przybyli z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Hiszpanii, Słowacji, Białorusi, Stanów Zjednoczonych i ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Dotychczasowe doświadczenie osiągnięte przez nauczycieli gry w szachy białaczowskiej szkoły, którymi są: Anna Wijata, Małgorzata Kocemba i Beata Piotrowska, jest efektem trzyletniej już pracy na zajęciach ze wszystkimi uczniami klas I – III. Możliwość gry mają również starsi uczniowie – na korytarzach szkolnych znajduje się sześć stolików z szachownicami i bierkami, które najczęściej zajmowane są rano przed zajęciami i podczas przerw lekcyjnych.

W tym miejscu warto też wspomnieć, że w Szkole Podstawowej w Białaczowie odbył się również w maju tego roku kurs doszkalający dla nauczycieli szkół będących w programie „Edukacja przez szachy w szkole”. Poprowadził go mistrz międzynarodowy Pan Michał Luch. Podzielił się on cennymi wskazówkami metodycznymi, które białaczowscy nauczyciele od razu wdrożyli do pracy ze swoimi uczniami.

Prace związane z przygotowaniem materiałów konferencyjnych pozwoliły cofnąć się trzy lata wstecz i przypomnieć sobie pierwsze kroki stawiane w obszarze edukacji szachowej w Szkole Podstawowej w Białaczowie. Zainteresowanie dzieci grą w szachy przeszło wszelkie oczekiwania. Cieszy fakt, że świadomi wartości tej gry w rozwoju poznawczym, psychomotorycznym i społecznym dzieci są ich rodzice i krewni a także przedstawiciele władz samorządowych.

Wszystkim tym, którzy zaangażowali się w dotychczasowe działania związane z rozwojem nauki gry w szachy w naszej szkole serdecznie dziękujemy za współpracę. Dzięki temu dziś podczas Międzynarodowej Konferencji Metodycznej „Chess in School” mogliśmy pochwalić się uzyskanymi efektami i podzielić się naszym doświadczeniem z innymi.

Tekst: Beata Piotrowska, foto: PZSzach


Kolejne sukcesy naszych wokalistek !

23 maja reprezentantki naszej szkoły wzięły udział w Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki Angielskiej - Żarnów 2017. Ponownie zauroczyły swoim talentem wokalnym, wdziękiem scenicznym i umiejętnościami wokalnymi tegoroczne jury konkursowe. Fantastyczne wykonanie wszystkich utworów zostało docenione przez szkolną publiczność oraz jury i dało w rezultacie naszej szkole czołowe miejsca.

W poszczególnych kategoriach wyniki naszych dziewcząt wyglądają następująco:

klasy 1-3 występ solowy: I miejsce - Alicja Jaworska „The Show”, II miejsce - Anna Szołowska „Call Me Maybe”,
klasy 1-3 zespół: I miejsce - Alicja Jaworska i Anna Szołowska „Fly To Your Heart”;
klasy 4-6 występ solowy: I miejsce - Marta Szmitkowska “Killing Me Softly  With  His Song”, II miejsce - Julia Grzesińska „Listen To Your Heart”,
klasy 4-6 zespół:  I miejsce - Julia Grzesińska, Monika Reszelewska, Marta Szmitkowska  „Stop”.

Wszystkim tegorocznym laureatkom serdecznie gratulujemy!

Tekst i foto: Agnieszka Mijas.


Dwudniowe obchody Dnia Matki

Tegoroczny Dzień Matki obchodziliśmy w naszej szkole przez dwa dni - 25 i 29 maja. Zachęcamy do zapoznania się z relacjami z tych uroczystości, które zamieszczamy poniżej oraz do obszernej galerii, którą można obejrzec tutaj.

„Niech nam żyją wszystkie mamy, dziś życzenia im składamy, bo tak bardzo je kochamy, całujemy i ściskamy…”. Tak oto 25 maja 2017 roku podczas uroczystości ,,Dnia Matki” śpiewały dzieci z oddziałów przedszkolnych. Wszystkie przedszkolaki słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość oraz za serce, które tak wiele rozumie i zawsze wybacza. 

Po wspaniałych występach, w których dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie i wokalne na twarzach mam zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie oraz dumę ze swych pociech. Na koniec dzieci wręczyły swoim mamom kwiaty i laurki oraz zaprosiły na słodki poczęstunek. Sponsorami poczęstunku byli właściciele piekarni - cukierni ,,Pekar” w Białaczowie – Alicja i Jerzy Milcarz. Atmosfera tego spotkania przebiegła w radosnej i rodzinnej atmosferze. Uroczystość przygotowały: Aleksandra Jaroszyńska, Karolina Józwik, Paulina Wijata.

