Nawigacja

  • Pamiętamy o tych, którzy odeszli...

    1 listopada, a więc Dzień Wszystkich Świętych to szczególny moment do refleksji nad przemijaniem. Odwiedzamy groby swoich bliskich. Jest chwilka zadumy, wspomnień. Nie sposób również zapomnieć o tych, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny i oddali za nią życie. By uczcić pamięć poległych bohaterów, 31 października,  uczniowie klasy siódmej i szóstej pod opieką swoich wychowawczyń : Joanny Świątek i Marzanny Paduszyńskiej, odwiedzili miejsca pamięci narodowej znajdujące się na terenie Białaczowa. Po wysłuchaniu krótkiego wykładu  na temat historii II wojny światowej i uporządkowaniu miejsca śmierci ppor. Mariana Suskiewicza , uczniowie zapalili znicze i zmówili krótką modlitwę. Była to swoistego rodzaju lekcja historii w terenie.

  • Policyjna Akademia Bezpieczeństwa

    30 października w  Szkole Podstawowej nr 3 w Opocznie odbyły się eliminacje powiatowe konkursu wiedzy o bezpieczeństwie pod nazwą " Policyjna Akademia Bezpieczeństwa" oraz test sprawności fizycznej. Zawody zostały zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Opocznie. W eliminacjach uczestniczyło 16 drużyn z powiatu opoczyńskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Antek Wilk i Liliana Oleksik z klasy II. Do zadań uczestników należało rozwiązanie testu z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Następnie  zawodnicy musieli pokonać tor przeszkód.  Zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1  w Opocznie, która będzie reprezentować nasz powiat na szczeblu wojewódzkim. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.

  • Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

    26 października w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Opocznie odbyło się podsumowanie powiatowych konkursów związanych z Międzynarodowym Dniem Ochrony Zabytków. Był to konkurs plastyczny" Pamiątki Dziedzictwa" oraz konkurs fotograficzny "Co pozostało z tamtych lat"  Wśród nagrodzonych prac znalazły się prace naszych uczniów: Jagody Jóźwik za pracę plastyczną " Miejsce rady i sprawiedliwości jest święte" oraz fotografia Katarzyny Szołowskiej( już naszej absolwentki" " Ruiny oranżerii" . Dziewczęta otrzymały wyróżnienia. Konkurs został ogłoszony i przeprowadzony w ubiegłym roku szkolnym. Wyróżnionym nagrody wręczali: Starosta Opoczyński Pan Marcin Baranowski oraz Wicestarosta Pani Barbara Chomicz. 

    Opiekunką prac była pani Joanna Świątek

  • DZIEŃ KUNDELKA

    25 października w oddziałach przedszkolnych  obchodziliśmy Dzień Kundelka. Z tej okazji  dzieci podczas zajęć miały okazję porozmawiać o miłości do zwierząt, szacunku i okazywaniu pomocy. Przedszkolaki zgłębiły wiadomości na temat wyglądu psa, jego pielęgnacji oraz żywienia. Dowiedziały się, czym różnią się psy rasowe od kundelków, jak się bawić z pieskiem. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach dydaktycznych, muzyczno- ruchowych oraz wesoło bawiły się przy piosenkach o pieskach. Wysłuchały bajek i wierszy, których bohaterami były pieski. Wykonywały także różnego rodzaju prace plastyczne. Nie zabrakło również zdjęcia w „pieskowej fotobudce”. Nasze przedszkolaki już wiedzą, że każdy pies - kundelek czy rasowiec - zasługuje na uwagę i miłość.

  • Dzień Zdrowia Psychicznego

    10 października  2023r., w naszej szkole po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Zdrowia Psychicznego. Działania podjęte tego dnia miały na celu zwrócenie uwagi na konieczność dbania o swoje samopoczucie psychiczne. W związku z powyższym  zostały zorganizowane warsztaty dla uczniów klas IV-VIII dotyczące zaburzeń psychicznych i profilaktyki zdrowia psychicznego oraz powstała szkolna gazetka poświęcona tej właśnie tematyce. Oprócz tego zorganizowano akcję „Przerwy z grą planszową”, podczas których uczniowie mogli nawiązywać i utrwalać pozytywne relacje rówieśnicze. Ogłoszony został także konkurs plastyczny dla klas starszych na plakat podejmujący tematykę zdrowia psychiczego pt.: „Zdrowie psychiczne - wyraź je artystycznie”, w którym I miejsce zajęła klasa IV, a wyróżnienie otrzymała klasa VII. Plakaty zaskakiwały różnorodnością zarówno wykonania, jak i treści. Dzięki uczniom oraz wychowawcom klas 4-8 mieliśmy okazję przypomnieć sobie, jak ważne w życiu codziennym jest pozytywne nastawienie oraz traktowanie siebie  z szacunkiem. 