Z kolei 29 maja w sali gimnastycznej naszej szkoły zebrały się mamy uczniów klas I, II i III, które wysłuchały płynące z serca życzenia, wyrazy wdzięczności i podziękowania za dotychczasowe wychowanie wyrażone w wierszach i piosenkach przygotowane przez ich pociechy z okazji Dnia Matki. Wywołały one łezkę w oku niejednej mamy. Gromkimi brawami nagrodzone zostało wykonanie przez uczniów walca angielskiego oraz pokazu hip-hop. Nie zabrakło również indywidualnych życzeń przekazywanych mamom wraz z własnoręcznie wykonanymi upominkami. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. Uroczystość przygotowały: Anna Jędrzejczyk, Małgorzata Kocemba, Beata Wierzbicka, Anna Wijata.

Tekst: Karolina Józwik, Anna Wijata, foto: Karolina Józwik, Artur Zieliński, Beata Piotrowska.


English Master 2017 - etap szkolny

29 maja 2017 roku uczniowie klas IV-VI wzięli udział w szkolnym konkursie ENGLISH MASTER 2017. Głównym celem konkursu była popularyzacja języka angielskiego wśród uczniów oraz wyłonienie najlepszych w zakresie posługiwania się strukturami leksykalno- gramatycznymi zawartymi w podręcznikach Steps in English 1, 2 oraz 3. Tegoroczni English Masters będą nas reprezentować w gminnym konkursie Word Master 2017  Petrykozach. 

Komisja konkursowa przyznała następujące tytuły oraz miejsca:

w kategorii klas VI: I miejsce i tytuł English Master 2017 zdobyła Paulina Wasilewska, II miejsce- Mateusz Gradziński, III miejsce- Marta Szmitkowska , Martyna Guzińska oraz Julia Goworek.

W kategorii klas IV - V: I miejsce oraz tytuł English Master 2017 zdobył Piotr Kupis, II miejsce- Wiktoria Kowalska, III miejsce- Maja Maj oraz Maciej Łukasik.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst: Agnieszka Mijas.


W Górach Świętokrzyskich

30 maja 47 uczniów naszej szkoły wyruszyło w podróż w Góry Świętokrzyskie. Celem wyjazdu było poznanie typowych cech krajobrazu Gór Świętokrzyskich, poznanie różnorodności gatunkowej Świętokrzyskiego Parku Narodowego, obejrzenie różnorodnych gatunków flory i fauny rzek, jezior, mórz oceanów całego świata, poznanie najbardziej znanych obiektów architektonicznych regionu świętokrzyskiego. Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii tutaj.

Wyruszyliśmy autokarem spod szkoły o godzinie 6.30. Trasa wycieczki prowadziła z Białaczowa do Świętej Katarzyny, a następnie do Zagnańska. Podróż rozpoczęła się przy pięknie zapowiadającej się pogodzie, która jak zaczarowana, utrzymała się do końca naszej podróży. Po dotarciu do Świętej Katarzyny skierowaliśmy się do wejścia na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, skąd czerwonym szlakiem rozpoczęliśmy zdobywanie najwyższego szczytu – Łysicy (612 m n.p.m.). Warto zaznaczyć, że tego dnia byliśmy pierwszą grupą, której udało się wejść na szczyt. Wszyscy uczestnicy dotarli na szczyt –podziwialiśmy gołoborza oraz różne gatunki roślin ŚPN.

Po zejściu ze szczytu udaliśmy się do Muzeum Minerałów i Skamieniałości, gdzie podziwialiśmy przepiękne kamienie ozdobne i szlachetne z całego świata oraz regionu świętokrzyskiego. Na terenie muzeum uczestniczyliśmy w warsztatach - poznaliśmy narzędzia służące do obróbki kamieni oraz sposoby szlifowania, na własne oczy mogliśmy zobaczyć, jak powstają „oczka” jubilerskie. Obejrzeliśmy również wystawę, na której znajdują się skamieniałości zarówno naturalne jak i modele wykonane ręcznie zgodnie z najnowszymi odkryciami. Były to min.: gąbki, amonity, kości i modele Zauropoda oraz model Gamfotera.

Po wyjściu z muzeum rozpoczęliśmy dalszą wędrówkę po Świętej Katarzynie - zwiedziliśmy: Klasztor Bernardynek i Kapliczkę Janikowskich, zwaną także Kapliczką Żeromskiego. Kapliczka ta pochodzi z XVIII wieku, wewnątrz widnieje wydrapany w tynku podpis Stefana Żeromskiego. Obok kapliczki znajdują się mogiły poległych w czasie powstania styczniowego oraz w czasach II wojny światowej.