    Dzień Zdrowia Psychicznego miał na celu uświadomić nam, jak ważne jest zadbanie zarówno o zdrowe ciało, jak i zdrowego ducha oraz to, że - tak naprawdę - to od nas w dużym stopniu zależy, jak będziemy sobie radzić z codziennością – jej wyzwaniami, problemami, ale i celami, które sobie wyznaczamy. Ważne, abyśmy wszyscy pamiętali o tym, że podczas kryzysu psychicznego warto prosić o pomoc  i z tej pomocy korzystać. Nie jesteśmy sami!!! 

    Za przeprowadzenie akcji w związku z Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego odpowiadały Panie: Aleksandra Skalska i Paulina Szczurkowska.

     

  • Oddziały przedszkolne na wycieczce w Opocznie

    W dniu 10 października 2023r. dzieci z oddziałów przedszkolnych: „pa”, „pb” i „pc” wraz z opiekunami, wybrały się na wycieczkę autokarową do Miejskiego Domu Kultury w Opocznie na spektakl pt. „Alicja w Krainie Czarów” oraz do bawialni „Nikuś”.
    Przedstawienie było kolorowym, wesołym, roztańczonym i rozśpiewanym wydarzeniem.Towarzyszące  w trakcie spektaklu emocje pokazały, że dzieci doskonale się bawią.Ogromną atrakcją była bogata aranżacja środków scenicznych: charakteryzacja, ciekawe rekwizyty, rozbudowana dekoracja oraz efekty specjalne.
    W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu z tysiącem kulek, licznych tuneli, zjeżdżać na zjeżdżalni, skakać na trampolinie, budować obiekty z dużych klocków oraz korzystać z wielu innych atrakcji. Wizyta w bawialni pozwoliła nie tylko doskonalić sprawność fizyczną przedszkolaków, ale także stanowiła doskonałą okazję do rozładowania dziecięcej energii i – co najważniejsze – radosnej integracji i zabawy.
    Dzieci wróciły do przedszkola nieco zmęczone, ale zadowolone i pełne wrażeń.

  • VI Rajd Pieczonego Ziemniaka

    7 października już po raz szósty odbył się Rajd Pieczonego Ziemniaka  zorganizowany prze Uczniowski Klub Sportowy Młodzi Liderzy we współpracy z PTTK Oddział w Żarnowie  oraz SKKT PTTK  działającego w naszej szkole. Pomimo pogorszenia pogody i silnego wiatru na starcie przy szkole pojawiło się ponad 110 piechurów ze szkół w Aleksandrowie, Białaczowie oraz Miedznej Drewnianej. Uczestnicy rajdu wędrowali 8- kilometrową trasą prowadzącą z Białaczowa, przez fragment Piekielnego Szlaku do Parczowa i  z powrotem do Białaczowa. Na popularnych “ grzybkach” , czyli miejscu odpoczynku przy Piekielnym Szlaku na turystów czekało ognisko z upieczoną kiełbaską i oczywiście pieczony ziemniak.

    Wielkie podziękowania dla druhów z OSP w Białaczowie  za pomoc w organizacji rajdu.

    Za przeprowadzenie i organizację imprezy turystycznej odpowiedzialne były Panie: Magdalena Szołowska, Joanna Swiątek i Elżbieta Wróbel

     

     

  • Sprzątamy świat

    W tym roku odbyła się jubileuszowa, bo 30 edycja akcji Sprzątanie Świata. 6 października uczniowie klasy siódmej i szóstej pod opieką swoich wychowawczyń: Joanny Świątek i Marzanny Paduszyńskiej sprzątali fragment Piekielnego Szlaku, czyli popularny wśród miejscowych " gościniec" Na wiekowych już drzewach można było  zobaczyć " domki". czyli jak kto woli bazy zbudowane przez najmłodszych mieszkańców Białaczowa.  Wzdłuż drogi i wsród  traw leżały setki butelek, plastikowych i tych, po spożytym alkoholu. Wszechobecne puszki po piwie, fruwające foliówki sprawialy raczej przygnębiajacy widok.  Efekty naszej pracy widoczne na zdjęciach, chociaż nie oddają w pełni tego, co zastaliśmy na gościńcu podczas sprzątania.