Ze Świętej Katarzyny udaliśmy się na Polanę Świętokrzyską znajdującą się w Zagnańsku. Mieliśmy okazję zobaczyć zespół wielkich akwariów, w których pływają ryby i stworzenia wodne z całego świata. W zbiornikach wodnych odtworzone są biotopy m.in.: rzeki monsunowej Azji, dorzecza Amazonki, Jeziora Malawi, obrzeże Wielkiej Rafy Koralowej, czarnych wód Afryki, głębin Morza Japońskiego. Z „Oceaniki” przeszliśmy na teren „Parku Miniatur” - tutaj zgromadzono 20 kopii najważniejszych obiektów regionu świętokrzyskiego wykonanych w skali 1:20. Podczas zwiedzania skorzystaliśmy z e - przewodnika, gdzie zamieszczone zostały opisy wszystkich budowli w wersji dostosowanej do wieku zwiedzającego.

Po zwiedzaniu przyszedł czas na odrobinę zabawy i relaksu - udaliśmy się do „Krainy Zabawy”. Część dzieci wybrała park linowy i rozpoczęła zmagania w miejscu pełnym zakamarków, lin, drabinek i krętych korytarzy; część młodszych wybrała „Dmuchańce” - miejsce utrzymane w charakterze podwodnego świata. Był m.in.: ogromny ruchomy statek, olbrzymia zjeżdżalnia oraz kule „Wip out”. Było dużo śmiechu, radości i przyjemności.

Po zabawie na koniec odwiedziliśmy jeszcze zwierzęta w „Brzozowej zagrodzie”. Mogliśmy obejrzeć i nakarmić: króliki, świnkę wietnamską oraz białe pawie. Z Polany Świętokrzyskiej rozpoczęliśmy podróż powrotną do Białaczowa. Nie sposób jednak pominąć naszego starego przyjaciela „Dębu Bartka”, który jest najbardziej znanym drzewem w Polsce (wiek ok.750 lat). Na tych, którzy go widzieli pierwszy raz zrobił niesamowite wrażenie. Do Białaczowa wróciliśmy zgodnie z planem o godzinie 19.30. Wszystkie założenia programowe oraz cele wycieczki zostały zrealizowane. Opiekunami byli: A Kałuża, M. Kocemba, K.Mazurkiewicz, M.Paduszyńska, J. Świątek.

Tekst: Anna Kałuża, foto: Joanna Świątek.


Dzień Dziecka w przedszkolu

1 czerwca, jak co roku, wszystkie dzieci z naszej szkoły obchodziły swoje święto. Tego dnia atrakcjom nie było końca… Podczas gdy starsze dzieci „krok za krokiem” przemierzały wyznaczone trasy, spędzając czas na pieszym rajdzie, przedszkolaki z grup 0 „A”, 0 „B” i 0 „C” bawiły się równie wspaniale. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj.

Od rana pogoda zapowiadała się wyśmienicie, dlatego zaraz po śniadaniu i wspólnym kolorowaniu specjalnie przygotowanych obrazków, wszystkie dzieci wraz ze swoimi Paniami udały się na szkolny plac, gdzie czekała na nich ogromna niespodzianka – prawdziwy wóz strażacki a w nim najprawdziwsi strażacy. Radości nie było końca, zawłaszcza, że Panowie przygotowali wiele ciekawych pokazów i atrakcji. Największą z nich była niewątpliwie przejażdżka wozem strażackim po najbliższej okolicy. Dzieci za ogrom emocji i wrażeń podziękowały strażakom z OSP Wąglany małym prezentem w postaci własnoręcznie zrobionego obrazka, przedstawiającego strażacki samochód.

To jednak nie był koniec obchodów tego ważnego i pięknego dnia. Kolejną atrakcją przygotowaną dla dzieci było malowanie farbami na specjalnej foli rozwieszonej na szkolnym boisku. Powstały bardzo ciekawe i piękne malowidła ;-) Oczywiście nie zabrakło także drobnych prezentów, wspólnych zabaw na powietrzu i pysznego poczęstunku przygotowanego przez rodziców.

Był to wspaniały czas… Mamy nadzieje, że uśmiech widoczny na twarzach dzieci w tym dniu, będzie towarzyszył im już zawsze, bo jak powiedział J. Korczak: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Tekst: Aleksandra Jaroszyńska, foto: Karolina Józwik, Paulina Wijata.


Rajdowy Dzień Dziecka

1 czerwca, punktualnie o 9.00 uczniowie wraz z nauczycielami (niemal w 100 % składzie) oraz rodzicami wyruszyli ze szkoły do zalewu w Miedznej Murowanej. Trasa długości 15 km wymagała od wszystkich dużego wysiłku. Słoneczna pogoda zachęcała do wędrówki po polnych i leśnych ścieżkach. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj.

Pierwszy przystanek miał miejsce w Wąglanach, gdzie można było zjeść przygotowane kanapki oraz ochłodzić się napojami. Po 15 minutach odpoczynku ruszyliśmy wzdłuż lasu w kierunku miejscowości Miedzna Drewniana, następnie przekroczyliśmy drogę Białaczów - Miedzna Drewniana. Dalej marsz odbywał się szlakiem do samego zalewu. Po dotarciu na miejsce oglądaliśmy tamę, przy której zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Stamtąd udaliśmy się na plażę przy zalewie, gdzie był dłuższy czas na odpoczynek. Część chłopców grała w piłkę nożną, pozostali korzystali ze ślicznej słonecznej pogody.

Gwizdek Pana Jarosława Kałuży przypomniał, że pora wracać do szkoły.  W drodze powrotnej wszystkim dopisywał humor; zbliżała się pora obiadu, kiedy głodni wróciliśmy do szkoły. Na szczęście czekały na nas gorące kiełbaski przygotowane przez rodziców. Dziękujemy bardzo serdecznie za ten poczęstunek. Zmęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy do domów.    

Tekst i foto: Jarosław Kałuża.


Noc Bibliotek

W nocy z dnia 3 na 4 czerwca 2017 roku, 40 uczniów z klas II – VI naszej szkoły wzięło udział w projekcie  ,,Noc  Bibliotek” zorganizowanym przez  panią Joannę Świątek oraz Samorząd Uczniowski. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. ,, Noc  Bibliotek” trwała od godziny 1700 dnia 3 czerwca do godziny 500 dnia następnego i obfitowała w szereg atrakcji, takich jak: rozgrywki sportowe, projekcje bajek i filmów, wspólne czytanie książek oraz grillowanie. Największą frajdą tej nocy było wspólne rozkładanie śpiworów, wieczorna toaleta oraz próby zaśnięcia. Byli tacy, którzy nie zmrużyli oka przez całą noc !!!

Tekst: Wiktoria Paduszyńska i Marta Szmitkowska (SU), foto: Joanna Świątek.


Z kolejną wizytą w Bibliotece Gminnej

W dniu 5 czerwca 2017 r. uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawcą odwiedzili po raz drugi w tym roku szkolnym Gminną Bibliotekę Publiczną. Celem wizyty w bibliotece był udział naszych uczniów w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie zbliża”. Dyrektor placówki Pani Izabela Wiktorowicz zaprosiła specjalnego gościa - Wójta Gminy Białaczów Pana Jacka Reszelewskiego, który czytał dzieciom ciekawe i bardzo pouczające opowiadania.

Tekst i foto: Anna Jędrzejczyk.


Wizyta profesora Jana Potworowskiego

Niecodzienne wydarzenie miało miejsce 5 czerwca 2017 r. Z roboczą wizytą odwiedził nas profesor Jan Potworowski, doświadczony nauczyciel i edukator na stałe mieszkający w Wielkiej Brytanii (w Londynie), który swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem zawodowym od lat wywiera wpływ na jakość edukacji polskich szkół. Profesor współpracuje w Polsce z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej – z jej oferty korzysta również nasza szkoła, realizując obecnie działanie „Całościowy Rozwój Szkoły – poziom zaawansowany” w ramach programu „Szkoła Ucząca Się”. Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. 

Głównym celem wizyty było przedstawienie naszych dotychczasowych osiągnięć w obszarze rozwijania retoryki, czyli umiejętności wypowiadania się – przede wszystkim poprzez organizowanie podczas zajęć dyskusji w parach i małych grupach oraz na forum całej klasy. Podczas wizyty Profesor Potworowski obserwował fragmenty czterech lekcji, które poprowadzili nauczyciele: Katarzyna Mazurkiewicz – język polski w kl. VI, Anna Kałuża – przyrodę w kl. V, Beata Wierzbicka – edukację matematyczną w kl. IIIA, Anna Wijata – edukację przez szachy w kl. IIIB. Jako nasz gość chętnie dzielący się swoim doświadczeniem, Profesor poprowadził lekcję matematyki w kl. IV, którą z kolei obserwowali: Katarzyna Mazurkiewicz, Anna Wijata, Małgorzata Kocemba, Jarosław Kałuża, Beata Piotrowska.