  • Strzelcy są wśród nas

    5 października naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej 1042 Opocznie nazywani potocznie strzelcami.   W czasie spotkania zapoznali naszych uczniów z zasadami i celami funkcjonowania jednostki. Ponieważ przywieźli ze sobą cały asortyment broni używanej podczas szkoleń, zainteresowanie słuchaczy było duże. Chętni mogli ją pooglądać z bliska, dotknąć i dopytać o szczegóły działania. A na koniec spotkania odbyło się krótkie szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. 

  • Warsztaty dla uczniów w ramach projektu „Województwo łódzkie ogrodem Polski”

         4 października   w naszej szkole  miały miejsce warsztaty, zorganizowane w ramach Kampanii edukacyjnej „ Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”, realizowanej na zlecenie Marszałka Województwa Łódzkiego pod patronatem Ministra Klimatu i Środowiska.

    Warsztaty poprowadzili Tomasz Horbacz  i Karol Bednarczyk   z firmy Deer Garden, Ogrody naturalne.

    W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas VII-VIII .

    Zajęcia składały się z dwóch części:

    - teoretycznej  

    -praktycznej

     W części teoretycznej  prowadzący  Tomasz Horbacz przedstawił prezentację multimedialną, która obejmowała tematykę:

    • Czym jest bioróżnorodność
    • Jakie jest znaczenie bioróżnorodności w przyrodzie i dla człowieka
    • Przyczyny utraty bioróżnorodności
    • Rozwiązania  dla zwiększenia bioróżnorodności.

    W części praktycznej uczniowie najpierw   otrzymali  przygotowane wcześniej  domki w kształcie trójkąta , które wypełniali  materiałami do zakładania gniazd przez dzikie owady zapylające – przygotowali w ten sposób domki dla takich  owadów. Każdy uczeń stał się właścicielem takiego samodzielnie wykonanego domku.

    Następnie wszyscy wyszli na dwór, gdzie   prowadzący udzielili instrukcji bezpiecznej obsługi  narzędzi ogrodniczych .Uczniowie  podzieleni zostali na grupy i przydzielone zostały miejsca   do sadzenia drzewek i krzewów. Po przedstawieniu przez prowadzącego  sposobu sadzenia  drzew zgodnie ze sztuka ogrodniczą   uczniowie  pod nadzorem  wykopali dołki , zaprawili ziemią urodzajną i  umieścili w nich rośliny .Obok szkoły uczniowie posadzili: graby, klona jawora, derenia, krzewy forsycji oraz kosodrzewinę.

      Na koniec wszyscy otrzymali w ramach aktywnego uczestnictwa pamiątkowe dyplomy oraz  nasiona  kwiatów łąkowych.  

      Zajęcia bardzo się uczniom podobały- świadczy  o tym ich aktywny udział w zajęciach teoretycznych oraz bardzo duże zaangażowanie   podczas zajęć praktycznych.

    Tekst: Anna Kałuża

  • Wyjazd do kina

             3 października  uczniowie klas III-V wyjechali do kina Helios w Kielcach na film „Siła naszych marzeń”

    Wybrany film to  wzruszająca opowieść o walce o marzenia na przekór wszystkim przeciwnościom losu. Główna bohaterka to  Zoe , która marzy , aby zostać dżokejem jak jej ojciec.

    Zoe urodziła się i dorastała w otoczeniu koni w stajni wyścigowej swoich rodziców. To jest jej miejsce na ziemi.    Kiedy w stajni rodzi się nowy źrebak Burza, Zoe jako pierwsza dostrzega w nim potencjał na mistrza, na którego jej rodzice czekali i pracowali przez całe życie. Ich wspólne marzenia zostają zniszczone w czasie jednej burzliwej nocy, kiedy spłoszona klacz przypadkowo rani Zoe- dziewczynka traci władzę w nogach.

    Czuje, że jej życie straciło sens, zamyka się w sobie, odcina się od rodziny i przyjaciół, rezygnuje ze swojej pasji jaką była jazda konna. Jednak dzięki wytrwałości rodziców i pomocy stajennego Seby, który ma niezwykły dar komunikowania się z końmi Zoe postanawia pokonać przeciwności losu i odzyskać to , co wydawało się stracone.

    To   opowieść o przyjaźni ludzi odmiennych, o pięknych relacjach człowieka i zwierzęcia,

     a wreszcie o sile ducha i próbie spełniania własnych marzeń.

    Podczas seansu były łzy wzruszenia przy bardzo widowiskowym finale, który podkreśla morał filmu: Każda nawet najgorsza sytuacja może mieć szczęśliwe zakończenie, ciężka praca

     i determinacja w dążeniu do celu zostaną ostatecznie nagrodzone.