Na koniec wizyty odbyło się spotkanie z Radą Pedagogiczną. Usłyszeliśmy słowa uznania za dotychczasowe działania, których celem jest rozwijanie nauczania i uczenia się uczniów, a przez to podnoszenie jakości pracy samej szkoły i zmiana jej kultury. Otrzymane wskazówki i rady to cenna dla nas - nauczycieli, informacja zwrotna. Profesor zauważył, że chociaż pracujemy w małej miejscowości i nie mamy możliwości swobodnego i częstego wymieniania się dobrymi praktykami i rozwiązywania różnych problemów z nauczycielami z innych szkół, to nie obawiamy się podejmować wyzwań, wprowadzać nowych strategii, metod i technik oraz poszukiwać najlepszych rozwiązań w obszarze oceniania kształtującego, które jest już od ponad trzech lat codziennością w naszej pracy. „Jesteście w tej szkole czołowi” – to najlepsze słowa doceniające nasz dotychczasowy wysiłek.

Tekst i foto: Beata Piotrowska.


III Turniej Szachowy o Tytuł Mistrza Szkoły

III Turniej Szachowy o Tytuł Mistrza Szkoły Podstawowej w Białaczowie w tym roku szkolnym odbywał się w dniach 6 - 7 czerwca. Do zmagań na szachownicy przystąpiło łącznie 41 uczniów. Rozgrywki zrealizowano w trzech kategoriach: klasy IV – VI, klasy I – III chłopcy, klasy I – III dziewczęta. Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii tutaj. Wszyscy uczestnicy walczyli bardzo dzielnie, choć nie obyło się także bez emocji towarzyszących takim formom sprawdzania własnych umiejętności, jak właśnie zawody, konkursy, turnieje.

Warto w tym miejscu szczególnie wspomnieć o jedynej dziewczynie, która zgłosiła się do kategorii klas IV – VI, a którą jest Aleksandra Krawczyk z klasy IV. Ola rozgrywała partie z chłopcami, także starszymi od siebie. Wykazała się determinacją i wytrwałością. Brawo, Ola!

Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 5 rund ze standardowym czasem 15 minut na zawodnika. Przegrywał drugi nieprawidłowy ruch prawidłowo zgłoszony. Sędziami (i zarazem organizatorami turnieju) były Panie: Beata Piotrowska, Anna Wijata, Małgorzata Kocemba. W każdej kategorii trzy pierwsze miejsca nagrodzono medalami, ponadto do szóstego miejsca także nagrodami rzeczowymi. Dziękujemy sponsorom, którzy wsparli skromny budżet szkoły. Są nimi: Wójt Gminy Białaczów Pan Jacek Reszelewski oraz Sekretarz Pan Andrzej Urbańczyk.

Wyniki wyglądają następująco:

Kategoria klasy IV – VI: miejsce I – Dawid Paduszyński kl. IV, miejsce II – Maciej Łukasik kl. V, miejsce III – Dawid Kaczmarczyk kl. IV, miejsce IV – Mateusz Andrychiewicz kl. IV, miejsce V – Kacper Zieliński kl. V, miejsce VI – Kacper Kowalski kl. V.

Kategoria klasy I – III chłopcy: miejsce I – Szymon Liczbik kl. IIIA, miejsce II – Norbert Ziółkowski kl. IIIA, miejsce III – Jakub Kupis kl. IIIB, miejsce IV – Jan Czechowicz kl. II, miejsce V – Krzysztof Wijata kl. IIIA, miejsce VI – Wiktor Szwedkowicz kl. IIIB.

Kategoria klasy I – III dziewczęta: miejsce I – Alicja Jaworska kl. IIIB, miejsce II – Daria Prusek kl. IIIA, miejsce III – Karolina Malinowska kl. IIIA, miejsce IV – Nikola Piwowarczyk kl. IIIA, miejsce V – Julia Szymańska kl. II, miejsce VI – Aleksandra Szmitkowska kl. IIIB.

Tekst i foto: Beata Piotrowska.


Marta Szmitkowska Gminnym Mistrzem Języka Polskiego

7 czerwca  2017 roku w Szkole Podstawowej w Petrykozach odbył się II Gminny Konkurs Języka Polskiego. Ośmioro uczniów ze szkół podstawowych zmagało się z zadaniami testowymi. Naszą szkołę reprezentowały: Marta Szmitkowska i Wiktoria Paduszyńska. Po podliczeniu wyników tytuł Gminnego Mistrza Języka Polskiego otrzymała Marta Szmitkowska. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Uczennice przygotowywała Katarzyna Mazurkiewicz.

Tekst: Katarzyna Mazurkiewicz, foto: SP Petrykozy.


Paulina Wasilewska - World Master 2017

9 czerwca 2017 roku w Szkole Podstawowej w Petrykozach odbyła się kolejna edycja międzyszkolnego konkursu z języka angielskiego  WORD  MASTER  2017 - MISTRZ SŁÓWEK. Do konkursu przystąpili uczniowie z klas IV - VI ze szkół podstawowych z terenu gminy Białaczów. Naszymi przedstawicielami byli uczniowie z klasy VI:  Mateusz  Gradziński,  Marta  Szmitkowska oraz Paulina Wasilewska, którzy zostali wyłonieni podczas szkolnej edycji tego konkursu.

Tegorocznym MISTRZEM SŁÓWEK - WORD MASTER została Paulina Wasilewska, która była w tym roku nie do pokonania w zakresie umiejętności stosowania angielskiego słownictwa. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst i foto: Agnieszka Mijas.


Paulina i Mateusz najlepszymi przyrodnikami

12 czerwca w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Przyrodniczy. Zorganizowała go Anna Kałuża - nauczyciel przyrody w SP Białaczów. Cele konkursu to: popularyzowanie wiedzy przyrodniczej, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań przyrodniczych, doskonalenie umiejętności logicznego i twórczego myślenia, wskazywanie praktycznych zastosowań w życiu codziennym, wyrabianie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska, wprowadzanie uczniów w świat  przyszłych egzaminów i konkursów.

Do konkursu przystąpiło  9 uczniów klas VI  ze szkół z terenu naszej gminy. Uczniowie rozwiązywali test składający się z 25 pytań. Najlepszymi okazali się:

I miejsce - Mateusz  Gradziński i Paulina Wasilewska SP Białaczów
II miejsce - Monika Błaszczyk SP Petrykozy i Damian Krawczyk SP Skronina
III miejsce - Martyna Guzińska  SP Białaczów

Laureaci otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy - podziękowania i dyplomy. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Tekst: Anna Kałuża, foto: Ireneusz Wilk.


III Gminny Konkurs Języka Angielskiego

14 czerwca bieżącego roku w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Białaczowie odbyła się trzecia edycja konkursu z języka angielskiego ‘I UNDERSTAND WHAT I READ, I READ WHAT I UNDERSTAND’. Do konkursu przystąpili uczniowie z klas IV - VI ze szkół podstawowych z terenu gminy Białaczów. Zadaniem uczestników było w ciągu 60 minut przeczytanie ze zrozumieniem różnych tekstów użytkowych w celu wyłowienia głównych i szczegółowych informacji w nich zawartych.

Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:

I miejsce:
Marta Szmitkowska- uczennica VI klasy SP w Białaczowie
Mateusz Gradziński- uczeń VI klasy SP w Białaczowie

II miejsce:
Klaudia Lesiak- uczennica klasy VI SP w Petrykozach
Damian Krawczyk- uczeń klasy VI SP w Skroninie

III miejsce:
Julia Rudalska- uczennica klasy VI SP w Petrykozach
Marta Szmitkowska- uczennica klasy VI SP w Białaczowie

Uczniowie pierwszych trzech miejsc otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, natomiast pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy sukcesów!

Tekst: Agnieszka Mijas, foto: Jarosław Kałuża.


Nasi uczniowie na XIII Zlocie ZMW PTTK

W dniach 16-18 czerwca 2017 r. w Biłgoraju odbył się XIII Ogólnopolski Zlot Młodzieży Wiejskiej PTTK. Młodzież miała okazję zwiedzić Biłgoraj, Górecko Kościelne, Józefów, rezerwaty: Czartowe Pole, Szumy nad Tanwią, Rebizanty, a także Krasnobród, Zamość, Szczebrzeszyn, Roztoczański Park Narodowy. Więcej zdjęć - tutaj.

W zlocie brała udział młodzież reprezentująca Szkolne Koła Krajoznawczo-Turystyczne PTTK działające w środowisku wiejskim. Cele zlotu to m.in. integracja dzieci i młodzieży z różnych środowisk i poznanie kolejnych regionów Polski, promocja walorów turystyczno - krajoznawczych Ziemi Biłgorajskiej, Roztocza i Puszczy Solskiej. Zlot służy temu, by młodzież mieszkająca w małych miejscowościach nie wstydziła się swojego pochodzenia, by szczyciła się tymi małymi miejscowościami - swoimi małymi ojczyznami, dostrzegała i promowała jej piękno.