    Film bardzo się wszystkim podobał (świadczą o tym gromkie    brawa wszystkich  obecnych na sali kinowej) i  jest  bardzo dobrym punktem wyjścia do rozmów  z dziećmi  o radzeniu sobie w życiu, o pokonywaniu trudności i podnoszeniu się z nieszczęścia. Podkreśla wielką rolę rodziny we wzajemnym wspieraniu się i przezwyciężaniu problemów.  


    Opiekunkami uczniów były: Małgorzata Kocemba , Anna Kałuża, Izabela Bożek i Agnieszka Mijas

     

    Tekst : Anna Kałuża( w  tekście  wykorzystane zostały fragmenty opisu  dystrybutora filmu).

  • Zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt

    "Wielkość i postęp moralny  narodu można ocenić na podstawie sposobu, w jaki on traktuje zwierzęta"

                                                                                                                                                            Mahatma Gandhi

    W dniach 26-29.09.2023r., odbyła się w naszej szkole zbiórka karmy dla bezdomnych psiaków z terenu Gminy Białaczów, zorganizowana przez P. Aleksandrę Skalską i Paulinę Szczurkowską. W akcję włączyli się zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie naszej szkoły. Za przyniesione dary dzieci otrzymywały symboliczny bilet do kina, a 2 października został wyświetlony specjalny seans filmowy dla uczniów wspierających akcję. Duże podziękowania należą się paniom z Kola Gospodyń Wiejskich w Białaczowie, które chętnie przygotowały dla dzieci popcorn na film. Pomaganie jest fajne, dlatego dzielmy się tym co mamy z innymi, nie zapominając o naszych czworonożnych przyjaciołach.  

    Dziękujemy wszystkim za włączenie się w zbiórkę.  

     

  • Dzień Chłopaka w klasach IV-VIII na wesoło

    29 września to Dzień Chłopaka. Dziewczęta z samorządu uczniowskiego  postanowiły uczcić święto swoich kolegów i zaprosiły ich do wspólnej zabawy. Chętni chłopcy mogli wybróbować swoich sił i umiejętności w konkurencjach typowo damskich. A więc było m.in.:  malowanie paznokci, ubijanie piany z białek. Ponadto musieli wykazać się umiejętnością wiązania krawata, co okazało się nie lada wyzwaniem. Wszyscy chłopcy biorący udział w konkurencjach otrzymali certyfikat Najfajnieszego Chłopaka oraz słodki upominek.

  • Dzień Chłopaka w oddziałach przedszkolnych

    29  września w oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji rodzice przygotowali słodkie upominki oraz poczęstunek dla wszystkich przedszkolaków. Ponadto zajęcia były urozmaicone różnymi konkurencjami, zabawami, aby ten dzień został spędzony w miłej atmosferze.

  • NARODOWE CZYTANIE 2023

    Narodowe Czytanie to akcja pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.  Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie wspólnej tożsamości.  Akcję, z inicjatywy Prezydenta Bronisława Komorowskiego, zapoczątkowano w 2012 roku. Nasza szkoła wzięła w niej udział drugi raz . W tym roku lekturą Narodowego Czytania było " Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.  W naszej szkole akcja przebiegała w dwóch etapach. W pierwszym 11 września, wzięli udział uczniowie klasy siódmej i ósmej, którzy czytali historię Jana i Cecylii. Natomiast w drugim, 21 września, wybrani uczniowie wcielili się w rolę głównych bohaterów powieści i odczytali dialog między Justyną Orzelską , a Janem Bohatyrowiczem. W rolę narratora wcieliła się Karolina Stasiak z klasy szóstej, rolę Justyny odczytała  Julia Liczbik z klasy szóstej, a Janem Bohatyrowiczem został Jakub Miernicki z klasy siódmej. Drugi etap czytania miał gminny charakter, ponieważ wzięli w nim udział  przedstawiciele wszystkich szkół z terenu naszej gminy, panie z KGW, radni, pani wójt Barbara Goworek oraz nauczyciele szkół. Cała akcja została przeprowadzona w plenerze. Piękna pogoda, wyjątkowość miejsca( popularny w naszej miejscowości staw) nadała całej akcji wyjątkowego klimatu. Drugi etap Narodowego Czytania został przeprowadzony we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Białaczowie.  Za przeprowadzenie akcji były odpowiedzialne nauczycielki języka polskiego, panie: Katarzyna Mazurkiewicz i Joanna Świątek.