W trzynastoletniej historii zlotów Biłgoraj już drugi raz gościł młodzież ze środowisk wiejskich. W tym roku do Biłgoraja przybyła młodzież głównie ze środkowej Polski, z oddziałów Opoczno, Żarnów (w tym reprezentanci naszego koła: Julia Goworek, Julia Grzesińska, Monika Reszelewska, Marta Szmitkowska - wszystkie z klasy szóstej), Łęczyca, ale też z Nowego Sącza, z Łomnicy - Zdroju, Elbląga.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji.  W piątek zwiedziliśmy Zagrodę Sitarską. Podczas oficjalnego otwarcia zostaliśmy powitani piosenkami w wykonaniu uczniów klasy IB  ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju. Specjalnie dla nas tańczył zespół "Pokolenia". Podczas występu mogliśmy podziwiać przepiękne stroje oraz niesłychaną kondycję członków zespołu. Później, pisząc test, uczniowie mogli wykazać się wiedzą o Ziemi Biłgorajskiej, Roztoczu i Zamościu (Julia Grzesińska – nasza uczennica zajęła 5 miejsce). W sobotę poznawaliśmy Roztocze, Puszczę Solską, największe atrakcje Górecka, Józefowa, rezerwaty Czartowe Pole,  Szumy nad Tanwią, Susiec oraz pomnik Kargula i Pawlaka; w Krasnobrodzie zobaczyliśmy sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej, zwiedzaliśmy Zamość - perłę renesansu, a w drodze powrotnej Szczebrzeszyn. Wieczorem odbyło się ognisko połączone z prezentacją wszystkich drużyn w Królach nad Tanwią, W niedzielę udaliśmy się do Roztoczańskiego Parku Narodowego z Bukową Górą, z konikiem polskim jako herbowym zwierzęciem tego Parku Narodowego. W południe odbyło się uroczyste zakończenie i rozdanie nagród. Po obiedzie pełni wrażeń rozjechaliśmy się do domów.

Organizatorem Zlotu był Oddział PTTK w Biłgoraju, współorganizatorem Komisja Środowiskowa Zarządu Głównego PTTK w Warszawie. Opiekunem dziewcząt podczas Zlotu była Joanna Świątek.

Tekst i foto: Joanna Świątek.


10 medali dla naszych lekkoatletów

20 czerwca na boisku Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Skroninie odbyły się zawody sportowe "Biegaj dla zdrowia i zabawy". Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj. Celem tej imprezy było upowszechnianie biegania jako najprostszej formy ruchu. Uczniowie naszej szkoły zdobyli 10 medali:

złote medale: Maja Świątek kl. III B i Ania Kresińska kl. II;
srebrne medale: Łukasz Gruszczyński kl. I, Bartłomiej Biniek kl. II, Karol Zieliński kl. IV, Bartłomiej Lis kl. VI;
brązowe medale: Julia Szymańska kl. II, Mateusz Andrychiewicz kl. IV, Amelia Paduszyńska kl. IV, Dominika Kocemba kl. VI.

Gratulujemy sukcesów!

Tekst: Marzanna Paduszyńska, foto: Jarosław Kałuża


Maja i Amelka - jak one grają!

Maja Świątek z klasy III B od roku gra w Kobiecym Klubie Sportowym „Kaja” w Opocznie. Po pół roku dołączyła Amelia Paduszyńska z klasy IV. Obie dziewczynki grają… w piłkę nożną. W rozgrywkach na szczeblu okręgowym ich drużyna zajęła I – sze miejsce rywalizując z chłopcami (jeden z meczy wygrywając 13:0). Na szczeblu wojewódzkim w rozgrywkach organizowanych przez Łódzki Związek Piłki Nożnej w tym sezonie zajęły III miejsce w kategorii „Orliczki”. Dokonania sportowe dziewcząt zaowocowały jeszcze innym ich osobistym sukcesem –  w ostatnim tygodniu czerwca br. zostały powołane na zgrupowanie konsultacyjne kadry U-13 ŁZPN, co oznacza, że wchodzą w skład drużyny wojewódzkiej. Gratulujemy i życzymy wielu wygranych meczy!

Tekst: Beata Piotrowska.


SP Białaczów Szkołą Debiutantów "Frajdy"

W ciągu roku szkolnego chętni uczniowie naszej szkoły z zapałem ćwiczyli kroki i układy taneczne zarówno te tradycyjne, jak i nowoczesne. Wszystko to działo się podczas cotygodniowych lekcji prowadzonych przez Studio Działań Kreatywnych – Szkółka Tańca "Frajda" z Radomia. W czwartek 23 czerwca nadszedł czas, by pochwalić się zdobytymi umiejętnościami podczas pokazu zaprezentowanego na sali gimnastycznej. Więcej zdjć do obejrzenia tutaj. 