  • Dzień Kropki w oddziałach przedszkolnych

    15 września nasze przedszkolaki obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Przesłaniem tego dnia było wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości oraz zachęcenie ich do tworzenia, działania. Tego dnia ubrania dzieci  wypełnione były kolorowymi kropkami. Dzieci poznały opowiadanie jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej Vashti. Panie z poszczególnych grup przygotowały na ten szczególny dzień różne zabawy i ćwiczenia mające na celu rozwijanie myślenia i spostrzegawczości, a podstawą wszystkich zabaw była oczywiście ,,kropka’’. Nie zabrakło także ,,kropkowych dzieł sztuki’’. To był dzień pełen kropek! Było radośnie i twórczo!

     

     

  • Bieg Fair Play z PKOL

    13 września w naszej szkole odbyła się III edycja # BieguFairPlay zorganizowana we współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim.  Wszyscy uczniowie, którzy  dołączyli do akcji mogli wypróbować swoich możliwości lekkoatletycznych. Najmłodsi( klasy0-4) rywalizowali na boisku orlik. Natomiast starsi – na boisku sportowym LKS Białaczów. Ci ostatni wcieli się w reprezentantów poszczególnych państw Europy. Tak więc rywalizacja sportowa w biegach przybrała charakter wręcz międzynarodowy.

    Najlepsi zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale.

    Celem zawodów było propagowanie wartości fair play,  zdrowego stylu życia oraz promowanie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, edukacja oraz wychowanie poprzez sport, rozwijanie kreatywności dzieci i młodzieży.

    Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie zawodów: Joanna Świątek i Marzanna Paduszyńska

  • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

  • Wyjazd do „Stajni Artystycznej w Marcinkowie”

    W dniu 16.06.2023r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z opiekunami uczestniczyli w wyjeździe do „Stajni Artystycznej w Marcinkowie”. Celem wycieczki było zwiedzanie gospodarstwa, promowanie jazdy konnej jako aktywności mającej pozytywny wpływ na zdrowie dziecka oraz wielozmysłowe poznawanie otoczenia . Dzieci zaznajomiłysię z zasadami chowu koni i kóz. Oglądałystajnię i boksy. Zdecydowanie największą atrakcją była jazda konna oraz przejażdżki na kucykach, a także szaleństwo na specjalnie przygotowanych dla nich zjeżdżalniach.Chętne korzystały z placu sensorycznego. Uwieńczeniem wycieczki był poczęstunek. Grillowane kiełbaski i słodkie wypieki smakowały każdemu.Usatysfakcjonowani i szczęśliwi wrócili do szkoły.

  • Maja- jesteś wielka!

    10 czerwca w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego odbyła się gala wręczenia nagród XXXIII Ogólnopolskiego Konkursu im. Jana Parandowskiego na opowiadanie o tematyce olimpijskiej . Wśród zaszczytnego grona laureatów , znalazła się uczennica naszej szkoły- Maja Wróbel- po raz drugi z rzędu.  Majka opisała tym razem historię piłkarza Krzysztofa Nowaka- którego karierę przerwała nieuleczalna choroba ALS.

    Tegoroczna edycja wręczenia nagród obfitowała jak zwykle w wiele atrakcji . Była to okazja do spotkania z polskimi olimpijczykami i medalistami: Konradem Niedźwieckim- brązowym medalistą z Soczi, Tomaszem Kucharski- złotym medalistą w wioślarstwie z Sydney i Aten, Joanną Hentką i Agnieszką Kobus- Zawojską- brązowymi medalistkami igrzysk olimpijskich w Rio de Janerio oraz Otylią Jedrzęjczak - utytułowaną polską pływaczką. Zdalnie połączyli się z Laureatami Mateusz Kusznierewicz i Maja Włoszczowska.

    Po oficjalnej części i wręczeniu nagród , odbyła się ta mniej oficjalna. Przyszedł czas na wspólną zabawę ze sportowcami. Nasi olimpijczycy to wspaniali ludzie.  Pokazali, że potrafią się świetnie bawić z młodzieżą. 

    To było kolejne niesamowite przeżycie.  Fakt, że,  można było zobaczyć “ na żywo” tych, którzy sprawiają, że jesteśmy dumni z sukcesów  naszychsportowców , na pewno pozostanie w pamięci Laureatów i Mai na długo.

    Opiekunem naukowym Mai była pani Joanna Świątek

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza
    ul.Szkolna 36, 26-307 Białaczów
  • 44 / 758 14 12
    44 / 758 14 18

Galeria zdjęć