Najważniejszym jednak momentem było wręczenie certyfikatów "Debiutanta" dla każdego ucznia pobierającego nauki taneczne, jak i dla szkoły - jesteśmy "Szkołą Debiutantów". Jest to pierwszy z trzech stopni wprowadzających w arkana tańca jako dziedziny artystycznej. Wszystkim naszym uczniom gratulujemy osiągnięć, które można wykorzystać już podczas najbliższej dyskoteki lub zabawy tanecznej.  

Tekst i foto: Beata Piotrowska.


Wspaniałe przedstawienie dla przedszkolaków

W czwartek 22 czerwca 2017 r. w naszej szkole odbyło się zakończenie roku 2016/2017 oddziałów przedszkolnych. Uroczystość rozpoczęto od przedstawienia przygotowanego przez rodziców przy współpracy z wychowawczyniami: Karoliną Józwik, Aleksandrą Skalską i Pauliną Wijatą. Była to humorystyczna inscenizacja teatralna pt.: ,,Królewna Śmieszka i Kopciuszek”. Dzieci z zapartym tchem i uśmiechem na twarzach oglądały sztukę, a przy okazji dowiedziały się jak dbać o zdrowie i higienę osobistą. Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii tutaj.

Po przedstawieniu wychowawczynie wręczyły wszystkim dzieciom dyplomy i książki, składając gratulacje i życząc powodzenia w kolejnych etapach edukacji. Podczas uroczystości Dyrektor szkoły Beata Piotrowska złożyła podziękowania nauczycielom, rodzicom i wszystkim, którzy w tym roku szkolnym służyli pomocą, czasem i zaangażowaniem oraz życzyła wesołych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji.  

Dziękując za cały rok szkolny pełen wrażeń i sukcesów, życzymy wszystkim słonecznych, bezpiecznych wakacji, udanego wypoczynku, wspaniałych przygód, spotkań z ciekawymi ludźmi i wielu niezapomnianych przeżyć. Do zobaczenia we wrześniu!

Tekst: Karolina Józwik, foto: Jarosław Kałuża.


Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/17 w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Białaczowie. Uczniowie i ich rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście wzięli z tej okazji udział we mszy świętej w kościele św. Jana Chrzciciela w Białaczowie oraz w uroczystości szkolnej w sali gimnastycznej naszej szkoły. Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj.

Głównym punktem uroczystości było dokonanie podsumowania całorocznej pracy przez Dyrektor szkoły - Beatę Piotrowską i przedstawienie uczniów z najwyższą średnią ocen uzyskaną w tym roku szkolnym oraz tegorocznych stypendystów. W związku z powyższym, gratulacje oraz nagrody rzeczowe przyjęły dwie uczennice z klasy VI: Julia Grzesińska oraz Marta Szmitkowska. Nagrody zostały ufundowane przez radnych Gminy Białaczów: Elżbietę Lasotę, Marzannę Paduszyńską, Macieja Franaszczyka, Marka Jaworskiego oraz Andrzeja Martykę.

Tegorocznymi stypendystami natomiast zostali uczniowie:

  • Julia Grzesińska- 5,5
  • Marta Szmitkowska- 5,5
  • Mateusz Gradziński- 5,3
  • Maciej Łukasik- 5,3

Kluczowym momentem uroczystości było wystąpienie wszystkich uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce z poszczególnych klas I-VI na środek sali - do pamiątkowego zdjęcia i przyjęcia gratulacji z rąk Pani Dyrektor w imieniu całej społeczności szkolnej. W dalszej części spotkania zabrał również głos Wójt Gminy Białaczów - Jacek Reszelewski gratulując i życząc wszystkim uczniom wytrwałości i sukcesów w nauce oraz bezpiecznych i wspaniałych wakacji.

Głos zabrali również przedstawiciele Rady Rodziców: Maciej Franaszczyk oraz Aneta Kalata, którzy podziękowali wszystkim wychowawcom i nauczycielom za trud włożony w edukację i wychowanie dzieci i młodzieży. Po części oficjalnej uczennice z klasy III a i b oraz VI przedstawiły krótką część artystyczną. Nasze małe artystki wprowadziły wszystkich zgromadzonych w przecudowny klimat wakacji i relaksu. Na zakończenie uroczystości Dyrektor szkoły Beata Piotrowska podziękowała wszystkim za współpracę oraz złożyła życzenia wspaniałych wakacji oraz zasłużonego odpoczynku. Do zobaczenia we wrześniu!

Tekst: Agnieszka Mijas, foto: Jarosław Kałuża.

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza
    ul.Szkolna 36, 26-307 Białaczów
  • 44 / 758 14 12
    44 / 758 14 18

Galeria zdjęć